Dni marzeń

Lucky
2022-04-08
2022-04-08
romans miłość marzenia maturzyści

W Kreszówku, małej i nudnej mieścinie w okolicy Wrocławia życie toczy się cicho i spokojnie. Wszędzie jest blisko i nic specjalnego się nie dzieje. Jedyną atrakcję, którą żyje pół miasteczka, stanowi wprowadzenie się do starej willi rodziny Promieńskich. Wszyscy zachwyceni są nową koleżanką Emilią, która szybko stała się najważniejszą osobą w klasie. Zafascynowana koleżanką nieśmiała maturzystka Ania Wierzbowska chce wiedzieć o niej wszystko. Stała się jej największą idolką i chce być taka jak ona. Dziewczyna nie przypuszcza jak wiele chaosu wniesie do jej życia znajomość z tą przebojową koleżanką i jej znajomymi. Obowiązki domowe i szkolne schodzą na dalszy plan a związek z przystojnym Kubą całkowicie mąci jej w głowie. Anka zawsze marzyła o życiu jakie teraz zaczyna prowadzić. Każdy dzień jest dniem z jej marzeń. Niestety... W szybkim czasie staje się najgorszym z jej koszmarów...

Wiele nastolatków doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym, samotnie zmaga się z trudnościami, nie rozumie i nie zdaje sobie sprawy, w jakim są stanie i co się z nimi dzieje. Bardzo często nie są tego świadomi również ich rodzice. Co w takim momencie rozgrywa się w głowie młodego człowieka, w przystępnej i oryginalnej formie wyjaśnia książka „Dni marzeń”. Współcześnie nastolatki zmagają się z wieloma problemami, których nie doświadczali ich rodzice lub które były mniej powszechne. Obecnie nastolatek musi zmierzyć się z wieloma trudnymi sytuacjami, które dotyczą różnych sfer – emocjonalnej, społecznej, poznawczej. Główna bohaterka ma problem z samoakceptacją. Boi się samodzielnie podejmować decyzje, stara się jak najbardziej upodobnić do rówieśników chcąc zyskać ich sympatię. Szybko daje się zmanipulować przyjaciołom co przynosi dla niej fatalne skutki.

Ta historia opowiada niezwykle szczerze o problemie i zilustrowana jest w wysmakowany, delikatny sposób. „Dni marzeń” ma pomóc młodym ludziom lepiej zrozumieć kwestię zdrowia psychicznego, nauczyć empatii do innych osób zmagających się z zaburzeniami, ale też ma sprawić, żeby każdy nastolatek, który czuje się przytłoczony życiem, mógł znaleźć w niej siebie, wsparcie i sposób wyjścia z trudnej sytuacji. Ta książka pełni różnorodne funkcje. Młodym ludziom doświadczającym podobnych do opisanych trudności daje możliwość identyfikacji z bohaterami i podążenia wskazaną przez nich drogą ku zdrowieniu. Autorka napisała historię, która od początku całkowicie mnie pochłonęła. Nie ma słów, które dokładnie by opisały tą książkę. Fascynująca, wciągająca, trzymająca w napięciu...to za mało. Każdą stronę czyta się na jednym wdechu. Autorka ma wyczucie w budowaniu napięcia jak i w rozładowywaniu go. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

„Nikt nie jest doskonały ani samowystarczalny. Zauważyłaś, że jesteś inna od swoich koleżanek i boisz się, że to oznacza bycie gorszą. Z tego lęku, przebierasz się za nie, zamiast poznać swój własny świat.”.

Kreszówek – mała miejscowość zupełnie niczym nie wyróżniająca się. Anka chodzi do liceum, jej życie wygląda podobnie jak większości nastolatek. Grono koleżanek, szkoła, dom i w sumie na tyle z jej życia. Jednak pewnego dnia wiele się zmienia. Nowa koleżanka Emilia to typowa dziewczyna z Instagrama. Ładna i bogata, ale niestety bardzo próżna.

Książka przede wszystkim nadaje się do młodszego grona odbiorców, jak i dla starszego. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Nie będę ukrywać, że ja oczywiście zwróciłam uwagę na okładkę dopiero później na opis i trochę się obawiałam, bo ja rzadko sięgam po książki o młodzieży, ponieważ większości po prostu mi po chwili się nudzą, ale w tym przypadku tak nie było. Przypomniałam sobie czasy szkolne, i to jak można było łatwo manipulować innymi, w tej książce jest to bardzo wyraźnie pokazane. Aby udowodnić innym, że jednak możemy być lepszymi ludźmi jesteśmy w stanie posunąć się bardzo daleko. Czasem takie rzeczy mogą doprowadzić do tragedii, ale nie zdawała sobie z tego sprawy nasza bohaterka. Problemy nastolatków wydają się błahe, ale wcale takie nie są, to właśnie te błędy potem mają wpływ na dalsze, dorosłe życie.
Niesamowite emocje w całej książce, pióro autorki bardzo mi się podoba, a to dopiero moje pierwsze spotkanie z jej twórczością. Myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy nastolatek, ale również i rodzic albo ci którzy dopiero planują nimi zostać. Ja wyciągnęłam wnioski z tej książki na przyszłość. I po zachowaniu rodziców Anki, czy innych dorosłych, którzy ją otaczali.
Znalazła się w miejscu, w którym nikt, by się znaleźć nie chciał, ale czy to było potrzebne? Czy Anka zrozumie, że to dla jej dobra? Emilia to postać, która nie zyskała mojej sympatii, ale musiała takową być, aby to wszystko w książce miało sens.

𝖣𝗇𝗂 𝖬𝖺𝗋𝗓𝖾𝗇́

Anka mieszka w Kreszówku. Mieszka z rodzicami i ma normalne życie. Chodzi do szkoły przyjaźni się z Kaśką, jednak wszystko komplikuje dołączenie Emi do jej klasy. Emi przeprowadziła się z Londynu do Polski przez co wywołała w klasie duże wrażenie.

,,Dni Marzeń" bardzo szybko się czyta, jednakże są momenty w których akcja spowalnia co jest dość sporym minusem. Cała fabuła jest praktycznie o tym samym i nie ma tam za dużo plot twistów.

Anka jest typową nastolatka, która chce być poprostu taka jak wszyscy. Ma chłopaka, którego kocha ponad wszystko chociaż on w ogóle na nią nie zasługuje. Polubiłam ją ponieważ w niektorych momentach czułam się calkowicie tak jak ona.

Moim ulubionym wątkiem był wątek psychiatryka do którego Anka trafiła. Było tam sporo ciekawych bohaterów, którzy przyczynili się do końcówki, która swoją drogą była bardzo odosobniona i intrygująca. Pokazała jak wygląda po części świat młodzieży przez co bardzo mi się spodobała.

𝖣𝗇𝗂 𝖬𝖺𝗋𝗓𝖾𝗇́

W zwykłym małym miasteczku, Kreszówek, mieszka zwykła dziewczyna. Właśnie rozpoczyna się ostatni rok nauki a potem czeka ją matura. Dla Ani Wierzbowskiej i jej przyjaciółki to będzie wyjątkowy rok. Dołącza bowiem do jej klasy nowa koleżanka, Emilia Promieńska, które staje się obiektem zainteresowania wszystkich uczniów. Wygląda niczym influencerka, próżna i głośna. Zaczyna mieszać z każdym dniem coraz bardziej.
Czy Ania się odnajdzie? Czy jej chłopak, Kuba, będzie dla niej odpowiedni? Co takiego zrobi Emilia i jak to wszystko wpłynie na całą paczkę? Z jakimi skutkami przyjdzie im się wszystkim zmierzyć?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. I mogę śmiało powiedzieć, że było bardzo udane.
Główna bohaterka to taka zwykła osiemnastoletnia kobieta. Jedna z nas. Może trochę zbytnio dająca sobą sterować ale któż w tym wieku nie był nieomylny? Chęć dopasowania się do znajomych. Wola zaimponowania. Sami podążaliśmy, czasami w ślepo, za ogółem. W większym bądź mniejszym stopniu. I tak było tym razem.
Ogromnie tylko zaskoczyły mnie wydarzenia po przekroczeniu połowy lektury. Takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam. To był totalny szok. Nie powiem, pojawiały się kolejne znaki zapytania. Nie sposób było przewidzieć finału tych wszystkich wydarzeń. Tym bardziej, czy z tego nieoczekiwanego przymusu wyjdzie coś dobrego. Oto było kluczowe pytanie.
Bardzo dobra lektura. Zarówno dla licealistów, jak i starszej grypy czytelników. Na przykładzie historii Ani możemy dostrzec błędy i zachowania, które nie powinny mieć miejsca. Warto byłoby czasami przystanąć i pomyśleć nad tym, czy to co zamierzamy zrobić jest dobre i czy ma sens. Należy zastanowić się nad konsekwencjami, którym przyjdzie nam stawić czoła.
Historia Ani zapewne nie raz znalazłaby odniesienie w rzeczywistości. Może nawet był jakiś pierwowzór. Tak realnie i rzetelnie opisana. Wciągająca i pasjonująca. A przede wszystkim przejmująca i zmuszająca do refleksji.

Polecam

Współpraca: Wydawnictwo Lucky

Książka od pierwszych stron sprawia sympatyczne wrażenie i lekko się czyta.
Język jest prosty, a słowa łączą się w zręczną i zgrabną historię o życiu nastolatków. "Dni marzeń" pochłania się wręcz ekspresowo wnikając w fabułę powieści,namacalnie ją odczuwając.

Początkowo myślałam, że to kolejna zwykła opowieść o nastolatkach i ich błahych perypetiach, niczym z jakiegoś lekkiego filmu familijnego. Jednak im głębiej w las,tym moja opinia zaczęła się zmieniać. To co z pozoru niewinne staje się poważne i niemożliwe do uniesienia. Na bohaterkę spadają kolejne ciężary,które doprowadzają do niemal nieodwracalnej tragedii. A wszystko zaczyna się od pojawienia się w szkole pięknej i nieuchwytnej Emilii,która w internecie dzieli się rąbkiem swojego "idealnego" życia. Później już wszystko zaczyna toczyć się jak śnieżna kula, a zwyczajne życie Ani zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, niekoniecznie w pozytywnym sensie.

Książka porusza ważne tematy,z którymi zmagają się młodzi ludzie. Próba dopasowania się,poszukiwanie siebie i własnej tożsamości, pierwsze zauroczenia to tylko fragment większej całości.

Autorka idealnie wplata to wszystko w codzienną egzystencję bohaterów.
Ponadto wskazuje,że przed życiem nie ma ucieczki,a próby dopasowywania i odnajdywania się w czyichś snach,to nic innego jak zatracanie siebie.

Nie ukrywam,że chwilami naprawdę irytowało mnie zachowanie Ani. Dziewczyna chce być traktowana jak pełnoletnia, a mimo to zachowuje się wręcz dziecinnie i niezrozumiale. Kocha rodziców,ale w pewnych momentach jest wręcz obojętna na ich przemęczenie i starania,nie próbując nawet pomagać w drobnych rzeczach, koncentrując się tylko na sobie. Zdaje się nie traktować Igora poważnie, raz dla kaprysu wręcz zmusza go do występu z gitarą przed wszystkimi pacjentami zakładu psychiatrycznego dobrze znając jego historię.
Mimo wszystko,śledząc historię można bohaterce wybaczyć te drobne niedociągnięcia i na pewien sposób ją zrozumieć.

Trochę zabrakło tutaj poprowadzenia dalszego wątku w sprawie Emilii,Kuby i Krisa,a także czegoś więcej o Karoli. Niemniej jednak pozostawia to czytelnika w sferze tajemnicy.

Przeczytajcie i przekonajcie się sami 😃

Książka od pierwszych stron sprawia sympatyczne wrażenie i lekko się czyta.

Autorka zabiera nas do Kreszówek w pobliżu Wrocławia.
To mała i nudna mieścina w której czas leci swoim monotonnym rytmem, a młodzież aby zaszaleć, poimprezować czy wybrać się na zakupy odwiedza Wrocław.
Poznajemy Ankę, która jest nieśmiałą maturzystką z grupką znajomych.
Wszystko nabiera innych kolorów, kiedy w nowym roku szkolnym pojawia się Emilia. Dziewczyna przebojowa, bogata, próżna otaczającą się blaskiem social mediów.
Anna i Emilia zaczynają być sobie bliskimi koleżankami, wspólne imprezy, a palarnia szkolna to baza ich spotkań.
Jest i on obiekt westchnień Anki. Kuba zawrócił jej w głowie, a wszystko inne zeszło na dalszy plan.
Co z tego wyniknie? Czy marzenia zmienia się w koszmar?
Czy zawalczą o lepszą przyszłość? Jaką cenę przyjdzie im zapłacić za swoje decyzje?
Początkowo myślałam, że to będzie typowa młodzieżówka o zwykłych problemach nastolatków. Tak było na wstępie , a z każdą kolejną stroną byłam coraz bardziej przerażona.
Książka porusza bardzo wiele problemów z jakimi borykają się młodzi ludzie. Akceptacja rówieśników, bycie zauważonym kosztem siebie to tylko zalążek tego z czym mierzą się młodzi ludzie. Szkoła czy pierwsze zauroczenia, odrzucenie. To wszystko ma ogromny wpływ na młodego człowieka i autorka poprzez historię kilku przyjaciół świetnie to pokazała.
Autorka ma przyjemny styl pisarski, składny, a historia łączy się idealnie, nic nie zgrzyta i nie urywa jak to czasem ma miejsce w debiutach.
Książka bardzo mi się podobała i uważam, że jest to bardzo udany debiut.

Autorka zabiera nas do Kreszówek w pobliżu Wrocławia.
Poznajemy Ankę, która jest nieśmiałą maturzystką z grupką znajomych.

Sięgnęłam po "Dni marzeń" Ewy Pisarskiej i zaczęłam czytać. Byłam po ciężkiej nocce w pracy i potrzebowałam czegoś lekkiego. Zagłębiam się w lekturze i czuję błogi spokój.

Anka, Emilia, Kaśka i Kuba- grupa młodych ludzi, tuż przed maturą. Miło wspominam ten etap w swoim życiu, ale nie ukrywam- cieszę się, że to już za mną. Pomyślałam sobie, że spędzenie dnia w towarzystwie młodych ludzi będzie fajną odskocznią. Super było śledzić losy tej grupki, podglądać ich podczas imprezy... Później było już gorzej, niepokój narastał, obserwowanie z boku w jakie bagno pakują się Ci młodzi ludzie nie było przyjemne... Emilia to typ cwaniaczka z wyidealizowanym życiem, którym dzieli się w mediach społecznościowych. Oczywiście samymi wymuskanymi kadrami swojej codzienności. Imponuje to Kaśce, więc gdy Emi proponuje jej spotkanie przed szkołą, ta jest wprost przeszczęśliwa. Robi niemal wszystko pod dyktando nowej koleżanki, byle zaplusować w oczach Emilki. W między czasie zbliża się do Kuby, zakochuje się w nim, jednak ich relacja również nie należy do najłatwiejszych. Przykry zbieg wydarzeń sprawia, że dziewczyna próbuje uciec przed rzeczywistością, co skutkuje pobytem w szpitalu psychiatrycznym... I tu lektura, która miała być lekka i przyjemna zaczęła wywoływać u mnie szybsze bicie serca. Ciężko czytało mi się przez co Ci młodzi ludzie przechodzą, doskonale rozumiałam co działo się w ich głowach...

Ogrom emocji jakie towarzyszyły mi podczas czytania książki "Dni marzeń" plasuje tę książkę wysoko w moim prywatnym rankingu. Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać i Was również zachęcam do lektury. Czyta się ekspresowo, akcje są ciekawe i przemyślane. Jedyna rzecz do jakiej mogę się przyczepić to słabo rozwinięte zakończenie wątku Emilii- jestem ciekawa jak ta cała akcja wpłynęła na nią.

Z racji, że wykonuję jeden z zawodów opisanych w książce, to dla mnie również niedopuszczalne było zachowanie jednej z Pań... Oczywiście rozumiem, że ludzie są bardzo różni i nie każdy nadaje się do pracy jaką wykonuje... :) To akurat fikcja literacka, ale wiem, że niestety na naszej drodze spotykamy najróżniejsze osoby, nie zawsze są to miłe doświadczenia...

Koniec końców - jeśli chcecie poczuć emocje, sięgnijcie po "Dni marzeń " Ewy Pisarskiej. Ja polecam i jeśli tylko starczy mi życia, to z pewnością do niej kiedyś wrócę.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Lucky.

„Nikt nie jest doskonały, ani samowystarczalny. Zauważyłaś, że jesteś inna od swoich koleżanek i boisz się, że to oznacza bycie gorszą. Z tego lęku, przebierasz się za nie, zamiast poznać swój własny świat.”

3 dni temu, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Lucky, w mojej biblioteczce znalazły się „Dni marzeń” Ewy Pisarskiej. Od samego początku byłam bardzo podekscytowana- okładka urzekła moje serce, jeszcze zanim zdążyłam przeczytać tę powieść.

Początkowo sądziłam, że będzie to typowa młodzieżówka. Historia taka, jak każda inna- licealistka poznaje nowych znajomych, zakochuje się i przeżywa perypetie miłosne. Fakt faktem, było tak na samym początku, jednak później- ku mojemu zdziwieniu- akcja przybrała zupełnie inny bieg. Główna bohaterka- Ania- ma problem z samoakceptacją i podejmowaniem decyzji. Całe jej życie opiera się na pytaniu „a co powiedzą inni”- przez to też daje się zamanipulować swoim nowym „przyjaciołom”, co przynosi tragiczne skutki.

Pierwsze paręnaście stron mnie męczyło- styl, w jakim zostały napisane był dziwny. Pisarka próbowała na siłę wcisnąć do książki młodzieżowy język. Na szczęście, później nie było już to, aż tak widoczne.

Mam mieszane odczucia, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że mi się nie podobało. Wręcz przeciwnie, kiedy akcja się rozkręciła, pochłonęłam tą książkę „na raz”.

Czytając, miałam wrażenie, że jestem częścią ich świata. Przeżywałam wszystko razem z bohaterami- każdy ich wzlot i upadek. Czułam się tak, jakbym była tam z nimi- wśród tych białych ścian, pokoi bez mebli, w miejscu, gdzie telefony były zakazane.

Dodam jeszcze, że mocno zaskoczyło mnie zakończenie. Postać Karoli przez cały czas była intrygująca, ale to co wydarzyło się na końcowych stronach- przeszło moje wszelkie oczekiwania.

Polecam!!

"Dni marzeń" Ewa Pisarka Lucky Wydawnictwo to historia o szukaniu swojej drogi, przepisu na siebie i swoje życie.
Nastolatki coraz częściej popadają w depresję, nie radzą sobie ze stresem i lękiem. Często zaniżona samoocena, powoduje kłopoty w relacjach.

" Zamykała oczy, próbując o niczym nie myśleć, ale świat nie znikał, wręcz przeciwnie".

Anna Wierzbowska wiedzie w miarę spokojne i poukładane życie w Kreszówku nieopodal Wrocławia. Nieśmiała, bez planu na przyszłość, mająca niewiele koleżanek wraca po wakacjach do szkoły. Już w pierwszy dzień szkoły Anka zwraca uwagę na nową koleżankę Emilię Promieńską. Jest zafascynowana jej stylem ubierania, sposobem bycia. Po cichu marzy, żeby być taka jak ona. Dziewczyny nawiązują kontakt, zaczynają chodzić na imprezy, a szkolna palarnia jest ich punktem obowiązkowym - to właśnie tam jest najciekawiej. Do tego Kuba, który tak podoba się Ance zwrócił na nią uwagę. Szkolne obowiązki, nauka, dom i stare koleżanki schodzą na dalszy plan. Dopiero splot pewnych wydarzeń uświadamia Ance, co się wydarzyło. Przez nowych znajomych i chłopaka trafia w miejsce, w którym nie chce być. Dopiero po czasie, uświadomi sobie że koszmar, który przeżyła był jej potrzebny.

"-Stawianie granicy bywa nieprzyjemne, czasami jest jak zderzenie, ale dzięki temu możesz poczuć, gdzie ty się kończysz, a gdzie zaczyna się drugi człowiek..."

Czy Anka zda maturę i zmieni swoją przyszłość? Czy związek z Kubą przetrwa trudne chwile? Czy koleżeństwo z Emilką jest dobrym pomysłem? Co takiego wydarzy się w życiu Anki, że trafi w miejsce w którym nie chce być? Czy wszystko uda się naprawić i znaleźć rozwiązanie?

"Tyle razy chciała zniknąć tylko przez to, że komuś nie odpowiadało to, jaka jest albo jak wygląda".

"Dni marzeń" to książka poruszająca wiele istotnych tematów. Kto z nas będąc nastolatkiem, nie zmagał się z problemami.
Dynamiczne zmiany powodują u nastolatków burzę emocjonalną. Pojawia się chaos, często młodzi ludzie mają dylemat pomiędzy byciem niezależnym, a lękiem przed samodzielnością i odpowiedzialnością za swoje czyny. Tak było w przypadku Anki niby dorosła, ale szukała wskazówek u innych, nie potrafiąc odkryć tego czego chce sama. Dlatego bardzo często nastolatki szukają autorytetu w rówieśnikach, co często kończy się dla nich źle. Jeśli chcecie się przekonać jak potoczą się losy Anki i jej "przyjaciół" koniecznie sięgnijcie po książkę. Emocji nie zabraknie.

Anna Wierzbowska wiedzie w...

• Samodzielne
  • Młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Dni marzeń