Podcięte skrzydła

literatura piękna
Ałła Sarachanowa
Koliber
tołstoj powieść rosyjska

"Boże, jaki jestem samotny, Boże, jak straszliwie jestem samotny!" To słowa jednego z książkowych bohaterów. Lęk przed samotnością, poszukiwanie miłości i zrozumienia oraz bliskości drugiego człowieka wśród znaczącej części bohaterów powodują życiowe komplikacje, które mogły zakończyć się lub zakończyły się tragedią. W opowiadaniach tutaj zawartych przeplatają się przeróżne...

3 dobre opowiadania. W każdym bohater posiadający specyficzne cechy i różny pogląd na rzeczywistość. Bardzo urzekło mnie tu postrzeganie miłości w wyjątkowy sposób.

Nuda, nuda, nuda. Nie spodziewałem się książki wysokich lotów, wpadłem do biblioteki i złapałem, głowa zaprzątnięta innymi sprawami to tak później wychodzi. 5 naciągana, trzy bardzo przeciętne opowiadania, nie wzbudzające w czytelniku refleksji czy głębszej analizy. Osobiście nie polecam.

Aleksieja Tołstoja znam z tytułów. Jeszcze w domu rodzinnym wypatrzyłam na półce książkę o Piotrze I żałując, że nieznajomość rosyjskiego nie pozwala mi jej przeczytać. Trochę później urzekł mnie tytuł jego trylogii, zarówno polski "Droga przez mękę", jak i rosyjski "Chożdienije po mukam". Jednak pierwszą przeczytaną książką okazały się te trzy opowiadania, w tym tytułowe...

Przejrzane, szybko odrzucone. Ostatnia próba zaprzyjaźnienia się z literaturą rosyjską.

Całkiem przyjemne opowiadania na kilka wieczorów. Historie są trochę ckliwe, trochę zabawne, a trochę tragiczne. Wartko się czyta.

Urodzonym w czasach marksistowsko-leninowskich autor kojarzy się z sowiecką propagandą, urodzonym później - zapewne z niczym, no chyba, że pomylą go z Lwem. Ja także sięgnąłem po ten tomik raczej niechętnie, gotów odrzucić go precz, gdybym poczuł swąd agitki - ale nie poczułem, nie odłożyłem, i z przyjemnością zanurzyłem się w trzech historyjkach, niezbyt wiekopomnych, za...

Jedynie ostatnie opowiadanie "Podcięte Skrzydła" zdaje mi się być warte uwagi.

Dyskusje

• Literatura rosyjska