Chiny. Kultura i tradycje

2001-01-01
2001-01-01
Chiny cywilizacja chińska kultura Chin historia Chin

OCENA - 8/10 REWELACJA

„CHINY KULTURA I TRADYCJA” Jacques Pimpaneau to swoista encyklopedia. Znajdziemy w niej cały szereg ciekawych zagadnień począwszy od życia codziennego i społecznego po religię i kulturę. Z racji faktu, że Chiny są różnorodnym państwem, nacechowanym silnym wpływem wiekowych tradycji rozwijanych i pielęgnowanych przez tysiąclecia, sięgając po tę pozycję, czeka Was naprawdę interesująca lektura. Książka ma ciekawą konstrukcję, więc nie musimy czytać rozdziałów w zaproponowanej przez autora kolejności, tylko dowolnie i przeskakiwać to tematów które nas interesują i nie ma to wpływu na odbiór książki jako całości.

W książce znajdziemy sporo ilustracji, które pochodzą ze starej encyklopedii chińskiej lub z czasopisma z końca XIX wieku. Ten zabieg wzbogaca treść czytanej lektury i łatwiej pewne skomplikowane aspekty dotyczące wydarzeń czy obyczajów Państwa Środka zrozumieć. Chiny od zawsze mnie fascynowały, więc ta garść informacji zawartych w książce pozwala w przystępny sposób je usystematyzować oraz zrozumieć. Książka ma charakter poznawczy i jest doskonałą lekturą dla wszystkich którzy interesują się Chinami, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest to pozycja obowiązkowa, bo wiele dowiemy się o tym niezwykłym kraju. To co mnie od dawna fascynowało w Chinach to zwyczaje i przesądy, niektóre z nich są dla nas Europejczyków zagadką i trudno je zrozumieć, ta książka łamie tabu i odkrywa tajemnice, tłumacząc wszystko co wydawać by się mogło nie do ogarnięcia. Reasumując zdecydowanie polecam tę encyklopedyczną opowieść. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Lubię wracać do tej książki od czasu do czasu. To jedna z podstawowych "lektur", dzięki którym zaczęłam poznawanie Chin, i do tej pory zajmuje ważną pozycję w biblioteczce. Coś sprawdzić, coś sobie przypomnieć, doczytać, czy po prostu przejrzeć.
Aspektów życia w tradycyjnych Chinach jest poruszonych mnóstwo - wszystko, co jest potrzebne do zrozumienia na podstawowym poziomie specyfiki kultury chińskiej, życia Chińczyków, różnic kulturowych. Oczywiście żadne hasło nie jest omówione baaardzo obszernie, ale zbiory tego typu mają to do siebie. Na pewno jest za to wyczerpująca jak na opracowanie zbiorcze wielu aspektów kultury, rzetelne i przybliżające Chiny nieobeznanym w nich zbyt mocno czytelnikom.

Bardzo pomocne są ilustracje zawarte w książce, jak sam określił to autor, nie po to aby ją pogrubić, ale by zilustrować elementy, które łatwiej zrozumieć, widząc je, niż o nich czytając.

Co my tu mamy? Wierzenia i mity, kalendarz, jak wyglądało chińskie miasto, a jak wieś, chiński dom tradycyjny od środka (przedstawiono wygląd i wyposażenie i chłopskiej chaty, i domu bogatego Chińczyka),stosunki rodzinne, chińską medycynę, język i piśmiennictwo, system edukacji, sztuka (drzeworyty! <3),chińskie gry i wiele innych zagadnień. Polecam z czystym sumieniem.

Absolutnie podstawowa książka dla każdego, kto zainteresowany jest Chinami czy w ogóle Azją Wschodnią. Chyba najlepsze wprowadzenie do chińskiej kultury, jakie miałam przyjemnośc czytać. Zakres tematów jest zachwycający i rzeczywiście pozwala uchwycić cywilizację chińską jako całość, jednocześnie zachęcając do poznawania szczegółowo konkretnych jej aspektów.

Wszystkie najważniejsze aspekty Chin dawnych - od barwnej mitologii, przez zróżnicowaną kuchnię, aż po skomplikowany system administracyjny - zostały w tej książce poruszone. Nie jest to szczegółowe opisanie każdego z tych zagadnień, ale to decyzja zrozumiała, ponieważ wtedy książka byłaby po prostu zbyt obszerna. W związku z powyższym, za duży plus uznaję umieszczenie po prawie każdym rozdziale tytułów książek uznanych za lekturę zalecaną, aby pogłębić swoją wiedzę przykładowo z zakresu taoizmu, jeśli to nas bardziej zainteresuje. Cieszy mnie zamieszczenie na końcu pozycji słownika chińskich terminów występujących w książce razem ze znakami. Polecam tę pozycję każdemu raczkującemu w temacie Państwa Środka.

Książka zaczyna się obiecująco, niestety potem jest gorzej. Autor sporo wylicza (np. różne wariacje używanych kalendarzy),niewiele tłumaczy. Niektóre rozdziały są przez to nieznośnie nudne. Miejscami brakuje polotu. Ciężko ocenić, do kogo książka jest skierowana - wygląda jak miejscami przegadana lista tematów dla studentów sinologii.

Rewelacyjna książka. Dzięki niej można praktycznie odkryć Chiny na nowo. Bogactwo chińskiej kultury momentami wręcz przytłacza ale to jest właśnie w tej książce najlepsze-prawdziwa, wielka, szczegółowa wędrówka przez wieki chińskiej kultury i tradycji.
Polecam!

Polecam!

Dla mnie jest to książka rewelacyjna i uważam, że każdy miłośnik kultury chińskiej po prostu musi ją mieć w swojej biblioteczce. Książka porusza niemal każdy aspekt życia w Chinach - od wyglądu i wyposażenia mebli w tradycyjnym domu chińskim, poprzez życie codzienne, kuchnię, stroje, organizację społeczeństwa i państwa po język, pismo, religie i mitologię. Nie został pominięty żaden aspekt życia w dawniejszych Chinach (książka omawia okres do początków XX wieku) i dlatego jest to doskonałe wprowadzenie do chińskiej cywilizacji.

• Chiny
  • Daleki Wschód