Japonia

Okładka książki Japonia Ewa Pałasz-Rutkowska, Katarzyna Starecka
Okładka książki Japonia
Ewa Pałasz-RutkowskaKatarzyna Starecka Wydawnictwo: TRIO Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku historia
historia
Historia państw świata XX i XXI wieku
TRIO
2004-01-01
2004-01-01
Japonia historia Japonii współczesność XX wiek

Autorki przedstawiają w skrócie najnowszą historię Japonii. Nazwa książek z tej serii wskazuje, że dotyczą XX wieku, ale jak zaznacza autorka wydarzenia z wieku XIX miały kluczowy wpływ na to jak funkcjonowała Japonia w wieku XX, więc również są uwzględnione.

Książka zawiera bardzo krótkie streszczenie całej historii Japonii, a bardziej szczegółowo opisane zostały przemiany z XIX wieku, które otworzyły Japonię na świat i które pozwoliły na wprowadzenie kapitalistycznego systemu zarządzania gospodarką i zachodniego systemu politycznego. Autorka omawia jak się rozwijały relacje Japonii z krajami zachodnimi, Chinami, Rosją, jak stała się mocarstwem, a w końcu zaczęła także odnosić sukcesy zbrojne, aż do upadku w 2 wojnie światowej.

Poznając historię sprzed wojny Japonii z Chinami można być zdziwionym jak ten tak szybko rozwijający się i budzący sympatię kraj, ze społeczeństwem tak dobrze przyjmującym zachodnie wartości i kulturę, mógł stać się tak szybko tak skrajnym i fanatycznym kolonialnym mocarstwem, chcącym podbijać świat.

Parę lat po wojnie to bardzo przyjemny do śledzenia okres, w którym okupant amerykański prowadzi Japonię za rączkę i z gruzów powstaje mocarstwo, a wystarczyło, żeby się komuniści w to nie mieszali. Aż do lat 90. wiele się nie dzieje, Japonia rośnie w siłę z potencjałem na światowego hegemona i stara się budować zdrowe relacje z innymi krajami na dalekim wschodzie, ale zgrzytać też zaczyna w relacji z USA.

Dopiero ostatnia dekada XX wieku jest ciekawsza. Wstrząsa ona Japonią, kryzysy gospodarcze, trzęsienie ziemi, zamach w Tokio i afery korupcyjne sprawiły, że Japonia weszła w nowe millenium poturbowana.

Ciekawa, solidna książka pozwalająca laikowi zapoznać się z najnowszą historią Japonii i trochę zrozumieć czym dziś jest ten kraj.

Pani Rutkowska zdecydowanie piszę z przejęciem o Japonii. SPoro ciekawych informacji ale to nie to co po przeczytaniu Piotra Milewskiego "planeta K" to dopiero była opowieść o Japonii

Odbierając książkę z biblioteki zaskoczył mnie jej format - mała, wielkości zeszytu (tylko grubsza). Szybko się czyta, dobra czcionka. Czasem pojawiają się zdjęcia - ciekawe urozmaicenie, jednak czarno-białe i trochę słabej jakości. Krótko wspomniana historia "od początku" i dalej mniej więcej od połowy XIX wieku. Nie jest łatwo pisać tego typu książki o historii danego państwa, jednocześnie ta jest dość przejrzyście napisana. Poruszane różne kwestie, zarówno polityka, kultura czy ekonomia.
Dodatkowy plus za wstawianie w nawiasach słów (opisujących pewne kwestie) japońskich w transkrypcji łacińskiej.

Polecam wszystkim którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Japonią. Przedstawiony został zarys historii kraju - niektóre wątki potraktowane po macoszemu, ale wiadomo, że przy takiej objętości może nie dałoby rady więcej informacji zmieścić, a przecież jeżeli czytelnik się zainteresuje jakimś faktem może sięgnąć po dalszą literaturę.

To było zadanie karkołomne - przeprowadzić czytelnika przez meandry zmian politycznych i gospodarczych w powojennej Japonii tak, żeby zrozumiał, o co chodzi i jeszcze wiedział, co czyta, a przy okazji nie uśpić go za bardzo. Temat trudny i niewdzięczny, ale sukces jednak należy odnotować.

• Japonia
  • Japonistyka