Droga do samozależności

Na początku miałam wrażenie, że będzie to książka filozoficzna, dość trudna do czytania i wymagającą skupienia. Autor bawił się słowami tłumacząc ich znaczenie, a całość wydawała się dość zawiła. Potem styl pisania się zmienił i stał się dość prosty i dosadny - co wprawiło mnie w lekką irytację, ponieważ autor pisząc o tematach dotyczących psychologii i ludzkiego charakteru robi to wielokrotnie bardzo płytko.
Na początku mamy rozdziały, które traktują o tym czym według autora jest zależność, niezależność, samozależność, wspołżależność. Czytając opis głupca moralnego, którym według autora są osoby, które radzą się innych ludzi, poczułam wewnętrzny bunt. Ja też radzę się innych ludzi, np. w tym jaki telewizor kupić, bo zanim wyda się dużo pieniędzy i zmarnuje czas na przekopywanie Internetu (lub nie daj Boże doradzi nam niezbyt ogarnięty Pan ze sklepu, który po prostu chce sprzedać telewizor),warto czerpać z realnych doświadczeń innych osób. Opis głupca moralnego był tak zwięzły, że sugerował mi, że każdy kto się kogoś radzi jest głupcem moralnym. Hmm... niefajna łatka. To, że większość, jak nie wszystkie zagadnienia są tak płytko opisane zaskutkowało tym, że książka ma zaledwie 176 stron i poręczny format.

Poza tym, że autor nie rozwija swoich myśli, co może wprawiać w zdziwienie czy irytacje, to książka niesie ze sobą dużą wartość. Jeśli damy jej szansę, możemy przejść drogę, jeśli nie do samej samozależności, to chociaż do lepszego zrozumienia siebie i relacji z innymi osobami.
Dla mnie, jako młodej mamie, szczególnie ważne były części książki, w których autor pisał o postępowaniu rodziców z dziećmi - zarówno jeśli chodzi o przyszłości dzieci, jak i samych rodziców. Czy pomyśleliście kiedyś o tym, że jako rodzice powinniście w pewnym momencie z miłością i troską otworzyć drzwi i dać dziecku "kopniaka w tyłek"? Przeciąć pępowinę i pozwolić dziecku być samodzielnym. Chyba, że nasza pociecha w stosownym momencie zrobi to sama. Bo my nie będziemy żyli wiecznie. I powinniśmy odchodzić z tego świata ze świadomością i spokojem, że nasze dzieci doskonale sobie bez nas poradzą i dobrze pokierują swoim życiem. Drugą stroną medalu "dania kopniaka" jest to, że my jako rodzice też musimy się uwolnić od odpowiedzialności za nasze dzieci. Oczywiście, możemy im pomagać, ale nie powinniśmy się w tej pomocy zatracać. Nie mamy obowiązku gotować dzieciom słoików, nie musimy im przepisywać majątku - możemy korzystać z życia i wydać go na siebie. Naszym obowiązkiem jest tak wychować dzieci, żeby same radziły siebie w życiu i były za nie odpowiedzialne. To według autora zdrowe dla obu stron.

W odniesieniu do zachowań dorosłych ciekawy był fragment, w którym pisarz wspomniał o wewnętrznym dziecku. To dokładnie te dziecko, którym byliśmy kiedyś - z jego strachami, przeżyciami i wspomnieniami. W każdym z nas jest to dziecko, którym byliśmy kiedyś i może kierować naszymi zachowaniami w dorosłym już życiu. I to my jako dorośli musimy się tym dzieckiem zaopiekować. To my jesteśmy statkiem, sterem i kapitanem swojego życia i tylko my za nie odpowiadamy. Nikt inny.

W książce znajdziemy bardzo dużo ciekawych treści, ale musimy też mieć otwartą głowę by je przyjąć. Niektóre mogą być dla nas boleśnie uświadamiające. Tak więc, jeśli jesteście otwarci na krytykę i gotowi na zmianę w życiu to ta książka jest dla Was. Jeżeli szukacie lekkiej, przyjemnej lektury psychologicznej, która nie odbije się na Waszej psychice czy pojmowaniu świata, to nie zalecam czytania ;)

PS. Z poważnych zaniedbań autora mogę wymienić jeszcze brak odniesień do badań przy podawaniu danych czy pisaniu pewnych stwierdzeń (np. str. 40 i 57). Niedopuszczalne, zwłaszcza dla osoby, która ma stopień naukowy.

Klub Twórczych Mam

„Droga do samouzależności” JORGE BUCAY

Jest to jedna z najbardziej inspirujących książek autorstwa Jorge Bucaya, znanego argentyńskiego psychoterapeuty i pisarza, który zdobył serca czytelników na całym świecie. Książka jest pierwszym tomem serii, w której Bucay prowadzi nas przez cztery kluczowe etapy w życiu człowieka: samouzależność, miłość, smutek i spełnienie. W tej części skupia się na procesie dojrzewania i odkrywania własnej niezależności emocjonalnej i mentalnej.

Bucay rozpoczyna swoją refleksję od fundamentalnego założenia, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie i szczęście. Droga do samouzależności jest procesem, w którym uczymy się brać odpowiedzialność za siebie, swoje decyzje, a także za swoje emocje. Autor pokazuje, że prawdziwa wolność i niezależność to nie ucieczka od obowiązków czy relacji z innymi, ale umiejętność radzenia sobie z nimi w sposób dojrzały.

Jednym z największych atutów książki jest jej przystępny styl. Bucay pisze prosto i zrozumiale, wplatając w swoje refleksje liczne anegdoty, opowieści i metafory, które pomagają czytelnikowi lepiej zrozumieć prezentowane idee. Jego teksty mają terapeutyczny wymiar – są nie tylko zbiorem teorii psychologicznych, ale również osobistą podróżą do głębi samego siebie.

Bucay podkreśla, że proces osiągania samouzależności nie jest łatwy ani szybki. Wymaga od nas nie tylko odwagi, ale także akceptacji własnych ograniczeń, błędów i niedoskonałości. Autor zwraca uwagę na to, że kluczem do sukcesu jest pokora – zrozumienie, że nie zawsze wszystko możemy kontrolować, ale mimo to możemy kształtować nasze życie w sposób, który prowadzi do wewnętrznego spokoju i spełnienia.

„Droga do samouzależności” jest nie tylko książką dla tych, którzy szukają praktycznych porad na temat samorozwoju, ale również dla tych, którzy chcą głębiej zrozumieć siebie i swoje miejsce w świecie. Bucay w subtelny sposób łączy psychologię z filozofią życia, co sprawia, że jego książki mają uniwersalny charakter i przemawiają do szerokiego grona odbiorców.

Uważam. że to mądra, inspirująca i pełna życiowych lekcji książka, która zachęca do refleksji nad własnym życiem i wewnętrznym rozwojem. Bucay prowadzi nas przez zawiłe ścieżki ludzkiej psychiki z empatią i zrozumieniem, pomagając znaleźć w sobie siłę i odwagę do bycia odpowiedzialnym za własne szczęście. To lektura, która zostaje w sercu na długo po jej zakończeniu.

„Droga do samouzależności” JORGE BUCAY

📚DROGA DO SAMOZALEŻNOŚCI 🖋Jorge Bucay @zysk_wydawnictwo
🔸🔹🔸🔹🔸🔹
„Droga do samozależności” Jorge’a Bucaya to książka, która może odmienić sposób w jaki postrzegamy siebie i nasze relacje z innymi. Dzięki jej przemyślanej konstrukcji oraz przystępnemu stylowi, autor prowadzi czytelnika w podróż ku lepszemu zrozumieniu własnej niezależności i odpowiedzialności za własne życie.

Bucay jest znanym psychoterapeutą i pisarzem. W swojej książce używa prostych, ale głęboko refleksyjnych przypowieści, które zmuszają do myślenia i introspekcji. „Droga do samozależności” to nie tylko zbiór teorii psychologicznych, ale raczej praktyczny przewodnik, który przybliża czytelnikowi kluczowe aspekty osobistego rozwoju. Autor dzieli się z nami swoją wiedzą na temat czterech dróg do samozależności: zrozumienia siebie, odkrywania innych, radzenia sobie ze stratami oraz poszukiwania sensu w życiu.

To co wyróżnia tę książkę, to umiejętność Bucaya łączenia teorii z codziennym życiem poprzez angażujące historie i anegdoty. Czytelnik znajdzie tu nie tylko wartościowe nauki, ale i elementy, które mogą wywołać uśmiech lub refleksję. Jednym z przykładów jest opowiadanie o ojcu i synu, które ilustruje nasze zróżnicowane ścieżki życiowe i zachęca do samodzielnego myślenia.

„Droga do samozależności” ma na celu nie tylko edukację, ale również zachętę do działania. Bucay podkreśla, że prawdziwa wolność i szczęście można osiągnąć tylko wtedy, gdy zaczniemy brać odpowiedzialność za swoje wybory i działania. To książka dla tych, którzy czują, że ich życie jest zdominowane przez zewnętrzne okoliczności, a chcieliby znaleźć sposób na odzyskanie kontroli i zbudowanie autentycznych, zdrowych relacji z innymi.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych w książce jest kwestia samozależności, która oznacza, że jesteśmy świadomi swoich potrzeb i granic, ale również otwarci na współpracę i relacje z innymi. Bucay zachęca do samodzielnego odkrywania i budowania swojego życia na własnych zasadach, unikając jednocześnie pułapek manipulacji i zewnętrznych wpływów.

Książka jest napisana w lekki, przystępny sposób, co sprawia, że jej lektura jest przyjemna i inspirująca. Mimo swojej prostoty, zawiera głębokie refleksje i praktyczne wskazówki, które mogą być pomocne w codziennym życiu. Warto jednak pamiętać, że niektóre z przedstawionych koncepcji mogą wymagać czasu na przemyślenie i wdrożenie.

„Droga do samozależności” to książka, która z pewnością znajdzie swoje miejsce na półce każdego, kto poszukuje drogi do większej niezależności i spełnienia. To lektura, która nie tylko wzbogaca, ale i skłania do działania, pokazując, jak ważne jest, by wziąć życie w swoje ręce i być odpowiedzialnym za własną przyszłość. Gorąco polecamy tę książkę każdemu, kto chce w pełni zrozumieć siebie i swoje relacje, oraz nauczyć się, jak budować życie na swoich własnych zasadach. Za egzemplarz oraz możliwość współpracy reklamowej dziękujemy wydawnictwu @zysk_wydawnictwo

📚DROGA DO SAMOZALEŻNOŚCI 🖋Jorge Bucay @zysk_wydawnictwo
🔸🔹🔸🔹🔸🔹

Jorge Bucay, to znany argentyński pisarz i psychoterapeuta, który zachwycił mnie swoją interpretacją klasycznych bajek i przypowieści i tym, jak je wykorzystuje w pracy z pacjentami. DROGA DO SAMOZALEŹNOŚCI, to nieco inna książka, bardziej niż poprzednie przypomina mi poradnik - ale jest dość... trudna w odbiorze ze względu na swą brutalność w przekazie.
Myślę, że wielu czytając tę pozycję czuje dyskomfort, bo odnajduje w niej swoje błędne decyzje, które podejmował jako osoba młoda, jako dorosły, jako dziecko i jako rodzic... ale przecież to nic. Błędy popełnia każdy, najważniejsze by je w końcu dostrzec i choć spróbować się zmienić.
To nie jest długa książka, ale jak już wspomniałam, potrafi wywołać dyskomfort. Prawdą jest, że najmniej ją lubię z tych, które do tej pory poznałam, ale BUCAY'a zawsze warto poczytać. DROGA DO SAMOZALEŻNOŚCI ("samozależność", to termin ukuty przez autora - termin, który dość dobrze pokazuje to, co pokazać nam psychoterapeuta chce) jest ciekawą książką, dobrą do przemyśleń i rozmów, jest też ślicznie wydana więc nadaje się np. na prezent.

jesteśmy decyzjami, które podejmujemy
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

Myślę, że wielu...

Wiem, że mam szczęście do książek, nie wiem jakim cudem, ale mam. Cieszę się, że trafiłam na tę książkę akurat w takim momencie mojego życia i miałam szansę ją przeczytać. Czułam, że moje życie nie jest moje, a zależne od kogoś innego, jak by wewnątrz był ktoś jeszcze, kto tym steruje. Sama odejmowałam sobie prawo do podejmowania decyzji. Chciałam się z tego otrząsnąć, ale nie umiałam zrobić tego pierwszego świadomego kroku. I wtedy trafiłam na Drogę do samozależności.

Jorge Bucay jest znanym argentyńskim pisarzem i psychoterapeutą, który w swoich książkach niczym przewodnik czy "wujek dobra rada" pomaga odkryć to, czego sami możemy nie zauważyć, i co więcej nawet nie wiemy, że jest nam to potrzebne. Sam określa siebie jako zawodowego pomocnika. Pisząc przekazuje nam narzędzie z którego możemy skorzystać w drodze do zdrowego egoizmu i przychylniejszego poznawania siebie. Tym razem najważniejszą sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę...

Więcej na

Od wielu lat śledzę prozę Jorge Bucay'a i uważam, że autor ma nie tylko ogrom wiedzy do przekazania, ale potrafi to także zrobić w bardzo jasny, klarowny i interesujący sposób. Jego książki pełne są wartości wartych zapamiętania a każda strona stanowi przyjemność mierzenia się z tym co autor chce nam przekazać.

Lektury Bucay'a są jedynymi po które sięgam w podobnej tematyce. Nie lubię książek, które mówią mi jak mam żyć, ponieważ nikt nigdy nie potrafi wyznaczyć kierunków innej osobie. A jednak w tym przypadku Bucay nie narzuca własnych zasad, nie mówi nam jak mamy postępować, nie każe nam utożsamiać się z jego doświadczeniami a w prosty, plastyczny i emocjonalny sposób podsuwa naszej wyobraźni przygody, anegdotki i opowieści na bazie których możemy inspirować się do zmian w życiu i podejmowania konkretnych działań. To książki, które mają coś do powiedzenia, podejmują konkretne wartości i jednocześnie wydają się być nieszablonowymi a także wartymi przeczytania lekturami bardzo zbliżonymi do tych fabularnych, w których treść stanowi ogromną przyjemność.

Powyższa lektura to inspiracja a także mnóstwo wskazówek do tego jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Nawet jeśli do tej pory sądziliśmy, że wszystko biegnie odpowiednią drogą, po przeczytaniu lektury Jorge Bucay'a wydaje się, że nie wszystko jest takie jak być powinno. Za sprawą anegdot autor pokazuje nam świat pełen zaskoczeń i przeciwności, świat wciąż nie do końca odkryty. Autor zachęca nas zatem, by wziąć odpowiedzialność za własne życie i żyć pełną piersią a także ograniczyć się od zależności, które hamują nas do zdobywania nowych doświadczeń. Pokazuje nam jak podążać drogą ku przyszłości we własnym tempie i jednocześnie nie zatracać przy tym siebie.

Jorge Bucay to znany pisarz i ceniony psychoterapeuta, który podchodzi do swoich czytelników oraz pacjentów w niekonwencjonalny sposób. Jego propozycje zmian w naszym życiu nie są narzucaniem konkretnych zasad i wartości a skupiają się na rozjaśnianiu umysłu, by samemu obrać konkretny kierunek. Autor staje się naszym mentalnym przewodnikiem, stara się podpowiedzieć jak nie zatracić się w najdłuższej podróży naszego życia i z lekkością, swobodą a także poprzez plastyczny język wyjaśnia procesy naszej skomplikowanej psychiki. Przyznaję, że czytałam wszystkie książki tego autora i każda nauczyła mnie czegoś nowego a także pozwoliła mi w zupełnie inny sposób spojrzeć na moje życie. Nie chodzi o to, by po lekturze zmieniać swoje nastawienie o 180 stopni, ale przede wszystkim pamiętać pewne momenty, anegdotki czy przypowieści i czerpać z nich inspiracje w dalszej przyszłości. Chodzi bowiem o to, by zrozumieć, zapamiętać a także w jakiś subtelny sposób inspirować się na przyszłość za sprawą konfrontacji z fabułą, która przypomina rozmowę autora z czytelnikiem i po prostu analizować wszystko na swój własny sposób.

"Droga do samozależności" to lektura, którą polecam każdemu z Was. Nie jest to nachalny poradnik, który wyznacza konkretną ścieżkę a lektura pełna ukrytych znaczeń, skupiająca się na podprogowym przekazie i bardzo ciekawie wchodząca w interakcję z czytelnikiem. Autor doskonale zna się na rzeczy i to widać na przestrzeni całej jego twórczości, która zbiera wiele fanów, ponieważ ma jasny i klarowny sposób przekazu – buduje relacje z czytającym, zachęca go do wewnętrznego monologu i tym samym nie pozostawia obojętnym na to co dana książka chce nam przekazać. Lekkość stylu, plastyczna forma oraz towarzyszące nam podczas czytania emocje zapewniają kilka godzin niekłamanej, wartościowej przygody, do której – jestem tego pewna – wrócę jeszcze nie jeden raz, by z dystansem spojrzeć na własne wybory i doświadczenia.

Lektury Bucay'a są jedynymi po które sięgam w podobnej...

Dzieło Bucay’a wskazuje nam kierunek i punkty orientacyjne, którymi możemy podążać, aby osiągnąć coś, co on nazwał samozależnością. Wgłębiając się w treść nie w każdym temacie zgadzałam się z autorem (jego twierdzenia były bardzo uogólnione),ale znalazło się w publikacji kilka skłaniających do refleksji.

Jeśli miałabym ogólnie określić o czym jest „Droga…” powiedziałabym, że o wskazówkach prowadzących do osiągnięcia samodzielności, do uświadomienia sobie stopnia zależności od innych, własnej sprawczości oraz braniu odpowiedzialność za podejmowane decyzje oraz zaakceptowaniu siebie w pełni i pewności siebie.

Większość tekstu jest dość jasna i klarowna, kwestie najważniejsze pogrubione i dobrze widoczne, liczne przypowiastki i przykłady mają rozjaśniać i wyjaśniać, ale często miałam wrażenie, że tak właściwie połowy z nich mogłoby nie być, a raz się zdarzyło, że po prostu nie miałam bladego pojęcia co autor miał na myśli. Niemniej lubię, gdy w tego typu poradnikach pojawiają się takie zabiegi - bywa, że łatwiej odnieść treść omawianego tematu do własnych doświadczeń.

Książka nie objawiła mi żadnej prawdy, której bym nie wiedziała, nieco bardziej może uporządkowała rzeczy, które gdzieś we mnie tkwiły. Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że gdyby trafiła ona w moje ręce jakieś piętnaście lat temu zwróciłaby mi uwagę na sprawy, których znaczenie w moim życiu pojęłam dużo później, w mniej przyjemnych okolicznościach.

Ale też nie traktowałabym jej w sposób dosłowny, tym bardziej iż różnice kulturowe (autor pochodzi z Argentyny) z całą pewnością nie są bez znaczenia.

Czy polecam?

Jeśli lubicie tego typu życiowe, drogowskazowe poradniki warto przeczytać, ale czy stosować 1:1 to kwestia dyskusyjna.

Jeśli miałabym ogólnie określić o czym jest „Droga…” powiedziałabym,...

Książkę pochłonęłam w dwa dni. Według mnie autor bardzo celnie opisuje, że na miarę swoich możliwości o wielu sprawach powinniśmy decydować sami, świadomie, jako ludzie dorośli. To czyni nas wolnymi ludźmi, że mamy wybór. Musimy być jednak świadomi, że z wyborem wiąże się odpowiedzialność, jakieś konsekwencje. Czasami wydaje nam się, że nie mamy wyboru, bo ograniczają nas narzucone zasady kulturowe lub po prostu nie widzimy innej możliwości np. bo wydaje nam się nie dla nas lub nie osiągalna. Warto przemyśleć swoje drogi wyboru i stać się samozależnym, czyli brać odpowiedzialność za swoje życie i podejmować świadome decyzje.
Dwie gwiazdki odjęłam, bo nie ma tu mowy o osobach, które nadużywają swojej wolności i stają się niebezpieczne, a takim osobom jednak powinno się ograniczać ich wolność i możliwość decydowania. Więc pełna wolność wg mnie nie powinna być bezwarunkowa. Zawsze jakieś zdrowe zasady wolności powinny być.

"Wolność polega na mojej umiejętności dokonywania wyborów w ramach tego, co rzeczywiście jest możliwe."

"Wolność polega na tym, że jestem w stanie wybrać między tym, co jest w zasięgu moich możliwości, i wziąć na siebie odpowiedzialność za wybór, jakiego dokonałem."

„… Takie będzie moje wyzwanie.
Moje, to, które ja wybrałem.
Ponieważ szczyt…sam wybrałem.
Nikt tego szczytu nie wybrał za mnie…”

Kto lubi tematykę związaną z psychologią, rozwojem osobistym czy planowaniem własnej codzienności w sposób świadomy, to książka wręcz idealna.

Czy człowiek potrafi być szczęśliwy? Czy czuje się zawsze dobrze, tak na sto procent? Wiadomo, że nie, ale jedno, co może odbiorcę zainteresować, to pozytywne nastawienie do tego, co Nas spotyka. To co jest złe, daje bolesną lekcję, a to dobre – uszczęśliwia, bo chociaż na chwilę staramy się „wyrwać z życia”, co najlepsze. Książka przedstawia inspirujące historie i wskazówki, dzięki którym odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Autorem książki jest Jorge Bucay argentyński pisarz i psychoterapeuta. Jego książki zostały przetłumaczone na siedemnaście języków. Mamy tzw. cztery drogi i to zostaje wyraźnie podkreślone:

1. Droga zrozumienia – odpowiedzialność za własne życie
2. Droga druga – odkrywanie i poznawanie drugiego człowieka – miłość i relacja intymna
3. Trzecia droga – strat i cierpienia
4. Czwarta droga – poszukiwanie sensu.

„Droga do samozależności” to podróż, która pomoże nam zrozumieć, że należy wziąć odpowiedzialność za własne życie. Każdy, kto chce żyć pełną piersią i uwolnić się od ograniczających go zależności, powinien przejść tę drogę na własnych zasadach i we własnym tempie.

Samozależność – czyli wiemy, czego oczekujemy od innych, pamiętamy, że nie jesteśmy samowystarczalni, ale możemy długo szukać, aż znajdziemy, to czego chcemy. Myślimy w tym momencie o relacji, rywalizacji, miłości itp. Osoby samozależne nie są podatne na manipulacje. „…Pierwszym krokiem jest też zdobycie odwagi, żeby móc się sobie przyjrzeć. Poznać, co we mnie najlepsze, ale też najgorsze…”. To też ważna wskazówka dla odbiorcy.

Teraz może tak subiektywnie – ale z prawdziwością serca, dotknijmy i innego tematu. Własne zasady, ale jeśli chodzi o pracę kobiet, czasami zostają w tyle. Niestety… Bo te dodatkowe obowiązki dotyczące dzieci, czy domu stają się ważniejsze. Później pojawia się np. spadek libido, zmarszczki, rozgoryczenie małżeństwem – bo miało być tak pięknie, a jest szaro, buro i ponuro. Plaga rozwodów stała się takim wyznacznikiem nieszczęścia i samotności. Bo czy małżonek, który zostawia tą drugą osobę zastanawia się – jak ta połówka odnajdzie się w nowym świecie? Czy będzie to lepsze rozwiązanie?

Znany pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay, niczym przewodnik, podpowie, jak nie zgubić się w tej podróży. Autor, we właściwy sobie lekki i przystępny sposób wyjaśnia procesy, które zachodzą w naszej psychice. Prowadzi rozmowę z czytelnikiem, przytaczając ciekawe przypowieści i anegdoty. Książka prowokuje do myślenia, każe zastanowić się nad ważnymi pytaniami i ostatecznie pomaga lepiej zrozumieć siebie i zbudować relacje z innymi cechujące się miłością i odpowiedzialnością.

Wolność jest przykładem życia na własnych zasadach. To swoboda bycia, poruszania się, zachowania i samodzielnego podejmowania decyzji. „Być wolnym to móc robić to, co się chce”. Tego musimy się trzymać, bo to daje satysfakcję w każdym wieku.

Gorąco polecam i życzę przyjemnej lektury.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 25.06.2024 r.
Tłumaczenie: Bernadeta Krysztofiak
Wydanie I w tej edycji
Oprawa: twarda
Liczba stron: 176
(nowość wydawnicza)

„… Takie będzie moje wyzwanie.
Moje, to, które ja wybrałem.
Ponieważ szczyt…sam wybrałem.
Nikt tego szczytu nie wybrał za mnie…”

#1430 - „Droga do samozależności” - Jorge Bucay - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#100/2024

"Poznanie polega przede wszystkim na pracy nad sobą, na odkrywaniu, a nie budowaniu tego, kim jestem; zrozumieniu, co jes moją siłą, a co słabością; czego pragnę, a czego nie."

Książka ma 176 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 25.06.2024 roku.

Dzięki inspirującym historiom zawartym w tej książce zrozumiesz dlaczego warto brać odpowiedzialność za swoje życie.

Autor nie wybiera drogi, ani nie mówi, w jakim tempie należy ją pokonać.

Bardzo dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo za ten poradnik - już czwarty tego autora, którym mogłam się zapoznać. Polecam <3 <3 <3

#1430 - „Droga do samozależności” - Jorge Bucay - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#100/2024

Książka ma 176 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 25.06.2024 roku.

Dzięki inspirującym historiom...

• Psychologia
  • 52 książki - 2013 / Wyzwanie 2013
  • Przeczytane 2016
  • Poradniki i inne takie bzdety