Nowożytna historia Japonii : od czasów Tokugawów do współczesności

Okładka książki Nowożytna historia Japonii : od czasów Tokugawów do współczesności Andrew Gordon
Andrew Gordon Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
A Modern History of Japan: From Tokugawa Times to the Present.
Państwowy Instytut Wydawniczy
2010-10-01
2010-10-01
9788306032031
Iwona Merklejn
historia Japonii Japonia Tokugawa szogunat nowoczesność meiji taisho showa heisei

Andrew Gordon w swej książce przybliża historię Japonii od restauracji Meiji w 1868 roku do ok. 2000 roku i szeroko opisuje zagadnienia polityczne, społeczne i ekonomiczne. „Nowożytna historia Japonii” jest cennym źródłem wiedzy o tym kraju, zwłaszcza od strony polityki wewnętrznej, ugrupowań politycznych i różnych organizacji, a także w kwestii finansów państwa.

Trochę szkoda, że dużo mniej miejsca poświęcił autor kulturze i rozwojowi nowoczesnych technologii. Jeszcze do czasów zakończenia II wojny światowej zdarzają się wzmianki o tradycyjnej kulturze i np. teatrze kabuki, ale już później nie bardzo czytelnik ma szansę zapoznać się z nowymi środkami artystycznego wyrazu, a jest to o tyle istotne, że Japonia to ojczyzna mangi, anime, popularnych gier komputerowych, sprzętu czy muzyki (nie tylko j-popu),a wszystkie te aspekty również warto brać pod uwagę, gdy mowa o nowoczesnej historii Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tak czy inaczej pozycja Gordona jest znakomitym źródłem informacji obejmującym ok. 150 lat historii Japonii. Jedyne co może trochę utrudniać usystematyzowanie wiedzy jest czasem nieco rozproszona narracja, tzn. rozdziały są podzielone bardziej tematycznie, przez co zaburzona bywa chronologia wydarzeń.

Trochę...

Świetna książka w formie podręcznika, polecam wszystkim zainteresowanym historią Japonii, którzy szukają jakiejś naukowej pozycji na ten temat. Widać w książce bardzo dobry warsztat historyka, opisywanie procesów politycznych, społecznych i kulturowych, które prowadziły do kolejnych wydarzeń w historii kraju. Wszystko to doskonale ustrukturyzowane i udokumentowane (przypisy, bibliografia). Mimo widocznej sympatii autora do Japonii i Japończyków, autor zachowuje jednak obiektywizm. Książkę czyta się bardzo dobrze, choć jest to oczywiście pozycja naukowa, więc nie należy spodziewać się specjalnych fajerwerków.

Ciekawa pozycja, warta zwrócenia uwagi. Autor nie omawia nowożytnych dziejów Japonii w izolacji, tylko właśnie kładzie nacisk na współzależność czynników geopolitycznych, wpływy innych państw.

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią jak i przemianami społeczno-gospodarczymi zachodzącymi w Kraju Kwitnącej Wiśni w ciągu ostatnich 25. lat. Dokładne przypisy i odnośniki ułatwiają rozumienie obcych terminów, jak i zachęcają do dalszego zgłębiania tematu. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem.

• Japonia
  • Japonia
  • Azja
  • historia
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Nowożytna historia Japonii : od czasów Tokugawów do współczesności