Nie pytaj

Maria Biernacka-Drabik Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
Muza
2024-06-12
2024-06-12

Inga Ignatowicz-​Korcz pracuje w ogólnopolskiej rozgłośni. Postanawia wyjaśnić śmierć matki, która zginęła w wypadku samochodowym.

Byłam oczarowana "Za żywopłotem", który był debiutem literackim autorki. Pisarka odznacza się dojrzałym stylem, który sprawił, że przez powieść się płynęło. Znalazła równowagę między akcją a opisami, dzięki czemu treść ciekawiła, a nie nudziła. W "Nie pytaj" opisy przeważyły, a dotyczyły głównie przemyśleń, rozważań bohaterów, a nie jak w poprzedniej książce plastycznych krajobrazów, czy urokliwych krakowskich kamieniczek. Jednocześnie "Za żywopłotem" nie pozwalała oderwać się od kryminalnej historii. W tej powieści przeważa wątek obyczajowy i dopiero końcówka książki ujawnia, do jakiego gatunku przypisać książkę. Do tego momentu wątek kryminalny mógł się pojawić lub nie.
Na powieść "Za żywopłotem" głosowałam w plebiscycie w kategorii na najlepszy debiut. Po lekturze "Nie pytaj" jestem znużona i rozczarowana.

Pewne pytania są jak kamyki powodujące lawinę. Wystarczy poruszyć jeden z nich by, nie dało się zatrzymać niekontrolowanego żywiołu, jaki zmiata wszystko na swej drodze. Nie da się jej zatrzymać, a obraz, jaki pojawia się później czasami przynosi odpowiedź, co skrywało się pod warstwą kłamstw, niedomówień, zatajeń oraz niewiadomych.

O pewnych sprawach nie rozmawia się, lecz to nie znaczy, że one nie istnieją. Inga przez lata nie poruszała tematu przeszłości swojej matki Marii. Dlaczego szczęśliwa rodzina ma niepisaną zasadę by ten rozdział życia jednego z jej członków był sekretem? Tego nie wiadomo, jednak po jej śmierci nie potrafi zapomnieć o tej czarnej dziurze w rodzinnej historii, nie daje to kobiecie spokoju. Nie zamierza dłużej czekać i zaczyna szukać informacji dlaczego Marii tak na tym zależało. Osiągnęła przecież sukces, zdobyła świetne wykształcenie, założyła rodzinę i wiodła dobre życie, pomimo skromnych początków jako wychowanka domu dziecka, a na dodatek ktoś, kto ma wpisane w rubryce rodzice nieznani. To nie jedyna tajemnica, okoliczności śmierci również nie dają spokoju Indze, a to jeszcze nie wszystko. Nic więc dziwnego, że Inga robi wszystko by odkryć prawdę, lecz czy powinna nagazować się w tę sprawę? Jaką cenę zapłaci za szukanie korzeni? To, co było i jest są połączone niebezpiecznymi więzami…

Chcecie prostej lektury, podczas której odpoczniecie i nie będziecie zmuszeni do refleksji, a zagadka okaże się prosta do rozwiązania? Jeśli odpowiecie twierdząco to nie sięgajcie po najnowszą książkę Marii Biernackiej – Drabik. Ta już od pierwszych stron zasieje ziarna zaintrygowania, a pierwsze pytania, będą zapowiedzią kolejnych, na jakie odpowiedzi będziecie poszukiwać do samego końca. Każdy rozdział przyniesie nowe znaki zapytania oraz kolejne sekrety, rzucające mroczny cień na przeszłość, lecz także i na teraźniejszość. Gdzie kryje się prawda i jaka ona jest? Czy warto dla niej ryzykować to, co się ma? „Nie pytaj” powinno mieć podtytuł „Przeczytaj nie zwlekając!” i nie są to słowa na wyrost, a ogromne niedopowiedzenie, co na was czeka podczas lektury. Książka wcale nie zaczyna się niepozornie, już prolog wprowadza tajemniczy klimat i jest doskonałą zapowiedzią tego, co będzie dalej. Z jednej strony to swoista rodzinna saga, a z drugiej wytrawny dreszczowiec, gdzie zło odsłania swoją twarz powoli, zrzucając maskę za maską. Nie oczekujcie prostego podziału na biel oraz czerń, tak samo jak i tego, iż odgadniecie finał. Zresztą szybko zorientujecie się, że lektura „Nie pytaj” to wielowarstwowa układanka, w jakiej ani na moment nie gości oczywistość. Podczas czytania zdajemy sobie sprawę, że wątki muszą mieć punkt wspólny, jednak, co nim okaże się zaskoczy nas zupełnie. Przeszłość i teraźniejszość są połączone ze sobą nierozerwalnie, ale więzy w tej konkretnej historii okazują się być zagadką, kryjącą w sobie wiele ludzkich tajemnic i bólu.

O pewnych sprawach nie rozmawia się,...

W tej książce występują 2 linie czasowe. Obecnie Inga próbuje dojść do tajemnic przeszłości natomiast rozdziały "z kiedyś" są dość nieokreślone i chaotyczne.
Wiadome było, że wydarzenia z tamtych czasów odnajdą odpowiednik z obecnych czasach jak to już w tego rodzaju książkach bywa jednak z początku nie umiałam ich połączyć.
Trudno mi było się wciągnąć w fabułę, bo tak naprawdę nie było wiadomo o co do końca chodzi z tymi wydarzeniami i postaciami sprzed lat.
W drugiej połowie książki kiedy Inga podjęła konkretne kroki działania i zaczęła otrzymywać szczątki odpowiedzi to zrobiło się ciekawiej. Tu już z chęcią czytałam.
Nie jest to lekka książka pod względem emocji, ponieważ opiera się głównie na ciężkich i bolesnych wspomnieniach oraz na obecnych odczuciach Ingi. Mimo tego styl pisania Autorki nie pozwolił mi na odczucie tych emocji i czułam delikatne znużenie.
Na koniec wiele się wyjaśnia jednak ja nadal zostałam z pewnymi pytaniami bez odpowiedzi więc w moim odczuciu fabuła nie jest wystarczająca, mam wrażenie jak by Autorka sama się trochę zagmatwała w zawiłości swojej historii.
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Autorki jednak nie czuje chęci by nadrobić poprzednia książkę spod jej pióra.

Trudno mi było się wciągnąć w fabułę, bo tak...

Witam moi mili i chcę Was zaprosić w emocjonującą podróż do przeszłości, która boleśnie naznaczyła przyszłość wielu niewinnych osób. To moje pierwsze spotkanie z autorką i już wiem, że na ten moment ta książka jest numerem jeden na mojej liście przeczytanych książek w tym roku. Ciężko będzie się wybić ponad nią ponieważ zafascynowało mnie poro autorki. Książka wzbudza masę emocji, niepowtarzalny klimat rodzinnych tajemnic i chęci poznania prawdy o sobie i swoich korzeniach. Książka pełna bolesnych wydarzeń, cierpienia i wyrzutów sumienia.
Czy odważycie się moi drodzy odbyć podróż do przeszłości w poszukiwaniu prawdy, która nie zawsze okazuje się kryształowa?

• MUST READ!
  • Egzemplarz recenzencki