Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Katarzyna Starecka
3
6,3/10
Pisze książki: encyklopedie, słowniki, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,3/10średnia ocena książek autora
70 przeczytało książki autora
124 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Japonia ery Showa (1926-1989). Kultura i realia społeczne.
praca zbiorowa, Katarzyna Starecka
7,3 z 3 ocen
12 czytelników 0 opinii
2020
Pismo japońskie, Tom 2
Beata Kubiak Ho-Chi, Katarzyna Starecka
5,0 z 1 ocen
10 czytelników 0 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Japonia Ewa Pałasz-Rutkowska
6,5
Odbierając książkę z biblioteki zaskoczył mnie jej format - mała, wielkości zeszytu (tylko grubsza). Szybko się czyta, dobra czcionka. Czasem pojawiają się zdjęcia - ciekawe urozmaicenie, jednak czarno-białe i trochę słabej jakości. Krótko wspomniana historia "od początku" i dalej mniej więcej od połowy XIX wieku. Nie jest łatwo pisać tego typu książki o historii danego państwa, jednocześnie ta jest dość przejrzyście napisana. Poruszane różne kwestie, zarówno polityka, kultura czy ekonomia.
Dodatkowy plus za wstawianie w nawiasach słów (opisujących pewne kwestie) japońskich w transkrypcji łacińskiej.
Japonia Ewa Pałasz-Rutkowska
6,5
Autorki przedstawiają w skrócie najnowszą historię Japonii. Nazwa książek z tej serii wskazuje, że dotyczą XX wieku, ale jak zaznacza autorka wydarzenia z wieku XIX miały kluczowy wpływ na to jak funkcjonowała Japonia w wieku XX, więc również są uwzględnione.
Książka zawiera bardzo krótkie streszczenie całej historii Japonii, a bardziej szczegółowo opisane zostały przemiany z XIX wieku, które otworzyły Japonię na świat i które pozwoliły na wprowadzenie kapitalistycznego systemu zarządzania gospodarką i zachodniego systemu politycznego. Autorka omawia jak się rozwijały relacje Japonii z krajami zachodnimi, Chinami, Rosją, jak stała się mocarstwem, a w końcu zaczęła także odnosić sukcesy zbrojne, aż do upadku w 2 wojnie światowej.
Poznając historię sprzed wojny Japonii z Chinami można być zdziwionym jak ten tak szybko rozwijający się i budzący sympatię kraj, ze społeczeństwem tak dobrze przyjmującym zachodnie wartości i kulturę, mógł stać się tak szybko tak skrajnym i fanatycznym kolonialnym mocarstwem, chcącym podbijać świat.
Parę lat po wojnie to bardzo przyjemny do śledzenia okres, w którym okupant amerykański prowadzi Japonię za rączkę i z gruzów powstaje mocarstwo, a wystarczyło, żeby się komuniści w to nie mieszali. Aż do lat 90. wiele się nie dzieje, Japonia rośnie w siłę z potencjałem na światowego hegemona i stara się budować zdrowe relacje z innymi krajami na dalekim wschodzie, ale zgrzytać też zaczyna w relacji z USA.
Dopiero ostatnia dekada XX wieku jest ciekawsza. Wstrząsa ona Japonią, kryzysy gospodarcze, trzęsienie ziemi, zamach w Tokio i afery korupcyjne sprawiły, że Japonia weszła w nowe millenium poturbowana.
Ciekawa, solidna książka pozwalająca laikowi zapoznać się z najnowszą historią Japonii i trochę zrozumieć czym dziś jest ten kraj.