Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie

Okładka książki Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie Ian Kershaw
Okładka książki Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie
Ian Kershaw Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Hitler, Germans and the final solution
Rebis
2010-06-30
2010-06-30
978-83-7510-354-0
Robert Bartołd

Znakomity zbiór studiów prof. Kershawa, odsłaniający kulisy jednego z najbardziej wstrząsających programów społeczno-politycznych w dziejach. Angielski historyk, będąc wytrawnym badaczem III Rzeszy, publikował na przestrzeni lat artykuły naukowe dotyczące kwestii "ostatecznego rozwiązania". Są to w większości badania opinii publicznej ówczesnych Niemiec, w oparciu o szereg dokumentów urzędowych, oraz pism, pamiętników i innych źródeł "prywatnych". Z całości wyłania się ponury obraz państwa, którego społeczeństwo było urabiane przez olbrzymią machinę propagandową NSDAP. To czy padała ona na podatny grunt to już inna sprawa. W ogóle kwestia tego, na ile winni są Niemcy jako społeczeństwo, i czy są jakieś argumenty za tym, aby próbować ich rozgrzeszać z tej hekatomby, należy do najciekawszych moim zdaniem problemów historii pod znakiem swastyki. Jeśli ktoś się kiedyś zastanawiał nad tą sprawą, to książka Iana Kershawa może być bardzo pomocna w sformułowaniu własnego zdania. Autor przytacza sporo szczegółów, które nie dotyczą jedynie tematu "ostatecznego rozwiązania". Do najciekawszych należy wątek słynnych uroczystości w Deggendorfie, które upamiętniały spalenie Żydów w średniowieczu, a zostały zniesione dopiero w... 1969 r.! Bardzo pouczająca jest też relacja z debaty, jaką autor odbył z poczytnym swojego czasu pisarzem Goldhagenem, która w jasny sposób ukazuje różnicę między potoczną świadomością historyczną a wiedzą płynącą z pogłębionych studiów opartych o rzetelne naukowe metody. Niestety, jak to zwykle bywa, obiegowe frazesy, z uwagi na atrakcyjność formy w jakiej są prezentowane, oraz uproszczone schematy myślenia na jakich się opierają, biorą górę nad gruntowną wiedzą, nie mogącą siłą rzeczy spłycać przekazu. Kershaw zauważa, iż "Wiedza jest lepsza niż ignorancja, historia lepsza niż mit. Bardziej niż kiedykolwiek trzeba mieć te truizmy w pamięci, gdy ignorancja i mit rodzą nietolerancję rasową, a także odradzają złudzenia i idiotyzmy faszyzmu".
Książka dla wszystkich zainteresowanych tym okresem historii. Kawał dobrej naukowej roboty napisanej w przystępny sposób.

Ciekawa i fachowo napisana, można jednak odnieść wrażenie pewnej powtarzalności argumentów.

• historia
  • Do kupienia