The Innocent

Studio JG
2011-11-24
2011-11-24
Paulina Tuczapska
manga kryminał anioły demony siły nadprzyrodzone shounen

Chyba najgorsza manga jaką dotychczas przeczytałam. Wątki pourywane, chaotyczne. Sylwetki bohaterów ledwie zarysowane. Wiele haseł rzuconych w powietrze bez późniejszego wyjaśnienia. Zakończenie banalne, rozczarowujące. Dwie gwiazdki jedynie za ciekawą koncepcję, która mogłaby się może urzeczywistnić w lepszej postaci, gdyby manga nie była jednotomówką.

1994

Historii na temat duszy ludzkiej w szeroko pojętej popkulturze jest całe mnóstwo, od książek, filmów na mangach kończąc. Nie jeden tytuł skupiał się na bohaterach, którzy zginęli tragiczną śmiercią, a ich bezcielesny byt pozostawał na ziemi, nie mogąc zaznać odkupienia, do momentu aż osoby odpowiedzialne za ich cierpienia nie dosięgnie ręka sprawiedliwości. Właśnie tego rodzaju fabularna treść znajduje się w mandze The Innocent pozycji, która ma już swoje lata na karku, ale nadal jest warta przeczytania.
Głównym bohaterem tytułu jest prywatny detektyw Ash, który zajął się sprawą, którą nikt nie powinien się interesować. Szybko został on oskarżony, o której zbrodnię nie popełnił, a błyskawiczny proces kończy się wyrokiem skazującym go na śmierć. Jego dusza skalana wieloma grzechami nie mogła odrodzić się ponownie, dostał on jednak szansę od Rady Aniołów na odkupienie swoich win. Miał on powrócić na ziemię i stać się opiekunem ludzi podobnych do siebie. Zadanie które otrzymał, jednak niespecjalnie go interesuje, jedynym jego celem jest zemsta na osobach, które doprowadziły do jego śmierci.

Nie ma co ukrywać, że pod względem fabularnym mamy tutaj do czynienia z dziełem dobrym, ale dość mało odtwórczym (tytuł powiela wiele sprawdzonych schematów). Próba pokazania głębszej treści w postaci poruszenia tematyki grzechu i odkupienia duszy jest tutaj dość mocno przytłoczona przez główny sensacyjny wątek. Zdecydowanie nie jest to wada tytułu, wręcz przeciwnie skonstruowanie stosunkowo prostej i zamkniętej jednotomowej historii, w której istotną rolę odgrywa akcja, a wszystkie wątki są należycie wyjaśnione sprawia, że całość czyta się naprawdę przyjemnie.

Jeśli szuka ktoś postaci złożonych, których enigmatyczność nadaje całemu tytułowi należytego klimatu, będzie mocno zawiedziony. Twórcy w swoich założeniach postawili na pewną prostotę i akcyjny charakter tytułu. Od samego początku mamy wyraźny podział na dobrą i złą stronę. Postacie zaliczająca się do tych „mrocznych” to pod wieloma względami schematyczne „czarne charaktery”, które mają nadać tytułowi odrobiny tajemniczości i klimatu thrillera (z różnym skutkiem). Sam Ash również nie należy do bohaterów, o których można byłoby napisać, że są innowacyjni. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem Constantina i Punishera, czyli postacią, która nie zważa na nic na swojej drodze i jest gotowa do poświęcenia wszystkiego, aby tylko dokonać zemsty. Trudno nie odnieść wrażenia, że postacie ociekają tutaj dość „amerykańskim” klimatem. Z drugiej strony nie ma się jednak temu, co dziwić skoro w pomysł stworzenia tytułu był zaangażowany Aviego Arad - założyciela amerykańskiego Marvel Studios.

Cała recenzja na:

Faaajnaa. Trochę nagle zakończenie, ale fajne. Trochę mi "Kruka" przypomina - bo zemsta - lecz w inny sposób podana.

Ash to bardzo zindywidualizowany były prywatny detektyw. Były, bo już nie żyje. Zadarł z nieodpowiednimi ludźmi i został fałszywie oskarżony, po czym dość szybko skazany na śmierć. Dostaje jednak drugą szansę i może się wykazać jako pomocnik Angel, anioła pomagającego takim jak on: zdradzonym, skazanym niesłusznie na śmierć. Angel nie robi jednak tego za darmo: w zamian na przypilnowanie Asha Rada Aniołów może nadać blasku anielskim skrzydłom Angel. Kusząca propozycja, ale czy uda się upilnować porywczego chłopaka żądnego zemsty i wykorzystującego nawet własną śmierć do wyrównania rachunków?

Więcej na http://www.monime.pl/the-innocent-ko-yasung-manga/

The innocent to przepiękne narysowana manga, która opowiada smutną historię Asha, detektywa skazanego na krzesło elektryczne za zbrodnie, których nie popełnił. Ash zostaje przywrócony do życia przez Radę Aniołów, żeby ocalić niewinnego mężczyznę przed swoim losem. Główny bohater jest zupełnie pogodzony ze swoją śmiercią i wykorzystuje okazje do uratowania swoich bliskich i wyrównania rachunków w świecie, którego nie jest już częścią.
Manga jest jednotomowa i wydaje się bardzo okrojona. Przydałoby się trochę więcej szczegółów i wyjaśnień - zwłaszcza jeżeli chodzi o anioły. Nie mówię o drugim tomie, ale ten jeden mogliby przecież zrobić grubszy. Od strony graficznej manga jest przepiękna, zwłaszcza Ash jest cudowny. Nie podoba mi się jedynie okładka, Ash strasznie dziwnie na niej wygląda.

Spodziewałem się czegoś więcej :/

Spodziewałem się czegoś więcej :/

Bardzo mnie się podobała, historia ciekawa tak samo jak główny bohater. No cóż, mogę polecić ;)

Bardzo fajna manga, ciekawa historia Asha i jego służby po śmierci. Gdyby ukazało się więcej tomów, historia zyskałaby głębię i wątki byłyby lepiej wyjaśnione, ale jako jednotomówka również jest w porządku:)

Ładna kreska i ciekawy pomysł. Myślę jednak, że manga byłaby lepsza gdyby ją bardziej rozbudować, poszerzyć pewne aspekty. Czuć w niej niewykorzystany potencjał.

Fajny pomysł na mangę, do tego wszystko zilustrowane piękną kreską. Ocena byłaby wyższa, gdyby akcja w końcówce nie zakończyła się tak szybko.

• Manga
  • Mangi