Każde dziecko może być czytelnikiem. Seria TO SIĘ CZYTA wydawnictwa Dwukropek

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.08.2024

Seria TO SIĘ CZYTA powstała, by wspierać dzieci uczące się czytać, mające trudności z czytaniem, niechętnie czytające. Oferuje książki świetne literacko, ciekawe, zabawne, sprawiające przyjemność. To seria, której misją jest pomóc WSZYSTKIM DZIECIOM odkryć pasję do czytania – tak przecież ważną w życiu. Bo, jak dowodzą badania, czytanie książek mocno kształtuje człowieka: jego wiedzę, język, inteligencję emocjonalną, wybory, osiągnięcia w różnych dziedzinach życia.

Każde dziecko może być czytelnikiem. Seria TO SIĘ CZYTA wydawnictwa Dwukropek Materiały wydawnictwa

W dzisiejszych czasach książce nie jest łatwo konkurować z innymi aktywnościami czasu wolnego. Dzieci i młodzież chętniej spędzają czas w internecie, przed konsolą z grami czy telewizorem, niż zatapiając się w lekturze książek. Powodem niekoniecznie są przekonania młodych, że książka to przestarzała, nudna rozrywka, lecz na przykład trudności w czytaniu wynikające ze zmian cywilizacyjnych, wpływających na sposób odbierania informacji i ich przetwarzanie. Współcześnie dzieci mają kłopoty z wyciszeniem się, ze skupieniem na jednej czynności, często się rozpraszają, a przez to gubią wątek opowieści, co sprawia, że historia nie „wciąga”, a lektura nuży i staje się męcząca. Stąd już tylko krok do odrzucenia tej aktywności jako nieinteresującej, nudnej i „nie dla mnie”.

Pokonać trudności w czytaniu

Ryzyko zniechęcenia jest jeszcze większe u dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, takimi jak dysleksja, objawiająca się m. in. trudnościami z różnicowaniem podobnych głosek oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą. Dzieci z dysleksją czytają wolniej, z błędami, często bez zrozumienia. Niższa koncentracja uwagi i słabsza pamięć słuchowa powodują trudności w dekodowaniu czytanego tekstu. Dla dzieci, które mają trudności z czytaniem, wysiłek niezbędny do koncentracji może być tak wyczerpujący, że prowadzi do frustracji i zaniechania kolejnych prób sięgania po lekturę.

Wyprawa po supermoce

Mimo tych trudności, wydawnictwo Dwukropek pragnie, aby KAŻDE DZIECKO czytało książki – i uważa, że KAŻDE DZIECKO może być czytelnikiem. Trzeba mu to jednak ułatwić i pomagać w podążaniu czytelniczą drogą. Dlaczego warto? Bo CZYTANIE DAJE SUPERMOCE: zwiększa inteligencję, poszerza słownictwo, rozwija umiejętności emocjonalne, zmniejsza stres, wyrównuje szanse i nierówności społeczne.

Dlatego stworzona została seria TO SIĘ CZYTA. Seria, która ułatwi i uprzyjemni czytanie, zdejmie z niego etykietkę stresującej, nudnej czynności, zaoferuje przyjemność, rozrywkę i czytelniczą przygodę.

Seria TO SIĘ CZYTA pozwala wszystkim dzieciom odkryć radość czytania. Składają się na nią wciągające historie autorstwa nagradzanych pisarek i pisarzy, ożywione ilustracjami uznanych ilustratorów. Książki zaprojektowano z uwzględnieniem specjalistycznych wytycznych, aby wspierać dzieci mające trudności w czytaniu i niechętnie czytające – ułatwiać czytanie w skupieniu i ze zrozumieniem. A także – z przyjemnością!

Świetnie sprawdzą się też jako lektura dla początkujących czytelników.

Co sprawia, że te książki są przyjazne dysleksji i niechętnym czytelnikom?

PROJEKT:

  • font przyjazny dla osób z dysleksją (ułatwiający czytanie)
  • przejrzysty układ strony (żeby strona nie była „przeładowana”): większe marginesy, większa interlinia, odstępy między akapitami (żeby tekst nie był ściśnięty i nie wyglądał „przytłaczająco”)
  • układ tekstu niejustowany, „w chorągiewkę”, co pozwala łatwiej odnaleźć się na stronie (gdzie się właśnie czyta) / nie zgubić się na stronie
  • papier nie biały, tylko kremowy (złamana biel), nieco grubszy, mający wyczuwalną strukturę, żeby osoby o nadwrażliwości sensualnej (przede wszystkim wzrokowej) nie czuły dyskomfortu (z powodu zbytniego kontrastu)
  • ilustracje stanowiące „przerywniki” w czytaniu i pozwalające lepiej odnaleźć się w książce

HISTORIE:

  • wciągające (a nie np. moralizujące), dostosowane do wieku czytelnika, a nie na siłę uproszczone (zinfantylizowane) w związku z trudnościami w czytaniu – wysoki poziom literacki (interesująca, wciągająca fabuła), prostszy poziom językowy
  • zredagowane w taki sposób, by tekst był jak najbardziej zrozumiały i przystępny (dobór i długość słów)
  • niezbyt długie i podzielone na krótkie rozdziały (czytanie „z odpoczynkiem”), żeby zachęcać do czytania i budować „czytelniczą pewność siebie” (jestem w stanie przeczytać całą książkę!)
  • zróżnicowane ze względu na wiek czytelnika: 6–8, 9–12
  • korzystamy z ugruntowanej brytyjskiej serii „dyslexic friendly”, ale pragniemy tworzyć rodzime tytuły – napisane specjalnie do tej serii przez polskich autorów.

AUTORZY:

  • autorzy i ilustratorzy tworzący w różnych gatunkach i stylach
  • znane i popularne nazwiska
  • książki stworzone specjalnie do tej serii

Misja wydawnictwa

Właścicielem wydawnictwa Dwukropek jest MAC Edukacja, uznane wydawnictwo edukacyjne od lat obecne na rynku. Grono jego redaktorów we współpracy z nauczycielami i ekspertami stara się przygotować jak najlepsze treści kształcenia na różnych poziomach. To nie tylko podręczniki, lecz także różnego rodzaju publikacje i pomoce wspomagające edukację.

Dwukropek stara się włączać w to działanie – na miarę wydawnictwa literackiego. Stąd w jego ofercie książki stworzone po prostu dla frajdy (np. duże przygodowe serie, zabawne książki ilustrowane), w których jednak „przemycana” jest wiedza o świecie (o miastach, historii, obyczajach…), ale też takie, które można wykorzystać w edukacji, na lekcjach w szkole, bo zaserwowana jest w nich konkretna wiedza w formie przystępnej i atrakcyjnej dla młodego czytelnika.

Seria TO SIĘ CZYTA godzi te dwa wymiary. Wspiera dzieci uczące się czytać, mające trudności z czytaniem, niechętnie czytające. Ale też dokłada starań, by pomóc wszystkim dzieciom odkryć PASJĘ do czytania. To misja wydawnictwa, w którą wszyscy wkładają mnóstwo serca.

Nieprzypadkowo przy tej serii połączono siły z Fundacją Powszechnego Czytania, która od lat propaguje czytanie i wspiera rozwój czytelnictwa. Jedno z jej haseł brzmi: Czytanie zmienia świat na lepszy. Od początku pracy nad tą serią wydawnictwu przyświeca właśnie taka myśl.

Seria TO SIĘ CZYTA debiutuje już 28 sierpnia!

Rozpocznie się dwoma tytułami dla dzieci w przedziale wiekowym 6–8 lat:

Jo Simmons, „Jak czkawka przejęła kontrolę”

Franek ma przed sobą wielki dzień! Egzamin z gry na trąbce, zawody pływackie i wreszcie… spotkanie ze światowej sławy mistrzem robienia na drutach (tak, tak, robienie na drutach to sekretna pasja Franka, jego ukryty talent, ale o tym sza!). I wtedy pojawia się ona – czkawka. Niby zwykła rzecz, niestety tym razem za nic nie chce minąć. Z pomocą Danki, swojej przyjaciółki, Franek próbuje coraz bardziej szalonych sposobów, żeby tylko przestać czkać…! Czy ten dzień zakończy się jedną wielką klapą, czy też Frankowi uda się zmienić porażkę w spektakularny sukces?

Zwariowana i przezabawna historia popularnej autorki, znanej z przewrotnego poczucia humoru.

Chcesz zobaczyć, jak książka wygląda w środku? Kliknij TUTAJ.

Nicola Davies, „Motyle dla dziadka”

Dziadek Józek kochał motyle od zawsze. Kiedyś nic nie sprawiało mu większej radości niż wyprawy w poszukiwaniu kolejnych okazów, wsłuchiwanie się w cichutki trzepot kolorowych skrzydeł i robienie zdjęć do motylej kolekcji. Ale odkąd zmarła babcia, dziadek się zmienił. Nie chce już nigdzie wychodzić, a Benek w żaden sposób nie potrafi wywołać uśmiechu na jego twarzy. Jest tak, jakby dziadek też odchodził. Benkowi pozostaje więc tylko jedno: skoro dziadek Józek nie zamierza więcej szukać motyli, trzeba sprawić, by one przyleciały do niego...

Ciepła i wzruszająca rodzinna opowieść o pasji, relacjach i empatii.

Wkrótce w serii TO SIĘ CZYTA zaproponowane zostaną również tytuły dla nieco starszych odbiorców: 9–12 lat.

Chcesz zobaczyć, jak książka wygląda w środku? Kliknij TUTAJ.

Bo KAŻDE dziecko może być czytelnikiem!

Artykuł sponsorowany


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Yadwiga  - awatar
Yadwiga 17.08.2024 09:00
Czytelniczka

Najpierw uznałam pomysł za chwyt marketingowy 'jak nakłonić rodzica żeby kupił dziecku książki z tej serii', ale po dłuższym zastanowieniu, podziwiam inicjatywę i kibicuję w osiągnięciu sukcesu.

Książki przystosowane do młodego czytelnika pod względem redakcyjnym to coś, czego bardzo potrzebują dzieci ciekawe świata. Jeśli chodzi o fabułę tych opowiadań, to muszę zaufać na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Batalia  - awatar
Batalia 17.08.2024 04:36
Czytelniczka

Żadne wodotryski nie pomogą, jak dziecko będzie w domu patrzyło na rodziców siedzących w telefonach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Dziadoszan  - awatar
Dziadoszan 16.08.2024 11:10
Czytelniczka

Każde dziecko może być czytelnikiem??? Przy systemie obowiązkowych lektur szkolnych każde dziecko musi być czytelnikiem. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Batalia  - awatar
Batalia 17.08.2024 04:40
Czytelniczka

Pewnie, zakazać lektur, od razu uczyć tylko excela, żeby gładko weszli w tryby kapitalizmu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 14.08.2024 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam