Ojciec Goriot

Okładka książki Ojciec Goriot
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Lektura z opracowaniem klasyka
klasyka
2006-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
literatura francuska realizm Paryż awans
Inne

"Och! Myśli tylko o córkach". Kto? Ojciec Goriot. Tytułowy bohater powieści Honoriusza Balzaca, który dla córek zrobi wszystko. Ta ślepa, bezgraniczna, pozwalająca na wszystko miłość źle się skończy dla pana Goriot.
"Słowo honoru - rzekł medyk - można się było rozbeczeć". Ten drugi cytat z książki pojawia się pod koniec powieści. Ta część jest bardzo wzruszająca, a całe dzieło należy do najwspanialszych balzakowskich powieści. Z wielu powodów. Świetna galeria postaci, znakomite (jak zawsze u tegoż autora) opisy, rewelacyjne dialogi, znakomicie odwzorowane realia epoki - to cechy charakterystyczne opowieści pt. "Ojciec Goriot". Tu wszystko we sobą współgra niemal idealnie, zazębia się prawie doskonale i do miana arcydzieła tej powieści niedaleko. "Człowiek nie jest doskonały" - mówi jeden z książkowych bohaterów. Pisarz w każdym swym dziele, które należy do sławnej "Komedii ludzkiej" to nam uświadamia. Tak jest i tym razem, a ta książka do tego wielkiego projektu literackiego autora należy i się w niego cudnie, wyśmienicie wręcz wpisuje.
Książka jest wybitna pod każdym względem i nie jest dziwną rzeczą, że wydań miała sporo. Polecam szczególnie wydanie z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku (Czytelnik), które zawiera bardzo ciekawe posłowie Juliana Rogozińskiego. Moja ocena - 9/10.

Przypadek książki dość żmudnej w czytaniu, ale przyjemnej do omawiania. Krytyka paryskiego społeczeństwa zdecydowanie wartościowa, tak samo motyw osobistej ambicji versus utwardzania relacji międzyludzkich. Ciekawy kontrast do "Lalki" czy "Zbrodni i kary". Całkiem przyjemnie ją wspominam, momentami mnie poruszyła. Raczej zachęcam.

Czasami bywa i tak. Czasami bywa i tak...

Czasami bywa i tak. Czasami bywa i tak...

'Dla mnie tak naprawdę bohaterem "Ojca Goriot" był niebogaty student prawa Rastignac , któremu koligacje i urok osobisty pozwoliły wniknąć w świat paryskiej arystokracji. Obserwujemy wnikliwie przez autora opisane wew. dylematy Eugeniusza , pokusy, przenikanie się cnoty z małością, powolną degradacje moralną i pozostałość wartości wyniesionych z domu rodzinnego. Ten wątek - na ile blichtr bogactwa , wygoda i zew piękno są warte zdobycia za wszelką cenę? - wytrzymał wg mnie próbę czasu i jest poza uwarunkowaniami historycznymi wciąż aktualny.

Przeczytałam tę książkę pod koniec podstawówki, bo byłam na wakacjach u babci i była to jedyna ciekawa pozycja na półce.
(Drugą były "Legendy chrześcijańskie" xD ).

(Drugą były "Legendy chrześcijańskie" xD ).

Czy na odbiór książki może wpłynąć postać głównego bohatera? Słów kilka o lekturze w sumie dobrej, która jednak nie do końca przypadła mi do gustu

Po książkę, jako lekturę szkolną na poziomie rozszerzonym, sięgnęłam ze sporą rezerwą i chociaż nie była to najlepsza pozycja z przeczytanych przeze mnie dotychczas z kanonu lektur, to nie zawiodłam się całkowicie, a tylko po części.

Kamienica Pani Vauquer, a tam na kolejnych piętrach przekrój całego ówczesnego, dziewiętnastowiecznego społeczeństwa. Pewnie w tym momencie już większości z Was coś świta, więc o fabule nie będę pisać wiele. Trzech głównych, tak różnych od siebie bohaterów, których połączyło wspólne mieszkanie. Jan Joachim Goriot - były handlarz mąką poświęcający cały swój majątek dla skąpych i pazernych córek, Eugeniusz Rastignac- biedny student prawa, który pragnie dostać się do arystokracji, zrobić karierę i zdobyć majątek i Vauturin - zbiegły galernik, przestępca, ale paradoksalnie uczciwy i lojalny człowiek.

Oprócz wspomnianej tematyki społecznej i różnić między biednymi paryżanami a bogatą i opływającą w luksusy arystokracją Balzak porusza również wiele ważnych tematów. Rola pieniądza w otaczającym nas świecie, dążenie za wszelką cenę do bogactwa, a także, a może przede wszystkim ślepa, pełna poświęcenia i błędów, ale przede wszystkim prawdziwego uczucia miłość ojca do swoich dzieci.

Balzak opisuje wydarzenia w sposób ciekawy, często to samo widzimy z różnych perspektyw. Książka nie ma rozdziałów, jest swego rodzaju uporządkowaną chronologicznie całością, nie licząc retrospekcji bohaterów.

Ogólnie rzecz biorąc, książka czytała mi się przyjemnie. Ciekawa fabuła, wiele zagadek, różne tematy, a także przystępny język zachęcały do zagłębiania się w świat Paryża, a przede wszystkim jego stolicy.

Kreacje bohaterów, różnice między nimi i tajemniczą przeszłość większości uważam za udaną. Męczyła mnie natomiast sama postać tytułowego Ojca Goriot, a jego zachowania pogorszyły odbiór całości. Jestem w stanie uwierzyć, że taka kreacja postaci i jej zachowania ma coś na celu, że może dużo nauczyć i pokazać Czytelnikowi czego nie powinien robić, ale nie polubiłam tego bohatera. Miłość do córek jak najbardziej tak, ale nie kosztem swojego zdrowia, a nawet życia, tym bardziej, kiedy Anastazja i Delfina nie interesowały się ojcem, a wyłącznie jego pieniędzmi, co było widać od razu. Natomiast postacią, która na dłużej zostanie mi w pamięci to na pewno Vauturin, w którym gdzieś głęboko tliło się jednak dobro.

Podsumowując, powieść realistyczną Balzaka warto przeczytać. Choćby ze względu na dokładny obraz miasta, który wyłania się z opisów Autora i ciekawą fabułę, a także ukazanie prawd od zawsze rządzących światem. Za to, czy polubicie się z bohaterami, nie odpowiadam, więc mimo wszystko polecam.

Książkę, jako drugą przeczytaną przeze mnie pozycję, zaliczam do wyzwania 12 klasyków na 12 miesięcy.

Z początku chaos, a potem łzy... och... tak mi szkoda Ojca Goriota

Z początku chaos, a potem łzy... och... tak mi szkoda Ojca Goriota

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Z tą powieścią mam taki problem, że bardzo ciężko było mi przez nią przejść. Sięgnęłam w moim próbach przebrnięcia do pięćdziesiątej strony po audiobooka i w takiej formie udało się mi się do końca wysłuchać. I absolutnie nie uważam, że dlatego ta książka jest zła. Doceniam ją natomiast za to, jak wykreowane postacie, są przerysowane i wyraziste, jak precyzyjnie stworzono charaktery i poprowadzono te postacie. Urzekło mnie także jak ta historia jest przejmująco smutna i niesprawiedliwa. Jednak nie polubiłam się prostu z tym piórem, choć jeszcze pewnie podejmę próbę przy innej powieści.

„Ojciec Goriot” Honoré de Balzac. Powieść z 1835 roku wchodząca w skład „Scen z życia prywatnego” cyklu powieści „Komedii ludzkiej”. Fabuła utworu, osadzona jest w Paryżu, w którym to splatają się losy trzech głównych bohaterów. Pierwszeństwo należy się Ojcu Goriot i jego bezgranicznej miłości, wręcz chorej fascynacji i uwielbienia do swych córek. Kobiet, które się go wstydzą, wręcz nim gardzą, które w swej próżności żądaja jedynie majątku czy kolorowych sukien i spłaty kolejnych weksli. Nie zwracając tym samym uwagi, że starzec choruje, mieszka w opłakanych warunkach i oddałby ostatnie ubranie, tylko po to aby zaspokoić wyimaginowane oczekiwania swych pociech.
„Kiedy zostałem ojcem, zrozumiałem Boga. Jest cały wszędzie, skoro stworzenie wyszło z niego. Tak samo jest ze mną i z mymi córkami. Tylko ja bardziej kocham córki, niż Bóg kocha świat, bo świat nie jest tak piękny jak Bóg, a córki moje są piękniejsze ode mnie. Są zrośnięte z moją duszą …”.
Na drugim planie znajduje się Vautrin, mężczyzna z kryminalną przeszłością, który w każdej sekundzie życia, niczym Mefistofeles knuje i podstępem próbuje doprowadzić do zguby upatrzoną ofiarę. A jest nią ambitny młody student Eugeniusz Rastignac, człowiek, który próbuje i który pragnie poprawić swe życie oraz status społeczny. Zakochując się w jednej z córek Goriot nie spodziewa się, do czego go ta znajomość doprowadzi.
„Teraz się spróbujemy!” to wyzwanie rzucone Paryżowi przez Rastignac zwanego niekiedy Faustem, który ulega fascynacji burżuazyjnego społeczeństwa i francuskiej elity, chcąc za wszelką cenę wkomponować się w świat klasy wyższej. Pragnie żyć na eksluzywnych ulicach Paryża i zapomnieć biedzie.
Powieść oszczędna w środkach, wręcz surowa i pozbawiona napięcia, a mimo to stanowi jedno z najważniejszych dzieł literatury francuskiej. Jej realistyczny styl i uniwersalny przekaz jest wciąż żywy i aktualny. I mimo upływu lat, wciąż toczymy te same walki, zmieniają się jedynie narzędzia a cel pozostaje ten sam.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ach cóż za biedny i lichy Ojciec Goriot! Z najszlachetniejszego uczucia, bezgranicznej miłości do swych córek, nastała nędza, nikczemność i w końcu smierć. Bynajmniej na koniec Ojciec zrozumiał swój błąd, mimo iż tylko pochodził on z zaślepienia tym jakże szlachetnym uczuciem. Wyjątkowo przyjemna jakże i bardzo boleściwa historia.