Taniec czarownic

2008-01-01
978-83-241-2999-7
Blanka Kuczborska
czarownice magia

Opis tej książki jest bardzo mylący, bo właściwie nie ma tu czarów, a i przesądów czy zabobonów jest niewiele. Tworzą co najwyżej jakieś niejasne tło, więc osoby, które oczekiwały mistycznych klimatów, mogą poczuć się rozczarowane. Książka opowiada o życiu kobiet w czasie I wojny światowej i zaraz po niej, samotności, potrzebie miłości, mierzeniu się z oczekiwaniami społecznymi, dokonywaniu wyborów i przekraczaniu granic moralnych. Po przeczytaniu nie da się uniknąć rozważań dotyczących tego, co nie jest złem, a co już się nim staje. Autorka świetnie pokazuje tę płynną, nieuchwytną granicę. Chyba najlepszym opisem będzie wypowiedź głównej bohaterki - "Dokonałam wyboru i wybrałam siebie". Poza tym bardzo wciąga i czyta się błyskawicznie. Myślę, że warto przeczytać.

odkładałam ją chyba z 10 razy, ale ostatecznie nie była zła. Ma swój urok.

odkładałam ją chyba z 10 razy, ale ostatecznie nie była zła. Ma swój urok.

Opis na okładce mówi nam, że historia ta oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Tym bardziej jest to szokujące, gdy zagłębimy się w lekturę i poznamy losy bohaterów.

Sari jest kobietą, która wyprzedzała swoje czasy. Niezależna, inteligenta, dla ludzi z jej wioski, po prostu dziwna. Nie ma co się dziwić, że za plecami mówią o niej "czarownica". Ludzie boją się tego, czego nie rozumieją, a rozumieją tylko, że wokół Sari dzieją się nieszczęścia.

Ciężko było mi przejść przez tę historię nie ze względu na fabułę, czy bohaterów, ale przez to, że było tam tak pełno przemocy i cierpienia kobiet, że trudno było mi nad tym przejść. Wiem, inne czasy, w dodatku wojna, która zmienia wszystkich. Nie tylko tych, którzy z niej wrócili, ale także tych, do których wrócili.

Nie dziwię się zachowaniu Sari czy Anny. Mimo wszystko, gdzieś w głębi szukam dla nich usprawiedliwienia.

To była dobra książka. Nie z gatunku tych wybitnych, które zostawiają nas w osłupieniu i nie możemy rozstać się z bohaterami. To raczej typ, który uświadamia nam, że na świecie dzieją się różne tragedie, który potrafią wyciągnąć z człowieka to co najlepsze i to co najgorsze.

Niech Was nie zmyli opis na okładce. "Pełna czarów, przesądów i zabobonów opowieść o bezkresnej samotności kobiety, która była inna". Zupełnie nie o tym, jest ta książka.

Miło zaskoczona:). I pomyśleć,że ta historia wydarzyła się naprawdę...

Miło zaskoczona:). I pomyśleć,że ta historia wydarzyła się naprawdę...

Jest rok 1914, w niewielkiej wiosce na Węgrzech żyje dziewczyna, którą miejscowi uważają za dziwną, gdyż jak twierdzą, jej spojrzenie ściąga nieszczęście.
Ojciec Sari to miejscowy znachor przy którym dziewczynka nasiąka magią i zabobonami, a od zawsze widzi i czuje więcej...
W wieku 14 lat jej tata umiera, a ona zostaje zaręczona ze swoim kuzynem Ferencem.
Wkrótce wybucha wojna, jej narzeczony zostaje powołany do wojska, a wraz z nim wszyscy mężczyźni z wioski.
Kobiety zostaną same, powoli przyzwyczają się do spokojniejszego i weselszego życia.
Niedługo potem pojawią się nowi mężczyźni, jeńcy wojenni zakwaterowani w pustym domu Ferenca.
To właśnie wtedy przyspieszy akcja, a lektura wciągnie Was swoim czarem.

Książka mówi o samotności i wyobcowaniu, o trudnych wyborach, z których żaden nie jest tym właściwym.
O potrzebie przynależności i tym, co potrafimy zrobić z miłości.

Najciekawsze i zarazem najstraszniejsze jest to, że historia ta wydarzyła się naprawdę.
Podobno powstał na ten temat nawet film, ale proszę, zacznijcie od książki. :)
Polecam!

P.S. Tytuł jest niefortunnie przetłumaczony, czarownice wcale nie tańczą. Działają inaczej ;)

Wkrótce wybucha...

Długo nie mogłam się przemóc, by przeczytać tę powieść. Jakoś taka kobieca literatura mnie nie pociąga. Ale w końcu się za nią zabrałam. Nie żałuję. Nie była to może jakoś bardzo porywająca lektura, lecz nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała. Czytało się ją szybko i przyjemnie.
Duży plus dla autorki, która przedstawiła główną bohaterkę jako młodą, ale silną dziewczynę. Na początku Sari była mniej więcej w moim wieku, więc mogłam wyczuć, co ona czuje, jak to wszystko przeżywa i zastanawiałam się, jakbym ja reagowała w podobnych sytuacjach.
I dodatkowo klimat węgierskiej puszty. Miejsce tak odległe i tajmnicze, tak doskonale przedstwione, miejsce tak przepiękne, że moja dusza podróżnika chciała zostawić wszystko i tam pojechać.
Podsumowując, książka, choć nie w moich klimatach, uważam za dobrą rozrywkę na ferie. Choć nie nazwałabym jej wybitnym dziełem, to myślę, że warto ją przeczytać, bowiem wioska i jej mieszkańcy zostali dobrze wykreowani.

Moim zdanie powieść ta nie jest "pełna czarów", ale raczej metafor. Dotyczy bardzo realnych i rzeczywistych kwestii. Warta przeczytania.

Sari nie jest zwykla dziewczyna . Wedlug ludzi jej spojrzenie sciaga nieszczescie. Boja sie jej i powoduje to jej coraz wieksza samotnosc. Czuje sie wyobcowana odrzucona i skazana na izolacje i samotnosc. Zrobi wszystko by tak nie bylo.

Mimo że książka mi się nie podobała, to muszę przyznać, że bardzo mocno gra na emocjach.

Ilość stron: 278
To pierwsza książka tej autorki jaką próbowałam czytać. Dostałam ją w prezencie. Opis na okładce zachęca, ale zdanie napisane na okładce przedniej mnie nie zachęciło. Doczytałam jednak do 130 strony. Bohaterką jest Sari, jej narzeczony Ferenc. Są również inne postacie, wątek wojny.

Ilość stron: 278

• 2016