Wyrok na Wyrocznię

Okładka książki Wyrok na Wyrocznię Mike Resnick
Okładka książki Wyrok na Wyrocznię
Mike Resnick Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Oracle (tom 2) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Oracle (tom 2)
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Oracle
Prószyński i S-ka
1996-01-01
1996-01-01
Juliusz Wilczur-Garztecki
wyrok wyrocznie mike resnick lodziarz penelope penelopa bailey

Drugi tom równie świetny jak pierwszy. Ironiczny, przewrotny czarny humor. Niezwykli, wyraziści bohaterowie i zaskakująca, niezwykle wartka akcja. Dramaty i emocje uniwersalne w każdym zakątku świata osadzone w fantastycznej, kosmicznej scenerii. W końcu człowiek zawsze pozostanie tylko człowiekiem, nawet jeśli przypadkiem jest niebieskoskórym kosmitą.

Świetne S-f, rasowa space opera ze wszystkim co powinno być w niej zawarte, mamy podróże międzyplanetarne, pojedynki, specjalne zdolności, kosmitów i technologię. D tego można jeszcze dorzucić ciekawie zarysowane i charakterystyczne postaci wśród których nie znajdziemy ani jednego miałkiego bohatera.

Dzisiaj przyszła do mnie przesyłka z "Wróżbiarką" i "Wyrocznią" i powiem wam że to jedne z najważniejszych pozycji w mojej biblioteczce.
Dla mnie ta trylogia jest ukoronowaniem dorobku Resnicka.

Boli mnie tylko to co wydawnictwo Prószyński i S-ka zrobiło z tytułem drugiej części cyklu.

"Soothsayer", "Oracle", "Prophet".
"Wrózbiarka", "Wyrocznia", "Prorokini".

Wszystko układa się ładnie i składnie.

"Wyrok na Wyrocznię".
Ta niezbyt odkrywcza gra słów mogłaby być dobrym pomysłem gdyby to była samodzielna powieść. Ale jej pomysłodawcy udało się jakoś nie zauważyć że jest to część trylogii. I że wprowadza dysonans do oryginalnego szyku pomyślanego przez autora.
Dzięki czemu udało się tej osobie spaskudzić piękno mojej kolekcji.

Dla mnie ta trylogia jest ukoronowaniem dorobku Resnicka.

"Soothsayer", "Oracle", "Prophet".
"Wrózbiarka", "Wyrocznia", "Prorokini".

Wszystko...

Lepsza od poprzedniczki. Zdecydowanie. Stylistycznie, fabularnie i charakterologicznie.
Do następnej części podejdę już z o wiele większą pewnością...

Do następnej części podejdę już z o wiele większą pewnością...

Druga część historii o Penelopie stanowi miłą niespodziankę dla osób znających "Egzekutora" z tej prostej przyczyny, że rozwija wątek rasy, która została już wcześniej zaprezentowana w tamtej książce.

Resnick po raz kolejny pokazuje, że wszystko ma swoje dobre i złe strony oraz zależy od punktu widzenia. Do tego dochodzą nowi bohaterowie, nowe, śmieszne imiona i pseudonimy, nowe przygody Penelopy i Lodziarza, kolejne konfrontacje i udoskonalanie umiejętności prekognicji, a do tego wszystkiego zestawienie dwóch światów - ubóstwiającego Wyrocznię oraz nienawidzącego jej i chcącego jej śmierci.

Penelopa Bailey jest już dorosłą kobietą, przebywającą na planecie przedziwnej rasy, która uznała w niej swą boginię. Niejaki Lodziarz, znany z tomu pierwszego, wciąż pozostaje jej największym wrogiem i snuje plany pozbycia się Penelopy, którą uważa za największe zagrożenie dla całej Galaktyki. Tym razem nie pragnie otwartej konfrontacji, wynajmuje najlepszego łowcę nagród, i jemu zleca zadanie likwidacji Wyroczni.

nie, nie przebrnęłam...

nie, nie przebrnęłam...

Galektyczny western

Galektyczny western

• Science Fiction
  • Papierowe
  • .x Fantastyka (Prószyński i S-ka)

Dodaj cytat z książki Wyrok na Wyrocznię