Kot Moneta

2022-09-28
2022-09-28
Anna Pliś

Okładka książki Dinozaurium. Muzeum Dinozaurów Lily Murray, Chris Wormell
Dinozaurium. M... Lily Murray, Chris ...

Książka „Kot Moneta” Lily Murray od wydawnictwa CzytaLisek nie należy do nowości, ale w tak nowatorski sposób wprowadza najmłodszych w świat sztuki, że nie sposób o niej nie wspomnieć. Wygląda na to, iż rozmowy o sztuce wcale nie muszą być nudne, mogą natomiast zadziwiać i inspirować.
Celem książki jest oswojenie najmłodszych czytelników z obrazem, a konkretnie z dziełami Claude’a Moneta, francuskiego malarza i twórcy impresjonizmu. Jak autorce udało się zachwycić dzieci dziełami sztuki? Posłużył do tego porcelanowy kot Moneta (Chika),ożywiony na potrzeby książki przez mistrza. Staje się on dla czytelnika przewodnikiem po sztuce.

Kiedy tylko Chika otworzyła oczy, od razu poczuła zew przygody i bez zgody Moneta rozpoczęła magiczną wędrówkę prowadzącą przez słynne obrazy malarza...

Historia Chiki została zainspirowana prawdziwą porcelanową figurką przedstawiającą śpiącego kota. W rodzinie malarza przechodziła ona z pokolenia na pokolenie, aż trafiła z powrotem do domu mistrza w Giverny i tam stała się atrakcją dla zwiedzających.
Jak widać wiedza o sztuce, podana z pomysłem, potrafi być dla dzieci ciekawa i wciągająca. Za tło całej historii posłużyły piękne pastelowe ilustracje Becky Cameron. One również skrywają pewną opowieść. Ta niewiarygodna lektura działa na czytelnika poprzez zaskoczenie. Polecamy!

Claude Monet pewnego dnia stuknął 3 razy w porcelanową figurkę kotki. Chika ożyła. Przeciągnęła się i ruszyła na poszukiwanie przygód. Wskoczyła do obrazu. Malarz ruszył za nią…
Pomysł autorki na fabułę opartą na faktach to strzał w 10! Szczypta magii, ekscytujące przygody, psoty, zabawa w chowanego i w detektywa jednocześnie. Całość przemyślana i zabawna. Dziecko tropi Chikę po zostawionych śladach w domu i w obrazach. Starszy pan z brzuszkiem goni kotkę, ale jest nieporadny. A ile przy tym śmiechu, zabawy i nauki!
Pogoń za kotką to okazja do przyjrzenia się w humorystyczny sposób obrazom. Mały czytelnik mimowolnie poznaje dzieła impresjonistyczne Claude’a Moneta. Obcuje ze sztuką przez duże S, uwrażliwia się na nią, a zarazem nie jest przytłoczony nadmiarem faktów. Na końcu poznaje obrazy malarza w oryginalnej wersji i prawdziwą historię figurki kotki.
Zwraca uwagę wydanie i dbałość o szczegóły. Okładka przyciąga wzrok. Bawią zabawy słowami, które przeeeciąągaająąą się, gwiżdżą, KRZYCZĄ! Ilustratorka stworzyła impresjonistyczny klimat. W niebanalny sposób oddała osobowość kotki chadzającej własnymi drogami, barwnie ilustrując jej psoty i przedstawiając znane dzieła malarza w wersji kociej. Dziecko mimochodem ćwiczy spostrzegawczość, szukając kotki w obrazach, jednocześnie szczegółowo się im przyglądając.
Zauroczyła mnie ta książeczka. Zachwyciła. Zafascynowała. Zresztą nie tylko mnie, mamę i bratanicę też. Niby niepozorna, a przykuwa uwagę czytelnika i przenosi go do świata malarstwa impresjonistycznego.
„Kot Moneta” to urocza i zabawna historia o niesfornej kotce Chice, nieco fantastyczna, za to wartościowa i edukacyjna, szeroko otwierająca drzwi do malarstwa światowego. Aż się prosi o więcej tego typu książek z innymi wielkimi malarzami w roli głównej.

"Kot Moneta" to pełna humoru książka wprowadzająca czytelnika do świata dzieł Claude Moneta. Inspiracją do powstania książki była porcelanowa kotka, którą Monet trzymał na poduszce w swoim domu.

Zabawna kotka Chika ucieka malarzowi skacząc z jednego obrazu do kolejnego robiąc przy tym niezły bałagan 😀 podczas tej gonitwy za nieposłusznym kotkiem poznajemy twórczość malarza.

To pięknie zilustrowana książka, dzięki której w zabawny sposób poznajemy impresjonistyczne obrazy Claude Moneta. Książka jest w twardej oprawie, dużego formatu.
Polecam serdecznie z moimi małymi czytelnikami 🙂

Claude Monet wielkim malarzem był, o czym większość dorosłych wie. A jak o tym opowiedzieć dziecku?

Użyć fortelu i to nie byle jakiego. 😉
Zamiast pisać wprost o impresjonizmie, twórczości jednego z najważniejszych jego przedstawicieli, z czego dzieci nie wiele zrozumieją, lepiej napisać o jego kotce. Trzeba przyznać, że autorka Lily Murray miła genialny pomysł na to, jak połączyć przyjemne z pożyteczny i w niezobowiązujący sposób przyciągnąć dziecięcą uwagę w kierunku sztuki.

Chika, bo to ona jest główną bohaterka tej książki, to porcelanowa figurka, którą Monet ożywia. Sam jest tym faktem zaskoczony, a to dopiero początek magicznych zdarzeń, bo kotka zabiera swego właściciela w jedyną w swoim rodzaju podróż po świecie wymalowanym w obrazach artysty. Wpadniemy na obiad do domu rodzinnego Moneta, na dworzec Saint-Lazare i na plażę w Trouville, jednak to dopiero kąpiel w nenufarach zakończy pościg malarza za niesforną kotką. 😅 Niezły ambaras z tego wyszedł i dobrze, że tylko na stronach tej książki, bo jednak w realu wolimy oglądać twórczość Moneta w nienaruszonym stanie.

I mamy to. Mój stary syn był zachwycony lekturą. To głównie sprawka kotki i jej niezwykłej historii. A ja byłam zadowolona, że przy okazji porozmawialiśmy sobie o impresjonizmie i pooglądaliśmy obrazy nie tylko pokazane w tej książe.

Użyć fortelu i to nie byle jakiego. 😉

Książka mnie zauroczyła i sprawiła, że wzdychaniom nie było końca.

Ta pięknie ilustrowana historia pewnego porcelanowego kota, pozwala nam lepiej poznać dzieła Moneta.
Wraz z Chiką zwiedzamy różne miejsca, stworzone przez tego artystę, aby na koniec spokojnie zasnąć na ulubionej poduszce.

Czego chcieć więcej?

Ja chętnie skusiłabym się na wycieczkę po obrazie “Most nad stawem z liliami wodnymi”!
Książkę zabieram do przedszkola i będę ją nie tylko czytała z dziećmi w ramach zajęć edukacyjnych, ale także z moimi małymi pacjentami na zajęciach logopedycznych, gdyż można tutaj sporo podziałać w aspekcie dźwiękonaśladownictwa.

Książka mnie zauroczyła i sprawiła, że wzdychaniom nie było końca.

Czego chcieć więcej?

Ja chętnie skusiłabym się na wycieczkę po obrazie “Most nad...

Ta pozycja, to niesamowita lekcja historii malarstwa, która w niebanalny sposób wprowadza dzieci w świat sztuki - nas zachwyciła od pierwszych stron! Cała historia zaczyna się w niezwykły sposób, a mianowicie pewnego dnia porcelanowa kotka Chika - ożywa! Krocząc własnymi ścieżkami robi niemałe zamieszanie na obrazach mistrza. Dzięki jej ciekawości my - czytelnicy możemy przeżyć magiczną przygodę dodatkowo ciesząc oko przepięknymi obrazami. Idealna lektura na dobranoc, my polecamy!

Nigdy nie jest za wcześnie na zapoznanie dzieci ze sztuką. Trzeba to jednak robić w odpowiedniej formie. Dzięki nowości od @czytalisek_wydawnictwo maluchy mają okazję bliżej przyjrzeć się twórczości Claude’a Moneta.

Bohaterami książki „Kot Moneta” są malarz impresjonizmu Monet i jego kotka Chika 🐈. Cala historia oparta jest na faktach. Monet faktycznie był właścicielem kotki Chiki, ale… była to porcelanowa figurka. Spędziła ona wiele lat w domu malarza, wylegując się na poduszce. Po malarzu figurkę odziedziczył jego syn, a ten podarował ją swej córce. Przez wiele lat nikt nie widział kotki. Uznano ją za zaginioną. Została odnaleziona dopiero w 2018 roku! Dziś znów wyleguje się na swojej poduszce w domu Moneta.

Ta niesamowita historia stała się inspiracją do książki dla dzieci. Otwieramy ją… i okazuje się, że wystarczy trzy razy postukać pędzlem w grzbiet kotki, a ona ożywa! Chika wyrusza przed siebie, a Monet za nią. Po chwili zauważa ją w swoim obrazie i również do niego wskakuje. Jesteśmy świadkami niezwykłej podróży kotki i malarza przez najsłynniejsze obrazy Moneta. Przeskakują z jednego w drugi. Oczywiście na każdym z nich zwierzę zostawia swój ślad – przewrócony wazon, rozsypane owoce, uciekającego ptaka czy plusk w taflę wody. Po wyczerpującej wędrówce kotka wraca na swoje posłanie, Monet stuka w nią trzy razy pędzlem, zmieniając swojego pupila z powrotem w porcelanową figurkę…

„Kot Moneta” to zabawna, ciepła i zaskakująca opowieść, która wprowadzi małych czytelników w świat sztuki 🖼️. Nie sposób nie dostrzec podobieństwa szaty graficznej do twórczości Moneta. Przeważają jasne, delikatne barwy, gra światła, subtelność… Bardzo przyjemnie się je ogląda. A szukanie na kolejnych stronach kotki Chiki to nieodłączny element podczas każdego czytania. 😊

Ta urocza i wartościowa historia zachwyca również pięknym wydaniem. Książka ma twardą, częściowo lakierowaną okładkę i dość duży format. A w środku znajdziemy śliskie strony, na którym możemy podziwiać wspaniałe ilustracje. Polecamy!

Zatrzymane chwile, przesiąknięte emocjami i idealnie oddające urok miejsca, zachwycające detalami i kolorami, rozpływające się w aurze niezwykłości i ulotności. Wielka sztuka przeniesiona na płaszczyznę książki, dostępna dla każdego. Arcydzieła Moneta w zabawny sposób przybliża młodym czytelnikom Lily Murray.

„Kot Moneta” to przyjemna opowieść o zaczarowanej kotce Moneta, która drepcząc własnymi kocimi ścieżkami robi niemałe zamieszanie w obrazach mistrza. Chika jest niesforną łobuziarą, dzięki ciekawości, której my-czytelnicy możemy przeżyć magiczną przygodę. Zabierając nas do wnętrza obrazów Moneta pozwala nam poznać artystę osobiście, jego natchnienia, pasje, zachwyty.

Ten uroczy picturebook to oryginalny, nieco przewrotny, ale przepiękny sposób na przybliżenie dzieciom historii sztuki i działalności artystycznej wielkiego malarza. Ilustratorka Becky Cameron wkomponowała bohaterów opowieści w obrazy Moneta wyróżniając ich konturowaniem, które pozwala odróżnić dzieło artysty od ilustracji książkowej.

Obrazy Moneta są przepiękne, ulotne i magiczne same w sobie (zwłaszcza te z jego ukochanymi liliami wodnymi),ale ta historia nadała im jeszcze więcej magii. Jednocześnie wielką sztukę potraktowała z nutą dowcipu sprawiając, że stała się ona bardziej dostępna dla każdego.

Pięknie wydana, pozwalająca na zachowanie aury dzieł, którymi była inspirowana, krótka, prosta, wyjątkowa. Dajcie jej się zaczarować.

„Kot Moneta” to przyjemna opowieść o zaczarowanej kotce Moneta,...

Bardzo sympatyczna i śliczna książka. Powinna spodobać się zarówno dzieciom jak i starszym miłośnikom sztuki.

Pewnego dnia dzieje się rzecz niesłychana!

Porcelanowa kotka Moneta o imieniu Chika ożywa i zwiewa. Malarz rusza za nią w pogoń. Kotka jednak nie wybiera zwyczajnej kryjówki. Postanawia się przespacerować po obrazach.

I tak, w pogoni za nią, Monet wchodzi kolejno do swoich obrazów. Tu spacerują po ogrodzie, by za chwilę znaleźć się na dworcu kolejowym, skąd pociągiem jadą nad morze.

Wreszcie wracają na ulubiony mostek malarza, pod którym rozciągają się jego ukochane nenufary. Chika nieopacznie wpada do wody, skąd Monet pospiesznie ją wyciąga i razem wracają do domu.

To była dopiero przygoda!

"Kot Moneta" to nietuzinkowy spacer po dziełach słynnego malarza. To fantastyczna opowieść o tym jak wiele można zamknąć w ramach obrazu, jak wiele zawrzeć na płótnie.

To pozycja inspirowana prawdziwą porcelanową kotką, będącą własnością Moneta.

Bardzo lubimy do niej wracać ❤️

Pewnego dnia dzieje się rzecz niesłychana!

• Z obrazkami
  • Przeczytane 2022