Dublin 4

1999-01-01
83-7255-387-4
Teresa Sośnicka
literatura zagraniczna romans

Książka trochę mnie zawiodła. Pomimo ciekawych historii, zabrakło tego wrażenia, że Autorka naprawdę chce przenieść czytelnika do Dublina. Właściwie to dlatego po nią sięgnęłam, ale niestety zabrakło trochę opisów miejsc, których byłam stęskniona.

Jako mieszkanka Dublina 4 nie molam sobie darowac i nie zaluje. Rzadko spotyka sie pisarzy tak wnikliwie opisujacych zawilosci ludzkiej natury.

Cztery kobiety i cztery różne historie z ich życia , których istotą jest podjęcie ważnej decyzji życiowej.
Pisarka nie moralizuje, nie poddaje ocenie wyborów, jakich jej zdesperowane swym położeniem bohaterki dokonują, po prostu je przedstawia takimi jakie one są . Nie ukazuje nam również efektów tych decyzji, tylko je sygnalizuje.
Warto ją przeczytać.

Warto ją przeczytać.

Autorka książki, zmarła niedawno Maeve Binchy, zawarła w tej sympatycznej książeczce cztery opowiadania o kobietach w różnym wieku i z różnych środowisk, które nie mają ze sobą nic wspólnego poza tym, że łączy je miasto, w którym mieszkają, a jest nim właśnie Dublin.

Cztery kobiety i cztery różne historie z ich życia, których istotą jest podjęcie ważnej decyzji życiowej.

Maeve Binchy nie moralizuje, nie poddaje ocenie wyborów, jakich jej zdesperowane swym położeniem bohaterki dokonują, po prostu je przedstawia takimi jakie one są. Nie ukazuje nam również efektów tych decyzji, tylko je sygnalizuje.

Carmel, bohaterka "Kolacji w Donnybrook ", kobieta w średnim wieku zdradzana przez męża z młodszą od siebie malarką podejmuje próbę odzyskania męża i w tym celu obmyśla i wprowadza w życie intrygę mającą na celu skłócenie go z kochanką. Nie poprzestaje jednak na tym lecz równocześnie postanawia zadbać o swój wygląd, a także zmienić swój styl bycia.

Dla Jo, bohaterki "Mieszkania w Ringsend", gdy postanowiła opuścić swoją rodzinną miejscowość, by podjąć pracę na poczcie, Dublin jawił się jako dziura, senne i zapomniane przez Boga miejsce, gdzieś na końcu świata. Nie zastanawiając się jednak dlaczego to robi opuszcza dom i wypuszcza się w nieznane gdzie, jak ma tego pełną świadomość będzie zdana wyłącznie na siebie.

Pat z "Decyzji dziewczyny z Belfield" mocno przeżyła jako nastolatka rodzinne problemy, jakie były wynikiem niespodziewanej ciąży jej starszej siostry, gdy ta stwierdziła, że nie wyjdzie za mąż za ojca dziecka, którego się spodziewa. Nie znajdując zrozumienia dla swej decyzji u rodziców siostra Pat wyjechała do Londynu. Pat zainteresowana żywo losem siostry, o której w domu nie wspominano, próbuje dociec co się dzieje z nią i jej ciążą. W rozmowie z ojcem dziecka dowiaduje się, że alarm okazał się fałszywy. Nikt w domu nie dał wiary tej informacji, ale pozostały im i Pat tylko domysły.
Pat trudno się było pogodzić z hipokryzją rodziców, dla których najważniejsze było to co inni o nich pomyślą, stąd ukrywali prawdę przed otoczeniem stwarzając pozory, że wszystko jest w porządku.
Toteż, gdy się okazuje, że sama jest w ciąży, a małżeństwo nie wchodzi, w grę postanawia wyjechać do Londynu, by podjąć samodzielne życie, gdyż ma świadomość, że na tolerancję, zrozumienie i wsparcie w domu nie może liczyć.

Bohaterka " Zasłyszane w Montrose" Emma trwa przy mężu alkoholiku chociaż ten ich życie zamienił w piekło. Musi pracować by utrzymać rodzinę i patrzeć jak mąż się stacza, jak odsuwają się od niego również kumple od picia. Ale nagle pojawia się światełko w tunelu, gdyż Gerry zdecydował się na terapię antyalkoholową. I właśnie wraca po tej kuracji do domu. Jest pełen optymizmu i tak samo patrzy na jego wyleczenie Emma.
Niestety nadzieje okazują się płonne i Emma uświadomiwszy sobie, że nic się nie zmieni podejmuje ważną dla siebie decyzję. Postanawia, że odejdzie od męża, chociaż nie od razu, nie pod wpływem impulsu.

Pełne ciepła i optymizmu opowiadania warte są przeczytania.

Chociaż na początku ciężko mi się ją czytało, dałam radę i nie żałuję. Ukazano w niej cztery kobiety,różnego wieku,ich cztery różne historie oraz to jak dają sobie z nimi radę. Warto przeczytać, warto.

• ROK 2006
  • ☆ Literatura zagraniczna