Przeszłość

Okładka książki Przeszłość Katarzyna Grochowska
Okładka książki Przeszłość
Katarzyna Grochowska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Dolina marzeń (tom 3) literatura piękna
Dolina marzeń (tom 3)
Szara Godzina
2024-03-21
2024-03-21

Ostatni tom tej niezwykłej powieści był dla mnie prawdziwą ucztą literacką. Zakończenie było zaskakujące
i trzymające w napięciu do ostatniej strony. Nie mogłam oderwać się od lektury i pochłonęłam ją z zapartym tchem. Polecam!

Katarzyna Grochowska napisała cykl ~Dolina marzeń~ w pięknym stylu.
Opisuje historię młodych ludzi, którzy zmagają się z ciężkimi wydarzeniami z przeszłości. Demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, a przeszłość każdego w końcu kiedyś dopadnie. Tak samo jest z Nadią i Jakiem. Tak długo starali się uciec od przeszłości, jednak ta ich niespodziewanie dopadła i przyniosła swoje żniwo.

,,Przeszłość” jak i cały cykl to piękna powieść o pasji do koni. Bohaterowie z ogromną miłością i zaangażowaniem troszczą sie o te zwierzęta. Ten tom dostarczy nam jeszcze więcej emocji i wrażeń. Nie zabraknie również pięknych uczuć. Bohaterowie do tej pory bali się otworzyć na innych. Bali się zaangażować, stworzyć coś trwałego. Mieli spore bagaże doświadczeń, których nie mogli się pozbyć. Ich relacje rodzinne również nie należały do najlepszych. Byli pozostawieni sami sobie, z masą ogromnych problemów i niepewności.
Czy uda im się w końcu otworzyć na innych i zaufać? Przeczytajcie koniecznie sami.💚

Bardzo polecam każdemu przeczytać cały cykl ~Dolina Marzeń~. Jestem pewna, że tak jak mnie, i wam również spodobają się książki. 💚

Katarzyna Grochowska napisała cykl ~Dolina marzeń~ w pięknym stylu.

„Życia nie przedzieli się grubą kreską. Jutro będzie kolejny, identyczny dzień tego samego świata, z dokładnie tą samą niemocą.”
Zanim rozpocznę dzisiejsze przemyślenia dotyczące książki, musicie wiedzieć, że „Przeszłość” to powieść wielowątkowa, nieco inna niż poprzednie części cyklu. Grochowska stworzyła trylogię, w której wątki główne prowadzą czytelnika przez emocjonalne labirynty. Czy bohaterowie będą mieć siłę na odbudowę tego, co kruche i delikatne, a może przeszłość zniszczy to, co do tej pory tylko wydawało się być pewnym i stabilnym? Tego wszystkiego dowiecie się, sięgając po trzeci tom „Doliny Marzeń” pt.: „Przeszłość”
W trzecim tomie cyklu „Dolina Marzeń”, Autorka nie zapomina o głównej bohaterce, Nadii, lecz poświęca też sporo uwagi Jake'owi, postaci kluczowej dla fabuły powieści. Mężczyzna, choć na pierwszy rzut oka twardy i nieprzystępny, skrywa w sobie ogromną wrażliwość oraz tajemnicę, na którą zwraca uwagę Grochowska, eksplorując jego kontakty z ojcem. Ten wątek szczególnie przypadł mi do gustu. Warto też zaznaczyć, że relacja Jake'a z Nadią rozwija się powoli, ale autentycznie. Ich dialogi są intrygujące, pełne napięcia, czasem humorystyczne, a także przesycone unoszącą się w powietrzu chemią. Postać Jake'a dostarcza czytelnikowi „Przeszłości” głębszych emocji, które silnie wpływają na psychikę odbiorcy.
W swojej recenzji nie mogę zapomnieć o Nadii, która również jest mocno wyeksponowana w książce. Choć początkowo ma się wrażenie, że kobieta pozostawiła za sobą dramatyczne przeżycia, nagle zostaje skonfrontowana z duchami minionych lat. Tajemnicze pocztówki pojawiające się w jej życiu stają się nośnikiem bolesnych doświadczeń z przeszłości, sprawiając, że świat bohaterki gwałtownie się zmienia.

To, co wyróżnia ten wątek, to zdolność autorki do budowania napięcia poprzez subtelne sugestie i tajemniczość. Pocztówki stają się symbolicznym mostem między teraźniejszością a przeszłością, a sposób, w jaki są wprowadzane, tworzy atmosferę osaczenia i niepewności. Trzeba tutaj podkreślić, że Katarzyna Grochowska unika oczywistych rozwiązań i umiejętnie posługuje się zagadkami, utrzymując czytelnika w stanie zaciekawienia i skłaniając go do refleksji nad ukrytymi znaczeniami.

Trzeci tom cyklu „Dolina Marzeń” jest prawdziwym labiryntem tajemnic, w którym czytelnik ma możliwość się zanurzyć. Każdy rozdział i każdy wątek to kolejny krok w tym labiryncie, pozwalający odkryć nowe aspekty postaci i ich przeszłości.

Sama historia jest jak skomplikowany mozaikowy obraz, gdzie poszczególne elementy składają się w całość. Autorka zręcznie posługuje się narracją, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem ciekawe, a niekiedy szokujące i przyprawiające o szybsze bicie serca, fragmenty układanki.

Wydawałoby się, że Nadia będzie mogła w końcu zostawić za sobą dramatyczne przeżycia. Uczy się czerpać z życia pełnymi garściami. Kiedy wraz z Jakiem podejmują się treningu narowistej Sheltie, dziewczynę ogarnia uczucie, że w jej życiu wydarzy się coś złego. Nie myli się, bo pocztówki, które zaczynają do niej przychodzić zwiastują bliskie spotkanie z trudną przeszłością. Niespodziewanie również Jake musi zmierzyć się z traumami z przeszłości. Dodatkowo ponownie zaczyna upominać się o niego świat przestępczy. Czy bohaterom uda się wyjść obronną ręką z kolejnych potyczek z przeszłością i razem zbudować swoją przyszłość?
Nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo pragnęłam by Przeszłość ujrzała światło dzienne! Wszak wcześniejsze części cyklu pozostawiły po sobie niedosyt i kilka nierozwiązanych do końca wątków. Dlatego jeszcze raz marzyłam by wrócić do znanych i lubianych bohaterów. I oto moje marzenie spełniło się i żeby było tego mało, lektura okazała się idealna w każdym calu. Trzecia część Doliny marzeń zawiera w sobie wciągającą fabułę, która idealnie łączyła w sobie nowe wątki i kilka sekretów z przeszłości Jake i Nadii. Dodatkowym walorem Przeszłości było przyjemne i lekkie niczym skrzydła motyla pióro autorki, które prowadziło nas przez życiowe meandry pośród wzlotów i upadków lubianych postaci. W środku nie brak było niespodzianek i momentów, kiedy można było się prawdziwie wzruszyć…
Przeszłość to wzruszająca książka opowiadająca o sekretach z przeszłości i walce o marzenia. Szczerze ją polecam!

Wyczekiwana trzecia część serii Dolina Marzeń "Przeszłość" pięknie spina klamrą historię Nadii i Jake.
Okazuje się, że trudno uwolnić się od brzemienia przeszłości, jeśli definitywnie się z nią nie rozliczymy.
Zarówno Nadia jak i Jake żyją z balastem, który ich przytłacza i nie pozwala zrobić kroku w lepszą przyszłość. Oboje mają za sobą trudną przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć. Wraca jak bumerang.
Na szczęście są konie, przy których oboje oddychają pełną piersią. Dla tych cudownych i majestatycznych istot są w stanie zrobić wszystko. Miłość do koni daje im siłę do życia.
Historia Nadii i Jake pokazuje, że z każdej nawet najtrudniejszej sytuacji można wyjść zwycięsko. A również to, że czasem cel uświęca środki. Kiedy w grę wchodzi dobro ukochanych osób nie kalkulujemy tylko działamy. Miłość to nie tylko wielkie słowa, to przede wszystkim czyny.
Ta historia wzrusza, ale przede wszystkim wlewa w serca nadzieję, że dopóki trwa życie wszystko jest możliwe.
Przeszłość to część naszej historii, która zostaje z nami czy tego chcemy czy nie.
Zachęcam do sięgnięcia po serię Dolina Marzeń. Wtul się w końską grzywę i poczuj smak wolności.
Konie, dumne konie
W blasku wstającego dnia
Czułe i szalone - Czemu was uwielbiam tak? Nieraz poniosą,
Poniosą jak wiatr
Czasem bywa tak
Jak z dziewczyną, jak z dziewczyną
(Wschód słońca w stadninie koni Czerwone Gitary)

"Dolina marzeń" - taki uroczy tytuł nosi debiutancka trylogia Katarzyny Grochowskiej - pasjonatki fotografii, książek i koni. 📖☕🌷
Niedawno nakładem Wydawnictwa Szara Godzina ukazał się tom trzeci pt. "Przeszłość", który stanowi piękne dopełnienie całości.❤️
Nadia Lorenc po wielu dramatycznych przeżyciach zaczyna budować swój świat na nowo i czerpać radość z życia. Ma przy sobie Jake'a , który pomaga jej w ukochanej pracy z końmi. Kolejnym ciężkim zadaniem, przed którym stają oboje, jest trening narowistej klaczy Sheltie. Czasu jest niewiele, a do tego zwierzę jest własnością sponsora stadniny!
🐎🐎🐎
Gdy wydaje się, że trudna przeszłość jest już za nimi, to dawne demony powracają. Nadia zaczyna dostawać tajemnicze pocztówki z pogróżkami, a o Jake'a upomina się przestępczy świat dając mu do zrozumienia, że jego spokojne życie zbliża się do końca...
Ach, jak dobra była to powieść! 💚💚💚
Katarzyna Grochowska znakomicie i bardzo dojrzale poprowadziła fabułę i wykreowała swoich bohaterów.
"Dolina marzeń" to książka o dążeniu do szczęścia i walce o własne marzenia. 🌷 Autorka podkreśla, że jeśli czegoś naprawdę się pragnie, to nie warto z tego nigdy rezygnować i nigdy nie można tracić nadziei!
Pisarka zwraca uwagę także na to, że jeśli nie rozliczymy się z przeszłością, to nie możemy zbudować przyszłości. Nasze demony prędzej czy później powrócą i to ze zdwojoną siłą!
Wielkie brawa za zakończenie - niezwykle piękne, wzruszające, wyciskające z oczu łzy...
Z całego serca polecam Wam tę świetną trylogię!
Bo tam czekają na Was silne emocje, rodzące się uczucie, stracone złudzenia i walka o realizację marzeń .❤️
Koniecznie przeczytajcie!💙😘

Czym dla ciebie jest wolność? Możliwością decydowania o sobie? Nieograniczoną szansą na to, by zdobywać nieosiągalne? A może obecnością ukochanej osoby u boku, przy której czujesz się zupełnie tak, jakbyś otrzymał od losu skrzydła, które wznoszą cię na wyżyny uczucia, którym się z nią dzielisz? Wolność to bezpieczeństwo, to świadomość, że rano otworzysz oczy, by móc cieszyć się tym, co masz. Co jednak, gdy zostaje ci ona odebrana? Nie bezpośrednio, ale każdego dnia czujesz się z niej odarty, tkwiąc w okowach ograniczeń, które nakłada na ciebie mroczna przeszłość…
Po zakończeniu drugiego tomu serii Katarzyny Grochowskiej miałam ogromną nadzieję, że autorka rozwinie w kolejnej części rozpoczęte wątki. W dwóch pierwszych wiele się działo, pojawił się także delikatny głód rozwinięcia tego romantycznego, który subtelnie odczuwałam, jak na duszę złaknioną miłości między bohaterami przystało. I chociaż w „Przeszłości” autorka pochyla się nad nim wnikliwie, jednocześnie nieco drażniąc się z czytelnikiem i nie dając jasnej odpowiedzi na zadawane w głowie pytanie: czy tych dwoje będzie razem, to jednak w książce akcja nabiera rumieńców z nieco innych powodów...
Poza wątkiem obyczajowym Katarzyna Grochowska skupia się bowiem na tym stricte kryminalnym, który wiąże się z losami Jake’a. I chociaż mężczyzna próbuje „żyć normalnie”, to minione wydarzenia, a także prześladujące go demony przeszłości, nie pozwalają o sobie zapomnieć, brużdżąc w jego życiu, duszy i sercu… Myślę, że rozwinięcie tej mrocznej strony historii, dodaje jej na pewno charakteru, bowiem autorce udaje się utrzymywać czytelnika w ciągłym napięciu. Lęk jest mocno wyczuwalny, a nawet pierwsze symptomy rozwijającego się uczucia, nie są w stanie zagłuszyć intuicji, że nie powiedziała ona jeszcze ostatniego słowa. Że tu jeszcze COŚ się wydarzy… A dzieje się sporo, bo Katarzyna Grochowska serwuje nam wiele plot twistów. Kiedy już myślimy, że fabuła wkroczyła na właściwe, naszym zdaniem, tory, zmierzające do szczęśliwego finału, to ma miejsce wydarzenie, które pozbawia nas pewności, że oto mamy do czynienia z historią, której poszczególne elementy można przewidzieć.
Niezmiennie zachwyca mnie to, w jaki sposób autorka odmalowała w tym tomie, ale i w całej serii, wyjątkową relację człowiek – zwierzę. Uczucie łączące bohaterów z końmi jest wyraźnie wyczuwalne, ich postępowanie chwyta za serce i ujmuje ogromem cierpliwości, poświęcenia i troski o czterkopytnych przyjaciół. I także w tej części nie zabraknie emocji związanych z nowymi bohaterami – końmi, którzy pojawią się w życiu Nadii i Jake’a, by namieszać, ale także zbliżyć ich do siebie…
Wciąż mam wrażenie, że mustang, który trafił pod opiekę naszych bohaterów, jego postawa, trauma, łaknienie wolności, jest swego rodzaju analogią do postaci Jake’a. Obaj nieufni, żyjący w poczuciu permanentnego zagrożenia, pragnący egzystencji na własnych warunkach. Dla mnie ta niewidzialna nić, jaka ich połączyła, była mocno wyczuwalna. I choć zdaje się, że nie można porównać emocji człowieka i zwierzęcia, to w tym konkretnym przypadku odnalazłam wiele podobieństw…

Podsumowując:

Katarzyna Grochowska w nowej powieści pokazuje, jak ciężko jest wyrwać się ze zdradliwych macek mrocznej przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Poczucie winy jest niczym kajdany, które trzymają w ryzach nasze serce, by to, niejako w formie kary, nie zaznało pełni szczęścia… Autorka świetnie łączy wątki kryminalne i obyczajowe, okraszając całość romansem, który ku uciesze czytelników, ma szansę rozkwitnąć. Czy tak się stanie? Cóż… Katarzyna Grochowska zdaje się lubi pozostawiać czytelnika w pewnego rodzaju niedopowiedzeniu, tak by do samego końca nie mógł być pewny, jak potoczą się losy bohaterów. To powieść idealna dla miłośników zwierząt, dobrych obyczajówek, w których autor nie skupia się wyłącznie na poprowadzeniu wątku romantycznego, ale odmalowuje portrety psychologiczne postaci, które kiedyś wiele przeszły. Których radość i nadzieję na spokojną i bezpieczną przyszłość spowijał dotąd mrok… Czy Nadia i Jake odnajdą drogę do siebie, ale przede wszystkim swoją własną ścieżkę wolną od piętna minionych zdarzeń? Czy ludzie, którzy w przeszłości ich skrzywdzili, otrzymają zasłużoną karę? Aż wreszcie – czy ci, którzy łakną upragnionej wolności, będą mogli się nią cieszyć? Tego dowiecie się z lektury trzeciego tomu serii, do której serdecznie Was zachęcam!

Z wrażliwością portretująca ujmującą miłość do zwierzęcia. Wdzięcznie akcentująca trudne do uzyskania, ale bezcennie trwałe zaufanie. Przywołująca istotną w życiu pasję jako remedium na bolesne wspomnienia.

„Przeszłość” to trzecia i zarazem splatająca wszystkie fabularne nici odsłona poruszającej trylogii „Dolina marzeń”, która skrywa w sobie piękną wymowność. Tak samo głęboko zanurzona w rozczulającym uczuciu i szacunku do koni, równie mocno przesiąknięta esencją przyjaźni, ale i niespiesznie budzącego się w sercu przywiązania. Z pewnością także jeszcze szczelniej spowita oparami dramatyzmu, wybrzmiewająca traumatycznym echem tytułowej przeszłości i zarazem upragnionym poczuciem wolności, wreszcie otulona potrzebnym każdemu widmem kojącego bezpieczeństwa. Z zauważalną już w dwóch poprzednich częściach empatią, Katarzyna Grochowska na tle obrazowo i plastycznie oddanych scenerii padoków odmalowuje całą mozaikę skomplikowanych relacji, zatrważających struchlałego odbiorcę wydarzeń, ale przede wszystkim emocji. Emocji, między którymi niewątpliwie najmocniej jaskrawi się żądza zemsty – podszyta tak niszczącą nienawiścią, wrogością i świadomością władzy.

Idylliczna rzeczywistość, która otuliła świat Nadii i Jake’a, dosyć szybko staje się nieuchwytnym powidokiem – dojmujące wspomnienia znów nabierają realnych kształtów i podstępnie wdzierają się w codzienność, wzniecają lęk i przypominają o doświadczeniach, które tak dotkliwie utrwaliły się w odmętach pamięci, tak wyraźnie wizualizowały pod powiekami. Naznaczone pojedynczymi literami pocztówki enigmatycznie przekształcają się w swoiste ostrzeżenie, w zapowiedź zła, które zakłóci wypracowany przez lata spokój. Przeszłość odmieniono w tej fabularnej kompozycji przez wszystkie przypadki krzywdy – właśnie jej oblicze ożywi na nowo śniony dawniej na jawie koszmar, obnaży druzgocące zmysły prawdy, w końcu bezwzględnie upomni się o bezmyślnie wypowiedziane obietnice. Finalnie zatrzęsie prozą dnia nakreślonych kreacji, a czytelnikowi bezsprzecznie przyspieszy uderzenia serca ekspozycją skąpanych w tragizmie incydentów, tak angażujących w swoje meandry oraz absorbujących nieprzemijającą uwagę.

To inspirująca, zarazem pokrzepiająca i będąca niejako literackim uściskiem wsparcia eksploracja tkwiących pod skórą niczym zadra doznań, które mrokiem spowijają teraźniejszość. Taka ciepła otulina z papierowych stronic powieści, która rozgrzewa i napawa nadzieją – że można zbudować swoją egzystencję od postaw, osiągnąć w pełni szczęśliwą egzystencję, realizować marzenia, także pielęgnować pasję z ukochanym człowiekiem tuż obok. Niestety wciąż pamiętać gorycz eksperiencji, wszak niektórych wstrząsających epizodów z życia nie sposób oprószyć kurzem zapomnienia, ale przekuć je w siłę i odwagę, by walczyć o podsuwane przez los szanse. Ta historia śmiało przekracza tradycyjne ramy obyczajowe, która w klasycznym ujęciu przedstawiałyby bowiem aranżację wyłącznie powłóczystą i lekką. Natomiast jej fragmentarycznie osnuta sensacyjnymi tonami narracja i refleksyjna wymowa tworzą pokaźny ładunek emocjonalny, który z łatwością zakorzenia się w duszy odbiorcy. Sensoryczna panorama ujmujących widoków na okładkach skrywa pod sobą treść, która ekscytuje, dotyka wrażliwości, niekiedy nawet jawnie przeraża. I tak finezyjnie referuje o więzi między człowiekiem a zwierzęciem na firmamencie wspólnych sukcesów i porażek – nie ma bowiem nic bardziej wartościowego niż to trudne, ale warta pracy i kompromisów ogniwo porozumienia. To opowieść, która zmyślnie przenika przez gatunkowy bezkres horyzontu!

"Tak często udajemy. Zakładamy maski i zbroje. Patrzymy we własne mętne odbicia. Pomadką kłamstwa malujemy uśmiech, a potem idziemy z nim na karnawał świata i plączemy się tam zupełnie sami. Wokół nie ma nikogo, choć słychać śpiew i grającą muzykę. Poczucie zagubienia staje się jedyną melodią. Udawanie - jedynym taktem, do którego potrafimy tańczyć."

"Przeszłość" to trzeci tom cyklu Dolina marzeń. Znacie już te książki?Jak nie, to koniecznie nadróbcie, bo to historia która porusza i naprawdę zmusza do myślenia.
I ta najnowsza część też taka jest.
Tyle się w niej dzieje, że akcja nie zwalnia ani na chwilę a bohaterowie wciągnięci są w wir zdarzeń.
Już wcześniej polubiłam Nadię, bo nie miała łatwego życia, poraniona i złamana, ukrywała w sobie morze bólu. A i Jake też miał trudną i bolesną przeszłość. Więc czy to nie jest już czas, by przeszłość została zamknięta. By te demony, które w niej grasują odeszły?
Zobaczcie, co też ich czeka w tym tomie serii.
Człowiek potrafi wiele znieść, ale gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo bliskich, staje się bezwzględny. A może czasem to jedyne wyjście...
Ileż emocji jest w tej książce, nieprzepracowanych traum, niezabliźnionych ran i skomplikowanych relacji. Ale są też konie... Autorka tak pięknie o nich pisze. Da się wyczuć, że kocha je miłością prawdziwą, dba o nie i się o nie troszczy.
To historia, która naprawdę nikogo nie pozostawi obojętnym i warto ją przeczytać. A podczas czytania zastanowić się nad ludzkim losem i tym, jak czasem dziwnymi ścieżkami podążają.
Ja polecam. Na pewno nie będziecie się przy niej nudzić.

"Przeszłość" to trzeci...

Znakomite zakończenie serii 💖.

"Przeszłość" to finałowy tom cyklu "Dolina marzeń" Katarzyna Grochowska Wydawnictwo Szara Godzina. Autorka pokazuje nam krętą drogę bohaterów do osiągnięcia szczęścia i zrealizowania obranych celów . Starając się zmienić coś w życiu, możemy natknąć się na pułapki, które skazują nasze plany na porażkę. Jedną z nich jest przeszłość ,która niejednokrotnie daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie.

"Świt zawsze nastaje po najciemniejszej godzinie. Wierzyła,że i dla nich nadeszła wreszcie ta pora".

Nadia wraz z Jakiem żyją z dnia na dzień,ciesząc się dniem codziennym .
Praca z końmi,która jest ich pasją daje im wiele satysfakcji .Na prośbę szefa decydują się pomóc klaczy Sheltie,która bez przyczyny zaczęła dębować. To nie będzie łatwe zadanie ,ale ta dwójka jest zdeterminowana w działaniu. Wszak zrobili dość spore postępy w pomocy SilverowiWszystko układa się dobrze do momentu kiedy przeszłość dosięgnie Jaka i Nadię . Tajemnicze pocztówki ,które otrzymuje kobieta nie pozwolą jej zapomnieć o wydarzeniach sprzed kilku lat . Natomiast Jack będzie musiał zawalczyć o swoje być albo nie być ,dodatkowo mierząc się z traumą,której jeszcze nie przepracował .
Czy bohaterowie pomogą Sheltie i Silverowi? Kto chce zaszkodzić Nadii ? Czy Jake uwolni się od przeszłości i będzie mógł zawalczyć o swoje szczęście ? Czy pomoc , którą uzyskają od przyjaciół zmieni tok wydarzeń w drodze ku wolności ?

"Całe życie uczymy się siebie. Można złożyć dziesiątki obietnic, setki postanowień i tysiące deklaracji, a kiedy los wrzuca człowieka w głębię nowego doświadczenia, okazuje się, że nie zna się osoby, którą dotychczas widywało się w lustrze".

"Przeszłość " to historia pokazująca walkę o siebie. W życiu nie raz musimy o siebie zawalczyć. Wcale nie musimy iść po trupach, ale biorąc swoje sprawy, swoje życie w swoje ręce mamy szansę na szczęśliwą przyszłość .
Możliwe, że boimy się popełnić błąd, paraliżuje nas strach przed porażką, niewykluczone też, że nie doceniamy samego siebie i osób,będących w naszym otoczeniu. Trzeba umieć zawalczyć . Czasami zmiany się udają i stają się częścią życia, a czasami nie okazują się dobre i musimy tak jak bohaterowie zastanowić się, co należy zrobić .

Dajcie się porwać i zaskoczyć tej historii. Zobaczycie jak pasja potrafi zmienić życie . Może lektura zmusi Was do zmian. Gorąco polecam.

"..Dzisiaj wszystko się zmieni. Przysięgam. A ty żyj tak,jak zawsze chciałeś ".

Znakomite zakończenie serii 💖.

• Do zdobycia
  • Literatura piękna