Balsamista #1

Hanami
2008-04-01
2008-04-01
Magdalena Tomaszewska-Bolałek
balsamista balsamowanie śmierć tanatologia manga

"Balsamisty" autorstwa Mitsukazu Mihary. To nie jest zwykła manga, to raczej jakieś mistyczne wejście do świata, w którym śmierć i życie splatają się w nierozerwalny węzeł. W tym tomie Mamiya Shinjirō, nasz główny bohater i profesjonalny balsamista, wprowadza nas w swoje codzienne doświadczenia ze śmiercią i pamięcią o zmarłych.

**Wprowadzenie do Świata Shinjirō:**
Ten pierwszy tom to takie wprowadzenie w świat Shinjirō - pokazuje, jak wygląda jego praca, jakie ma przemyślenia i jakie historie przewijają się przez jego zakład. Jest to świat, gdzie śmierć to nie koniec, ale nowa opowieść. Każda historia zmarłej osoby, z którą się spotykamy, to jakby osobny rozdział w życiu Shinjirō.

**Szczegóły, które Rzucają się w Oczy:**
Mamy tu kilka naprawdę wyrazistych postaci: od tragicznie zmarłej baletnicy, przez samolubnego modela, po zegarmistrza żyjącego wspomnieniami. Te postacie nie tylko tworzą tło dla pracy Shinjirō, ale też dodają głębi całej opowieści, pokazując różne aspekty śmierci i pamięci.

**Styl i Atmosfera:**
Mihara narysowała ten świat w sposób niezwykle sugestywny. Styl jest prosty, ale ma w sobie coś hipnotyzującego. Scenerie są skromne, co pozwala skupić się na emocjach i myślach postaci. Ten pierwszy tom jest jak otwieranie drzwi do czegoś dużo większego, dające poczucie, że to dopiero początek podróży.

**Podsumowując:**
Tom pierwszy "Balsamisty" to świetne wprowadzenie w uniwersum, gdzie śmierć i życie przeplatają się na każdym kroku. To nie tylko opowieść o pracy balsamisty, ale też o tym, jak różnie ludzie radzą sobie ze stratą i pamięcią. Daje mocne 8/10 za oryginalność, głęboką treść i styl, który wyróżnia się na tle innych mang. Jeśli szukasz czegoś, co zmusza do myślenia i czujesz się gotowy na podróż po mrocznych, ale fascynujących ścieżkach ludzkiej egzystencji, to "Balsamista" jest dla Ciebie.

**Wprowadzenie do Świata Shinjirō:**
Ten...

Manga 'Balsamista' to mistyczna podróż w mroczny i surrealistyczny świat ludzkiej egzystencji i tajemnicy życia i śmierci. Mitsukazu Mihara w niezwykły sposób łączy wizualne piękno z głębokimi refleksjami nad naturą ludzką. Jej charakterystyczny styl rysowania postaci i scenariusz pełen zagadek tworzą unikalne doświadczenie czytelnicze.

Historie opisane w 'Balsamiście' dotykają tematów związanych z życiem po śmierci, zmartwychwstaniem i wiecznością. Są to opowieści pełne tajemnic, które pozostawiają czytelnika z głębokimi pytaniami i refleksjami nad sensem istnienia. Przykuwają uwagę swoją niezwykłością i wyjątkowym podejściem do tematyki życia i śmierci.

Manga ta z pewnością nie jest dla każdego, ponieważ może być trudna do zrozumienia i przyswojenia ze względu na swoją filozoficzną naturę. Jednak dla tych, którzy lubią głębokie i intrygujące opowieści oraz unikalny styl graficzny, 'Balsamista' może okazać się fascynującym doświadczeniem.

Historie opisane w 'Balsamiście'...

Balsamista - Jak może wyglądać życie z śmiercią?

Definitywnie można stwierdzić że jest to manga dla osób o "specyficznych" gustach. Naszym głównym bohaterem jest Mamiya Shinjiro - pracujący jako balsamista w jednym z zakładów. Codziennie podejmuję się zadania - Śmierci. Po godzinach, jest chodzącą zagadką - Tajemniczy a zarazem z wielką słabością do kobiet mężczyzna. Mimo tego, jest bardzo zdystansowany w porównaniu do jego kolegów i biję od niego nadzwyczajnie apatią.

W 1 tomie mamy historię 5 różnych ludzi:
O baletnicy, którą spotkał tragiczny los przed staniem na ślubnym kobiercu
O egocentryku zadufanym w sobie, który był modelem
O zegarmistrzu, który zachował piękne wspomnienia z lat
O mężczyźnie, który zaczął chorować na poważną chorobę
O bracie jego przyjaciółki - Azuki.

Mangę z całego serca polecam, ale raczej dla osób która tematyka śmierci nie jest niczym nowym, a wręcz przeciwnie - Ich interesuję. Mimo swojego wieku, kreska nadal zachwyca, a styl w jakim Mitsukazu Mihara prowadzi swoje rysunki jest idealny dla fanów starszych mang.

Balsamista - Jak może wyglądać życie z śmiercią?

Opowiesci przedatwione w tym tomie sa naprawde dobre. Kazda opowiada o czyjejs smierci. Wzbudzaja emocje czytelnika.
Tylko sposob ich przedstawienia jest jakis taki dziwny, zniechecajacy do czytania kolejnych tomow.
Ale w 2 tomie jest duzo lepiej i normalniej, niech Was ten tom nie zniecheci.
Kreska nie jest zbyt dobra, ale nie jest tez najgorsza. Taka srdenia.

Ale w 2 tomie jest duzo lepiej i normalniej, niech Was ten tom nie zniecheci.
Kreska nie jest zbyt dobra, ale nie jest tez najgorsza. Taka srdenia.

2016

Japonia to dość specyficzny kraj, w którym mieszanka religijna jest dla mieszkańców czymś zupełnie normalnym. O ile chrześcijańskie śluby są tam dość popularne ze względu na swoją oprawę, to w przypadku pogrzebów zdecydowana większość wybiera obrzędy buddyjskie, co wiąże się z kremacją zwłok. Tradycyjny pochówek jest tam rzadkością dlatego praca, którą wykonuje Mamiya Shinjirō jest dla większości ludzi czymś dziwnym. Mało który młodo człowiek decyduje się na zawód balsamisty. Zajęcie, które wymaga niebywałego skupienia oraz ogromnej wiedzy zarówno zakresu medycyny, anatomii, jak i makijażu. Na dodatek zajęcie to nie cieszy się zbyt wielką estymą społeczną a wręcz można odczuć pewną dozę ostracyzmu społecznego.

Wbrew mocno sugestywnemu tytułowi i okładce manga nie epatuje mrokiem. Śmierć odgrywa tutaj dość znaczącą rolę, ale pokazana jest jako nieubłagane następstwo życia. W kolejnych częściach mangi możemy poznać kolejne procedury postępowania ze zmarłymi, w głównej jednak mierze scenariusz poszczególnych historii skupia się na codzienności poszczególnych bohaterów. Autorka stara się pokazać, kim oni byli i jak funkcjonowali, zanim w wyniku pewnych wydarzeń zakończyli oni swój żywot. To właśnie ich życie jest dla Shinjirō wyznacznikiem jego pracy. To dzięki niemu rodzina zmarłego ma okazję się z nim należycie pożegnać, a dobrze wykonana praca daje iluzję snu. Żałobnicy w trumnie nie widzą zimnego i martwego ciała kogoś bliskiego, ale członka rodziny/przyjaciela, który zapadł w długi sen i obudzi się w lepszym miejscu. To czy ktoś będzie się w tym doszukiwał symbolicznego znacznie religijnego to już kwestia czysto indywidualna każdego czytelnika.

Codzienne obcowanie ze śmiercią ma ogromny wpływ na postać młodego balsamisty. Widząc nieuchronny koniec każdego człowieka, domaga się on bliskości drugiego człowieka. Wiąże się to z dość częstymi zmianami partnerek, które lgną do niego jak przysłowiowe ćmy do światła. Niemożność utrzymania jednego trwałego związku jest spowodowane zarówno sposobem bycia chłopaka, jak i niezbyt przychylnym postrzeganiem jego zawodu przez rodzinę potencjalnej partnerki. Jedną z niewielu osób, które są dla niego dość znaczące jest Azuka, wnuczka właściciela budynku, w którym wynajmuje mieszkanie. Dziewczyna dostrzega zarówno jego urodę zewnętrzną, jak i pewną dożę niepokoju i chęci bliskości, która kryje się w jego wnętrzu.

Cała recenzja na stronie PopKulturowy Kociołek

Mamy od czynienia z mangą, w której główna fabuła będzie przeplatała się z pojedynczymi skończonymi wątkami pobocznymi niczym w powieści szkatułkowej. W Balsamiście są to cztery historie ludzi, którzy za niedługo trafią na stół Shinjurō. W pierwszym tomie nie tylko poznajemy Shinjurō, jego sposób życia czy odrobinę lgnącą do niego administratorkę budynku, w którym mieszka, Azuki, ale także ludzi, z którymi przyszło mu pracować. Są to w tym przypadku: baletnica, przyjaciółka Azuki, stary zegarmistrz, zakochany w sobie młody narcyz i chorujący na gruźlicę przepracowany ojciec. Każdy ma swoją historię życia, śmierci oraz powód, by zostać nie skremowanym, jak zwykle nakazuje japoński zwyczaj, a zabalsamowanym.

Choć epizodyczność historii może przeszkadzać, to pozwala na jedno: na pokazanie różnych obliczy śmierci, różnego podejścia do spraw doczesnych i traktowania bliskich po ich śmierci. Pokazuje, że w każdym zakątku świata po śmierci mówi się o zmarłym dobrze, ale odpowiednio przygotowane zwłoki mogą pomóc poradzić sobie z żałobą. Bo dziecko może przytulić się po raz ostatni do ojca, narzeczony swoją wybrankę. Dość przygnębiający temat, z którym jednak stykamy się naprawdę częściej niż chcemy.

Więcej na https://www.monime.pl/balsamista-tom-1/

2044

Ponownie 8.07.2021

Ponownie 8.07.2021

,, Balsamista'' to historia o Shinjuro, którego życie kręci się wokół dwóch spraw: balsamowania zwłok oraz młodych kobiet.

TOM 1 zawiera 5 historii:
- o baletnicy, która niebawem stanie na ślubnym kobiercu,
- o zegarmistrzu i jego pięknych wspomnieniach
- o narcyzie-modelu
- o mężczyźnie, który zachorował na gruźlicę
- o bracie Azuki, przyjaciółce Shinjuro

ULUBIONA POSTAĆ: Azuki
CYTATY: ,,Dopóki żyję, wspólnie biją nasze serca''

TOM 1 zawiera 5 historii:
- o baletnicy, która niebawem stanie na ślubnym kobiercu,
- o zegarmistrzu i jego pięknych wspomnieniach
- o narcyzie-modelu
- o mężczyźnie, który zachorował na gruźlicę
- o bracie Azuki, przyjaciółce Shinjuro

ULUBIONA...

2081

Zapowiada się ciekawa historia różnych historii.

Zapowiada się ciekawa historia różnych historii.

Specyficznie opowiedziana historia pewnego balsamisty, który trudzi się tą pracą w Japonii, kraju dość niechętnie nastawionemu na balsamowanie. Jednak każda z historii dotyka tak naprawdę przeżywania śmierci.

• Manga
  • Mangi