Jej sprawa

Okładka książki Jej sprawa Anna Kaczanowska
Okładka książki Jej sprawa
Anna Kaczanowska Wydawnictwo: Mova Cykl: Prokurator Hanna Osul (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Prokurator Hanna Osul (tom 2)
Mova
2024-02-21
2024-02-21
political fiction polityka prokurator kryminał śledztwo morderstwo .

"Jej sprawa" to drugi tom perypetii Hanny Osul, czyli pani prokurator z Wrocławia, którą mieliśmy okazję poznać w "Okaleczonych". Debiut Anny Kaczanowskiej czytało mi się bardzo przyjemnie, a w recenzji napisałam wówczas, że widzę tu potencjał na dalsze poprowadzenie postaci Hani oraz podkomisarza Mirosława Hetskiego. Kiedy więc pojawiła się kontynuacja, byłam bardzo ciekawa kierunku, jaki obierze autorka. I muszę przyznać, że mnie zaskoczył!

Choć główni bohaterowie łączą obie powieści, a ponadto kontynuowany jest wątek śmierci rodziny kobiety, to "Jej sprawa" posiada inny klimat, niż "Okaleczone"; inaczej zbudowaną fabułę. Zdecydowanie nie jest to książka odtwórcza.

W pierwszym tomie autorka zabrała nas na przykład do małomiasteczkowej społeczności, tutaj zaś trafiamy do tętniącej życiem Warszawy, w sam środek politycznych potyczek. Nagły zgon ministra sprawiedliwości stawia na nogi policję i prokuraturę, ale gorąco jest również w sejmowych i rządowych kuluarach. Czy zbrodnia miała charakter polityczny, czy jednak prywatny? Na jaw wychodzą zaskakujące fakty z życia ofiary, a Hanna będzie musiała poukładać tę łamigłówkę w wyjątkowo dla niej trudnych okolicznościach...

Autorka zgrabnie odnalazła się w tym gąszczu wielkiego świata zestawionego z prywatnymi sprawami poszczególnych postaci. Wątek polityczny dla mnie jest miłą odmianą, bo rzadko czytam fikcję literacką na takie tematy. Został on poprowadzony ciekawie, a śledztwo nie zwalnia tempa. Wracając jeszcze na chwilę do zestawienia z "Okaleczonymi" - tam sprawca był dość łatwy do wykrycia, natomiast w "Jej sprawie" nitki intrygi są bardzo sprytnie poplątane. Do samego końca nie byłam pewna, jak to wszystko się ułoży, a kolejne zwroty akcji udanie budowały obraz całości. Zakończenie pozostawia nadzieję na kolejny tom, którego powstaniu będę kibicować, gdyż polubiłam się i z piórem Anny Kaczanowskiej, i z bohaterami.

Bardzo ciekawie wypadł motyw wątpliwości moralnych pani prokurator, wykreowanej na kobietę silną, ale i wrażliwą. Niezmiennie wciągają mnie dialogi Hani i Hetskiego, pełno sympatii, ale czasem również sarkazmu czy humoru. Mam wrażenie, że w drugiej części Mirka było trochę mniej, więc jako fanka tej postaci tym mocniej mam nadzieję, że jeszcze wróci. Póki co zaś gratuluję autorce książki numer dwa - "Jej sprawa" to potrafiąca zaskoczyć, przyjemna, kryminalna rozrywka 😊

"Jej sprawa" to kontynuacja porywającej historii zapoczątkowanej przez Annę Kaczanowską w "Okaleczonych". Autorka nie zawodzi, ponownie wciągając nas w świat zagadek kryminalnych i politycznych intryg. Fabuła rozpoczyna się od tajemniczego morderstwa ministra sprawiedliwości, a główna bohaterka, prokurator Hanna Osul, zostaje wciągnięta w wir wydarzeń po tragicznej utracie bliskich.

Książka pełna jest dynamiki, a polityczne intrygi i liczni podejrzani utrzymują nas w napięciu. Choć akcja jest wartka, a zwroty akcji liczne, ilość postaci czasem może wywołać pewien chaos w naszej glowie. Jednakże, Osul to postać silna i zdecydowana, gotowa na wszystko, by poznać prawdę.

Mimo że "Jej sprawa" nieco ustępuje swojej poprzedniczce, to nadal jest to wciągająca lektura, która zostawia otwarte drzwi dla kolejnych części serii. Możemy być pewni, że autorka będzie kontynuować historię z równie dużym zaangażowaniem i talentem, co w pierwszej części.😁

Zagadka | morderstwo | tajemnica | rodzina | podejrzani

Współpraca reklamowa barterowa z @wydawnictwomova

Pierwsza część była zdecydowanie ciekawsza, ta mnie trochę wynudziła. Brak wartkiej akcji, nic szczególnego się nie dzieje, tylko gadają i gadają. Końcówka się nieco rozkręciła, ale ogólnie ta książka to zdecydowanie nie moje klimaty.

Co powiecie na powieść w klimacie political fiction? Dziś przychodzę do Was z kryminałem Anny Kaczanowskiej - „Jej sprawa”, czyli kontynuacji książki „Okaleczone”.

Na wstępie zaznaczę, że nie czytałam pierwszego tomu i nie jest on potrzebny do zrozumienia historii z drugiego. Jednak warto znać poprzednią część, bo w „Jej sprawie” znajduje się wiele nawiązań do niej i przez to kilka rzeczy może nam zaspoilerować.

W książce znajdziemy świetnie zarysowaną intrygę, którą wraz z bohaterami będziemy musieli rozpracować. Autorka ma wiele pomysłów w zanadrzu i dzięki temu jej książka jest zaskakująca. Mamy tu wiele zwrotów akcji oraz mnóstwo intrygujących wątków. Tylko czasami miałam problem z dynamiką powieści, która była dość nierówna. Raz pędziła, innym razem za bardzo zwalniała, przez co traciłam zainteresowanie lekturą. Szybko jednak autorka potrafiła na nowo podsycić moje zainteresowanie, co było ogromnym plusem.

Trzeba też przyznać, że autorka potrafi trzymać czytelnika w napięciu do ostatnich stron. Praktycznie do samego końca nie umiałam jednoznacznie powiedzieć, co się wydarzyło i kto jest mordercą. Bardzo mi się to podobało, a samo zakończenie zaskoczyło!

W książce znajdziemy świetnie wykreowanych bohaterów, których bardzo polubiłam. Są inteligentni i gotowi do poświęceń. Zostają uwikłani w swoistego rodzaju grę i obserwowanie, jak próbują wydostać się z pewnych pułapek było intrygujące. Do tego pisarka stworzyła im stosowne portrety psychologiczne, co także bardzo mi się spodobało.

Na pewno kiedyś sięgnę po pierwszy tom tej historii i całą pewnością będę kontynuować przygodę z twórczością autorki przy jej kolejnych pozycjach. Serdecznie polecam.

💭Lubicie tematykę polityki w książkach?

Szczerze, ja nie przepadam. Z tego właśnie powodu trochę ciężko mi było polubić się z tą książką i na dobre wgryźć się w historię z którą mamy tutaj do czynienia. Fabuła kręci się między innymi wokół śmierci ministra sprawiedliwości, więc polityki tutaj zdecydowanie nie brakuje. Miałam naprawdę duże oczekiwania co do tej pozycji, bo widziałam naprawdę sporo zachwytów dotyczących tej książki. Czy ja również się zachwycałam? Niestety, nie do końca.

Mam trochę mieszane uczucia co do niej. Ogólnie pomysł na fabułę naprawdę bardzo ciekawy. Morderstwo w świecie polityki, dużo niewiadomych, jeszcze więcej podejrzanych, sporo zaskoczeń i zwrotów akcji. A to wszystko przeplatane osobistą sprawą głównej bohaterki, która stara się odkryć pewną, nie wyjaśnioną dotąd tajemnicę dotyczącą jej życia prywatnego. Momentami akcja jest naprawdę wciągająca i ciężko się od niej oderwać, chociażby na chwilę. Ale są też takie wątki, które jak dla mnie były zwyczajnie nudne i bardzo spowalniały mi czytanie (tak samo jak przedziwne nazwiska bohaterów 🙄). Mam też wrażenie, że niektóre wątki nie zostały do końca wyjaśnione. W książce naprawdę sporo się dzieje, trzeba się skupić żeby ogarnąć te wszystkie wydarzenia, zapamiętać te wszystkie postacie, a ich również nie brakuje. Przyznaje, że były chwile, w których nieco się gubiłam i musiałam się cofać o kilka kartek, żeby móc zrozumieć co się właśnie wydarzyło. Przez całą lekturę czekałam na jakieś wydarzenie, które będzie takim efektem "wow", ale niestety takiego momentu nie znalazłam.

Zagadka kryminalna i zakończenie są zdecydowanie satysfakcjonujące i jak dla mnie ratują całość.

Książkę można czytać bez znajomości pierwszego tomu.

IG: zakochana.ksiazkoholiczka

💭Lubicie tematykę polityki w książkach?

"Jej sprawa" Anna Kaczanowska

Mimo tego, że widziałam opinie, że można czytać ją bez znajomości pierwszej części to śmiem twierdzić, że po przeczytaniu tej części nie ma żadnej frajdy z czytania "Okaleczonych", bo już znamy mordercę. Ale wybór pozostawiam Wam.

Mamy tu zupełnie nową sprawę ze światka politycznego, ale też kontynuację jednego z wątków z pierwszej części.

Pani prokurator Hanna Osul wróciła z przytupem do nowego spektakularnego śledztwa, ale jej intencje powrotu były podporządkowane prywatnej zemście na mordercy męża i córki. Przyznam, że decyzja "współpracy" z przestępcą była dość ryzykowna.

Oczekiwałam, że będzie to kolejny solidny kryminał, który płynnie połączy elementy kryminalne z obyczajowymi, a wszystko będzie okraszone szczyptą politycznej afery. Nie lubię za bardzo wątków politycznych i możliwe że trochę byłam do tego uprzedzona i nie wciągnęłam się do końca. Pierwsza część była dla mnie bardziej interesująca, byłam tam z bohaterami, chodziłam tymi samymi ścieżkami. Tutaj tajemnicza śmierć ministra sprawiedliwości i związane z tym machlojki polityczne nie były już tak ekscytujące.

Co do bohaterów to pani prokurator znów okazała się być silną postacią, a jednocześnie wciąż tkwiła głęboko w żałobie po najbliższych. Łatwo mi było się z nią utożsamić i tu duży plus dla autorki.

Były momenty, że ta historia trzymała mnie w napięciu, dawała do myślenia jakie granice byłabym gotowa przekroczyć w poszukiwaniu prawdy. Pewien wątek nie został wciąż zamknięty, dlatego czekam na ciąg dalszy.

"Jej sprawa" Anna Kaczanowska

"Jej sprawa" Anny Kaczanowskiej jest kontynuacją powieści "Okaleczonych". Pierwszej części nie czytałam, więc początkowo ciężko było mi się wgryźć w akcję książki. Słyszałam mnóstwo dobrego o "Okaleczonych" więc jeśli uda mi się znaleźć trochę wolnego czasu to z chęcią po nią sięgnę.

Minister sprawiedliwości zostaje zamordowany. Niespodziewanie do prokuratury wraca Hanna Osul, kobieta po śmiertelnym wypadku swojego męża i córki zrobiła sobie przerwę od pracy. Osul postanawia wejść w układ z mordercą: ona weźmie sprawę morderstwa ministra a w zamian za informację śmierci męża. Jak dramatyczne decyzje będzie musiała podjąć Hanna aby rozwiązać sprawę morderstwa swojej rodziny? Czy kobiecie uda się rozwiązać zagadkę morderstwa ministra?

Podczas czytania na pewno nie będziecie się nudzić. Akcja pędzi do przodu, a krótkie rozdziały sprawiają, że nie jesteśmy w stanie odłożyć książki na bok. Zakończenie było dla mnie totalnym zaskoczeniem Bardzo rzadko sięgam po książki w których mamy do czynienia z political ficton - przewodnim motywem w takich książkach jest arena polityczna. Całość czytało mi się całkiem przyjemnie, więc czuję że częściej będę sięgała po ten gatunek. Fabuła książki rewelacyjnie poprowadzona, brak w niej zbędnych opisów, autorka zdecydowanie stawia na konkrety.
Duża ilość osób oraz sporo odniesień do poprzedniej części sprawiało, że momentami się gubiłam, ale było to spowodowany tylko i wyłącznie nie znajomością pierwszej części.
Było to moje pierwsze spotkanie z autorką i myślę, że raczej nie ostatnie. Polecam.

Kryminał "𝐉𝐞𝐣 𝐬𝐩𝐫𝐚𝐰𝐚" z jednej strony można czytać bez znajomości tomu pierwszego, z drugiej warto trzymać się właściwej kolejności i sięgnąć najpierw po "Okaleczone".

Fabuła najnowszej powieści Anny Kaczanowskiej wielokrotne nawiązuje bowiem do poprzednich wydarzeń, dlatego zachęcam do lektury obu części serii z prokurator Hanną Osul.

"𝐉𝐞𝐣 𝐬𝐩𝐫𝐚𝐰𝐚" to wciągający, zaskakujący i momentami mocno trzymający w napięciu kryminał, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje. Autorka umiejętnie wodziła mnie za nos i wciągnęła w wir wszystkich wydarzeń. A działo się sporo, bo niespodziewana śmierć ministra sprawiedliwości to nie przelewki.

Zawsze mam niemałe obawy przed sięgnięciem po książki z motywem politycznym, tu okazały się bezpodstawne, bo Autorka świetnie sobie z nim poradziła.

Duży plus również za ciekawie poprowadzony wątek obyczajowy - lubię, gdy jest tłem w kryminałach i tu wyszło naprawdę bardzo dobrze.

Kreacja głównej bohaterki - prokurator Hanny Osul- to gratka dla miłośników silnych postaci kobiecych. Wiem, że tak jak ja uwielbiacie takie charakterne, zadziorne i charyzmatyczne babki i jestem przekonana, że polubicie się z Hanią.

Z przyjemnością towarzyszę Autorce w jej literackiej karierze i chętnie sięgnę po kolejne powieści spod jej pióra.

"𝐉𝐞𝐣 𝐬𝐩𝐫𝐚𝐰𝐚" to wciągający,...

Po bardzo udanym debiucie #okaleczone przyszedł czas na kontynuację serii z prokurator Hanną Osul. Czy tym razem lektura dostarczyła mi równie dużo emocji? Niestety nie. 🤷‍♀️ O ile pierwsza część była intrygująca i sporo się w niej działo, to przy #jejsprawa trochę się wynudziłam. Długo czytałam tę książkę, nie mogłam wciągnąć się w polityczne rozgrywki, a poza prywatnym wątkiem o pani prokurator, nie zainteresowała mnie ta sprawa. Przykro mi, bo liczyłam na naprawdę dobrą rozrywkę. Może political fiction nie jest dla mnie, a może to tylko drobne potknięcie w dorobku autorki. 😉

Do wrocławskiej prokuratury zostaje przekierowana głośna sprawa podejrzanej śmierci ministra sprawiedliwości. Powraca również Hanna Osul, która ma zająć się tematem. Jej powrót do pracy w tym czasie nie jest jednak przypadkowy. Kobieta wplątuje się w układ z więźniem, który posiada wiedzę o człowieku odpowiedzialnym za tajemniczą śmierć jej męża oraz córeczki. Za te informacje Hania wystawia na próbę własną moralność, podejmuje trudną decyzję i brnie w śledztwo, które ciąży jej coraz bardziej. Kiedy okazuje się, że w dniu morderstwa Wybiska towarzyszką ministra na urodzinowej imprezie była Antonina, dobra znajoma naszej pani prokurator, Hanna zaczyna mieć wątpliwości. Wsparcia szuka u brata, a także komisarza Hetskiego. Ten drugi potępia jej postępowanie, ale pomaga znaleźć rozwiązanie tej patowej sytuacji. Główny podejrzany nie może zostać oskarżony. A Tosia jest idealną pretendentką do miana zabójczyni. Tylko czy warto ryzykować utratę przyjaźni? Ile można poświęcić dla prawdy, która nie zmieni rzeczywistości? I czy uda się uzyskać odpowiedzi na dręczące pytania?

Tego dowiecie się czytając książkę. 🙃 Czy zachęcam do lektury? I tak i nie... Dla mnie nie był to wybitny kryminał, który będę gorąco polecać, ale może zaciekawił Was mój krótki opis i macie ochotę zagłębić się w świat politycznych machlojek. 😊 Mnogość bohaterów i zawiłośćf abuły mnie pokonały, co nie oznacza, że w Waszym przypadku też tak się stanie. 😅 A autorce dam jeszcze szansę. 🤩

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomova . ❤️

"Jej sprawa" to kontynuacja "Okaleczonych". Może pamiętacie, że byłam nieco rozczarowana tą książką. Uważałam i nadal uważam, że autorka nie wykorzystała w pełni potencjału tamtej historii. Mimo wszystko postanowiłam dać jej drugą szansę i sprawdzić, czy tym razem będzie lepiej.

Czy tak było? W mojej opinii niestety nie.
Poraz kolejny zabrakło mi ładunku emocjonalnego, na który tak bardzo liczyłam. W tego typu historiach lubię moment, w którym akcja nabiera zawrotnego tempa, kiedy nie mam czasu na nabranie głębszego oddechu, bo tak wiele się dzieje. Tutaj takiego momentu nie było
Akcja toczyła się powoli. Mogłabym to wybaczyć, gdyby autorka mimo wszystko starała się zaskoczyć czymś czytelnika, utrzymując tym samym jego zainteresowanie...

Niestety nie doczekałam się tego. W zamian otrzymałam zbędne opisy i dialogi, które niestety nic nie wnosiły do całości.
Bohaterowie też nie wyróżniali się niczym szczególnym, łatwo o nich zapomniałam.

Niestety, mimo najszczerszych chęci nie dołączę do miłośników tego tytułu.

Czy tak było? W mojej opinii niestety nie.
Poraz kolejny zabrakło mi ładunku emocjonalnego, na...

• Sensacja
  • Egzemplarz recenzencki