Gabinet osobliwości

1993-01-01
1993-01-01

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Przyjemna miniaturka obyczajowa. Niby są kosmici, a uniwersum to Resnickowy BirthRight ale akcja to lata 80 na ziemi. Bardzo łatwo o zarzut, że właściwie jest to książka o niczym ale w tym właśnie sęk. Jest tak jakoś bardzo ludzka i ciepła, do tego skłania do lekkich refleksji o ludzkiej naturze. Jest w niej taki konkretny nastrój, który często znajduję jako specyficzny dla tego autora, a z łatwością przez niego uzyskiwany w takich o dziwo najbardziej prostych formach (nie ważne czy pisze on o kosmicznych kowbojach w tawernach na najdalszych planetach zewnętrznych rubieży, afrykańskich snach przemierzających galaktykę czy o grupce podupadłych cyrkowców). Kojarzy mi się ona (mimo, że z gatunkiem nie ma nic wspólnego) trochę z klimatami realizmu magicznego. Jest to pierwszy z 4 tomów i jedyny z nich wydany w Polsce, (tak samo jest z resztą z cyklem Aksamitnej Komety tego samego autora co jest fatalnym niedopatrzeniem na polskim rynku sci-fi). Ot, przyjemnie się czyta na jedno, krótkie podejście.

Zdecydowanie książka warta zachodu! Choć początkowo zupełnie nic nie wskazywało na to, że tak będzie, ponieważ już od pierwszej strony autor zdradza nam bohaterów "gabinetu osobliwości". Moim zdaniem trochę się z tym pospieszył, ale można mu to wybaczyć, bo dalej jest już tylko lepiej:)Książka jest wciągająca, dialogi momentami są zabawne (choć śmiem wątpić czy był to celowy zabieg:) Głównym bohaterem a zarazem narratorem powieści jest jąkający się karzeł Tojo - nie sposób nie polubić tej postaci.Cyrkowe popychadło o wielkim sercu.

Przez cały czas gdy czytałam nie mogłam się domyślić zakończenia a jednocześnie byłam go bardzo ciekawa. Może nie jest ono najlepsze, ale sama nie mam pomysłu jakie mogłoby być. Jestem zdumiona, że ksiażka tak bardzo mi się podobała, bo nie przepadam za sciene-fiction. Wniosek jest taki, że może ona przypaść do gustu osobom, które niekoniecznie przepadają za tym gatunkiem:)

Klimatyczne przeciwieństwo "Cyrku Nocy", a jednocześnie równie wspaniałe. W barwnych cyrkowych fatałaszkach, w obsadzie najdziwniejszej z możliwych (a może wręcz kosmicznie niemożliwej),tryskając humorem... przedstawiono jak najbardziej ludzkie dylematy. Bez patosu jest tu o odrzuceniu i napiętnowaniu odmieńców, różnicach kulturowych i społecznych, pragnieniu przynależności, różnych obliczach przyjaźni i miłości. Wciąga w wir barwnej, nierzadko wzruszającej akcji, i nie puszcza do ostatnich stron!

Gabinet osobliwości to pierwszy tom serii "Z galaktycznej Areny". Narratorem jest nijaki Tojo, będący prawą ręką właściciela cyrku Thaddeus'a Flinta. Ich cyrk to sprawnie działająca machina, choć niepozbawiona wad i braków. Doskwiera im beznadziejny brak tak zwanych "dziwolągów". Gdzie by nie szukali nie trafiał się nikt godny uwagi. Pewnego dnia pojawia się konkurencja, która wyposażeniem nie może konkurować z cyrkiem Flinta, natomiast ma coś czego jemu brakuje: Dziwolągi. Flint podstępem przejmuje nad nimi kontrole czyniąc ich swoimi pracownikami. Gdy zdaje sobie sprawę, że dziwolągi tak naprawdę są kosmitami podejmuje z nimi swoistą rozgrywkę polityczną, która nie do końca jest jasna i tylko w pierwszym tomie zarysowana. Nie wiemy jakie motywy stoją za działaniami jednej, jak i drugiej strony i jakie konsekwencje mogą przynieść.

W książce nie dzieje się zbyt wiele. Kosmici nie używają laserów, nie walczą ze swoim pracodawcą, który trzyma ich w szachu. Dostajemy natomiast sporą dawkę analizy ludzkich zachowań i ich motywów. Kosmici są tu bardzo podobni do ludzi. Książka podejmuje uniwersalne tematy i choć jest zbyt mało szczegółowa w opisach to jednak jest interesują lekturą o trudnym życiu cyrkowców, ich wyborach, koniecznościach, które mogą dotyczyć każdego człowieka. Podejmuje też trudny temat inności prezentowanej przez dziwolągi, ale i też narratora, który jest garbaty. Jest też zapowiedzią ciekawych wydarzeń o czym mam nadzieje się niedługo przekonam podczas lektury drugiego tomu. Co szykują kosmici, czy zagrażają ziemi, co planuje Flint? Takie pytania stawia pierwszy tom bardzo ciekawej powieści Mike Resnic'a.

kosmici w cyrku czy cyrk w kosmosie ale tak na prawdę chodzi o bardzo ludzkie zachowania, myśli i relacje.

Jedna z nielicznych powieści Resnicka rozgrywająca się na Ziemi, w latach 80. Bohaterem jest niepełnosprawny mężczyzna, jeden z "eksponatów" cyrkowego "gabinetu osobliwości", skupiającego wszelkiego rodzaju "dziwadła", kobiety z brodami (lub trzema piersiami) i tym podobnych. Pewnego dnia właściciel cyrku dostrzega, iż pojawiła się konkurencja posiadająca znacznie ciekawsze "eksponaty". Postanawia przekonać, lub jeśli się nie da, to porwać cyrkowców, ponieważ podejrzewa, że są przybyszami z Kosmosu.

• Nie-komiks
  • Podpatrzone u innych, albo jeszcze nie wiem czy chcę przeczytać
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • SF, Fantasy i Horror

Dodaj cytat z książki Gabinet osobliwości