Hotel Ansgar

83-88736-05-1
hotel ansgar leopold tyrmand

Super opowiadanie

Super opowiadanie

Bardzo ciekawa historia. Jedynym minusem jest to, że to opowiadanie a nie pełnowymiarowa książka.

Konspiracyjne opowiadanie z twistem. Przyjemnie się chodziło z bohaterem po Oslo.
Ze zdziwieniem przyjęłam informację, że to jest debiut literacki Leopolda Tyrmanda.
Wyzwanie LC marzec 2024

Wyzwanie LC marzec 2024

Świetnie napisane

Świetnie napisane

Zbiór opowiadań o działalności konspiracyjnej w czasie wojny, ale w Norwegii. I ta perspektywa mnie bardzo zainteresowała – kraj, w którym nie było czuć, że trwa okupacja i jakaś wojna. I w tym wszystkim zakonspirowany głęboko Polak i akcja dywersyjna, która jest niejako punktem kulminacyjnym książki. Ale zanim do niego dojdziemy, to Tyrmand bardzo wprawnie przedstawia właśnie Oslo w czasie wojny, biurokrację Niemców i jej chaos, z drugiej strony punktuje tez Polaków za ich brawurę i porywczość w działaniach. A jednocześnie wszystko jest okraszone humorem i niejako cynizmem. I nagle się okazuje, ze można pisać w taki sposób o wojnie, bardzo świadomie i z przymrużeniem oka jednocześnie, dozując ten klimat, tak, żeby w miarę jak historia posuwa się do przodu, ten humor zmniejszać. Ten ciężar jest poprowadzony doskonale i naprawdę już pod konie czułam gulę w gardle, kiedy trzeba było wykonać wyrok Polski Walczącej. Bardzo mnie zaskoczył ten krótki audiobook.

Ma jedna wadę – wydało go wydawnictwo MG. Osławione tym, że wydaje klasyczne dzieła z domeny publicznej w wersjach skróconych i o tym nie informuje – to jest klucz, bo nikt nie broni wypuszczać takich wersji, ale trzeba być fer w stosunku to klienta. No ale jednak tej książki nie skróciło. Bo też i skracać tu nie ma czego… nie zmienia to fakty, ze to było duże zaskoczenie i mam ochotę sięgnąć po kolejne audiobooki do książek Leopolda Tyrmanda.

Uchwałą Sejmu RP rok 2020 ogłoszono Rokiem Leopolda Tyrmanda.
100. Rocznica Urodzin Leopolda Tyrmanda
35. Rocznica Śmierci Leopolda Tyrmanda

Leopold Tyrmand (1920-1985) pisarz, publicysta, propagator jazzu w Polsce (I Polski Festiwal Jazzowy w Polsce 1956 rok),elegant w kolorowych skarpetkach. Wirtuoz pięknej polszczyzny i stylu pisarskiego z poetyckim sznytem w socrealizmie. Nikt tak jak on nie znał Warszawy i żył w niej, zawdzięczamy mu powiew "innego świata, jakość i styl życia".
XX wiek i literatura to opiniotwórczy wkład Tyrmanda.

Debiut ważny jest dla każdego pisarza i został w 1948 roku wydany. Akcja dzieje się w Norwegii, okres wojny, konspiracja, humor, przygody rodem z agentem J23...
To opowiadanie mnie nie urzekło i nie porwało, warto sięgnąć, aby przeanalizować, poczuć rodzący i kształtujący się styl, posługiwanie się pięknie językiem. XX wiek bez Tyrmanda i "Złego" nie byłby XX wiekiem.

Uchwałą Sejmu RP rok 2020 ogłoszono Rokiem Leopolda Tyrmanda.
100. Rocznica Urodzin Leopolda Tyrmanda
35. Rocznica Śmierci Leopolda Tyrmanda