Ucieczka po miłość

Ucieczka po miłość
Wydawnictwo Jasne
2024-03-05
2024-03-05
miłość małżeństwo literatura polska uczucia życie wieś małe miasto zdrada ślub krawiectwo pasja

"Ucieczka po miłość" 💜 - o pogoni za marzeniami, o poszukiwaniu siebie, o odwadze, o nieodwzajemnionych uczuciach, o kryzysie emocjonalnym i o miłości ❤️

***
Ewelina mieszka na wsi pod Wrocławiem. Najlepiej czuła się w domu - mama ugotowała, zaopiekowała i pocieszyła.
Łukasz, jej narzeczony, traktowany był przez nią po macoszemu.
Nie zasługiwał na to. Kochał ją i nieba by jej przychylił.
Ewelina natomiast chciała czegoś innego niż ślubu i dzieci...
Chciała spełniać marzenia - a jednym z nich było szycie. Choć studiowała pedagogikę, zdobyła dyplom a Łukasz załatwił jej pracę w poradni - nie była szczęśliwa...
Również ślub z Łukaszem - raz chciała, raz nie. Kiedy spotkała dawnego znajomego, miała jeszcze większe wątpliwości.
Jednak pomimo tego, wyszła za Łukasza.
Zaczęło się nowe życie, nowe obowiązki i nadomiar złego znajomy znowu się pojawił w jej życiu...
W pewnym momencie życie zaczęło ją przerastać...
***

Pióro p. Ewy poznałam przy Jej debiucie, któremu miałam przyjemność patronować:)
Z przyjemnością przeczytałam też "Ucieczkę po miłość" .
Wywołała ona we mnie mnóstwo emocji.
Czasami nie rozumiałam postępowania Eweliny. Była jak chorągiewka na wietrze - raz zadowolona ze swojego życia, a raz wręcz przeciwnie.
Miałam ochotę nią potrząsnąć, ale z drugiej strony każdy ma prawo do błędów, to na nich się uczymy:)

Myślę, ta historia tak właśnie miała się potoczyć, aby pokazać nam, jakie niektórzy wkraczający w dorosłość ludzie mają priorytety, pragnienia i jakie nimi targają emocje. A także to, jak nasze wybory rzutują na nasze życie.
W bohaterach można odnaleźć siebie - czy to będzie mama Eweliny, jej siostra, ona sama, czy jej przyjaciółki.
Różne typy osobowości - różne postrzeganie świata.

Polecam, akcja toczy się powoli, nie ma spektakularnych zwrotów, ale czyta się przyjemnie:)
To taka historia, którą przyjemnie się czyta w wygodnym fotelu z kubkiem kawy lub herbaty obok:)

***
Łukasz, jej narzeczony, traktowany był przez nią po macoszemu.
Nie zasługiwał na to. Kochał ją i nieba by...

Już na moim Instagramie była pokazywana inna książka pani Ewy Pisarskiej i tym razem sądzę, że książka jest warta uwagi. Tym razem mamy historię w której pewnie niejedna osoba odnajdzie siebie, gdzie stojąc na rozdrożu między oczekiwaniami innych oraz dorosłym życiem, a własnymi marzeniami i pragnieniem szczęścia będzie się wahać co wybrać. Książka pełna emocji, rozważań, a także niezapomnianych przeżyć, które zapewniona niesamowitą podróż po kolejnych kartkach. Ta fabuła to świetny wybór na chwilę zapomnienia od codzienności i możność przeżycia niesamowitej historii dzięki autorce, która zapewni nam emocjonalny coaster oraz niezapomniane chwile z bohaterami. Historia opiera się na życiu 25-letniej Eweliny, która mieszka na wsi pod Wrocławiem z mamą i młodszym bratem, a do tego od roku jest bezrobotnym pedagogiem egzystencjalnym kryzysem. Żyję również w związku z Łukaszem od czterech lat i planują ślub do którego nasza bohaterka ma spore wątpliwości, gdyż jest rozdarta między marzeniami o wielkim świecie, a oczekiwaniami innych, które doprowadzają tą zlęknioną dziewczynę by dalej realizowała plan założenia rodziny. Sytuacja się komplikuje, gdy we Wrocławiu spotyka starego znajomego, a przy okazji zaczyna myśleć o powrocie do dawnej pasji. Czy to odpowiedni czas na radykalne zmiany? Czy ta spokojna dziewczyna odnajdzie sobie w siłę by cokolwiek zmienić? Musicie koniecznie to sprawdzić.

Tytuł tej książki oddaje samo sedno tej historii. Miłość... Czym jest miłość?
Czy miłość to wielkie słowa?
Czy miłość to motyle w brzuchu 24 godziny na dobę?
Czy może miłość to trwanie przy boku ukochanej osoby każdego dnia?
Czy bohaterce powieści uda się zrozumieć czym jest miłość i co jest w życiu najważniejsze?
Główna bohaterka Ewelina to osoba zagubiona i pełna lęków. Z jednej strony niezdecydowana, apatyczna, bierna a z drugiej strony ciekawa nowych doznań i wrażeń. Mimo swoich 25 lat kobieta miota się w życiu podejmując często niezbyt trafne decyzje. Dlaczego? Bo ma obawy, lęki które ją ograniczają i nie pozwalają w pełni cieszyć się życiem. Strach przejmuje często kontrolę nad jej życiem Chciałby żyć inaczej, ale się boi co powiedzą na to inni. Męczy ją życie na wsi a jednak decyduje się na nie. Mimo wielu obaw wychodzi też za mąż.
Ewelina pomimo burz ma swój stały port. Dom rodzinny to miejsce, w którym kobieta zawsze odnajduje to co najważniejsze - spokój. Bohaterka powieści Ucieczka po miłość ucieka goniąc to co ulotne.
Jednak życie znów ją zaskoczy.
"Ucieczka po miłość" to historia o tym, że aby znaleźć swoje szczęście, spełnienie trzeba czasem przejść wiele dróg. A na mecie może się okazać, że to wszystko mieliśmy już na starcie.
Pani Ewa oddała w nasze ręce historię, która skłania do refleksji nad życiem, nad szczęściem, nad miłością.
Deszczowe wtorki które przyjdą po niedzielach Kropelka żalu której winien jesteś ty
Nieprawda, że tak miało być
Że warto w byle pustkę iść
To wciąż za mało moje serce, żeby żyć
Uciekaj, skoro świt
Bo potem będzie wstyd
I nie wybaczy nikt
Chłodu ust braku słów
(Fragment piosenki Seweryna Krajewskiego "Uciekaj moje serce")
Polecam serdecznie. Powieść warta przeczytania.💚

Tytuł tej książki oddaje samo sedno tej historii. Miłość... Czym jest miłość?
Czy miłość to wielkie słowa?
Czy miłość to motyle w brzuchu 24 godziny na dobę?
Czy może miłość to trwanie przy boku ukochanej osoby każdego dnia?
Główna bohaterka Ewelina to osoba zagubiona i pełna...

Z wnikliwością meandrująca w tajniki ludzkiej psychiki.
Odzwierciedlająca życie nasiąknięte stereotypami.
Ukazująca trudną pogoń za marzeniami.

"Ucieczka po miłość" Ewy Pisarskiej to powieść obyczajowa, która porusza najczulsze struny ludzkiej duszy.

Ewelina - główna bohaterka tej książki pochodzi z małej miejscowości. Tutaj wszyscy wszystkich znają. Tutaj każdy żyje według określonego schematu, z którego dwudziestopięcioletnia Ewelina pragnie się wyrwać.
Chociaż ma inne priorytety niż spokojne i dostatnie życie u boku męża, dzieci, stała praca, rodzina, to poddaje się naciskowi społeczeństwa i zamiast swoich potrzeb, robi wszystko, co inni jej każą.
Bo tak trzeba.
Bo tak musi być.
Nikt nie patrzy na to, że dziewczyna jest nieszczęśliwa.
Nikt jej nie wspiera w dążeniu do marzeń.
A ona wcale nie ma wygórowanych pragnień.
Chce tylko robić to, co naprawdę kocha i w czym się odnajduje.
Jest w niej wiele wiele pasji, ale poddaje się presji otoczenia.
Wychodzi za mąż.
Podejmuje się pracy, która nie przynosi jej żadnej satysfakcji.
Nawet wymarzony mąż nie jest takim człowiekiem za jakiego go miała. Zamiast przeżywać cudowne chwile poślubionym mężczyzną, dusi się w tym związku. Tak bardzo pragnie się z niego wyrwać i zacząć żyć pełnią życia. Tak bardzo chce wziąć sprawy w swoje ręce i robić to, na co tylko ma ochotę.
I zupełny przypadek sprawia, że postanawia pójść za ciosem. Uzmysławia sobie, że jeszcze nie wszystko stracone, że jeszcze nie jest za późno, by zacząć spełniać swoje marzenia, by wyrwać się ze szponów niezrozumienia i ciągłej presji.
Jednak czy da jej to pewnie szczęścia?
Czy będzie potrafiła wykorzystać szansę od losu?

"Ucieczka po miłość" to podróż wgłąb ludzkiej psychiki.
Nie każdy z nas potrafi walczyć o siebie.
Nie każdy z nas potrafi postawić wszystko na jedną kartę i żyć tak, jak tego pragnie.
Wielu niestety tkwi w martwym punkcie, z którego nie widzi drogi ucieczki.
Poddaje się i pozwala sobą manipulować.
A życie nie polega na tym, by uszczęśliwiać innych. Najpierw trzeba zacząć od siebie. Bo to Ty jesteś najwazniesz*.
I dopóki Ty nie będziesz szczęśliw* nie będziesz potrafił* tego szczęścia przekazać innym.
Często jednak niestety bywa tak, że się boimy, bo nie mamy odpowiedniego wsparcia. Nie mamy komu wypłakać się na ramieniu, gdy coś pójdzie nie tak.
Mimo wszystko warto odnaleźć w sobie siłę. Podnieść wysoko głowę i powiedzieć głośno - "dam radę, bo jak nie ja, to kto?!"
Spróbuj, tak jak Ewelina, chwycić wiatr w żagle. Nieważne ile razy upadniesz, ważne ile razu się podniesiesz, bo tylko do odważnych należy świat.
On należy także do Ciebie 🩷
Nie podążaj za stereotypami.
Bądź sobą.
Rób to, co kochasz.
Walcz o siebie do samego końca 🩷
I pamiętaj, że choćby się nie udało, najważniejsze jest to, że probował*ś!

Właśnie takich postawy uczy książka "Ucieczka po miłość".

Polecam 💟

Z wnikliwością meandrująca w tajniki ludzkiej psychiki.
Odzwierciedlająca życie nasiąknięte stereotypami.
Ukazująca trudną pogoń za marzeniami.

Od jakiej książki nie mogliście się oderwać w ostatnim czasie? Długo nie mogłam trafić na taką powieść, jednak kiedy w moje ręce trafiła „Ucieczka po miłość” Ewy Pisarskiej, to jej czytanie pochłonęło mnie mocno, tak że cały dzień z nią spędziłam! Tym oto właśnie sposobem dzisiaj mam dla Was recenzję tej książki. Zobaczmy zatem, o czym ona jest i jakie trudne tematy porusza.

Ewelina ma dwadzieścia pięć lat i mimo swojego pedagogicznego wykształcenia od roku bezskutecznie poszukuje pracy. Mieszka na wsi pod Wrocławiem z mamą i z młodszym bratem. Niestety nie ma ona łatwego życia, należy do zagubionych i niepewnych siebie osób oraz zmaga się z kryzysem emocjonalnym. Ewelina planuje ślub z Łukaszem, z którym od czterech lat jest już w związku. Niestety ma ona wiele wątpliwości i sama już nie wie jakiego życia pragnie, czy spokojnego u boku ułożonego męża, czy życia w wielkim świecie. Ostatecznie, pod wpływem opinii rodziny oraz swojej lękowej natury, wychodzi za mąż za Łukasza. Czy to była dobra decyzja w jej życiu?

Podczas przygotowań do ślubu Ewelina spotyka swojego dawnego znajomego, w którym się zakochuje... Dziewczyna cierpi z tego powodu, ale mimo to postanawia wyjść za mąż za Łukasza. W dodatku odkrywa, że jej wyuczony zawód, w którym zaczyna pracować, nie daje jej satysfakcji. Ewelina zaczyna myśleć o tym, aby powrócić do swojej dawnej pasji, czyli do krawiectwa. Z czasem jest ona coraz bardziej sfrustrowana dorosłym życiem, w którym chciałaby wszystko zmienić. Co postanowi Ewelina w związku ze swoją przyszłością?

W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są długie, ale nie stanowiło to dla mnie problemu, bo tak, jak wspomniałam na początku, książka ta bardzo mnie wciągnęła. Porusza ona poważny problem, z którym zmaga się osoba wkraczająca w dorosłe życie i niewiedząca, co chce dalej robić w przyszłości, dokładnie tak jak główna bohaterka, która nie jest szczęśliwa z tego, jak jej życie się układa i świadomie popełnia wiele błędów. Kiedy już zaczyna odkrywać, co chce robić w przyszłości, to jej rodzina, która chce dla niej jak najlepiej, próbuje wybić jej to z głowy. Czasami współczułam głównej bohaterce jej emocjonalnego kryzysu i wielkiej presji otoczenia, jednak częściej mnie ona irytowała swoim zachowaniem. Według mnie czasami zachowywała się jak piętnastolatka, a nie jak dwudziestopięcioletnia kobieta. W tym całym jej niezdecydowaniu i kryzysie emocjonalnym najbardziej szkoda mi było Łukasza, który jako jej narzeczony, a później mąż i tak był bardzo cierpliwy i wyrozumiały. Ogólnie fabuła tej książki bardzo mnie wciągnęła, że aż ciężko było mi się od niej oderwać. Końcówka była dla mnie satysfakcjonująca i po cichu liczyłam na to, że właśnie w taki sposób wszystko się skończy.

„Ucieczka po miłość” jest bardzo wciągającą powieścią obyczajową, która opisuje poważne problemy emocjonalne głównej bohaterki. Jej losy bardzo potrafią zaciekawić i tak jak to było w moim przypadku, mogą sprawić, że trudno będzie się oderwać od tej historii. Tak więc bardzo polecam Wam tę książkę, myślę, że zaciekawi Was również mocno jak mnie!

Młodzi wspołcześnie dążą do tego aby żyć według własnego pomysłu, czasem bez oglądania się na drugą osobę. Jest to rodzaj egoizmu czasem zdrowego, bo nie pozwala on na skrzywdzenie.
W przypadku bohaterki powieści chyba brak tego egoizmu sprawił, ze jej życie potoczyło się właśnie tak.
Ewelina jest młodą, wykształoconą kobietą, ktora miesza w niewielkiej miejscowości. Miejsce zamieszkania znacząco wpłynęło na ukształtowanie jej charakteru, bowiem dziewczyna z jednej strony pragnie czegoś wiecej, z drugiej nie potrafi wyobrazić sobie życia poza Brzezinami.
Po ukończeniu studiów oczekuje( z naciskiem na oczekuje) na zwolnienie się posady w pobliskiej poradni dla dzieci, jest z wykształcenia pedagogiem.
Poza tym trochę zajmują ją przygotowania do bliskiego ślubu. Łukasz jej narzeczony najchętniej przychyliłby jej nieba, aby ukochana była szczęśliwa.
Ewelina zaś oprócz trochę nijakiego charakteru ( no nie czarujmy się) cierpi na depresję i na moje oko chyba ma jakieś niewielkie cechy osoby autystycznej. Pozwala niestety wszystkim sobą rządzić, podejmować wręcz decyzje za siebie, a gdy coś nie jest po jej myśli, to wszyczyna awanturę.
Te cechy bohaterki sprawiły, że nie była dla mnie ulubioną osobą. Miałam ochotę wejsć do powieści i potrzasnąć nią aby wreszcie dojrzała.
Oprócz Eweliny i jej narzeczonego mamy tu cała gamę postaci, które są bardzo charakterystyczne, jak choćby przyjaciółka Majka, czy krawcowa z Wrocławia. Kobiety ten wywierają ogromną rolę w życiu dziewczyny i trochę wywracająje do góry nogami.
Autorka podejmuje w powieści ważny temat zwiazany z depresją. Choć ani razu nie pada to sformułowanie, to jednak opis zachwania Eweliny, jej działanie wyraźnie wskazjue na to, z czym się boryka. Ważne są takze uwarunkowania rodzinne, które wpłynęły mocno na to jaka jest.
To połączenie cech osobowości i uwarunkowań rodzinnych sprawiło, że dziewczyna jako bohaterka była bardzo denerwujaca. Tak naprawdę dla mnie najbardziej pozytywna postacią był właśnie Łukasz i to przez niego chłonęłam powieść, aby dowiedzieć się ile jeszcze można znieść w imię miłosci. Choć trzeba podkreślić on też nie grzeszył zbytnią aktywnością jak an młodego mężczyznę by wypadało.
Ciekawe spojrzenie jest rownież na małomiasteczkową mentalnośc ludzi. Wścibskie spojrzenia zza firanek, podejmowanie decyzji ze wzgledu na to co ludzie powiedzą, tolerowanie alkoholizmu itd to cechy środowiska, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą lepiej.
Podsumowując powieść ciekawa, podejmująca ważne problemy, z którymi boryka sie wiele osób, pokazujaca tak naprawdę do czego prowadzić może nieleczona choroba.

Zapraszam na kilka refleksji po przeczytaniu książki ,,Ucieczka po miłość” ewa.pisarska.autorka

,,Nie ma jak u mamy, ciepły piec, cichy kąt
Nie ma jak u mamy, kto nie wierzy robi błąd…”

Te słowa piosenki, który wyśpiewywał Wojciech Młynarski, ciagle kołatały w mojej głowie, podczas czytania lektury.

Gdy dostałam propozycje zrecenzowania powieści, to nie zwlekałam długo od razu się zgodziłam i odpisałam autorce, że chętnie przeczytam i napisze kilka słów.

🌿Ta historia wciąga już od pierwszych stron. Duża czcionka ułatwia czytanie. Czytelnik od razu wskakuje do świata głównych bohaterów. Odwiedza ich zakamarki rodzinne, wnika głęboko do tej małej wiejskiej społeczności jakim są Brzeziny. Nasza główna bohaterka Ewelina chce się z nich wyrwać, zobaczyć świat, ale jak tylko znajduje się poza wsią czuje się niepewnie, ma poczucie lęku i strachu, który ją paraliżuje.Jednak ma wsparcie u boku swojego narzeczonego, który zawsze jej pomoże. Ta dziewczyna ciągle chce więcej, ciągle czegoś szuka, czy miłości, czy może zrozumienia, akceptacji…

🌿 Nie przypadkowo zaczęłam tę recenzję od piosenki Młynarskiego. U mamy najlepiej, zrobi pyszne naleśniki i ciasto upiecze, ach w nozdrzach czułam rozmaite zapachy, aż ślinka cieknie. W sumie o jedzeniu jest tu całkiem sporo, oni ciągle coś jedzą, piją….. Lepiej się najeść przed lekturą.😁

🌿 Bardzo szybko wczułam się w położenie Eweliny. Dobrze ją rozumiałam, wiem co ta ,,choroba” może zrobić z człowiekiem. Szybkie zwroty akcji, (takich było kilka)potęgowały ciekawość, wręcz pożerałam strony🙉 Niewątpliwie autorka potrafi zbudować napięcie. Pani Ewa wniknęła bardzo głęboko do wnętrza bohaterki, przedstawiła bardzo wnikliwie, stan jej emocji, jej rozterki i pokazała ciepło matki, domu rodzinnego, do którego zawsze są otwarte drzwi. Może mama często mówiła ,,Co ludzie powiedzą” nalegała, wyręczała, ale zawsze rozumiała, kiedy trzeba przytuliła i mocno objęła.

🌿 Nasza bohaterka, miota się, nie wie czego tak naprawdę chce i szuka gdzieś daleko, słucha niekoniecznie mądrych osób, pakuje się w kłopoty, ale dzięki bliskim wychodzi na prostą drogę. Ma tylko malutkie marzenie, pasję i tylko to zaprząta jej głowę i myśli. Czy uda jej się to zrealizować? 🤔 Czy wyciągnie odpowiednie wnioski ze swojego życia? A miłość przyszła nieproszona, usiadła w kąciku i czeka, aż ją zauważy i nie przegapi. Bo szczęście jest tuż obok nas. My szukamy gdzieś hen daleko, nie przypuszczając, że jest na wyciągnięcie dłoni.

Z całego serca polecam, zajrzyjcie do tego urokliwego miejsca i nietuzinkowych ich mieszkańców.

Ślicznie dziękuję autorce za egzemplarz do recenzji.
(Monika w krainie powieści)

,,Nie ma jak u mamy, ciepły piec, cichy kąt
Nie ma jak u mamy, kto nie wierzy robi błąd…”

Gdy dostałam propozycje zrecenzowania powieści, to nie zwlekałam...

Gdy jesteś z małej wioski położonej całkiem niedaleko dużego miasta, masz prawo mieć marzenia o wyrwaniu się z niej. O zupełnie innym życiu niż te, które oferuje ci zwykła codzienność. Takie marzenia właśnie miała główna bohaterka tej historii.

"Ucieczka po miłość" Ewy Pisarskiej to powieść obyczajowa z rysem psychologicznym.

Ewelina, to dziewczyna, która z takiej wioski właśnie pochodzi. Wychowana w skromnej rodzinie, gdzie priorytetem było spokojne życie u boku męża, stabilność finansowa, dom i dzieci. Ona jednak chciała postawić na wykształcenie i dobrą pracę. Co jednak, jeśli wszystko zaczyna ją przerastać, jeśli okazuje się, że nie jest tak jak być miało, a wszyscy dookoła zaczynają narzucać, jak ma żyć?
Gdy pod presją zapomina o swoich pasjach i marzeniach popada w kryzys emocjonalny. A może to początek depresji?
Nic ją nie cieszy, totalnie obojętnieje, ulega manipulacji...
Generalnie już nie wie, czego chce od życia. Bo jak tu mieć własne zdanie, kiedy jest z nim sama?
W najbliższej rodzinie ze wsparciem średnio. A koleżanki... wyjechały robić karierę w wielkim świecie.
I tylko przypadek sprawia, że w Ewelinie ożywają dawne marzenia. Że przypomina sobie o pasji, którą kiedyś miała.

Czy zdecyduje się wziąć swoje życie w swoje ręce? Czy postawi wszystko na jedną kartę? Czy będzie w końcu szczęśliwa?

"Ucieczka po miłość" to książka o stereotypach, o wycofaniu, o niedopowiedzeniach, o poszukiwaniu siebie i własnego miejsca na Ziemi. O nieodwzajemnionych uczuciach, i niespełnionych marzeniach. Ale także o sile, odwadze, determinacji i... o ciągłej walce ze sobą i o siebie.
Kto ją wygra? Odsyłam do lektury.

Szybko się czyta, ze względu na pióro Autorki. Poza tym wciąga bardzo a ciekawość nie pozwala Czytelnikowi wyjść ze świata bohaterki dopóki nie dotrze do końca i nie pozna jej wszystkich decyzji. A te przecież, pod wpływem różnych impulsów, ciągle zmieniała...

Warto poznać świat Eweliny. A może ktoś z Was zobaczy w niej... siebie? Bo któż z nas nie miał w życiu rozterek i nie stanął na tzw. rozdrożu?

Ewelina, to dziewczyna, która z takiej...

Dodaj cytat z książki Ucieczka po miłość