Motyle dla dziadka

Dwukropek
2024-08-28
2024-08-28
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik

Książka z nowej serii Wydawnictwa Dwukropek, stworzonej z myślą o dzieciach, które mają trudności w czytaniu lub nie mogą się do czytania przekonać. Serii, która sprawdzi się też u początkujących czytelników, bo skonstruowana jest w taki sposób, by maksymalnie ułatwić dziecku czytanie. Nie znajdziecie tu rozbudowanych zdań, czy długich akapitów. Nie ma wąskich marginesów, ani ciasno upakowanego tekstu. Są za to dodatkowe interlinie, niejustowany układ tekstu, przyjazny krój pisma i dużo ilustracji. Pomyślano też o dzieciach z nadwrażliwościami, dbając, by papier miał odpowiedni kolor, grubość i fakturę.

To wzruszająca, ciepła opowieść o miłości wnuka do dziadka, o złamanym sercu po stracie bliskiej osoby, trudnych relacjach w rodzinie i sile pasji.

Benek kochał ogród swoich dziadków. Trawa i kwiaty rosły tam swobodnie, a wokół latały motyle, które były wielką pasją dziadka Józka. Niestety, śmierć babci zmieniła wszystko. Dziadek pogrążył się w smutku tak bardzo, że właściwie nie wstawał z kanapy, tylko całymi dniami wpatrywał się w telewizor. Benek bardzo się o niego martwił i nieustannie myślał, jak mu pomóc. Aż wpadł na pomysł, by sprowadzić do dziadka to, co kiedyś kochał tak bardzo. Motyle! Był pewny, że tylko one są w stanie przywrócić mu radość życia. W dodatku musiał zrobić to szybko, bo mama Benka uznała, że dla bezpieczeństwa dziadka, należy sprzedać jego dom i oddać go do domu opieki.

Tylko skąd wziąć motyle, gdy przyroda dopiero budzi się do życia po długiej zimie? Czy Benek zdoła przywrócić uśmiech na twarzy dziadka? Czy zdąży przed sprzedażą domu? I czy relacje w ich rodzinie przestaną być takie skomplikowane?

Piękna jest ta opowieść i bardzo prawdziwa. Nie unika trudnych tematów, takich jak chociażby kontakty między dziadkami, a nową rodziną owdowiałej synowej.

Gorąco ją Wam polecam! Od 6 roku życia.

Gdy pierwsze ciepłe promienie słońca zaczynają czule pieścić budzącą się do życia zieleń i dopingują kolorowe kwiaty do rozwinięcia swych płatków, wówczas z zimowego letargu budzą się także one. Przepiękne, delikatne, dodające światu lekkości. Trzepot ich barwnych skrzydeł przyciąga wzrok pełen nieskrywanego zachwytu jednocześnie rozciągając usta obserwujących w nieskrępowanym uśmiechu. Motyle – symbole świata budzącego się do życia po zimowym śnie, towarzysze letnich zabaw, iskierki zachwytu w jesiennym krajobrazie.

Dziadek Józek kochał te pełne gracji i uroku owady nad życie. Lecz wraz z nadejściem kolejnej wiosny, gdy trzepoczące skrzydełkami owadzie cuda budziły się z zimowej hibernacji dziadek wciąż w niej pozostawał. Nieobecny, zapatrzony w telewizor, smutny. Po śmierci babci dziadek zamknął się w kokonie żałoby i nie miał siły, ani chęci się z niej wyswobodzić. Benkowi zaś wydawało się, że jest ostatnią osobą, której zależy na tym, aby rozerwać krępujące dziadka nici niemocy. Pomogą mu w tym… motyle.

„Motyle dla dziadka” Nicoli Davies to wzruszająca opowieść o sile miłości i pasji, które są w stanie odmieniać świat na lepsze, to opowieść o dbałości o drugiego człowieka, trudnych relacjach rodzinnych i woli walki o lepszy los dla każdego, kogo się kocha. W trakcie jej czytania serce zatrzepocze niczym motyle skrzydła zerwane do lotu, a oczy mogą zrosić łzy.

Chociaż jest to historia napisana niezwykle prosto, dostosowana do potrzeb wdrażających się w bogactwo czytelniczego świata dzieci (wydana w serii „To się czyta”),to ma w sobie dużą dawkę emocji. Jest piękna i ma prawdziwą siłę by rozkochać w sobie wrażliwców.

• Samodzielne
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Motyle dla dziadka