Wyspa tajemnic

Data 1. wydania:
2004-04-27
Sławomir Studniarz
Szpital psychiatryczny Śledztwo Tajemnica Ekranizacja

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Ocena 6,1
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
Ocena 0,0
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...

Bardzo dobra. Doceniam, choć po obejrzeniu wyjątkowo wiernej ekranizacji niczym mnie nie zaskoczyła. Brakowało mi tej jednej wypowiedzi na końcu, która pojawiła się w filmie, a w oryginale jej nie było.

Polecam (czytać, zanim sięgniecie po film).

Polecam (czytać, zanim sięgniecie po film).

Długo się rozkręca, ale później robi miazgę z mózgu.

Długo się rozkręca, ale później robi miazgę z mózgu.

WOW! Co tu się wydarzyło? 🤯🤯🤯 Jeśli lubicie thrillery z niesamowitym klimatem to polecam. Cudeńko.
Majstersztyk – chociaż książka na początku niespiesznie wprowadza nas w śledztwo to czuć ten niesamowity klimat wyspy, szpital dla obłąkanych, deszcz, wiatr – ciary przechodzą.
Intryga absolutne mistrzostwo – mózg mi rozwaliło, czytałam do późna z wypiekami i nie mogłam się oderwać. W O W …. Czytajcie – genialne, bo fabuła jest bardziej skomplikowana niż się wydaje a wszystko ma znaczenie ! … Najlepszy thriller psychologiczny jaki czytałam. Autor jest geniuszem.

Tak jak większość czytelników, polecam szczególnie osobom, które nie oglądały filmu, który swoją drogą też uważam, że jest nieco lepszy niż książka.

W samej powieści czuć trochę za dużo chaosu i o ile wiem, że taki był zamysł autora, nie przypadło mi to do końca do gustu.

Zaczęło się od filmu. Obejrzałam go kilka lat temu i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Ostatnio postanowiłam odświeżyć sobie tą historię w formie audiobooka.

Uważam, że opowieść jest bardzo dobrze napisana, jednak to efekty specjalne i Leo DiCaprio nadają jej złowieszczego i emocjonującego charakteru.

Sama jestem sobie winna - wielokrotnie widziałam film i przez to książka nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Osobiście zdecydowanie bardziej skłaniam się ku genialnej ekranizacji.

Akcja rozwija się powoli, ale kiedy już się rozwinie, to nie sposób się oderwać. Jedna z tych książek, po skończeniu której, czuje się pustkę i żałuje, że to już koniec.

Chyba wszystko o tej pozycji zostało juz powiedziane i pokazane w filmie. Jednym słowem,warto dać się porwać tej tajemnicy.

Świetny thriller. Zakończenie lekko zmiotło mnie z planszy. Przyjemnie spędzony czas.

Po rewelacyjnym filmie z DiCaprio w roli głównej postanowiłam sięgnąć po pierwowzór i sprawdzić czy to prawda (według opinii większości), że książka jest gorsza. Otóż nie!

Uważam, że książka jest równie dobra co film, a dlaczego? A no dlatego, że film jest odwzorowany niemalże jeden do jednego w porównaniu z powieścią i nie rozumiem czemu niby to miałoby być gorsze. Czuć tutaj napiętą atmosferę, czuć obłęd jaki kieruje głównym bohaterem, a do tego mamy mroczny klimat z huraganem i burzą w tle. Większość ze scen została w identyczny sposób oddana na wielkim ekranie, nawet dialogi się zgadzają.

Przyznaję jednak, że lepszym wyborem jest najpierw przeczytać powieść, a dopiero później zabrać się za film, ale to tylko dlatego, że już wiemy jaki jest główny plot twist i co się wydarzy. Ja zrobiłam odwrotnie, a mimo to świetnie mi się tej książki słuchało (akurat wybrałam audiobook).

Polecam zarówno książkę, jak i znakomity film (jeden z moich ulubionych zresztą, a rola DiCaprio jest mmm...wspaniała). Tak więc czytajcie i oglądajcie!