Zło czai się w mroku

Okładka książki Zło czai się w mroku Norbert S. Sikorski
Okładka książki Zło czai się w mroku
Norbert S. Sikorski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Kryminał [KAW] kryminał, sensacja, thriller
Kryminał [KAW]
Krajowa Agencja Wydawnicza
1980-01-01
1980-01-01
literatura współczesna literatura polska XX wiek kryminał

Eine typisches Krimiromane from PRL, jak ktoś nie lubi gatunku to raczej nie przełknie - treść książki stanowi śledztwo z perspektywy MO, które sięga głęboko w przeszłość. Są trupy, są duże pieniądze, są skarby, są zagmatwane historie sięgające czasów wojny, a wszystko osadzone w realiach PRL.

Trudno się nie zgodzić z opinią @Koronczarki (patrz niżej. Albo wyżej). Ale ten stary, milicyjny kryminał posiada pewną zaletę: jest nieprzewidywalny. O ile w większości kryminałów już mniej więcej można wytypować sprawcę, o tyle w tym sprawa wyjaśnia się dopiero w ostatnim rozdziale. I jest to niewątpliwą zaletą tej książki.
Poza tym kryminał - jak kryminał. Bez fajerwerków.

Poza tym kryminał - jak kryminał. Bez fajerwerków.

2067

Mam słabość do starych PRL-owskich kryminałów. Nie na tyle wielką, by grzebać po antykwariatach i je kupować, ale na tyle dużą, by, ku lekkiemu zgorszeniu pani bibliotekarki, łapać każdy, który nawinie mi się pod rękę. No i ten mi się nawinął. I trzeba kogoś z lekką szajbą, by dotrwać do końca lektury z uśmiechem na ustach, gdy czyta się o tym, że pan komisarz w ten jedyny siermiężno-protekcjonalny sposób traktuje świadków (pamiętacie porucznika Borewicza?),że ten sam komisarz nurza się w środowiskach prywatnej inicjatywy, która, jak wszystkim wtedy było wiadomo, charakteryzowała się podejrzaną, niesocjalistyczną moralnością i dlatego tam właśnie najczęściej popełniano przestępstwa, zabijając się dla kilkunastu złotych pierścionków, diamentowej kolii i sznura pereł. Nietypowa za to wydała mi się kreacja głównego bohatera komisarza Batorskiego. Jak na wzorowego milicjanta, stróża porządku w naszej ludowej ojczyźnie, człowiek ten był dziwnie nierozgarnięty. Bo zamiast od razu zacząć dociekać, co takiego zostało napisane w pracy doktorskiej, która zniknęła z miejsca zbrodni, ten wpadł na to dopiero na około setnej stronie. Dziwne, doprawdy dziwne. I na taką plamę na honorze naszej milicji nie zareagowała cenzura! Tak, tu się kryje największa zagadka tej książki. I, nietypowo jak na kryminał, nie została rozwiązana.

• Książki Taty
  • Sensacja/Kryminał
  • Kryminały PRL-U
  • Y-Czytane w dzieciństwie
  • Kryminały z PRL
  • Kryminał sensacja

Dodaj cytat z książki Zło czai się w mroku