Lepszego przyjaciela nie znajdziesz

Okładka książki Lepszego przyjaciela nie znajdziesz Helmut Schiebel
Okładka książki Lepszego przyjaciela nie znajdziesz
Helmut Schiebel Wydawnictwo: Gdański Kantor Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Einen bessern findst Du nicht. Der Krieg im Osten 1941 - 1945. Ein Zeitzeuge erzählt.
Gdański Kantor Wydawniczy
2023-11-22
2023-11-22
II wojna światowa front wschodni

Chaotyczne zapiski, postacie, a w zasadzie nazwiska bo większość bohaterów jest dość "papierowa", pojawiają się bez żadnego wstępu i jeszcze szybciej znikają (tj. giną w walce). Wiele literówek, także w datach (to chyba cyfrówki). Jeśli ktoś szuka szczegółów o Polsce, Krakowie, Śląsku - to wiele ich nie znajdzie. Trochę o motocyklach, potem głównie działa pancerne. Aha - kilka razy wspominany jest feldmarszałek Schorner - tym razem wyjątkowo nie jako morderca-sadysta ale jako wymagający ale sprawiedliwy pan rozdający kartony papierosów. Bardzo długo bez większych refleksji, naturalnie ani słowa o zbrodniach wojennych, chyba że tych rosyjskich, ale pod koniec ciekawa próba usprawiedliwienia postawy żołnierzy prezentowanej pod koniec wojny. W sumie logiczna i zrozumiała - bali się poddać Rosjanom, walczyli o własne domy i rodziny, stąd walka niemal do samego końca.

Mam mieszane uczucia - posłowie autora jest bez dwóch zdań obrzydliwą próbą zrzucenia z siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności ot klasyczny dobry Niemiec który jedynie walczył ze złym bolszewizmem.
Jednocześnie w treści autor pozwala sobie na cały szereg dygresji i opowieści co najwyżej zasłyszanych ale tak dobrze zapamiętanych, ze nawet wie co kto mówił i w jakim był stanie psychicznym. Moim zdaniem te fragmenty odejmują wiarygodności, parę razy zdarzyło się też umieścić w tej samej sytuacji pewnego feldwebela w dwóch miejscach.
Mapy są tragiczne - współczesny goglemaps i obwódka wokół miejscowości, żeby było wiadomo na co czytelnik patrzy ale nie wynika z nich w zasadzie nic. Zupełnie zbędne moim zdaniem.

Z pozytywów - piechota motocyklowa to nie jest coś o czym czyta się zbyt często. Tu taktyka jej użycia została parokrotnie nieźle opisana i to jest duży bonus dla mnie. Do tego dochodzi kwestia dobrego opisu taktyki użycia pojazdów typu Hornisse co też jest dla mnie sporym bonusem. Mało jest też wydanych po polsku wspomnień niemieckich z walk na terenie dzisiejszej Polski w 1944 i 45 a już w ogóle śladowe ilości mamy publikacji z walk na terenie Czech. To też duży plus tej publikacji.

• DWS wspomnienia Niemców
  • Scan [całość 600 dpi]
  • Pojazdy pancerne
  • II wojna światowa
  • Nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Lepszego przyjaciela nie znajdziesz