Kasia Kometka. Orbitki

Wilga
2023-09-27
2023-09-27
39 min.

Wasze dzieci lubią kosmos? Są ciekawe tego, jak może wyglądać życie, kiedy człowiek mógłby “więcej” w tym temacie?

Seri ORBITKI to, aktualnie, cztery książki autorstwa Małgorzaty Korbiel z ilustracjami Oleny Burgenkovej od wydawnictwa Wilga. Głównymi bohaterami jest rodzeństwo — Maks oraz Oliwka. Wraz z rodzicami mieszkają oni na trzeciej planecie od słońca. Mają bardzo ciekawe życie, o czym można przeczytać w poszczególnych częściach: TAJEMNICA MAKSA, NAJLEPSZY PREZENT, KASIA KOMETKA oraz GALAKTYCZNY LUX.

W książeczkach można śledzić przygody głównych bohaterów. Są uczestnikami ślubu i wesela swojej cioci, która wychodzi za znaną gwiazdę. W kolejnej książeczce Maks znajduje sobie dość nietypowego przyjaciela i skrywa to w tajemnicy przed rodziną. Rodzeństwo wybiera również prezent dla swojego kolegi, który później jakimś cudem znika i koniecznie muszą jakoś rozwiązać ten problem. Ponadto rodzeństwo uczestniczy w targach, na które musi przygotować coś specjalnego.

Cała seria jest bardzo sympatyczna, warta zawieszenia oka. Problemy tej dwójki bohaterów wcale nie różnią się od problemów naszych ziemskich przedszkolaków, z tym, że podróżują oni autolotami oraz muszą nosić specjalne hełmy kosmiczne, kiedy opuszczają swoją planetę (z ogromną łatwością). Książeczki są bardzo kolorowe, cieniutkie, nie ma w nich zbyt dużo tekstu, dlatego sprawdzą się na szybką czytankę wieczorem (no chyba, że dziecko chce przeczytać wszystkie 4). Na końcu każdej książeczki są pytania, z pomocą których można sprawdzić, czy dziecko słuchało z uwagą, a ponadto każda książeczka zawiera świecące w ciemności naklejki (potwierdzam, świecą).

To kolejna książeczka o rodzinie Orbitków. W tej odwiedza rodzinę kuzynka Kasia Kometka. Na czas odbudowy jej domu zamieszka z nimi. Bowiem na Marsie deszcz meteorytów zniszczył część domów. Teraz trzeba będzie odbudować je. Kasia zaczęła chodzić do przedszkola wraz z Orbitkami.

To bardzo fajna książeczka dla dzieci. Pobudza wyobraźnię i uczy, że warto być pomysłowym oraz pomocnym. Bowiem z czasem każdy doceni osobę, dzięki której lepiej się pracuje, organizuje, ze świetnymi pomysłami. Uczy dzieci, żeby dobrze się bawić, wystarczy trochę wyobraźni. Jest to świetna seria i na pewno wrócimy do niej nie raz. A naklejki są świetnym dodatkiem.

„Orbitki” to seria dla najmłodszych autorstwa Małgorzaty Korbiel od Wydawnictwo Wilga, w której ukazały się kolejne dwa tytuły – „Galaktyczny Lux” oraz „Kasia Kometka”.Na początku każdej książeczki autorka przedstawia nam bohaterów – rodzinę Orbitków w skład, której wchodzą mama, tata oraz bliźniaki – Maks i Oliwka. Rodzinka ta mieszka na trzeciej planecie od Słońca, czyli na Ziemi w roku 3022. Ciocia Aurelka i wujek Lucjan biorą ślub, na który zaprosili swoich najbliższych - rodzinę Orbitków. Jednak dzieciaki boja się węża z kieszeni wujka, a także są ciekawi jak ciocia daje radę chodzić w klapkach na oczach. A wszystko przez jedną podsłuchaną przypadkowo rozmowę rodziców. Czy dzieciaki mają czego się obawiać? Czy uda im się wyjaśnić wszystkie nieporozumienia? I kim tak naprawdę jest wujek Lucjan? Przeczytajcie, duża dawka uśmiechu i dobrej zabawy gwarantowana.

Maksa i Oliwkę odwiedza kuzynka Kasia, której dom został zniszczony przez deszcz meteorów. Dziewczynka idzie wraz z bliźniakami do przedszkola, w którym grupa wpada na pomysł kiermaszu. Zebrane podczas niego fundusze maja pomóc w odbudowie zniszczonych domów w bazie na Marsie. Czy spontanicznie wymyślone przez dzieciaki przedsięwzięcie na szanse na powodzenie? Przekonajcie się sami, a po lekturze dowiecie się kto otrzymał specjalny dyplom od pani Asteroidki.

Małgorzata Korbiel stworzyła bardzo ciekawe i zarazem krótkie historyjki, które z pewnością pokochają młodzi czytelnicy.
Dużym atutem serii są przepiękne ilustracje, a także starannie dopracowane wydanie.
Na końcu każdej książeczki znajdziemy kilka pytań, które pozwolą sprawdzić, czy dziecko dobrze zrozumiało i zapamiętało treść opowiadania. Nagrodą za to będą naklejki, które świecą w ciemności.

Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po kolejne tomy tej serii, a za egzemplarze do recenzji dziękuję Wydawnictwo Wilga.

• W. Wilga
  • Czytam sobie 2023