Mafie chińskie

Okładka książki Mafie chińskie Norbert S. Sikorski
Okładka książki Mafie chińskie
Norbert S. Sikorski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Konflikty popularnonaukowa
popularnonaukowa
Konflikty
Krajowa Agencja Wydawnicza
1984-01-01
1984-01-01
mafia triada

Choć książeczka jest króciutka, zawiera wiele informacji napisanych w bardzo przystępny sposób. I choć jest to tylko rys pobeżny - przynajmniej dla mnie - warto do niej sięgnąć. Poznacie dzieje chińskiej Triady, o której u nas niewiele się pisze. A szkoda, bo ta mafia ma bardzo interesujące dzieje, ciekawsze niż losy Cosanostry. No ale to moje subiektywne zdanie. Niemniej Triada była zaangażowana po stronie Jiang Jieshi przez kilkadziesiąt lat w tworzenie współczesnych Chin. I choć wybrali złego konia, udało się im przetrwać, głównie poza granicami komunistycznej Chińskiej Republiku Ludowej, gdzie Triada poczyna sobie dosyć odważnie.

Triady - przestępcze organizacje rozsiane po całym świecie, mająca swe korzenie głęboko w historii Chin. Autor przedstawia genezę powstania pierwszych triad, pokazując ich ewolucję i zasięg działania. Mocno ciekawe są również opisy rytuałów, jakie celebrują członkowie wstępujący do mafii oraz zasady, jakim muszą hołdować, pod groźbą śmierci. "Aktualne" sprawy działalności triad przedstawiane w książce nieco się już zestarzały, jednak jako materiał poznawczy nadają się całkiem dobrze.

• Posiadam-Papier
  • Książki które posiadam
  • Kryminalistyka
  • Daleki wschód

Dodaj cytat z książki Mafie chińskie