Do grobowej deski

Okładka książki Do grobowej deski Monika Wawrzyńska
Okładka książki Do grobowej deski
Monika Wawrzyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekkie Cykl: Trylogia funeralna (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Trylogia funeralna (tom 3)
Wydawnictwo Lekkie
2024-02-14
2024-02-14
Monika Wawrzyńska trylogia funeralna Do grobowej deski Damska przyjaźń Komedia obyczajowa

Szkoda ze ostatnia
Super perypetie

Szkoda ze ostatnia
Super perypetie

Świetna, lekka, bawi, ale też uczy - polecam przeczytać młodym kobietkom monolog ojca, skierowany do Marianki

Więcej, więcej, więcej. Genialna autorka, cudowne poczucie humoru. Czekam z niecierpliwością na kolejne książki

Trylogia funeralna dojrzała. Zaczynała się od śmiesznych sytuacji i czarnego humoru a zakończyła lekcją na temat tolerancji i miłości do grobowej deski.

Trzy bohaterki tworzą team nie tylko zawodowo, lecz także prywatnie.

W tym tomie poznajemy lepiej Magdę Roztocką, ambitną i odważną właścicielkę firmy cateringowej Zamieszane. Opowiada nam ona o swoich doświadczeniach zawodowych od samego początku. Zdobywała szlify w wiejskiej gospodzie, gdzie miała okazję obserwować różne - nie tylko uczciwe - zachowania pracowników. Później poszukała zatrudnienia jako koordynator żywienia zbiorowego. Tak również dokonała wielu obserwacji. Wszystko to przydało jej się po otworzeniu własnej restauracji. Widziała już co jest istotne i jak skutecznie zarządzać podobnym biznesem.

Jagna, Marta i Magda wybierają się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Planują zwiedzić kultowe miejsca i poznać smaki znane im dotąd z filmów produkcji amerykańskiej. Trafiają do niebezpieczniej dzielnicy, tańczą na lodzie i przez przypadek poznają gwiazdorów. Akcja jak w filmie.

W trzeciej części poznajemy kilka historii, których motywem przewodnim jest tolerancja. Mantibe, Hawa i Wedel musieli mierzyć się z rasizmem oraz prześladowaniem ze względów religijnych.

Jak widzicie robi się poważnie. Choć te opowieści też mi się podobały odniosłam wrażenie pewnego chaosu narracyjnego.

W finale mamy wesele z cudownym występem zespołu Dynamos. Trylogia kończy się mocnym akcentem - gwoździem do przysłowiowej trumny.

Całą serię charakteryzuje humor, co nie wyklucza podsumowania trudnych tematów. Trzy przyjaciółki trzymają się razem na dobre i na złe. Morał jaki płynie z tych książek: chwytaj życie, ciesz się chwilą, doceniaj przyjaciół.

Trzy bohaterki tworzą team nie tylko zawodowo, lecz także prywatnie.

Część trzecia to już wyraźny spadek humoru przy jednoczesnym podniesieniu niewiarygodności. Co niestety odebrało tej historii sporo czaru. Może więc dobrze że to ostatnia część.

1962

Ogólnie nadal ok, ale mniej zabawnie. I pogubiłam się trochę w mnogości bohaterów.

Poprzednie części bardziej mi przypadły do gustu, ta jakaś niespójna była.

Poprzednie części bardziej mi przypadły do gustu, ta jakaś niespójna była.

"- Myślisz, że istnieje coś takiego jak miłość do grobowej deski? - zapytała Magda.
- Myślę, że dla pewności trzeba tę miłość do grobowej deski czymś przybić - westchnął Robert, kładąc brodę na jej ramieniu.
Najlepiej gwoździem - zgodziła się Magda. - Kolejnym gwoździem do trumny."

Od pierwszej strony pokochałam tę serię. Ta część należy do Magdy, ale także odrobinę do wszystkich postaci, których mogliśmy poznać w pierwszych dwóch tomach. To piękne podsumowanie całej trylogii.
Magda to silna postać, która radzi sobie w życiu bez zbędnych ceregieli. Jest inteligentna i uparta w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Pomimo sukcesów zawodowych zawsze marzyła o otwarciu własnej restauracji, nie chcąc być tylko korposzczurem. Przeżywamy razem z nią jej życiowe perypetie i słuchamy jej przemyśleń na temat życia. A uwierzcie mi są zaskakujące i celne.
Bardzo żałuję, że to już koniec tej serii. Dla miłośników komedii kryminalnych to pozycja obowiązkowa. Jest niesamowicie energetyczna i emocjonalna, pełna humoru i sarkazmu, który bardzo lubię.
Muszę pogratulować autorce tak fantastycznej serii. Dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejne fascynujące historie.

Najlepiej gwoździem - zgodziła się Magda. - Kolejnym gwoździem do trumny."

Poprzednie części bardziej mi przypadły do gustu, tutaj znacznie rzadziej się śmiałam

Świetna historia, świetny humor, rewelacyjne zwieńczenie trylogii funeralnej. Polecam!!!

• Przeczytane 2024