Podwójne Święta

2022-11-09
2022-11-09
48 min.

Okładka książki Z pamiętnika babci Ellen DeLange, Ilaria Zanellato
Z pamiętnika b... Ellen DeLange, Ilar...
Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Kot Moneta Cameron Becky, Lily Murray
Kot Moneta Cameron Becky, Lily...

Króciutka opowiastka o różnicach w Świętach Bożego Narodzenia w Polsce i w Ukrainie. Pozwala wyjaśnić dzieciom różnice i przybliżyć ich do zrozumienia czemu nie u wszystkich Święta Bożonarodzeniowe wyglądają tak samo. Myślę, że lektura ciekawa i potrzebna zwłaszcza tam gdzie dzieci z Polski mają styczność ze swoimi kolegami z Ukrainy i różnica jest dla nich zaskoczeniem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy jesteście ciekawi jak spędza się święta w innym kraju?
Czy ciekawi was kultura i zwyczaje na Ukrainie?
"Podwójne święta " to książka Nie tylko dla dzieci , dorosłych również nauczy bardzo ciekawych rzeczy.

Maja i Wojtek odkrywają, że na ich osiedlu są nowi sąsiedzi. Chłopiec postanawia ,że zaprosi ich do siebie aby blizej się poznali. Okazuje się, że są to ukraińskie dzieci ,które mieszkają z babcia.
Podczas wspólnego pieczenia pierniczków dzieci opowiadają o swoich ulubionych świątecznych tradycjach ,a babcie wspominają Boże Narodzenie z czasów dzieciństwa.

"Podwójne święta " to wyjątkowa opowieść, która udowodni ci ,że mimo różnych granic i różnic kulturowych bardzo dużo nas łączy. Będzie to przepiękna podróż, w którą możesz podążać ze swoim dzieckiem.

Książka napisana jest w dwóch językach i przepięknie ilustrowana. Napisana pięknym stylem.,który nie pozwoli Ci się oderwać zanim nie przeczytasz do końca. Idealna czcionka ułatwi czytanie dzieciom starszym a barwę ilustracje sprawia ,że młodsze pociechy również się nią zainteresują.
To idealna pozycja aby rozpocząć ważne rozmowy ze starszymi o różnicach pokoleniowych, tradycjach, oraz pokazać im ,że niezależnie w jakim kraju mieszkasz każde dziecko jest takie same i pragnie tego samego. Być kochanym, akceptowanym , żyć w spokoju i pokoju.

To nasza kolejna pozycja z @wydawnictwo.swietlik ,w której jesteśmy zakochani. Mój Misiek przeczytał ją już tyle razy ,że zna ją prawie na pamięć. 😅
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za możliwość recenzji I czekamy na kolejne perełki. 🎄❄️❤️

Czy jesteście ciekawi jak spędza się święta w innym kraju?
Czy ciekawi was kultura i zwyczaje na Ukrainie?

Tegoroczne święta w wielu domach będą nie tylko biało-czerwone, ale i niebiesko-żółte. I choć święta obchodzimy w innym czasie, bo prawosławne Boże Narodzenie przypada na 07 stycznia, to dość nieoczekiwanie niektórzy z nas do wspólnego biesiadowania będą mogli zasiąść podwójnie 😄.

Nam się ta okazja nie zdarzy, ale wielokulturowością świątecznych obrzędów cieszymy się i z zainteresowaniem je chłoniemy czytając książkę Joanny Jagiełło PODWÓJNE ŚWIĘTA.

Był pewien zimowy, śnieżny poranek, gdy rodzeństwo Maja i Wojtek postanowiło, że chce bliżej poznać swoich nowych sąsiadów. Wprowadzili się tu niedawno. To Sofia i Igor. Pochodzą z Ukrainy. Dzieci umawiają się na wspólne lepienie bałwana, ale pogoda płata im figla, więc za radą babć postanawiają wspólnie upiec świąteczne pierniczki. To jedno popołudnie spędzone przy jednym stole staje się pretekstem do swobodnej rozmowy o świątecznych zwyczajach. Szybko dzieci odkrywają jak w wielu aspektach różnią się one od siebie. Żywo relacjonują i dzielą się swoimi doświadczeniami, aby finalnie stwierdzić, że to cudownie, że polskie i ukraińskie święta obchodzi się innego dnia, bo dzięki temu będą się nimi dłużej cieszyć 😀❤️.

---
Ale mi się to opowiadanie podoba. Zachwyca mnie pomysł autorki, która osadziła całą fabułę w najprzyjemniejszym miejscu w domu - w ciepłej, pachnącej cynamonem i gwarnej kuchni. To tu rodzą się najlepsze wspomnienia z przygotowań do świąt. Dziecięce spojrzenie na świat i beztroskie dialogi, jakie ze sobą prowadzą bawią, wzruszają i wiele uczą, bo w książce znajdziecie mnóstwo świątecznych ciekawostek.

Jeśli jesteście ciekawi co to: Rizdwo, Diduch, Prosfora to serdecznie zachęcam Was do lektury.

PS. Może wydawać się, że w książce jest sporo tekstu, ale tak na prawdę to ta sama opowieść tylko pisana w dwóch językach 🇵🇱🇺🇦.

Losy Polski i Ukrainy w tym roku znów splotły się mocno i ta książka jest tego faktu trochę konsekwencją. Przede wszystkim ma wymiar informacyjny czy edukacyjny. Pozwala przybliżyć obu nacjom świąteczne tradycje sąsiadów. Sprzyja temu to, że jest napisana w dwóch językach. Zawiera najważniejsze zwyczaje świąteczne i porównuje je.

Fabuła książki to wspólne lepienie pierniczków przez mieszkające po sąsiedzku dzieci polskie i ukraińskie. Przez rozmowę wymieniają się one wiedzą na temat swoich tradycji i zwyczajów i porównują je, snując plany obchodzenia podwójnych świąt.

Książkę przeczytaliśmy z 4,5-letnim synem i zaciekawiła go. Fajna rzecz, zwłaszcza że w przedszkolu ma w grupie dużo ukraińskich dzieci.

Fabuła książki to wspólne lepienie...

Interesujący pomysł i bardzo informacyjny. Pokazuje, jak podobnie spędzamy święta, a jednak z jakimi różnicami. Bardzo urocza pozycja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka o świętach napisana w języku polskim i ukraińskim, która będzie doskonałym pomysłem na prezent dla dzieci znających te języki. Fabuła książki jest bardzo ciekawa i może stać się bliska wielu rodzinom. Bohaterowie tej historii Maja i Wojtek mieszkają na pewnym osiedlu, gdzie pojawiają się nowi sąsiedzi - pochodząca z Ukrainy rodzina z dwójką dzieci i babcią. Gdy pojawia się pierwszy śnieg, dzieci obserwują wirujące śnieżynki. Wkrótce postanawiają zaprosić nowo przybyłych na wspólne pieczenie ciasteczek. Podczas tego spotkania dzieci opowiadają o ulubionych świątecznych tradycjach, a babcie o tym, jak wyglądał świąteczny okres w czasach ich młodości. Książka dotyczy świąt i czasu spędzonego razem. W tym wypadku nie tylko z bliskimi, ale także z sąsiadami, a do tego mieszkańcami sąsiedniego kraju. To idealna lektura dla tych, którzy mają w swoim otoczeniu kogoś z Ukrainy, zwłaszcza dzieci. https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/12/podwojne-swieta.html

Wyzwanie LC na grudzien (patronat)

Wyzwanie LC na grudzien (patronat)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż...
W tym roku mamy okazję poznać zwyczaje naszych przyjaciół z Ukrainy.
Ta książka to ciepła opowieść napisana w dwóch językach - polskim i ukraińskim.
Myślę, że jeśli w Waszym otoczeniu mieszka rodzina z Ukrainy to również dobry pomysł na prezent dla niej ❤️
Ja już chyba wiem komu podarujemy nasz egzemplarz ☺️

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż...
W tym roku mamy okazję poznać zwyczaje naszych przyjaciół z Ukrainy.
Ta książka to ciepła opowieść napisana w dwóch językach - polskim i ukraińskim.
Ja już chyba wiem komu podarujemy nasz egzemplarz ☺️

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla wielu z nas tegoroczne święta będą inne. Spędzimy je nie tylko w gronie bliskich, ale także z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy.

Zaskoczę Was pewnie, pisząc że dla nas to nic nowego, od lat bowiem w domu rodzinnym mojego męża, teściowie goszczą przyjaciół z Ukrainy przy wigilijnym stole.

Dziś chciałam Wam pokazać książkę o właśnie takim spotkaniu. Świątecznym spotkaniu dwóch kultur, tradycji i wierzeń.

Maja i Wojtek postanowili pobawić się z rodzeństwem z Ukrainy, które zamieszkało w sąsiednim domu. Z początku mieli wątpliwość jak uda im się dogadać, jednak szybko zostały one rozwiane, bowiem Igor i Sofia znali język polski dzięki swojej babci.

Dzieciaki wspólnie wzięły się do pracy przy produkcji i zdobieniu pierniczków, w czasie której opowiadali sobie o świętach i tradycjach z nimi związanych praktykowanych w ich domach.

"Podwójne Święta" to książka wyjątkowa. Nie jest to lektura o wojnie, lecz o tym co łączy nas wszystkich ponad granicami i wszelkimi podziałami. Która pokazuje, że choć pochodzimy z różnych krajów, mamy różne wierzenia, marzenia i doświadczenia - w głębi serca wszyscy jesteśmy tacy sami.

To wspaniały przegląd polskich i ukraińskich tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Dzięki niej możemy porównać obchody w naszych dwóch państwach.

To książka napisana zarówno po polsku, jak i ukraińsku, która sprawia, że żadne bariery językowe nie będą nam straszne i dzięki niej będziemy mogli dzielić tę ciepłą i pogodną opowieść z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi.

Polecam🤍❤️💛💙

Dziś chciałam Wam pokazać książkę o właśnie takim spotkaniu. Świątecznym...

• LEGIMI
  • Wydane