Maria i Magdalena

Magdalena Samozwaniec Wydawnictwo: Ad Oculos biografia, autobiografia, pamiętnik
Ad Oculos
biografia, autobiografia, pamiętnik

Ukazuje całą tę przedwojenną socjetę jako płytkich, obrzydliwie zadowolonych z siebie, pożałowania godnych ludzików, i co gorsza, zdaje się to czynić w sposób nieświadomy. Humor humorem, odbrązowianie odbrązowianiem, ale większość bohaterów budziła moją irytację.

To autobiografia przedstawiona we wspomnieniach Magdaleny Samozwaniec "doprawionych" szczyptą humoru, z których czytelnik wyciąga niesamowite przemyślenia. To książka, z którą każdy w pewnym momencie się utożsami - dodatkowo, stanowi świetny obraz końca XIX wieku i wkraczania w wiek XX.

Dzięki tej książce zupełnie inaczej spojrzałem na "poetkę miłości" i jej pełną oryginałów rodzinę. Dodatkowo cudownie opisane czasy życia Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej! Na wspomnienie tej książki aż mi się ciepło robi i uśmiecham się mimowolnie.
A Pawlikowska spadła z mojego i tak skromnego piedestału. Nie chciałbym mieć takiej siostry.

Zabrałam tę książkę na urlop do Zakopanego i Krakowa, wszak w Krakowie Maria z Magdaleną się wychowały i mieszkały, a Zakopane również było przez nie często odwiedzane.
Książka, a dokładnie oba tomy były bardzo zajmujące, ale udało mi się je dokończyć dużo później. Chciałam czytać bez spiny, na spokojnie, by dawało mi to jak najwięcej przyjemności.
Bardzo podobał mi się...

Świetna! Dawny Kraków, dawne życie, dawne ploteczki! A przede wszystkim fantastyczny styl Magdaleny Samozwaniec, humor, cięty język- uczta, po prostu- uczta dla mojego ducha.

To jest książka, którą czytałam z wypiekami na twarzy. Jedna z tych nielicznych, do których chcę wrócić, ale najpierw muszę poznać historię dwóch wcześniejszych pokoleń Kossaków, żeby sobie nakreślić szerszą perspektywę. Ich życie było tak fascynujące, że moja wyobraźnia lubi to.

Świetny obraz społeczeństwa polskiego lat 20

Zabawna...Historyczna... Artystyczna... Wszystkiego po troszeczkę... Przedstawia świat z dawnych lat, poglądy, które teraz wydają się śmieszne i niedorzeczne :) A jednak kiedyś tak było... Jednak najbardziej ciekawym wątkiem były relacje sióstr - pełne hecy, ciekawości życia i odwagi wobec świata i ludzi :) Sama powieść niekoniecznie w moim ulubionym schemacie, ale ciekawa...

Może czasem nie warto wracać do dawnych lektur?
Egzemplarz trafił w moje ręce przypadkiem, postanowiłam przypomnieć sobie dawne fascynacje. Nawet nie wiem, z którego roku to wydanie, bo nie ma tylnej okładki, pewnie z l.70 ub.w.
Książką zaczytywałam się,jako dorastająca panienka. Pokazywała mi świat, o istnieniu którego nie miałam pojęcia. Z racji pochodzenia - moi rodzice...

Mam bardzo mieszane uczucia po lekturze tej książki. Myślę,że nie można jej potraktować serio - jako rzetelny obraz życia rodziny Kossaków w latach międzywojennych. Samozwaniec przedstawiła czytelnikowi fragmenty życia rodziny we własnej interpretacji, wiele spraw ukryła, pominęła, niektóre szczególnie wyeksponowała. Oczywiście skupiła się głównie na swojej niezwykłej...

Dyskusje

1 408