21 sposobów na śmierć

2024-02-14
9788383194547
Agata Lubowicka
hejt 15+ samobójstwo żałoba przemoc w internecie

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż szukam wartościowych powieści młodzieżowych, takich, które chwycą za gardło i nie puszczą do końca. Których się nie zapomni.
Ta powieść plasuje się wysoko w tej kategorii. Patrząc na współczesne problemy młodzieży, bałabym się wręcz, że podczas lektury ktoś słabszy psychicznie może nie wytrzymać... Bo nie oszukujmy się - temat boli. Przemoc boli. Samotność, niechęć życia...
Zdecydowanie jest to dobra książka, chociaż bardzo bolało mnie czytanie jej. Nie poleciłabym jej jednak komuś, kto ma w tej chwili gorszy czas i mógłby się poczuć jeszcze gorzej - chociaż zakończenie jest optymistyczne (w bardzo przewrotny i "czarno-humorowy" sposób)

Ta niezbyt obszerna książka sponiewierała mnie emocjonalnie. Szczególnie uderzyła mnie zatrważająca ilość szarych stron zawierających autentyczne przykłady prawdziwych i niestety skutecznie podjętych prób s@mobôjczych. Natomiast jeśli chodzi o samą historię bohaterki, mam mieszane uczucia. Przede wszystkim to diabelnie trudna opowieść o nękanej dziewczynie, która czuje się pozostawiona sama sobie. Z tego względu poleciłabym tę książkę komuś, kto tak jak ja lubi sobie przy czytaniu popłakać, ale jednocześnie nie zarekomendowałabym jej jako wartościowej pozycji w walce z bullyingiem. Nie będzie ona też raczej stanowić wsparcia dla osób, których ten problem realnie dotknął. W mojej opinii książka została napisana w taki sposób, by spotęgować w czytelniku jak najwięcej emocji. Nie nazwałabym jej jednak przerysowaną, bo tak realnego problemu nie można wyolbrzymić. Warto też wziąć pod uwagę, że nastolatkowie często myślą, że znikąd nie mogą otrzymać pomocy. Każdy, nawet błahy w opinii innych ludzi, problem wydaje się być dla nich katastrofą nie do przeskoczenia. Jednak celowa wulgarność pewnych zdarzeń ewidentnie ma za zadanie jak najbardziej zagrać na emocjach czytelnika. To nie zmienia jednak faktu, że książkę przeczytałam jednym tchem i zdecydowanie wciągnęłam się w fabułę. Co ważne można z niej wynieść również kilka pozytywów, mimo że w domyśle ma raczej grać na smutnych emocjach. Ponadto podobało mi się poczucie humoru bohaterki, która listę sposobów na potencjalną šmierč pieszczotliwie nazywa swoją "rankingową listą przebojów".

Podsumowując, książkę polecam, jeśli lubisz sobie popłakać, ale jeżeli sam/a/o borykasz się z tym problemem i liczysz na dużą dawkę pokrzepienia, to niestety tutaj jej nie znajdziesz.

Jak dla mnie bardzo naiwna w treści, która jednak porusza ważny problem, więc warto to robić dobrze. Tu jest tylko poruszony problem, zabrakło tego "dobrze".

Jestem wdzięczna Autorce za to, że Napisała tą książkę. Poruszyła bardzo ważny temat, a mianowicie piekło jakie potrafi młodzież zgotować sobie w szkole, gnębienie, szantaże, pastwienie się nad rówieśnikami. Jest to bardzo smutna historia, ale jakże bardzo ważna i godna polecenia.

Historia uświadamia nam, jak duże jest zjawisko hejtu i do czego może on prowadzić. Zdecydowanie nie jest to łatwa pozycja i uważam, że powinno się ją czytać w momencie, gdy ma się na to odpowiednie zasoby psychiczne.

Wstrząsająca, mocna i równie potrzebna.

Pamiętajcie, nigdy nie jesteście sami!
Z każdej sytuacji można znaleźć wyjście: nie bójcie się sięgać po pomoc!

Po więcej zapraszam na: https://www.instagram.com/czytam.z.beza/

Wstrząsająca, mocna i równie potrzebna.

Doskonale ukazuje, jak bardzo nieświadome może być otoczenie, gdy nastolatek zmaga się z trudnościami....

Męczysz się razem z bohaterką. Boisz się o zakończenie.

Męczysz się razem z bohaterką. Boisz się o zakończenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Stella była kiedyś najpopularniejszą dziewczyną w klasie. Po udziale w znanym programie muzycznym jej najlepsza przyjaciółka, Amalie odwróciła się od niej i zaczęła nastawiać znajomych przeciwko niej. Piętnastolatka stała się ofiarą prz*ocy psychicznej. Stella czuje się samotna, opuszczona i zastraszona. Amalie wysyła jej wiadomości z groźbami, wyzwiskami i tekstami nawołującymi do popełnienia samo*ójstwa. Gdyby tego było mało, na Instagramie powstał profil, którego followersami są osoby nienawidzące Stelli. Nastolatka ma tego dość. Robi listę 21 sposobów na śmierć, a w jej stworzeniu pomaga udzielanie się na grupie dla osób chcących odebrać sobie życie. Gdy dziewczyna jest na granicy, nagle pojawia się ktoś, kto chce wyciągnąć do niej pomocną dłoń. Czy Stella potrafi jeszcze komuś zaufać? I czy ta pomoc będzie podparta szczerymi chęciami, czy kolejnym podstępem?

Wstrząsająca książka. Nie znajduje słów, żeby opisać, ile w historii Stelli jest bólu, osamotnienia i strachu. To przerażające, ile zawiści może generować zazdrość. Bohaterka książki to uzdolniona muzycznie nastolatka, której mama była sławną postacią, a ojciec jest znanym producentem muzycznym. Stella nigdy nie wykorzystywała pozycji swoich rodziców do zrobienia kariery. Szkoda, że jej najbliższa przyjaciółka wykorzystała ją, a następnie zgniotła, wdeptała w ziemię, poniżyła na każdy możliwy sposób. Bez powodu. Totalnie bez powodu. Bez ani jednego, nawet najmniejszego powodu.

Ale czy posiadanie powodu byłoby wytłumaczeniem? Nie sądzę.

Ta powieść osaczyła mnie, sprawiła, że myśli i uczucia Stelli wchłonęły mnie i podczas lektury miałam wrażenie, że to ja jestem bohaterką tej książki, że znajduję się w centrum tych okrutnych wydarzeń, sama, bez wyjścia i nadziei na lepsze.

To niezwykle emocjonalnie angażująca opowieść. Chyba najgorsza jest ta świadomość, że mimo iż ta konkretna historia jest fikcją, to na świecie dla wielu nastolatków stanowi przełożenie 1:1 na realne życie. Aż łzy stają w oczach na myśl o tym, że w młodych ludziach może być tyle niczym nieuzasadnionej zawiści, że wielu nastolatków uważa, iż jedynym rozwiązaniem pewnych sytuacji lub sposobem na rozliczenie frustracji i zazdrości może być wyrządzanie krzywdy rówieśnikom.

“21 sposobów na śmierć” to nie tylko portret sfokusowany na jedną postać, to również szeroki obraz ukazujący społeczne zachowania. Mamy tu do czynienia z działaniem grupy pod dyktando silnej jednostki.

Książka ma oznaczenie 15+, ale myślę, że powinny ją przeczytać również starsze osoby. Bez dwóch zdań ta historia ukazuje problem mob*ingu wśród młodzieży w szerokiej perspektywie (tak, nie jest to tylko kwestia związana ze środowiskiem pracowniczym, dotyka również osoby w wieku szkolnym) i pomaga w zwróceniu uwagi na nietypowe zachowania dziecka, takie jak wycofanie, smutek, brak chęci do życia, czy ograniczenie relacji z osobami, które dotychczas były jego nieodłącznymi towarzyszami.

Jeszcze raz to napiszę – wstrząsająca książka. Uświadamia, otwiera oczy i przeraża zarazem.

Bardzo nie podoba mi się zakończenie tej książki.
Książka została w bardzo fajny sposób poprowadzona. Dodatkowo przeplata się z informacjami na temat prawdziwych osób i wszystko to zostało skopane przez końcówkę, która nic nie wyjaśnia, a wręcz pokazuje, że nie ma wyjścia z hejtu.

Bardzo nie podoba mi się zakończenie tej książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Smutna, emocjonalna i bardzo potrzebna, nie umiem dać jej oceny, bo tak traumatycznych przeżyć i zachowań bohaterów nie da się ocenić…

Mocna książka, odejmuje za zakończenie, w tym przypadku wolałabym aby nie było otwarte

• Literatura młodzieżowa
  • Młodzieżówki