Historia oręża polskiego 963-1795

Okładka książki Historia oręża polskiego 963-1795 Tadeusz Nowak, Jan Wimmer
Okładka książki Historia oręża polskiego 963-1795
Tadeusz NowakJan Wimmer Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej historia
historia
Biblioteka Wiedzy Historycznej
Wiedza Powszechna
1981-01-01
1981-01-01
wojsko oręż polska

Okładka książki Łęczyccy współrodowcy Oporowskich herbu Sulima do początku XVI wieku Tadeusz Nowak, Tomasz Pietras
Łęczyccy współ... Tadeusz Nowak, Toma...
Okładka książki Dynamika przemian społecznych i religijnych w średniowieczu Krzysztof Bracha, Tadeusz Grabarczyk, Krzysztof Kaczmarek, Karol Kollinger, Anna Kowalska-Pietrzak, Christian LÜBKE, Mirosław J. Leszka, Sławomir Moździoch, Tadeusz Nowak, Leszek Poniewozik, Stanisław Rosik, Leszek Paweł Słupecki, Przemysław Wiszewski
Dynamika przem... Krzysztof Bracha, T...

Jedna z nielicznych pozycji stanowiących kompendium wiedzy na temat historii wojskowości polskiej. Autorzy przygotowywali podręcznik w latach "głębokiego PRL-u" co da się wyczuć szczególnie w odniesieniach do historii społecznej. Męczące jest ciągłe podkreślanie konfliktu klasowego toczącego Polskę. Czytelnik który nie weźmie poprawki na lata powstania książki może odnieść wrażenie, że walka "proletariatu miast i wsi" z burżuazją toczył się w Polsce już od średniowiecza. Pomijając jednak tą oczywistą i łatwą do zidentyfikowania skazę można w tej książce znaleźć bogatą wiedzę na temat historii oręża polskiego. Wartość poznawczą pozycji podnosi bogata bibliografia, która sama w sobie jest kopalnią wiedzy na temat literatury tematu. Pozycja niewątpliwie wymaga odświeżenia i uzupełnienia o wyniki najnowszych badań.

Praca Jana Wimmera i Tadeusza Nowaka do dzisiaj jest jednym z głównych podręczników do historii wojskowości przedrozbiorowej. Jest oparta na przejrzystym i konsekwentnym schemacie: każda epoka zawiera opis uzbrojenia, liczebność wojsk, opis tła politycznego i myśli wojskowej z tego okresu. Sporą zaletą tej książki, poza dużą czytelnością i łatwością w odbiorze, jest wielka ilość map i ilustracji (bardzo starannie wykonanych). Obejmuje ona jedynie ważniejsze konflikty (co widać szczególnie w przypadku części średniowiecznej - pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Krzywoustym zieje wielka dziura),ale w końcu to tylko podręcznik. Niestety, od czasu wydania ta książka strasznie się zestarzała, co szczególnie widoczne jest w pierwszej części, poświęconej średniowieczu, np. już dawno obalono historie o krzyżackich ,,wilczych dołach" na polach Grunwaldu. Autorzy podeszli również nazbyt entuzjastycznie do niektórych aspektów polskiej wojskowości, jak niezwykłość polskiej myśli taktycznej (polska sztuka wojenna, chociaż oryginalna, nie była absolutnym unikatem),czy znaczenia chłopów w armii - prawdopodobnie takie były wymogi epoki... Podsumowując, jest to dobra książka, nie tylko dla fanów wojskowości, ale nie traktowałbym jej jako środka do zdobycia konkretnych informacji, a raczej jako wprowadzenie do poważniejszej (i nowszej) literatury.

Dobrze napisana książka, autorzy prowadzą czytelnika w sposób przyjemny nie koniecznie utrudzony pyłem i mozołem bitewnym - podczas czytania. Świetna lektura

Książka zręcznie przeprowadza czytelnika przez dzieje oręża polskiego przez prawie osiem wieków! Wszystkie wyprawy i najazdy są opisane dość dokładnie. Brakuje tylko szerszego opisu ważniejszych bitew i uzbrojenia w poszczególnych wiekach i formacjach wojskowych.
Autorzy starają się przystępnie przedstawić fakty historyczne nie "zasypując" nadmiarem szczegółów.

• historia
  • Posiadam (na papierze)