Muzyka duszy

Okładka książki Muzyka duszy Terry Pratchett
Okładka książki Muzyka duszy
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 16) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 16)
Soul Music
Prószyński i S-ka
2013-01-01
2002-01-01
1995-01-01
Piotr W. Cholewa
Śmierć muzyka Ankh-Morpork magowie muzyka rockowa

Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Jacek Dukaj, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Maciej Żerdziński, Andrzej Zimniak, Iwona Żółtowska
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Świat Dysku. Mappa Stephen Briggs, Terry Pratchett
Świat Dysku. M... Stephen Briggs, Ter...

W tym tomie ponownie spotykamy Śmierć. I to po to by się przekonać, że ponownie przechodzi kryzys egzystencjalny i znika. Sfrustrowany Śmierć Szczurów i Pimpuś pamiętając o tym co stalo się, gdy Śmierć zniknął ostatnio, decydują się poszukać następcy. Ich wybór pada na Susan, wnuczkę Śmierci. Sęk w tym, że dziewczyna nie ma zielonego pojęcia kim jest jej dziadek. A do tego w Ankh-Morpork zaczyna dziać coś dziwnego. Nawet jak na to miasto. Pojawia się tajemniczy sklep, którego nie było z magicznymi instrumentami. Przez jeden z nich pojawia się muzyka wykrokowa. A z nią same problemy.
Może mam już przesyt Prachetta, bo ten tom nie podobał się mi tak, jak poprzednie. Mam wrażenie, że to wszystko już było. Zabrakło powiewu świeżości. Głowni bohaterzy jakoś drażnili mnie a fabuła nie zainteresowała mnie zbytnio. Sytuację ratował Śmierć, który pojawiał się zdecydowanie za rzadko. No i jeszcze ten wisielczy humor też na plus.

Uwielbiam postać Susan. Tak po prostu.
A każda część poświęcona Śmierci to okazja do rozrywki i refleksji na najwyższym poziomie.

Uwielbiam postać Susan. Tak po prostu.

Susan tak samo irytująca jak rodzice. Śmierć jak zawsze fajny, ale rzadko występujący. Nowe postacie nudne. Czytałam tylko, żeby skończyć. Jedynie przy magach było trochę lepiej i tyle.

szału nie ma, ale jest trochę zabawnych fragmentów. Do poczytania przed snem

szału nie ma, ale jest trochę zabawnych fragmentów. Do poczytania przed snem

Sex and drugs and rock 'n' roll w wydaniu Pratchetta i to z dużym przymrużeniem oka.
Śmierć po raz kolejny zaczyna myśleć i wstępuje do Legi Cudzoziemskiej. Jego obowiązki przejmuje wnuczka Śmierci, Susan.
W Świat Dysku wkracza muzyka wykrokowa a oczywiście G.S.P Dibbler widzi w tym same korzyści dla siebie i możliwość na kolejny interes.
Tajemniczy sklepik bardzo mi tu przypomniał motyw z książki Kinga.

Tajemniczy sklepik bardzo mi tu...

Trochę mało Śmierci, jak na część Cyklu o Śmierci, ale Susan mnie kupiła i tradycyjnie epizody magów dają radę.

"ZRODZONY BY JEŚĆ SOLIDNE KOLACJE".

"ZRODZONY BY JEŚĆ SOLIDNE KOLACJE".

Susan bardzo, ale to bardzo pragnie być normalna. Nie jest to łatwe, bowiem jest księżną i… wnuczką Śmierci, a to może stwarzać pewne trudności w normalności. Zwłaszcza, kiedy Śmierć znika i trzeba przejąć rodzinny biznes. A tymczasem muzyka się uwolniła… Muzyka z Wykrokiem.

„Muzyka duszy” to kolejny tom z cyklu, który przenosi nas w okultystyczne objęcia Śmierci. Poznajemy Susan, jedną z ciekawszych bohaterek u Pratchetta, która w końcu mierzy się ze swoim dziedzictwem.

Tym razem Pratchett bawi się popkulturą. Gdzieś tam mi mignął punk, ostry rock, a nawet Elvis zabujał biodrami. Latały części bielizny i kolczugi. Pozostało mi nic innego, jak tylko dobrze się bawić i tupnąć nóżką do rytmu.

„Muzyka duszy” jest jedną z ciekawszych pozycji z serii „Świat Dysku”. Filozoficzne rozważania ukryte są tutaj pod kocykiem niezwykłej satyry, którą tylko brytyjski autor potrafił stworzyć. Jest też ten moment, kiedy twórczość Pratchetta jest na najwyższym poziomie. Widać dokładnie przemyślany zamysł, który powstał wiele tomów wcześniej.

Dodam na koniec, że jeżeli zamierzacie sięgnąć po tę pozycję, to warto wcześniej przeczytać „Morta” i ewentualnie „Kosiarza”. Dzięki temu będziecie mieli pełen obraz, który tutaj powstał.

Kolejna powieść ze Świata Dysku to też trzecia z cyklu o Śmierci, czyli jednym z moich ulubionych bohaterów. Nie tylko on jednak się pojawił, ale także cała śmietanka magów z Niewidocznego Uniwersytetu z Mustrum Ridcullym na czele :) Po raz pierwszy mamy do czynienia z Susan Sto Helit, wnuczką mrocznego kosiarza, która niespodziewanie wchodzi w buty swego dziadka i przejmuje jego obowiązki. I jest też, chyba przede wszystkim, muzyka z wykrokiem ;)

Tym razem autor za temat przewodni swojej powieści wybrał szaleństwo muzyki rock&rollowej z całą otoczką wielbicieli, jaka towarzyszyła temu zjawisku w okresie jej największej świetności. W fabule pojawia się wiele nawiązań do klasycznych utworów i zespołów tego gatunku muzycznego, które podczas poprzedniej lektury książki wiele lat temu mi umknęły – teraz lepiej odnalazłam się w temacie, ale zapewne fan rock&rolla potrafiłby ich wyłapać o wiele więcej. Poza tym możemy poobserwować samego Śmierć oczami jego wnuczki i polubić go jeszcze bardziej. W książce dostrzegłam też ukryte smaczki z fizyki teoretycznej, które co jakiś czas wkradają się do twórczości Pratchetta. Humor, jak zwykle, bezkonkurencyjny :)

Bawiłam się podczas czytania świetnie. Autor pięknie nawiązuje do poprzednich tomów, przez co odczuwalna jest ciągłość wydarzeń i kompletność stworzonego przez niego świata. Lekturę tego tomu należy poprzedzić przynajmniej poprzednimi częściami z tego podcyklu, aby uniknąć spojlerów. Jak zwykle polecam :)

Muzyka duszy nie należy według mnie do najlepszych z kolekcji Świata Dysku. Na plus na pewno jest to, że opowiada ona o śmierci, jednak jak na książkę z tego cyklu, trochę mało tutaj PRAWDZIWEJ śmierci. Postać tę zastępuje tutaj Susan Sto Helit, która dokonuje niezłego zamieszania nie pozwalając umrzeć tym, którzy umrzeć powinni. Książka mówi głównie o muzyce, która samym swoim wydźwiękiem uzależnia ludzi, mamy też tutaj zespół muzyczny, którego poczynania śledzimy, oraz elfiego gitarzystę, który opanowany zostaje przez magiczny instrument. Książka taka średnia moim zdaniem w porównaniu do innych ze Świata Dysku, za bardzo się ciągnie i momentami niestety wieje nudą. Postać Susan jakoś nie przypadła mi do gustu i niestety nie udało mi się jej polubić. Liczę, że dalsze tomy bardziej pozytywnie mnie zaszkoczą.

Póki co jedna z gorszych części, jakie czytałam. Takie kopiuj + wklej z "Ruchomych obrazków" tylko zamiast filmów jest muzyka rockowa (wykrokowa),a akcja dzieje się nie w Hollywood tylko w Ankh-Morpork. Śmierć znowu gdzieś wybył, jak w "Kosiarzu". Czyli odgrzewany kotlet.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku