Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Znak
2012-10-01
2012-10-01
978-83-240-2191-8

Historia popularnonaukowa. Podana ciekawie, gdzie postacie i wydarzenia znów ożywają, a dawne dzieje stają się bliższe. Czytając miałem ciągle w pamięci ich bojową i życiową dewizę: wywalcz Polsce wolność albo zgiń. Bardzo twarda i odważna. W ogóle mam przekonanie, że dla pokolenia które dotknęła klęska II wojny światowej ojczyzna i dobro wspólne miały jakieś znaczenie; wolność była naprawdę cenna. Drugi był nie mniej ważny niż ja sam. Kacper Śledziński próbował oddać ducha tamtych czasów, mentalność tamtych ludzi. Udało mu się różnie. Z jednej strony opowieść mnie trochę wciągnęła, ale chyba nie aż na tyle bym mógł się w niej zatracić.

Żenująca pozycja., niewiele mająca z prawdą historyczną. "Napisana" w duchu pseudo sensacji. Ma co najmniej 189 błędów merytorycznych i historycznych. "Ukradzione" z Internetu zdjęcia nieadekwatne do treści. - patrz https://elitadywersji.org/wp-content/uploads/2022/08/ERRATA-Sledzinski-Znak-Cichociemni-elita-polskiej-dywersji.pdf.
Szkoda pieniędzy. Nierzetelny autor znany z wielu innych "sensacji"

Szkoda pieniędzy. Nierzetelny autor znany z...

Wywalcz Jej wolność albo zgiń. Te słowa napisano na mapie Polski w Audley End. Te słowa stały się ich życiową maksymą. Pragnęli dla swojej Ojczyzny niepodległości. Dla niej byli gotowi poświecić życie. Doskonale wyszkoleni, odważni i bezkompromisowi. Najlepsi z najlepszych przeszli morderczy trening po czym zostali przerzuceni na tereny okupowanej Polski. Tu mieli wykonywać misje, które czasami wydawały się nie do zrealizowania. Wielu z nich zginęło, ale wszyscy do końca wierzyli, że Ojczyzna będzie wolna a ich ofiara nie będzie daremna…
Polska jako pierwsza stanęła do walki z niemieckim agresorem. Pomimo wielu zapewnień ,,sojusznicy’’ oprócz zrzucenia ulotek i nic nieznaczących postulatów nie zdobyli się na wysiłek pomocy militarnej. Niestety niewiele lepiej było później… Polacy byli traktowani jak ,,sojusznicy’’ gorszej kategorii. Chętnie wykorzystywano ich wolę walki z agresorem a tych, którzy chcieli z nim walczyć nie brakowało…
Polacy walczyli w okupowanym kraju i zagranicą… Byli też tacy, którzy zostali przerzuceni do kraju… Cichociemni… Elita polskiej dywersji…
Do tej pory nie spotkałam się z publikacją, która w kompleksowy i w rzetelny sposób opowiadała o skoczkach przerzuconych z Anglii na polską ziemię. Przez to wiedziałam o nich niewiele. Wszystko zmieniło się dzięki Cichociemni. Elita polskiej dywersji. Ta książka to prawdziwa bomba informacyjna o ludziach, którzy podejmowali się ekstremalnie trudnych, często samobójczych misji. Książka przybliża czytelnikowi kwestię rekrutacji na cichociemnego i morderczego treningu jakiemu byli poddani. Z kart niniejszej lektury ponadto można dowiedzieć się o przebiegu niektórych zrzutów i zadaniach jakie powierzone zostały cichociemnym.
Ogrom wiedzy jaki się znajduje w środku powinien usatysfakcjonować każdego kto zechciałby poszerzyć swoją wiedzę o dziejach naszego kraju. Sama osobiście jestem pod wrażeniem mrówczej pracy, którą wykonał autor by w książce znalazło się tak wiele szczegółów dotyczących polskich bohaterów. Ich losy uświadomiły mi jak wiele położono na ich barki i beznadziejności położenia uciemiężonej Polski.
Komu mogę ją polecić? Wszystkim, którzy pragną odkryć kolejne karty naszej niełatwej historii. Niech nikogo nie przestraszy ani objętość ani mała czcionka, jaka została użyta. Moim zdaniem warto poświęcić trochę czasu na przestudiowanie tego co znalazło się w tej publikacji.

“Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”
ta dewiza Cichociemnych wypisana w Audley End mówi sama za siebie.Pokazuje nam co byli w stanie poświęcić walczàcy z okupantem i ile znaczyła dla nich Ojczyzna.
Ta książka to przede wszystkim Bohaterowie. Autor w formie opowieści przedstawia nam losy Cichociemnych a wraz z nimi wszystkich walczących z okupantem od łączniczek, sanitariuszy po zwykłych ludzi.Znakomicie zarysowane tło historyczne pozwala czytelnikowi ułożyć sobie wszystkie wydarzenia chronologicznie. Interesująco opisane szkolenia Cichociemnych, skoki spadochronowe czy same akcje dywersyjne.

“Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”

Podzielona na trzy części niepozorna książka. Piękna, mądra, poprostu idealna dla mnie. 📖🤍

Było ich 300, a konkretnie 316, którzy po morderczym szkoleniu w Wielkiej Brytanii, w latach 1941-1944 zostali zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski.
Nazywano ich Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej, a ich dewiza: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
Autor opisując losy ośmiu ludzi, którzy później zostali cichociemnymi, przedstawił drogę naszych żołnierzy od kampanii wrześniowej, przez Francję, Wielką Brytanię, z powrotem do okupowanej Polski, aż do Powstania Warszawskiego.
Bardzo ciekawa książka, gorąco polecam.

6/10

6/10

Ciekawa pozycja. Mankamentem jest przeskakiwanie między wątkami, że niekiedy ciężko się zorientować, w którym miejscu znajduje się akcja. Jednak to bodajże jedyna książka na polskim rynku opisująca tak dokładnie cichociemnych.

II wojna światowa to temat, który bardzo w literaturze lubię. Chętnie sięgam po takie pozycje, które są w stanie poszerzy moją wiedzę na ten temat. Cichociemni to bardzo ważne jednostki w historii polskiej armii oraz w walce o wolność ojczyzny z okupantem.
Kacper Śledziński opisał historię elitarnej grupy dywersyjnej. Składała się ona z żołnierzy, którzy po wtargnięciu III Rzeszy do Polski „uciekła” z kraju, aby w państwach sojuszników szukać szansy i możliwości walki o wolność Polski. Najpierw była to Francja, a po jej kapitulacji Wielka Brytania. Tam przez wiele tygodni szkolili się, aby pod osłoną nocy wyskoczyć z samolotu i wylądować w okupowanej ojczyźnie. Wyszkoleni z ogromną wiedzą byli wielką wartością dla armii podziemnej. Każdy z nich na szansę powrotu do Polski czekał długo, ale każdy z Cichociemnych musiał przejść długie szkolenie, które weryfikowało czy nadaje się do walki z okupantem. Ich dewizą było „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”.
Kacper Śledziński pokazuje nam powstawanie żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w postaci Cichociemnych. Dostajemy długą drogę, jaką przeszli, aby takie szkolenie ukończyć, ale najpierw jak wiele pracy kosztowało polskich polityków w Wielkiej Brytanii utworzenie szansy na powstanie jednostki desantowej. Brytyjczycy nie od razu kupili ten pomysł, a potem początki również nie były kolorowe. Wyszkoleni żołnierze chcieli wrócić do Polski, żeby tam walczyć, ale tu powstawały kolejne problemy jak odpowiedni samolot, który będzie wstanie pokonać taki dystans. Problemy piętrzyły się na każdym kroku, a wymienienie ich wszystkich zajęłoby dużo czasu. Podobało mi się to, że autor zaczął od początku, czyli od powstania pomysłu, a potem idąc przez jego realizację, szkolenie żołnierzy, ich zrzut do Polski, a potem ich walkę w kraju.
Momentami czytało się tę książkę jak dobrą powieść sensacyjną. Strony same leciały przez palce. Lubię takie książki, które powodują, że zapominam o całym świecie i wszystkim innym, co mnie otacza. Autor pokazał, że bycie Cichociemnym nie dawało gwarancji wydania. Kilku z nich zostało ofiarami tylko, dlatego, że Polacy donosili na nich Gestapo. To podczas czytania bolało mnie najbardziej, bo przecież Ci żołnierze walczyli o wolność właśnie dla Polski, dla jej obywateli, a ludzie bez zastanowienia wydawali ich Gestapo…
Polecam Wam tę książkę, jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat Cichociemnych lub też tak jak ja chcecie po prostu dowiedzieć się o tej jednostce wszystkiego od podstaw. Uważam, że autor dobrze wykonał swoją pracę.

"Zwykle świadomość porażki budzi się powoli, zwalczana przez promyki nadziei zrazu racjonalnej, później irracjonalnej, a wreszcie liczącej na cud." ~ Kacper Śledziński, Cichociemni. Elita polskiej dywersji, Kraków 2012, s.408.

Obowiązkowa lektura każdego pasjonata historii. Książka napisana rzetelnie i zrozumiale dla każdego laika

• II wojna światowa
  • Historyczne