W czas posuchy

Okładka książki W czas posuchy Peter Robinson
Okładka książki W czas posuchy
Peter Robinson Wydawnictwo: Pol-Nordica Cykl: Inspektor Banks (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Banks (tom 10)
In a dry season
Pol-Nordica
2004-01-01
2004-01-01
2007-01-01
Sylwia Twardo
susza zaginiona wioska

Jest to kolejna powiesc cyklu Inspektor Banks.Inspektora zastajemy tym razem w kiepskim polozeniu,po seperacji z zona Sandra,w pracy rowniez zastoj,szef go nienawidzi,nie daje mu zadnych zadan....Trwa upalne lato. Wody sztucznego zalewu Thornfield bardzo opadly i odsłoniły ruiny zatopionej przed wielu laty niewielkiej wioski Hobb`s End.Adam,przypadkowo bawiacy sie tam chlopiec odnajduje ludzkie kosci,okazuje sie ze sa to szczatki brutalnie zamordowanej mlodej kobiety.Sprawe te otrzymuje nadinspektor Alan Banks...Musi ustalić tożsamość ofiary i odnaleźć zabójcę. Aby odkryc kto jest ofiara a kto zabojca bedzie musial cofnac sie w przeszlosc,do czasow drugiej wojny swiatowej.Ksiazka bardzo ineresujaca,dobrze poprowadzona intryga kryminalna...z przyjemnoscia przeczytalam te ksiazke,ciezko bylo mi sie od niej oderwac.

Seria liczy 27 części + 3 zbiory opowiadań. - po polsku jest dostępnych 16 części (niestety brak pierwszych siedmiu). Seria wydawana po polsku niechronologicznie. Alan Banks - inspektor policji w Yorkshire, rozwodnik. Polecam, bo to bardzo dobrze napisane kryminały.

Sięganie do czasów II wojny światowej to zabieg dość popularny wśród autorów kryminałów. Może jest już dość oklepany, ale podobają mi się tego typu wątki i ten również przypadł mi do gustu. Poza tym lubię sposób pisania Robinsona i każda kolejna część, z perypetiami zawodowymi i osobistymi Alana Banksa, jest dla mnie bardzo przyjemną lekturą.

Niezła, ale nie porywa. Ktoś trafnie zauważył, że książka przypomina powieści Charlotte Link w swojej konstrukcji i po części tak jest. Równolegle toczą się dwa wątki: jeden to wydarzenia z czasów wojny, drugi współcześnie prowadzone śledztwo. Musze przyznać, że wątek wojenny wciąga i to o wiele bardziej niż podobne w kryminałach link. Niestety to jedyna zaleta. Współczesny wątek nudzi, romans Banksa wydał mi się wyjątkowo nieciekawy. Sama Annie, która w założeniu miała być oryginalna i nietypowa, mnie irytowała, Banks również. Wszystko to było papierowe i nierealne - fantazja o romantycznym związku. Właściwie niemal przekartkowywałam strony dotyczące współczesnych wydarzeń, szukając tych wojennych. I za tę wojenną opowieść daję sześć gwiazdek. Jednak wrócę jeszcze do Petera Robinsona, bo jego inna powieść (Groby niewinnych) podobała mi się naprawdę, a podobno najnowsze są wręcz świetne.

Czytuję sobie od czasu do czasu kryminałki z Alanem Banksem, ale zaczęłam od tych nowszych, wydawanych przez wydawnictwo Sonia Draga. Do znalezienia "W czas posuchy" zachęcił mnie, przyznaję, red. Jerzy Sosnowski, który gdzieś napomknął, że czyta akurat tego Petera Robinsona ponownie. A ja cenię bardzo opinie red. Sosnowskiego. I tak przeczytałam "W czas posuchy". Okazało się, że to świetna powieść. Kryminał, owszem, choć w tej akurat warstwie nic wstrząsającego czy odkrywczego. Ale całość znakomicie zakomponowana, mnóstwo emocji, skomplikowane charaktery... Ciut więcej niż tylko dobra rozrywka. Dziękuję, panie Jerzy:-)

Warstwa kryminalna nie powala oryginalnością - w opuszczonej wiosce, którą przed laty zatopiono, tworząc tu zalew, i która za sprawą długotrwałej fali upałów nagle wynurza się z wody, przypadkowo odkryte zostają ludzkie szczątki. Próba ustalenia tożsamości ofiary oraz poszukiwanie jej zabójcy prowadzą w czasy II wojny światowej.

Zatem tajemnica sprzed lat, czyli coś, co w kryminałach pojawia się stosunkowo często, a i reminiscencje wojenne nie są niczym nowatorskim. Peter Robinson poszedł jednak dalej, a jego książka nie jest jedynie czystej krwi kryminałem. Fabuła, choć ściśle związana ze zbrodnią i dochodzeniem, chwilami jednak porzuca motywy sensacyjne na rzecz interesujących portretów psychologicznych bohaterów oraz wątku romansowego. Co jednak wydało mi się w tej powieści najciekawsze, to opisy wydarzeń z przeszłości, z czasu wojny. I bynajmniej nie dla śledzenia okoliczności, które doprowadzą w końcu do zbrodni (bo czytelnik dosyć szybko dowiaduje się, kto stał się wówczas ofiarą),ale dla naprawdę intrygującego tła społeczno-obyczajowego. Obraz życia w małej angielskiej wiosce w czasach hitlerowskiego naporu, codzienność wojenna, ciągłe braki w zaopatrzeniu, reglamentacje, uprawiany niekiedy handel wymienny, opisy rozmaitych sposobów i wybiegów zapobiegliwych gospodyń i niemniej zapobiegliwych strojniś, które jakimś cudem umiały zadbać o wygląd - wszystko to śledziłam z zapartym tchem. Oczywiście ówczesne doświadczenia Brytyjczyków nijak się mają do naszych, polskich i z naszej perspektywy wyglądają jedynie na przejściowy dyskomfort (oni biadali nad brakiem cukru, podczas gdy nad Wisłą nikt nie był pewien, czy dożyje następnego dnia),ponieważ jednak jest to temat dla mnie mało znany, bardzo mnie to interesowało.

A do tego wioskowe mniejsze i większe skandaliki, sympatie i anse, miłości i zazdrości... No i barwny język, dopracowany styl, kapka angielskiego dowcipu. Wszystko to sprawiło, że czytałam z prawdziwą przyjemnością i polecam.

Zatem tajemnica sprzed lat, czyli coś, co w...

Czas posuchy w pracy,w miłości.Nawet woda z zalewu wyparowała.Rozwiedziony inspektor Banks poznaje Annie Cabbot.Prowadzą sprawę kobiety zamordowanej przed laty,której szkielet znalazł w błocie zalewu jakiś dzieciak.Równolegle czytamy zapiski z czasów wojny Vivian Elmsley dotyczące zamordowanej.Toczą się dwie historie.Znowu Link wchodzi mi przed oczy,a przecież to Robinson jest.Trudno
………………………………….
Wyczytałam w tekście,że Banks ma 9 stóp i 5 cali (286 cm) wzrostu a Annie jest od niego tylko parę cali niższa.Mutanty po prostu.Korektor przepuścił fajny błąd.Natomiast użytych przez tłumacza słów wątpia (wnętrzności) czy rychło (wkrótce) nie widziałam,nie słyszałam od lat.:)

Wciągnęła mnie , ale nie do końca w zakresie wątku kryminalnego ale raczej obyczajowego.

inspektor Banks,seria która planuje przeczytać cała

inspektor Banks,seria która planuje przeczytać cała

139/2017

139/2017

• Kryminały
  • Peter Robinson
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki W czas posuchy