Bożyszcze tłumów

literatura piękna
2009-01-01
Bożena Krzyżanowska
miłość rodzina uczucia tancerka czar moc

Przeczytana kilka lat temu ale nic z niej nie pamiętam.

Książki tej autorki mają w sobie coś wciągającego. Są niby przeciętne ale mają to coś

"Bożyszcze tłumów" to książka podejmująca trudną tematykę. Narzucanie dzieciom marzeń rodziców, chore dążenie do ideału, anoreksja, przytłaczająca sława i przede wszystkim: skomplikowane relacje matka-córka. Główna bohaterka zostaje porzucona przez matkę, która z biegiem lat zrozumiała podłoże swojego zachowania i postanawia wrócić. Jednak ojciec dziewczynki zabezpieczył ją...

Matka kulą u nogi czyli rzecz o pokoleniowych trudnościach bycia matką, poszukiwaniu utraconej matki, skomplikowanych relacjach matka - córka.
Powieść czyta się przyjemnie, jednak temat rozwija się dość płytko,za dużo zbędnych, nic nie wnoszących ozdobników. Zakończenie - jak w romansidle. Po przeczytaniu czuję się rozczarowana.

Niby rzecz o baletnicy, a w tle problem anoreksji i przyczyn zapadania na nią. Książka ta pozwoliła zrozumieć mi dlaczego niektóre matki opuszczają swoje dzieci. Bo nie potrafią zaakceptować tego, że stają się kobietami. A ponadto boją się, że mogą zrobić swoim dzieciom krzywdę. I nie chcą być takie jak ich matki.

Na półkach: , , , ,

Malownicza historia, akcja dzieje się najpierw na wyspie w Australii, a później w Indiach. Splecione i dość pogmatwane losy kilku kobiet, a w szczególności Ellen.
Katherine Scholes ma dar przenoszenia czytelnika w miejsca o których pisze! Porusza również problem anoreksji i wpływ rodziców na kształtowanie się dziecka, jego późniejszych relacji z bliskimi i sferę...

Książka pozyskała mnie od pierwszego spojrzenia, rzuconego przypadkiem na okładkę. Jeżeli macie jednak nadzieję na wgłębianie się w temat tańca, odłóżcie pozycję na półkę. Życie baletnicy jest tylko tłem do zbudowania portretu psychologicznego głównej bohaterki. Fabuła rozwija się leniwym rytmem, miarowo i niespiesznie, a podszyta jest nutami nostalgii i melancholii....

Mało wciągająca historia o emocjonalnej dewiantce, która nie potrafi zbudować żadnej relacji z drugim człowiekiem. Najbardziej w życiu pragnie wolności, a wciąż coraz bardziej pogrąża się w zniewoleniu... Tylko dla wytrwałych! Uprzedzam, niektóre fragmenty są wręcz odrażające.

Odwieczne pytanie: na ile można ukształtować cżłowieka? Jaki wpływ na nasze postępowanie mają najbliżsi, ci, którzy wychowują? Tymi pytaniami można podsumować książkę Scholes. I mimo dobrego zakończenia jakoś tak smutno po ostatniej stronie. Ale pozycja warta uwagi.

Interesująca, choć nieco zagmatwana. Można się pogubić, co jest snem, co wspomnieniem, a co dzieje się w chwili obecnej. Jednak trzeba przyznać, że jest ciekawa, więc polecam! ; ))

Dyskusje

• 2016
  • Rok 2014
  • Z biblioteki
  • 2013
  • Wymienię/ sprzedam od zaraz
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Bożyszcze tłumów