Uwikłana

Feeria Young
2024-04-24
2024-04-24
Karolina Podlipna
Young adult kryminał morderstwo przyjaźn intryga zaufanie

„Uwikłana” to tytuł, który okazał się być thrillerem młodzieżowym pełnym zawiłych i skomplikowanych relacji. Główna bohaterka, tytułowa zresztą, to naprawdę dobra osoba, wartościowa, taka do kochania, którą otacza wiele zagubionych młodych ludzi. Co wybrać, prawdę czy bezpieczeństwo swoich najlepszych przyjaciół? Po jakim czasie można komuś dozgonnie zaufać i czy każdy zdolny jest do morderstwa? Natasha Preston nie pierwszy zresztą raz, totalnie mnie zmyliła. W tej książce istnieje tyle rozwiązań, ślepych uliczek i jest tak wiele zwrotów akcji, nieodgadnionych, mrocznych historii i tajemniczych bohaterów, że nie sposób wymyślić zakończenia i połapać się kto za tym wszystkim stoi. Ale przecież właśnie o to chodzi w dobrym thrillerze. I chociaż to nie było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, a ten tytuł nie jest ulubionym, to uważam że absolutnie stanęła na wysokości zadania. Największą zaletą tej powieści są nieoczywiści bohaterowie, którzy tylko z pozoru są dla nas otwartą księgą. Do tego nieznajomy, trupy i sprawa z przeszłości, która rzutuje na teraźniejszość. Niektórzy ludzie nie cofną się przed niczym, aby uniknąć odpowiedzialności. I to właśnie książka o takich ludziach.

Paczka przyjaciół chce miło spędzić czas i wyjeżdża do domku letniskowego. Wszyscy bawią się świetnie, do czasu aż nie zostają znalezione zwłoki osób z paczki. Założenie jest proste i logiczne – to musiał zrobić ktoś z nich.

Wkraczając w świat „Uwikłanej” czytelnik zostaje wciągnięty w wir emocji, tajemnic i niebezpieczeństwa, które towarzyszą głównej bohaterce oraz jej sześciorgu przyjaciołom. To opowieść o zaufaniu, zdradzie, oraz tym, jak szybko pozory mogą zmylić nawet najbliższych sobie ludzi.

Autorka stworzył niesamowicie intrygujący świat, gdzie wydaje się, że nic nie jest tym, czym się wydaje. Dom letniskowy, który miał być azylem od problemów codziennego życia, staje się areną zbrodni, a wraz z nim każdy z bohaterów zmuszony jest zmierzyć się z własnymi demonami i ukrytymi sekretami.

Niezwykle przemyślana fabuła prowadzi czytelnika przez labirynt kłamstw i fałszywych poszlak, pozostawiając go z wrażeniem, że każda postać może być podejrzana. Jest to z pewnością jedna z największych sił tej powieści – umiejętność manipulowania czytelnikiem, prowadząc go przez szereg podejrzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Kto jest prawdziwym mordercą? To pytanie towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę, a odpowiedź może być bardziej zaskakująca, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć.

Atmosfera książki jest gęsta i niepokojąca, co sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy sami byli obecni w tym domu letniskowym, otoczeni przez niepewność i strach. Opisy scenerii są tak realistyczne, że można sobie wyobrazić każdy krok, jaki podejmują bohaterowie, oraz każde spojrzenie pełne podejrzeń i obaw.

Niezwykle dynamiczne tempo akcji przyspiesza w miarę zbliżania się do finału, co sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury. Każdy rozdział jest pełen napięcia i nieoczekiwanych zwrotów, które trzymają czytelnika w stałym stanie zdumienia i zaciekawienia.

Znacie twórczość Natashy Preston?
Macie już plany czytelnicze na najbliższe dni?

Jeśli nic szczególnego jeszcze dla siebie nie wybraliście, a macie chęć sięgnąć po młodzieżowy thriller, w którym nie brak licznych zwrotów akcji, niepokojącego klimatu i nutki młodzieńczych uniesień, to mam dla Was propozycję nie do odrzucenia :)

Grupka młodych ludzi, z których każdy ma coś do ukrycia, domek letniskowy położony nad malowniczym jeziorem i beztroski weekend, który finalnie okazuje się prawdziwym koszmarem. Kto miał motyw, by zabić dwójkę towarzyszy i dlaczego dopuścił się tak potwornych czynów? Pod którą z założonych przez przyjaciół masek skrywa się zło, które prowadzi do rozlewu krwi?

„Uwikłana” to historia, która dobitnie pokazuje jak obezwładniająca żądza zemsty podąża za nami niczym mroczny cień i trawi nas od środka. Preston kreśli obraz głęboko skrywanych urazów, które nie pozwalają o sobie zapomnieć i determinują naszą przyszłość. Autorka utkała tak zawiłą, a przy tym realistyczną i nacechowaną licznymi zwrotami akcji intrygę, że jestem pod wrażeniem. Umiejętnie wodzi czytelnika za nos i permanentnie wyprowadza na manowce podrzucając coraz to nowsze tropy i naprawdę jest w tym świetna. Tutaj każdy z bohaterów na określonym etapie książki staje się podejrzanym. Jednak autorka pogrywa z nami do samego końca i finalnie zupełnie zaskakuje, jednocześnie pozostawiając pewnego rodzaju niedosyt. Smaczku tej emocjonującej zabawie w kotka i myszkę dodaje ponadto relacja głównej bohaterki z zawadiackim Blake’iem, która umila lekturę i niejednkrotnie wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Stanowi w tej powieści także niejako powiew świeżości i podróż do lat młodzieńczych, gdzie beztroskie i naiwne zauroczenia były na porządku dziennym.

Jeśli tylko lubicie emocjonujące thrillery młodzieżowe okraszone nutką romantycznych uniesień, to koniecznie dajcie się porwać tej historii.

Znacie twórczość Natashy Preston?
Macie już plany czytelnicze na najbliższe dni?

Grupka młodych ludzi, z których każdy ma coś...

Czy potrafisz wyobrazić sobie sytuację, w której nie możesz zaufać nawet najlepszym przyjaciołom? Kiedy wiesz, że każdy z nich może być… mordercą?

Muszę Wam powiedzieć, że ta pozycja wciągnęła mnie już od pierwszej strony. Mamy tu grupę przyjaciół, mniej lub bardziej przyjaźnie do siebie nastawionych i chłopaka, który jest zupełnie obcy. Nastolatkowie wyjeżdżają na wspólny weekend i oddają się libacji alkoholowej, a następnego dnia okazuje się, że doszło do morderstwa, a mordercą jest jeden z nich. Brzmi upiornie.

Nie przewidziałam takiego zakończenia. Autorka sprytnie manipuluje faktami, podrzuca nowe tajemnice, które wychodzą na światło dzienne. Mamy wrażenie, że każdy tu jest winny, a przecież zakończenie nie może być tak oczywiste. Mackenzie razem z Blakiem prowadzi swoje własne śledztwo, które ujawnia wiele, ale czy morderca faktycznie zostanie skazany? A może to wszystko to jedna wielka manipulacja. Tyle pytań, tak mało odpowiedzi…

Mamy tu masę plot twistów, dzięki czemu nie wiadomo, czego się spodziewać. Ta pozycja to jedno wielkie napięcie, za co daję dodatkową gwiazdkę. Nie nudziłam się nawet przez chwilę, próbowałam razem z naszymi bohaterami rozwiązać zagadkę, co jak wiecie, nie udało mi się. Mamy tu sprytnie utkaną intrygę, która nie chce wyjść na światło dzienne. Ogromnie doceniam takie pozycje, bo mam wrażenie, że ostatnio jest ich coraz mniej na polskim rynku książki.

Okazuje się, że Courtney i Josh to nie jedyni nastolatkowie w otoczeniu Mackenzie, którzy zginęli. Czy to przypadek? Może to nasza narratorka jest winna temu wszystkiemu? Jesteście gotowi układać te puzzle? Ostrzegam! Układanka jest bardzo skomplikowana.

Mogę z czystym sumieniem polecić Wam ten tytuł. To jedna z tych pozycji, które na dłużej zostaną w mojej pamięci.

Nie zastanawiajcie się, czytajcie!

„Sekrety, które skrywasz sama przed sobą, zawsze są najbardziej niebezpieczne.”

W głowie mogłyby Ci rozbrzmiewać wersy, które w jednym ze swoich utworów rapował Onar: „A słowa nie oddają tego, ile waży strata… Kocham Cię najmocniej, zaraz wracam.” Osiemnaście lat to piękny wiek. Dopiero co go osiągnęłaś, przekraczając magiczną barierę oddzielającą dzieciństwo od dorosłości. Ostatni rok szkoły średniej, po nim najdłuższe wakacje w życiu i chwila zadecydowania o swojej przyszłości: rozjazdy na studia. Zanim jednak do tego dojdzie, postanawiasz maksymalnie wykorzystać z przyjaciółmi ten wspólny czas, który Wam pozostał. Suto zakrapiane imprezy, często kończące się kacem mordercą, wyprawy nad jezioro, zachwycanie się członkami boysbandów, pierwsze romanse, które być może przerodzą się w związki na dłużej czy nawet na całe życie. Wasza zżyta ze sobą paczka nie jest już jednak taka sama, odkąd zabrakło w niej dwóch przyjaciółek: Tilly i Gigi. Po tragicznym wypadku staracie się jednak robić wszystko, aby iść do przodu i spędzić ostatnie beztroskie chwile jak najintensywniej. Czas jest jednak bezlitosnym złodziejem, który okrada nie tylko z nich, ale i… z osób. Choć może nie tyle on, bo zawsze coś się kończy, a coś innego zaczyna, a ktoś, kto postanawia się dopuścić bestialskiej zbrodni. Żadna z nich nie powinna zaś pozostać bez kary. Niekiedy jednak odnalezienie sprawcy może się okazać nie tyle niebezpieczne, co… tragicznie bolesne.

„Wszystko było prostsze, gdy jeszcze byliśmy wszyscy razem, zanim poznaliśmy, co to strata.”

Jest sierpień. Wakacje chylą się ku końcowi, ogrzewając Cię ostatnimi promieniami słońca. Wreszcie zyskujesz okazję, aby choć na chwilę wyrwać się z malutkiej mieścinki, w której przed wścibskim wzrokiem mieszkańców niewiele się ukryje. Każdy zna każdego i wie o nim (lub jedynie tak sądzi) absolutnie wszystko. Na co dzień nieszczególnie Ci to jednak przeszkadza – przynajmniej do domu każdego ze swoich przyjaciół masz tak zwany rzut beretem. Ten weekend ma być jednak zupełnie inny: Josh zaprasza całą Waszą paczkę do położonego nad jeziorem domku swoich rodziców. Wizję morza alkoholu, muzyki, śpiewu, kąpieli w ciepłej jeszcze wodzie i wspólnie spędzonego czasu nieco psuje Ci jedynie fakt, że w dalszym ciągu nie wybaczyłaś Joshowi tego, co zrobił. Starasz się jednak przejść nad tym do porządku dziennego – w końcu to wciąż chłopak Twojej najlepszej przyjaciółki, która jest w niego zapatrzona jak w obrazek. Oprócz nich towarzyszyć będą Ci zresztą Megan, Kyle oraz Aaron. Może to najwyższy czas, aby w końcu zapomnieć Joshowi dawne przewiny? Postanawiasz zrobić wszystko, aby choć spróbować. Kiedy przybywasz na miejsce zbiórki, okazuje się, że wycieczkę wybiera się z Wami ktoś jeszcze. Dotychczas znałaś go jedynie ze słyszenia. Zanim dowiesz się, że to dwa lata starszy brat Josha imieniem Blake, znajdziesz się całkowicie pod jego urokiem. Nic w tym zresztą dziwnego. Najpierw rzuci Ci się w oczy czarna grzywa jego nieco przydługich włosów i świetnie dopasowany, modny outfit. Kiedy przyjrzysz się bliżej, dostrzeżesz zawadiacki uśmiech, któremu towarzyszyć będzie uniesienie jednego kącika ust. W ślad za nim podąży czujne i tajemnicze, choć nasączone odpowiednią dozą mroku, spojrzenie błękitnych oczu. Przepadłaś, jeszcze zanim zdałaś sobie z tego sprawę. Wyniosła poza chłopaka okraszona jest na dodatek właściwą ilością inteligentnie ciętego poczucia humoru, które przekształca każdą Waszą próbę konwersacji w nader nęcącą przekomarzankę. Kto wie, może ten weekend przyniesie coś więcej niż tylko dobrą zabawę?

„Wszyscy chcielibyśmy cofnąć czas i przeżyć ten dzień jeszcze raz, inaczej, ale to było już niemożliwe i musieliśmy z tym żyć.”

Naprędce przygotowane przekąski. Piwo. Wódka. Likier. Jeszcze więcej alkoholu. Nic dziwnego, że kiedy budzisz się kolejnego poranka, czujesz się jak statystyka z produkcji kolejnego sezonu „The Walking Dead”. I, och…. Czy naprawdę to zrobiłaś? Jedno spojrzenie w bok nie pozostawia żadnych złudzeń. Jak do tego doszło? Nie wiesz. W momencie, w którym przekraczasz próg kuchni, zyskujesz za to inną świadomość: to nie koniec tragedii w Twoim życiu. Od tej pory nic nie będzie już takie samo. Zamiast rzeki procentów, w otoczeniu pustych butelek widzisz potok krwi. W zamkniętym od środka domku dwójka Twoich przyjaciół leży martwa, a wszystko wskazuje na to, że odpowiada za to ktoś z Was. Ktoś z pozostałych przy życiu. Ktoś z Waszej paczki. Ktoś, o kim sądziłaś, że wiesz o nim wszystko, wówczas gdy okazuje się, że to tylko ułuda. Myślenie życzeniowe. Wszakże każdy posiada jakieś sekrety – niektóre są jedynie gorsze od innych… Takie jak ten, który sama ukrywasz od dawna. Pozbawiony trosk weekend kończy się horrorem. Podejrzani są wszyscy. Winny jest nikt. A może tylko nie chcesz dostrzec, że zaufałaś zabójcy…

„(…) tydzień temu wydawało mi się, że o moich przyjaciołach wiem wszystko. Najwidoczniej się myliłam.”

Wszyscy miłośnicy mrocznych książek doskonale znają motyw zabójstwa dokonanego wewnątrz grupy przyjaciół. Zazwyczaj dzieje właśnie podczas odprężającego weekendu czy czasu wolnego, w większym lub mniejszym odosobnieniu. Podejrzenia padają na wszystkich po kolei, a rozwiązanie zagadki jest ukryte pod warstwą licznych plot twistów. Temat tak uczynionej zbrodni trudno jest przedstawić w sposób porywająco oryginalny… a pomimo tego Natashy Preston w pełni się to udało. Będąca thrillerem młodzieżowym „Uwikłana” napisana jest w sposób niezwykle dynamiczny, przez co czytelnik nie odłoży jej przed poznaniem zaskakującego zakończenia. Za duży plus poczytuję fakt, że nie udało mi się go przewidzieć – uwielbiam tego rodzaju niespodzianki, bo oznaczają one, iż autor cechuje się finezyjną fantazją i wie doskonale, w którym momencie wykrzyknąć: „Tak? Tak sądzisz? Naprawdę? A tu Cię mam, zonk!”. Przeczucia względem bohaterów zmieniają się jak w kalejdoskopie, a czytający prowadzi śledztwo wespół z jedną z ocalałych z tragedii. A skoro już przy tej postaci jesteśmy… Dodatkowych smaczków dostarcza jej rozwijająca się znajomość z tajemniczym Blake’iem – niepokornym, przekornym, intrygującym. Ich pełne zawadiackiego droczenia się konwersacje niejednokrotnie mnie uśmiechnęły! Ba, scena, w której bezczelnie zasypia on w sypialni Mackenzie chwilę po przyjściu i na jej pytanie co u diabła robi, odpowiada, że będzie tu przy niej spał, gdyż… boi się potworów, rozbawiła mnie do łez! 😉 Mająca piękną okładkę „Uwikłana” z pewnością spodoba się zarówno nastoletnim, jak i starszym czytelnikom thrillerów, gwarantując im pełną łamigłówek rozrywkę na odpowiednio mrocznym, choć niepozbawionym uroku, poziomie. Z pewnością też po lekturze zadasz sobie pytanie… czy naprawdę wiesz o swoich przyjaciołach absolutnie wszystko? A może skrywają oni sekret tak wielki jak Twój? Bo tak, wiem, że Ty również go masz. 8/10

„(…) ale przecież nie można kochać kogoś, kogo się nie zna. Instamiłość jest niemożliwa, prawda?”
instagram.com/thrillerly

„Sekrety, które skrywasz sama przed sobą, zawsze są najbardziej niebezpieczne.”

➡️Dzisiaj mam dla was mega ekscytującą recenzję, która wbije was w fotel i nie pozwoli się oderwać od lektury. Książki tej autorki uwielbiam! Poznałam ją dopiero niedawno jednak na Legimi nie mam już czego szukać - wszystko odhaczone,

➡️Opowieść o Mackenzie i jej przyjaciołach to coś więcej niż tylko thriller. To mieszanka emocji, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, która sprawi, że wasze serca zbiją mocniej, a ciekawość doprowadzi was na skraj szaleństwa. Mackenzie i jej paczka postanawiają spędzić weekend w domku letniskowym, aby trochę odpocząć od codzienności i wreszcie się zrelaksować. Ale coś idzie strasznie nie tak, gdy odkrywają, że dwie osoby z ich grupy leżą martwe w kałuży krwi.

➡️Wraz z Mackenzie wkraczamy w świat pełen tajemnic, kłamstw i niespodzianek. Każdy z bohaterów skrywa coś, a my, czytelnicy, bierzemy udział w tej emocjonującej grze, próbując odgadnąć, kto stoi za tym wszystkim.

➡️Relacje między bohaterami są tak skomplikowane, że momentami trudno nam zaufać nawet najlepszym przyjaciołom. Ktoś, kogo uważaliśmy za anioła, okazuje się mieć ciemne strony, a ktoś inny może być w rzeczywistości prawdziwym przyjacielem.A zakończenie! Zaskoczy was tak, że nie będziecie w stanie oderwać od książki ani na chwilę. To jak perfekcyjnie ułożony puzzle, gdzie każdy kawałek pasuje w swoje miejsce, a my jesteśmy zdumieni, jak bardzo się myliliśmy co do sprawcy.  Czy się domyśliłam? Nie od razu, jednak miałam swoje podejrzenia.

➡️Podsumowując, "Uwikłana" to nie tylko świetnie napisany thriller, ale też opowieść o przyjaźni, zaufaniu i ukrytych emocjach, które czają się za codziennymi maskami. Dlatego nie zwlekajcie i sięgnijcie po tę książkę już teraz - gwarantuję, że nie pożałujecie!

Długo nie mogłam się pozbierać po tej książce. Szczególnie, że historia została przedstawiona w tak realistyczny sposób. Przez zakończenie zastanawiałam się co by było gdyby wydarzyła się w prawdziwym życiu. Co stałoby się z życiem takiej osoby...

Rewelacyjny thriller młodzieżowy. Miejscem zbrodni osadzony w starym letniskowym domku, myślami natomiast zagnieżdżony nie tylko w świadomie zaakcentowanej naiwności młodej dziewczyny, ale też w porywach jej zauroczonego serca, z pewnością tajemniczy i otwarcie wodzący czytelnika za nos. Natasha Preston tworzy charakterystyczną dla siebie aurę nastoletniej niepewności, krok po krok uwalniając skrywane przez przyjaciół fragmenty alarmującej układanki. Uwikłana okazuje się powieścią wielu znaków zapytania, dostarcza także romantycznych doznań.

Beztroski wypad z przyjaciółmi niespodziewanie zamienia się w iście makabryczny koszmar. Dla odbiorcy to przede wszystkim intryga wymagająca detalicznej obserwacji – ten morderczy spektakl ewidentnie bowiem rozegrał się w gronie zaniepokojonych bohaterów. Stary domek z widokiem na jezioro, zakrapiany alkoholem wieczór i wreszcie dwoje martwych uczestników w kałuży rozciągającej się widowiskowo krwi. Tak zainscenizowana zbrodnia pobudza wyobraźnię do działania, jednocześnie uruchamia czujność i zachęca do bacznego przyglądania się poszczególnym twarzom. Zastosowana narracja pierwszoosobowa pozwala śledzić wydarzenia oczami osiemnastoletniej Mackenzie – w jej postawie łatwo wychwycić nutę bezmyślnego zaufania, także specyficzną podatność na spontaniczne zakochanie, ale przede wszystkim niesamowitą dociekliwość w prowadzonym osobiście śledztwie. Każdy zmyślnie mija się tu ze szczerością własnych wyznań, każdy chowa znamienne sekrety przeszłości, każdy miał niejako powód do dokonania zemsty, każdy zatem w pewnej chwili, staje się obiektem rzeczowego podejrzenia. Sama fabuła z czasem przybiera wyraźnie neutralny ton, autorka skupia się na rozbudzeniu świeżej namiętności oraz aktach formalnego przesłuchania, ogniwo po ogniwie odkrywając kolejne elementy niebezpiecznej gry. Finał zaskakuje nie tyle samym sprawcą, a raczej jego dyskusyjną motywacją. Nie zmienia to jednak poziomu satysfakcji z lektury – ta niezaprzeczalnie dostarcza odpowiednio kryminalnych wrażeń.

Ten weekend pozostanie makabrycznym wpisem w pamiętniku ich nastoletnich wspomnień. Domek letniskowy nad jeziorem, zaprzyjaźnione grono młodych ludzi, paskudna w krwawym portrecie zbrodnia i wreszcie tajemnicze fragmenty układanki, które mogły stanowić pretekst do perfidnej zemsty. Natasha Preston niepokojąco wdziera się w otchłań zaintrygowanej wyobraźni, umyślnie prowokuje czytelnika i podsuwa scenariusze, jednocześnie zachęca do śledzenia rodzącej się naocznie namiętności. A wszystko w nieśpiesznej i zauważalnie naiwnej narracji, w której dociekaniu zaszyta zostaje potrzeba zdefiniowania sprawcy. Uwikłana to świetny thriller młodzieżowy – enigmatyczny, ale też zaskakująco uczuciowy.

Cudowna książka od Natashy Preston. Bardzo podobał mi się wątek romansowy głównych bohaterów. Ogólnie już w połowie książki podejrzewałam kto mógł to zrobić, ale i tak zakończenie zmiotło mnie całkowicie. Nie jestem fanką zakończeń z cyklu ,, dokończ se sam'', ale nie jest aż tak źle tylko wiadomo czytelnicy będą się zastanawiać ja to się w końcu skończyło. Książka jak najbardziej godna polecenia no ale jak ktoś właśnie nie lubi takich zakończeń no to może być napewno problem, kwestia gustu. Polecam <3

opis i początek zachęcające, ale potem było gorzej. Duża część ksiązki to powtarzalne, banalne i totalnie nierealistyczne dialogi pomiędzy bohaterami czy dorosłymi. Zakończenie niby zaskakujące, ale motyw nie do końca przekonujący.

• Przeczytane 2019
  • Natasha Preston