Zmysł zabijania

Okładka książki Zmysł zabijania
P.D. James Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Adam Dalgliesh (tom 2) Seria: Kocur kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1997-01-01
Roman Palewicz
Zmysł zabijania Roman Palewicz

więcej Więcej

Klasyczny kryminał — w piątkowy wieczór w archiwum kliniki psychiatrycznej odkryte zostają zwłoki dyrektorki administracyjnej. Wiadomo, kto znajdował się w budynku. Pacjentów raczej można wykluczyć — bez przerwy znajdowali się pod opieką personelu. Co innego z samym personelem — niby większość ma alibi, ale a to ktoś wyszedł na chwilę, a to kimnął się na kozetce, skoro...

Lubię książki napisane w takim klimacie. Mimo, że copyright jest z roku 1963, to i tak czuję atmosferę XIX-wiecznej Anglii. Ci Anglicy ze swoimi klubami, klasami społecznymi, tym "sir" i akcentem z przedmieść ... Akcja toczy się powoli, nawet w momentach napięcia nie trzeba ogryzać paznokci z emocji, a na końcu winni zostają ukarani. Wszystko wraca na swoje miejsce, a życie...

Porównywanie P.D. James z Agathą Christie jest totalną pomyłką ;). Obie panie mają zupełne inne style pisania.
P.D. James jest dobra w tzw. pisaninie. Jej kryminały nie posiadają wartkiej akcji, misternej intrygi, o nie.
U niej śmierć, podobnie jak u Nessera jest zwyczajna, popełniana jest również ze zwyczajnych powodów - gniewu, zazdrości, chęci korzyści majątkowej....

Nowa Agata Christie to na pewno nie jest. Książka przyjemna, lepszego określenia nie potrafię znaleźć. Nie wciąga, ale nie nudzi.

Ciężki początek, bliżej środka akcja się rozkręca, ale potem znów opada. Ogólne wrażenie to znużenie tą historią.

Określenie "nowa Agatha Christie" jest krzywdzące dla obu pań.
Miałam pewne nastawienie wobec fabuły, toteż zostałam mile zaskoczona czytając epilog.
Teraz marzę tylko o obejrzeniu adaptacji.

Historia opowiada o znalezionej, zamordowanej kobiecie dłutem w piersi. To morderstwo jest wyzwaniem dla nadinspektora Adama.

Autorka została określona jako "nowa Agatha Christie". Tak w każdym bądź razie widnieje na okładce :) Pozycja ta, to z pewnością dobry i warty przeczytania kryminał. Muszę jednak uprzedzić, że osoby ze zmysłem detektywistycznym, bardzo szybko odkryją kto dokonał zbrodni, jak i będą w stanie określić motyw. Ja jednak brnęłam dalej, aby poznać charakterystykę postaci,...

1995

Po serii luźnej lektury odprężającej sięgnęłam po kryminał, z bardzo ciekawą kolorystycznie okładką. Raczej takie kolorki rzadko spotyka się na okładkach kryminałów.
Phyllis Dorothy James często nazywana jest "nową Agathą Christie" - i coś w tym jest. Tworzy niezwykle klimatyczne, klasyczne kryminały, gdzie widać dbałość o najmniejsze szczegóły.
Mnie, forma dedukcji...

Książka jest kalką kryminału, który czytałem wcześniej, a mianowicie "Ułomna ręka sprawiedliwości". Tam mieliśmy do czynienia z morderstwem w kancelarii adwokackiej i krąg podejrzanych zamyka się wśród pracowników. Natomiast tutaj mamy klinikę chorób psychicznych, w której ginie jej administratorka, krąg podejrzanych również jest zawężony do osób pracujących w klinice.
...

• Kryminały
  • 2019
  • 2014
  • 2011
  • 2013
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Zmysł zabijania