Kamuflaż

Okładka książki Kamuflaż Joe Haldeman
Okładka książki Kamuflaż
Joe Haldeman Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Behemot fantasy, science fiction
Behemot
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki Nowa Fantastyka 425 (02/2018) Joe Haldeman, Jakub Juszyński, S.R. Masters, Naomi Novik, Michał Ochnik, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... Joe Haldeman, Jakub...

1966

Jest pomysł, ale wykonanie mnie nie porwało.

Jest pomysł, ale wykonanie mnie nie porwało.

Dwa byty, których pochodzenie nie jest znane, nawet dla nich samych. Oba szukają wyjaśnienia zagadki, co sprowadziło je na Ziemię, choć droga, którą obrali do odkrycia tej tajemnicy, jest całkowicie różna. Uzurpator wybiera drogę badania ludzkich zachowań, obserwacji, nauki, utożsamiania się z ludźmi. Prowadzi go to do poznania nie tylko ludzkich obyczajów, ale i uczuć – tych najbardziej spektakularnych – do miłości. Kameleon natomiast obiera drogę gwałtu, destrukcji, wręcz sadyzmu – ludzie są jedynie nic nieznaczącą przeszkodą w poznaniu, a na końcu w dominacji. Nieunikniona zatem jest ich konfrontacja. A ludzie, ludzie skupiają się na odkrytym niedawno tajemniczym obiekcie, niby statku, którego budowa przeczy znanym prawą fizyki.
Powieść Haldemana to nie są Himalaje SF, to raczej rozrywkowe dzieło, napisane lekkim językiem, z dość składną fabułą, które balansuje gdzieś między powieścią sensacyjną, thrillerem, a lekkim SF właśnie.

Bardzo wysmakowana opowieść, gdzie im bliżej do końca tym lepsza się staje. Można wsiąknąć. Jako jedyny feler uznaję amerykańsko-centryczność, acz skoro autor Amerykanin, nie liczyłem na holistyczne podejście kulturowe.

No takie dzieło z gatunku harlequin sci-fi. Fajnie poprowadzona fabuła. Ciekawe wtręty z zakresu astronomii czy historii. Opowieści o dwóch Obcych, z których jeden reprezentuje antyspołeczny wzorzec, drugi natomiast, mimo swoich zmiennokształtnych mocy, jest zdolny do odczuwania ludzkich odruchów. Co prawda na początku ciężko było przebrnąć przez tę całą specjalistyczną nomenklaturę. Niemniej w fazie kulminacyjnej książki przeczytałam ją w zdecydowanie szybszym już tempie, z dużym napięciem.

Świetny thriller + sf. Pomysł obcych istot może nie do końca oryginalny (były już podobne np. w Star Trek: The Next Generation),za to fabuła porywająca i jak najbardziej oryginalna. Bardzo szybka akcja, zero dłużyzn. Przeczytałam od deski do deski za jednym zamachem.

Przeczytana po raz drugi już nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak wcześniej. Ogólnie fajna historia, jednak jakby niedopracowana. i słabe zakończenie

Bardzo dobra książka. Ciekawa, spójna historia. Dobrze napisana. Nie mogłam się oderwać.

Dobra książka do wypoczynku.

Dobra książka do wypoczynku.

Pomysł na książkę bardzo ciekawy. Sama historia też prowadzona poprawnie i chętnie przeczytasz kolejną książkę tego pisarza. Jednakże zabrakło mi w zakończeniu efektu "łoł" a może za dużo oczekiwałam :)

Bardziej romantyczna wersja Species

Bardziej romantyczna wersja Species