Deluks

Świetna, mądra, bardzo świeża, zręcznie napisana, zajmująca rozrywka. Sporo tych przymiotników, ale każdy pasuje. Ta książka jest czymś więcej niż sprawnie napisanym kryminałem. Bez zadęcia, z humorem, cały czas przy tym trzyma w napięciu. Co ważne, nie są to tęskne piski do czasów słusznie minionych. Jest za to gęsto, galancie, jest z biglem i bezpretensjonalnie. Stanisław Barańczak w latach 70. odnosił się krytycznie do powieści milicyjnej i pewnie miał rację. Szkoda jednak, że nie miał okazji przeczytać „Deluksa”, bo wychodzi na to, że można czerpiąc z tego źródła stworzyć coś tak inteligentnie zajmującego. Bawiłem się doskonale i czekam z niecierpliwością na kontynuację przygód Macieja Majera. Koniecznie przeczytajcie.

Ziemia obiecana lat 70-tych...

Ziemia obiecana lat 70-tych...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kristo - krótko.
"Deluks" po odarciu z motoryzacyjnych smaczków zdaje się pastiszem tzw. powieści milicyjnej. Jest chronologiczną kontynuacją "Złotego peugeota", ale autor inaczej rozkłada akcenty, nie bawi się już nawiązaniami do literatury młodzieżowej PRL a czerpie tematy ze schematycznej i propagandowej literatury kryminalnej sprzed 50 lat. Dekonstrukcja schematu nie polega na parodii, czy ironii a na innym rozłożeniu akcentów charakterystyki i motywacji bohaterów oraz na urealnieniu ich działań. Jak Clint Eastwood w "Unforgiven" stworzył kowbojski antywestern, tak Marcin Andrzejewski "Deluksem" tworzy milicyjny antykryminał. Ze zużytych motywów przemytu dzieł sztuki, podstępnych Niemców, szlachetnych amatorów i operatywnych milicjantów autor utkał świeżą i jakże łódzką intrygę, z poważnym pytaniem o karę za dawną zbrodnię. Ten numer na pewno nie przeszedłby przez cenzurę z tamtych lat!

Kristo - krótko.

Książka jak tytul Delux. Serdecznie polecam