555 zagadek o Górach Stołowych

2024-01-09
2024-01-09
góry przewodniki turystyka

Okładka książki 555 zagadek o Karkonoszach Waldemar Brygier, Anna Zygma
555 zagadek o ... Waldemar Brygier, A...

Przed nami kolejna z książek z serii "555 zagadek o..." i to dla mnie osobiście kolejny strzal w 10! Góry Stołowe traktowała po macoszemu, niespecjalnie chciałam w nie wracać, mając w pamięci wycieszki ze szkolnych lat. Autorce książki udało się jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyć! Książka to prawdziwa encyklopedia, kompendium wiedzy na temat tego fascynującego, acz przez wiele osób niedocenianego pasma górskiego. Pozycja ta ma bardzo ciekawą formę - początkowo delikatnie nas zachęca krótkimi opisami, następnie zaciekawia zadanymi pytaniami, by następnie móc na dobre przepaść w interesujących odpowiedziach.
Znajdziemy tutaj również wiele pięknych i tajemniczych zdjęć skalnego świata, jakim są Góry Stołowe.
Nie jest to typowy przewodnik turystyczny, nie jest to również "jakakolwiek" książka o górach. To pozycja, która daje bardzo do myślenia, sprawdza naszą czujność i na pewno zmienia krajobraz tych pięknych gór.

„555 zagadek o Górach Stołowych” autorstwa Anny Zygmy to książka, która z pewnością zainteresuje miłośników górskich wędrówek, tych którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z górami oraz tych, którzy pragną zgłębić tajemnice Gór Stołowych bez wychodzenia z domu.

Anna Zygma zamiast klasycznego przewodnika oferuje nam podróż poprzez zagadki, które stopniowo odsłaniają przed nami bogactwo tego regionu - od jego geologicznych cudów, przez bogatą florę i faunę, aż po kulturowe i historyczne smaczki.

Autorka w wspaniały sposób łączy edukację z przygodą, zachęcając nas do aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu Gór Stołowych. Forma zagadek jest świeża i angażująca. Dzięki temu, książka może służyć zarówno jako inspiracja do rzeczywistych wypraw, jak i źródło wiedzy dla tych, którzy wolą eksplorować świat z bezpiecznej odległości.

Piękne fotografie i podpowiedzi, które pojawiają się w książce, nie tylko ułatwiają rozwiązywanie zagadek, ale również odsłaniają przed nami piękno przyrody, zachęcając do docenienia jej unikalności. Część „rozwiązania” z komentarzami autorki dodatkowo wzbogaca treść, dostarczając nam kontekstu i pogłębiając nasze zrozumienie opisywanych miejsc.

„555 zagadek o Górach Stołowych" to propozycja obowiązkowa dla każdego, kłóceni sobie połączenie przygody i rozrywki z nauką oraz dla, tych którzy chcą spojrzeć na Góry Stołowe z nowej perspektywy. Ta książka to świetny dowód na to, że nauka o przyrodzie i kulturze może być fascynująca i pełna niespodzianek.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @wydawnictwo_bezdroza (współpraca reklamowa) 🩷.

Bardzo dobrze przedstawia Anna Zygma Góry Stołowe - kieruje się ze swoją publikacją do odbiorców, którzy chcą wybrać się na wyprawę i do tych, którzy miejsca i szlaki doskonale znają. Pierwsi znajdą w tomie poszerzenie swojej wiedzy i wiadomości, które z pewnością przydadzą im się w trasie, drudzy sprawdzą, co już zdążyli odkryć - i być może wzbogacą swój stan wiedzy o kolejne ciekawostki. Autorka skupia się na faktach i danych: przygląda się charakterystycznym budowlom sakralnym, muzeom i wartym odwiedzenia miejscom, ale znacznie bardziej przyciąga ją przyroda - opisuje, co można spotkać w parkach narodowych i rezerwatach, przedstawia charakterystykę gór i skał, prezentuje florę i faunę. Zajmuje się również wpływem Gór Stołowych na kulturę: przywołuje charakterystyczne legendy albo... motywy z filmów i seriali, trafiające do popkultury drobiazgi, które z pewnością ucieszą każdego podróżującego po tych terenach. Raczej nie zależy jej na budowaniu kontaktu z odbiorcami, ukrywa się za suchymi danymi wydobywanymi z książek, przewodników i z własnych doświadczeń - ale rezygnuje z typowych dzisiaj blogerskich wynurzeń na temat samych miejscowych atrakcji. Stara się porządkować wiadomości i zgromadzone materiały: zagadki skupia wokół kolejnych tematów (do ostatniego rozdziału wrzuca te, które nie zmieściły się do żadnego z poprzednich zbiorów),ale różnicuje ich formę. Czasami sięga po pytania otwarte, innym razem trzeba podać w odpowiedzi nazwę. Wykorzystuje co pewien czas fotografie i podpowiedzi - zagadki fotograficzne służą podkreślaniu piękna przyrody, a te związane ze wskazówkami - to trening logicznego myślenia. I tak wszystko stanie się jasne po lekturze bardziej obszernej części tomu, czyli "Rozwiązań". Tutaj bowiem Anna Zygma zamieszcza krótkie komentarze dotyczące kolejnych miejsc i atrakcji. Zachęca tym samym do podróżowania w Góry Stołowe i do odkrywania ich uroku. Jest to książka, której nie czyta się dla rozrywki - a dla zdobywania rzetelnej i potężnej dawki wiedzy. Anna Zygma stawia na klasyczny ton przewodników, kieruje się jednak do różnych grup odbiorców - udaje jej się pogodzić interesy globtroterów i tych, którzy nigdy w dalekie strony się nie wypuszczają, ale lubią wiedzieć, co w trawie piszczy i co można spotkać, kiedy tylko zechce się ruszyć z domu.

Ta książka jest zbiorem najciekawszych, wyjątkowych i niepospolitych, ciekawostek dotyczących Gór Stołowych. Od smaczków historycznych, kulturowych, przez geograficzne, aż po te dotyczące fauny i flory. Cała masa wiedzy, po której czytelnik na Góry Stołowe spojrzy z innej perspektywy, z wyostrzony wzrokiem, oraz większą świadomością tego, na co patrzeć.
555 zagadek o Górach Stołowych, to jedna książka z całej górskiej serii. Oprócz tej, są również dzieła będące zbiorem zagadek o Tatrach, Bieszczadach Karkonoszach czy Beskidzie wyspowym. I moim skromnym zdaniem cała ta seria jest prawdziwą gratką dla górskich świrów.

Polecam zdecydowanie, zarówno ten egzemplarz jak i całą serię. ☺️☺️☺️

555 zagadek o Górach...

Jako stała bywalczyni pieszych górzystych wycieczek doszłam ostatnio do wniosku, że Góry Stołowe są przeze mnie do zdobycia. Byłam w nich parę razy, ale było to dość dawno i praktycznie ich nie znam. Książka pt. 🌲🌱🌲“555 zagadek o Górach Stołowych” autorstwa Anny Zygmy stała się ostatnio moją wieczorną lekturą. Poszerzenie wiedzę na temat tych gór to coś dla mnie bardzo ciekawego i czuję, jakbym była już „jedną nogą” na wycieczce w wakacyjną porą, a może i już na majówkę.

Autorka książki przed dłuższy okres czasowy zbierała różnego rodzaju materiały, które w późniejszym czasie weryfikowała. Był to czas ciężki, ale jak opłacalny. W końcu p. Ania dała nam na tacy multum ciekawych informacji związanych z tym rejonem i ukłon w jej stronę. Mogę sobie jedynie wyobrazić jej wkład w poszukiwaniach map, książek i innych materiałów naukowych jakie pozwoliły jej napisać tą pozycję książkową.

Książka zawiera 42 pytania i tyle samo wyczerpujących odpowiedzi. Autorka w książce zdecydowanie chce zachęcić amatorów pieszych wycieczek, jak i już znawców Gór Stołowych do pogłębienia wiedzy na ich temat. Udziela prostych, zrozumiałych odpowiedzi jakie mają czytelnika zaciekawić i rozpatrzyć czy jego przygoda z tym pasmem zakończy się jedynie na książce? Czy też nastawi nas pozytywnie do zobaczenia szlaków, pięknych krajobrazów.

Książka niewątpliwie rozwiewa wątpliwości i luki jakie już posiadałam. Moja wiedza poszerzyła się o historię gór, zaskoczyła mnie pozytywnie w temacie flory, fauny, różnych zabytków i map. Czytając książkę, stronę za stronicą fajnym dodatkiem są fotografie jakie na pewno dały mi namiastkę tego co mogę zobaczyć na własne oczy.

Jeżeli fascynujecie się górami, chcecie pogłębić swoją wiedzę jak i zobaczyć to czego dotąd w nich nie odkryliście to ta lektura dostarczy wam tych emocji i da szansę na zaplanowanie wypoczynku.

Tegoroczne plany urlopowe są już u Was sprecyzowane?
👍 U nas tak!
👨‍👩‍👧 Już na początku roku, w czasie tworzenia służbowych planów urlopowych, opracowujemy nasze, łącząc możliwości zawodowe moje i męża oraz terminy egzaminów córki.
⛰️ W tym roku celem naszej podróży są Góry Stołowe. Dużo wcześniej miałam "na oku" kilka punktów, które w nich chciałam zobaczyć.
📗 I właśnie wtedy trafiłam na książkę "555 zagadek o Górach Stołowych", dzięki której nasza lista zdecydowanie się wydłużyła.
✒️ Autorka w ciekawy sposób ujęła zaprezentowanie walorów tego obszaru. Można powiedzieć, że w pierwszej części publikacji "nęci" nas krótką wzmianką o danym miejscu i dodatkowo rozpala nasze zainteresowanie nim przez zamieszczone pytania.
🔎 Z tym większą ochotą przechodzimy do dalszej części, w której znajdujemy odpowiedzi na te pytania. Jednak jesteśmy tak ogarnięci wspaniałością opisywanych miejsc, potęgowanej przez moc zamieszczonych fotografii, że samo czytanie o nich nie wystarcza.
😁 Dlatego już nie mogę doczekać się naszego wyjazdu.
👍 Jestem pod ogromnym wrażeniem atrakcji Gór Stołowych, ale też samej publikacji, dlatego szczerze zachęcam Was do sięgnięcia po nią.

Tegoroczne plany urlopowe są już u Was sprecyzowane?
👍 U nas tak!
📗 I właśnie...