Michał Anioł 500

Okładka książki Michał Anioł 500 Fabio Scaletti
Okładka książki Michał Anioł 500
Fabio Scaletti Wydawnictwo: Jedność sztuka
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Jedność
Data wydania:
2023-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2023-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381448413
Tagi:
Michał Anioł sztuka renesans
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
338
221

Na półkach: , , ,

Michał Anioł 500 to album, który może dostarczyć argumentów w dyskusji o mistrzach renesansu włoskiego. Który z nich był tym największym? Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Rafael Santi, a może Sando Botticelli? Na szczęście Wydawnictwo Jedność stara się godzić zwolenników różnych artystów, wydając wspaniałe albumy serii 500.

Fabio Scaletti, autor tekstów w albumie Michał Anioł 500, przekonuje, że Michał Anioł Buonarotti jest największym artystą wszechczasów. Scaletti argumentuje, że Michelangelo był artystą wszechstronnym, który osiągał wspaniały poziom zarówno w rzeźbie, jak i w malarstwie. Dodatkowo swoje dzieła tworzył samodzielnie, gdyż nie znosił pomocników.

"W dziełach Michała Anioła renesans w sztuce osiąga apogeum, tak że datę śmierci artysty często przyjmuje się jako kres tego etapu dziejów, gdyż wraz z nim kończy się epoka zdominowana przez jednostkę, która opierając się na swych własnych siłach, chce poznać rzeczywistość i nią zarządzać".

Album Michał Anioł 500 prezentuje nam trzy oblicza artysty.

Część pierwsza zatytułowana jest „Michał Anioł, rzeźbiarz”. Sam Buonarotti bardziej czuł się rzeźbiarzem niż malarzem. Chociaż wielu miłośników sztuki docenia Michała Anioła za wspaniałe freski kaplicy Sykstyńskiej, to artysta wyrażał swój twórczy zapał i mistrzostwo w pracy z blokami marmuru.

Kiedy przeglądałem karty albumu prezentujące dokonania rzeźbiarskie Michała Anioła, to z radością odnalazłem tam dzieła, które już miałem szczęście zobaczyć: Dawida, Mojżesza, Pietę czy nagrobki Medyceuszy.

Zobaczyłem też rzeźby, które pewnie widziałem, ale ich nie pamiętam: np. Chrystus Zmartwychwstały z kościoła Santa Maria sopra Minerva w Rzymie. Te zapomnienia oraz „niewidzenia” niektórych dzieł spowodowały, że już dziś planuję podróż do Brugii i powroty do Rzymu czy Florencji.

Druga część albumu poświęcona jest dokonaniom malarskim Michała Anioła. Rozpoczyna się od prezentacji pierwszych prób graficznych lub malarskich, które były czynione według wzorów dawnych mistrzów. Michał Anioł wprawiał się, szukając inspiracji między innymi u Giotta i Masaccia.

Niesamowite wrażenie zrobiła na mnie reprodukcja obrazu Pokusy Świętego Antoniego, który jest przypisywany Michałowi Aniołowi, a obecnie jest eksponowany w amerykańskim muzeum w Fort Worth. Będę wyczekiwał momentu, kiedy obraz ten uda się w podróż do Europy.

Czytając tekst Scalettiego dowiedziałem się, że jedynym obrazem Michała Anioła, którego autorstwa nigdy nie kwestionowano, jest Święta Rodzina z małym Świętym Janem (Florencja, Galleria degli Uffizi). I znów moja pamięć mnie zawodzi, choć w Uffizi byłem wielokrotnie.

Nietrudno zgadnąć, że głównym dziełem malarskim Michała Anioła są freski w kaplicy Sykstyńskiej. Można odwiedzać kaplicę i zadzierać głowę wypatrując licznych opowieści, jakie snuje Michał Anioła komentując Biblię, a i tak, kiedy oglądam reprodukcje w albumie, to odkrywam nowe fascynujące szczegóły.

Ostatnia część albumu Michał Anioł 500 omawia jego pracy architektoniczne, w tym rysunki wykonane przy budowie kościoła San Lorenzo we Florencji czy projekty dotyczące fortyfikacji bram miejskich. Przedstawione są też niezrealizowane lub częściowo zrealizowane projekty dotyczące upiększania Rzymu.

Michał Anioł 500 to album, który może dostarczyć argumentów w dyskusji o mistrzach renesansu włoskiego. Który z nich był tym największym? Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Rafael Santi, a może Sando Botticelli? Na szczęście Wydawnictwo Jedność stara się godzić zwolenników różnych artystów, wydając wspaniałe albumy serii 500.

Fabio Scaletti, autor tekstów w albumie Michał...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Włochy
    1
  • Sztuka
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Michał Anioł 500


Podobne książki

Przeczytaj także