Puste miejsce

Okładka książki Puste miejsce Paulina Cedlerska
Okładka książki Puste miejsce
Paulina Cedlerska Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2024-04-03
2024-04-03
literatura polska

Czterej podopieczni poradni zdrowia psychicznego giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Odnaleziono tylko dwa ciała.
Dziesięć lat później małżeństwo przemierza kamperem Puszczę Piską. Niespodziewanie znikają, a policja znajduje ich auto blisko miejsca, w którym odnaleziono samochód zaginionych dekadę temu mężczyzn.

Brzmi ciekawie, co? I tak było. Po raz kolejny czytałam książkę Pauliny Cedlerskiej z przyjemnością. Autorka naprawdę dobrze poprowadziła fabułę, rzucając czytelnikowi okruszki informacji i mieszając mu w głowie. Nic w tej powieści nie jest proste i oczywiste, a duszny i mroczny klimat mazurskiego lasu sprawia, że napięcie momentami sięga zenitu.

Zakończenie mnie zaskoczyło, a to zawsze cieszy przy lekturze. Takie thrillery psychologiczne chcę czytać. Najbardziej podoba mi się to, że z każdą książką autorka staje się lepsza w swoim fachu, a przecież już wejście na rynek miała mocne. Brawo! I czekam na kolejną książkę.

Brzmi ciekawie, co? I tak było. Po raz kolejny czytałam...

Karolina Andrychowska pracuje w lokalnej gazecie, próbując ułożyć sobie życie i zapomnieć o tragedii z przed dziesięciu lat. Wtedy to brat kobiety Paweł, wracając z trzema kolegami z wycieczki nie dotarł do domu. Ciała dwóch z nich odnaleziono w Puszczy Piskiej, a po dwóch pozostałych ślad zaginął. Dziesięć lat później w tym samym miejscu bez wieści przepada młode małżeństwo Jaśmina i Wojtek, którzy spędzali tutaj urlop. Czy oba zaginięcia coś łączy? Co stało się z ciałami chłopców? Czy młode małżeństwo zginęło a może sfingowali swoje zaginięcie? Karolinie bardzo zależy na ustaleniu co stało się z jej bratem. W śledztwie pomaga jej Dariusz policjant z miejscowej komendy. Czy chce pomóc jej odkryć prawdę a może zatrzeć ślady?
"Puste miejsce" to genialny thriller, który trzyma w napięciu od początku do końca. Akcja książki toczy się dwu torowo, a małe miasteczko, gdzie wszyscy o sobie wiedzą dodatkowo tworzy wyjątkowy klimat dla tej historii. Świetnie wykreowane postacie, które z czasem pokazują swoje prawdziwe ja. Dla tej historii i mrocznej, dzikiej puszczy, która daje i odbiera .. zarwałam noc. I muszę przyznać, że było warto...bo finał tej opowieści zmroził mi krew w żyłach. Polecam tę książkę każdemu.

,,Puste miejsce" to druga książka p. Cedlerskiej, którą mam na półce ,,Przeczytane". Pierwszą był thriller ,,Od ognia piekielnego", który średnio mi się podobał.
Między tymi książkami widać liczne podobieństwa. Autorka trzyma się pewnego schematu: mazurska okolica, młoda bohaterka, mająca bolesne doświadczenia życiowe, zatrudniona w redakcji podrzędnej gazety. Zaginięcia ludzi i zaangażowanie się owej bohaterki w ich wyjaśnienie. Akcja osadzona w kilku osiach czasowych. No i otwarte zakończenie.
Od razu wyjaśniam, że nie jest to zarzut, ponieważ ten schemat nie wpływał niekorzystnie na odbiór ,,Pustych miejsc".
Główna bohaterka, Karolina Andrychowska, przed dziesięcioma laty (2013 rok),straciła jedyną bliską osobę- brata Pawła. Rodzice nie żyją, a ona opiekowała się niepełnosprawnym umysłowo bratem, wspomagając go w jego ograniczeniach. Chłopak zaginął bez wieści w czasie powrotu z zawodów pływackich, wraz z trzema kolegami, będącymi wraz z nim pod opieką poradni zdrowia psychicznego. Auto i dwie ofiary udało się odnaleźć w leśnej gęstwinie. Paweł zaś i pozostały towarzysz nigdy nie zostali znalezieni.
Rok 2023. Małżeństwo świeżo po ślubie, Jaśmina i Wojtek, tłuką się camperem poprzez Puszczę Piską w ramach podróży poślubnej. De facto jest to ucieczka Wojtka, ściganego przez konsekwencje swojego uczynku. Oni również przepadają bez śladu, w tej samej okolicy, gdzie przed dekadą zaginęli wspomniani wcześniej młodzieniaszkowie.
Karolina (obecnie pracująca w redakcji podupadającej gazety),cały czas żyła przygnieciona wyrzutami sumienia oraz nie pogodziła się z niepowodzeniem w śledztwie i poszukiwaniach Pawła. Teraz czuje, że to może być szansa na znalezienie odpowiedzi na to, co stało się podczas feralnego powrotu z zawodów. Podejrzewa, ze obie te sprawy mogą się łączyć. Ma nadzieję, że obecne śledztwo doprowadzi do wyjaśnienia losów zaginionego przed laty brata. Jest w stanie poruszyć niebo i ziemię, aby dopiąć tego celu.
Nawiązuje znajomość, a potem nawet bliższą relację z Darkiem, policjantem. Można się domyślić, że głównym motywem tego układu jest chęć zdobycia wiadomości z pierwszej ręki w kwestii dochodzenia.
Kobieta jednak nawet nie domyśla się, że w jej otoczeniu egzystują osoby, kryjące swoje makabryczne sekrety... Ktoś za wszelka cenę nie chce dopuścić, aby prawda wyszła na jaw.
Właściwie, poza redakcyjną koleżanką Adą, nie udało mi się polubić żadnego bohatera. Karolinę można jeszcze tłumaczyć, jej obcesowe traktowanie ludzi, ale pozostali są irytujący, albo to bestie z piekła rodem.
Autorka dała radę utrzymać moje zainteresowanie od początku do końca. Nie ma tu nudnawych opisów, zalewu wklejek z Wikipedii, mających na celu zwiększenie objętości książki, jak to ma w modzie wielu pisarzy, bo inwencji im już zabrakło.
Klimat jest mroczny, nieprzyjemny, mimo pełni lata, w którym ta historia się rozgrywa. Rozległe mazurskie lasy, opuszczone wsie, przejęte z powrotem przez naturę. Historia samotnej kobiety z odludzia, zwanej Potwornicą, i jej koszmarne, tragiczne losy. Pętla niebezpieczeństwa, powoli zaciskająca się wokół Wojtka. Bezradność i narastające przerażenie Jaśminy pośród żyjącej własnym życiem puszczy. Wrażenie bycia obserwowanym, bez sprecyzowanej pewności, skąd nadejdzie cios.
To robi wrażenie i nastrój powieści.
Trzeba się nastawić na dość liczne przeskoki czasowe, aby nie stracić wątku.
Zakończenie, jak już wspomniałem, nie do końca zamknięte, pozostawia pole dla wyobraźni czytelnika.
No cóż, ,,Puste miejsca" podobały mi się, wciągnęły mnie, omotały- za to godziwie będzie, jak ocenię na ,,ósemkę"

"Puste miejsce" skusiły mnie obietnicą poznania niedostępnych terenów mazurskiego lasu, niefiltrowana natura, surowość, prawdziwe serce puszczy.

Karolina dziennikarka podupadającego magazyny, od zaginięcia brata prowadzi prywatne śledztwo. Nigdy nie pogodziła się z jego zniknięciem, siebie obwinia o to, że pozwoliła pojechać mu na zawody pływackie. Chłopiec był jednym z podopiecznych poradni zdrowia psychicznego, z całe grupy, najmniej samodzielny, jednak Karolina chciała tego dnia mieć mieszkanie tylko dla siebie. Nigdy siebie tego nie wybaczyła.
Kilka lat później na tym samym obszarze ginie bez śladu małżeństwo. Dziennikarka jest przekonana, że nie jest to zbieg okoliczności, tym razem odkryje, kto jest odpowiedzialny za śmierci brata.

To nie był spokojny wypoczynek na mazurach, ale tego zupełnie nie oczekiwałam. Brutalna, dzika, pokrętna jak nieoznakowane leśne ścieżki. Do samego zakończenia brniemy, zwodzeni po grząskim, błotnistym terenie. Ostatnie strony skrywają mroczne tajemnice, których nie sposób domyślić się wcześniej.

Rok 2013
czterech wracających z zawodów pływackich mężczyzn przepada bez śladu.
Co ciekawe wszyscy czterej zmagali się z zaburzeniami psychicznymi.
Ciała dwóch z nich zostają znalezione kilkanaście dni później w pobliżu domku letniskowego w samym sercu puszczy piskiej.

Rok 2023
Jaśmina i Wojtek to młode małżeństwo, które wybrało leśną głuszę ukrytą przed ludzkimi spojrzeniami na wakacje połączone z miesiącem miodowym.
Niestety pewnego dnia młoda para znika bez śladu, a ich kamper zostaje odnaleziony kilkanaście kilometrów od miejsca , gdzie przed laty zaginęli młodzi mężczyźni.
Czy te sprawy się łączą?
Odpowiedź na to pytanie pragnie poznać młoda dziennikarka Karolina Andrychowska.
Czy wraz z policjantem Darkiem Zdrojewskim uda im się ustalić nowe fakty i odkryć co spotkało wszystkich zaginionych?
Jakie sekrety skrywa mężczyzna?

Ależ to było dobre! Mroczne, wciągające i nieoczywiste.
Nie sposób domyślić się co wydarzy się, gdy odwrócimy stronę. I to jest właśnie najlepsze!
Fabuła jest prowadzona dwutorowo - retrospekcje z życia Wojtka i Jaśminy sprzed dnia zaginięcia przeplatają się z wydarzeniami chwili obecnej i tworzą naprawdę ciekawą mieszankę.
Historia jest wciągająca i mrozi krew w żyłach.
Paulina Cedlerska napisała intrygujący, mroczny thriller przez który dosłownie się płynie.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale zdecydowanie chętnie przeczytam jej kolejne książki. Polecam 🖤🩶

Rok 2013
czterech wracających z zawodów pływackich mężczyzn przepada bez śladu.
Co ciekawe wszyscy czterej zmagali się z zaburzeniami psychicznymi.

Rok 2023

Co tu dużo mówić. Nie rozumiem zachwytów nad tą książką a tym bardziej, że to najlepsza książka tego roku xd Kropka w kropkę zerżnięta z lalkarza fabuła. Biedna dziewczyna, morderstwo w tle i równie tragiczny finał. Mocne 2/10

Jeśli lubicie czytać thrillery psychologiczne, pełne napięcia, obsiane mrocznymi tajemnicami? Jeśli tak, to mam coś dla Was.

Tajemne zaginięcia sprzed lat łączą się z teraźniejszością. To samo miejsce, w czasie przeszłym ginie grupa młodych osób, a teraz małżeństwo. Zostają na miejscu tylko samochody, nic więcej. Brak śladów doprowadził do umorzenia sprawy sprzed lat, gdzie nasza bohaterka straciła wtedy brata. Teraz zaginęło małżeństwo i znów został po nich tylko samochód.

Karolina liczy, że w końcu uda jej się wyjaśnić sprawę zaginięcia brata.

Czy te dwie tragedie mają ze sobą coś wspólnego? Mazurski las stał się niemym świadkiem makabrycznych wydarzeń, a może w puszczy doszło do nieszczęśliwego wypadku?

Jak mi się tę książkę czytało? Dobrze, szybko, autorka umiała wzbudzić moją ciekawość i z chęcią parłam naprzód wraz z Karoliną i zbierałam tropy, by rozwiązać tę zagadkę, którą ktoś chciał schować pod dywan.

To moje pierwsze spotkanie z autorką, więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Trochę z początku nie do końca mogłam się wkręcić w książkę, ale później już zaczęło mi się wszystko układać w całość. Na koniec wszystko się logicznie posklejało do końca, aczkolwiek czuje lekki niedosyt. Na plus, że czytało się szybko.

"Puste miejsce" to opowieść pełna mroku. Dynamiczna, zaskakująca, budząca niepokój.

Akcja tej powieści skupia się na tajemnicach i złożonych relacjach międzyludzkich, tworząc atmosferę napięcia, niepewności oraz niepokoju.

Główną bohaterką jest Karolina, która przed laty, w niewyjaśnionych okolicznościach, straciła brata. Kiedy po dekadzie, w tym samym miejscu, w podobnych okolicznościach znika młode małżeństwo, ta młoda kobieta liczy, że w końcu uda jej się wyjaśnić sprawę zaginięcia brata.

Jaką zatem tajemnicę skrywa mazurska puszcza Co czai się w jej mroku?

Autorka umiejętnie prowadzi nas przez historię, wprowadzając kolejne elementy lęku i grozy.

Do tego intrygujące zwroty akcji, mnóstwo niewiadomych oraz ciekawe postaci sprawiają, że trudno oderwać się od lektury tej książki 📖

To, co początkowo wydaje się prostą opowieścią o zaginionych osobach przeradza się w wielowarstwową historię, która zaskakuje na każdym kroku.

Jeśli lubisz thrillery psychologiczne pełne napięcia, "Puste miejsce" jest dla Ciebie. Zanurz się w tę niepokojącą historię i odkryj tajemnice, które kryją się w leśnym mroku. Nie przegap tej ekscytującej lektury!

"Puste miejsce" Paulina Cedlerska

Na początku trochę nie mogłam wgryźć się w fabułę, która kluczyła między dwoma zaginięciami (teraźniejszym i sprzed dziesięciu lat),gdzie wspólnym mianownikiem była ta sama okolica w Puszczy Piskiej.

Podobało mi się, że akcja została przeniesiona w leśną głuszę, gdzie rosły fioletowe i różowe naparstnice, a para bohaterów (wraz z pieskiem) podróżowała kamperem śladem nieistniejących już wiosek. Niestety motywacja tej "wycieczki" mnie nie przekonała, choć autorka długo chowała ją w tajemnicy zmuszając mnie do nieustannego zastanawiania się nad losem bohaterów i prawdziwymi motywami ich działań.

Dwa zagadkowe zaginięcia, które wydarzyły się w tej samej okolicy, stwarzały atmosferę niepokoju i przyznam, że towarzyszyło mi napięcie i ciekawość co za tym wszystkim się kryje i czy coś je łączy. Do tego druga strona medalu i dziennikarskie śledztwo prowadzone przez siostrę zaginionego wcześniej chłopca i nieprzychylność miejscowej policji dodawały tu smaczku i dawały do myślenia. To mi się podobało.

Czytało się szybko, wszystkie wątki pod koniec posklejały się w jedną całość, choć powiązania między bohaterami tak średnio mnie przekonały. Zakończenie mnie niestety rozczarowało i pozostawiło niedosyt. Oczekiwałam czegoś bardziej spektakularnego i już myślałam, że tak będzie, ale autorka była według mnie za bardzo powściągliwa i nie uderzyła tu z całą siłą. Liczę, że kolejna książka będzie dla mnie większym zaskoczeniem. Ale polecam Wam sprawdzić i jeśli lubicie wolniejsze tempo, mało krwi i mniej mroczne historie to powinno się Wam spodobać.

"Puste miejsce" Paulina Cedlerska

• Przeczytane 2024