Hotel Korona

Iwona Ostaszewska Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2024-03-29
2024-03-29

Kolejna pozycja od wydawnictwa Novea res to debiutancka historia Iwony Ostaszewskiej zatytułowana „Hotel Korona”. Książka podobnie jak poprzednie od tego wydawnictwa- nie za obszerna, również taka na jeden wieczór. Jako miłośniczka kryminałów oczekiwałam, że będzie się działo- będzie krwawo i brutalnie. Nie do końca tak było. Co prawda mamy do czynienia z kilkoma trupami jednak książki nie zakwalifikowałabym do typowego, rasowego kryminału. Jak już to raczej delikatny albo raczej „delikatuśny” kryminał będący odskocznią od mocnej literatury.

Trzy kobiety- Rita, Sonia i Liz. Pierwsza z nich to znana autorka, zdająca sobie sprawę ze swojej urody i bezwstydu pokazuje swoje wdzięki płci przeciwnej. Sonia to siostrzenica Rity, naiwna i niewinna malarka. Ostatnia z nich to asystentka Rity, na co dzień skromna, cicha kobieta z trudną i smutną przeszłością, która ukształtowała jej „drugą” twarz, o której nikt nie ma pojęcia. Ich wspólny wyjazd do luksusowego hotelu korona odmienia ich życie. Ktoś morduje gości hotelu. O bezpieczeństwo bohaterek ma zadbać przystojny major Witke. Czy kobiety są wobec siebie do końca szczere?

Początkowo myślałam, że będzie to kryminał wzorowany na twórczości Agathy Christie. Jest hotel. Jest pierwszy trup. Za chwilę drugi. Zamykamy hotel i szukamy wśród gości mordercy. Jednak nie. Autorka mnie zaskoczyła i potoczyła historię zupełnie inaczej.

Pomysł na fabułę jest przemyślany i dobrze skonstruowany. Bohaterowie charakterystyczni, wyraziści. Jednak za dużo jak na kryminał wątków miłosnych. Gryzło się mi to niesamowicie. W kryminałach lubię skupić się na zbrodni, która powinna być w centrum uwagi, a nie na rozterkach miłosnych. Autorka za bardzo skupiła się na tej sferze czyniąc z książki romans mafijny. A szkoda, bo książka ma potencjał. Jakby rozwinąć sferę kryminalną, skupić się na niej odstawić na bok miłość, albo poświęcić jej dosłownie „chwilkę” to mógłby być prawdziwy kryminał albo bardzo dobra powieść sensacyjna.

Czytało się szybko i lekko. Autorka używała sporo ozdobników językowych co nadało to książce ciekawy wydźwięk.

Reasumując – książka nie jest zła, tylko moim zdaniem źle zakwalifikowana gatunkowo. Mniej miłości i romansu, a więcej zbrodni i będzie dobrze!

"Books Hunters"

Czytadełko bez rewelacji na jeden raz z nudów

Czytadełko bez rewelacji na jeden raz z nudów

Znakomity debiut. Momentami da się wyczuć, że to pierwsza książka autorki, ale te drobne niedogodności nikną w wartkiej akcji i wciągającym klimacie, za którym zaczyna się tęsknić od razu po zakończeniu lektury. Podobnie jak za świetnie wykreowanymi, wyrazistymi bohaterami, którzy budzą różne - nieraz skrajne emocje. Czasem wkurzą, czasem wzruszą, nieraz rozbawią. Świetna rozrywka dla osób, które lubią zanurzyć się w wewnętrznym świecie bohaterów (bardziej - bohaterek),ale też pogłowić się nad nieoczywistymi zagadkami i trochę pośmiać. Lekka, przyjemna lektura, ubarwiająca dzień!

Los niejednokrotnie potrafi postawić na naszej drodze różne przeszkody, sprawdzając, jak poradzimy sobie w danej sytuacji. Podobnie dzieje się w przypadku Rity, która wyjeżdża na wakacje z siostrzenicą Sonią oraz asystentką Liz. Ten wyjazd wstrząsa ich planami, odkrywając powoli kolejne karty...
"Hotel Korona" to debiutancka powieść autorstwa Iwony Ostaszewskiej. Opowiada on o grupie kobiet, która zostaje zamieszana w tajemniczą zbrodnię. Wraz z rozwojem wydarzeń, pojawiają się kolejne fakty, a bezpieczeństwo odchodzi w zapomnienie. Mrok i strach przejmują ster, wciągając przy tym w śledztwo. Teraz, już nic nie jest pewne, a każdy gość hotelu może być zamieszany w zbrodnię...

Iwona Ostaszewska stworzyła historię, w której nic nie jest oczywiste. Zbrodnia, fabułą przypominająca popularne zagraniczne filmy. Morderstwo w obiekcie, gdzie wśród gości ktoś jest winny. Hotel zostaje zamknięty, a wśród gości rozpoczyna się śledztwo. Kto zawinił, jaki był motyw, dlaczego doszło do morderstwa? Liczne tajemnice i niewyjaśnione sprawy w znaczym stopniu rzutują na śledztwo. Autorka w swojej pozwala czytelnikowi na intrygującą rozgrywkę, gdzie wraz z głównymi postaciami ma możliwość zaangażowania się w poszukiwanie winnego. Klimat powieści jest delikatnie mroczny. Akcja natomiast toczy się dość sprawnie, coraz bardziej wciągając czytelnika.

Osobiście, "Hotel Korona" był dla mnie odskocznią od innych książek. Lekki kryminał, z namiastką śledztwa a'la detektywistycznego,w sam raz do przeczytania wieczorem. Idealny dla osób lubiących szukanie winnych, bez większych opisów zbrodni, morderstw. Historia początkowo zaczęła się dla mnie dość monotonnie, obyczajowo, sprawiając, że nie mogłam wczuć się w akcję. Panował lekki chaos, powodujący, że łatwo było pogubić się w treści. Po wprowadzeniu, fabuła stała się bardziej "uporządkowana" i reszta książki upłynęła sprawnie, bez większych problemów. Na uwagę natomiast zasługuje sam pomysł na fabułę - niczym w dobrym, zagranicznym serialu. Ciekawa przygoda.

www.carrrolinablog.com

Początek książki trochę obyczajowy, ale później zaczyna się dziać. To co się dzieje, jest intrygą dobrze zawiązaną, akcja zmienia się jak w kalejdoskopie. Polecam.

• W planach ebook
  • Pozostałe