Proces norymberski

Okładka książki Proces norymberski Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Okładka książki Proces norymberski
Joe J. HeydeckerJohannes Leeb Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Sekrety Historii historia
historia
Sekrety Historii
Der Nürnberger Prozess
Wydawnictwo RM
2023-10-18
2023-10-18
Marek Zeller
historia proces norymberski II wojna światowa Hitler zbrodnie wojenne

Okładka książki Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Proces norymbe... Joe J. Heydecker, J...
Okładka książki Proces w Norymberdze Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Proces w Norym... Joe J. Heydecker, J...
Okładka książki Trzecia Rzesza w świetle Norymbergi : bilans tysiąca lat Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Trzecia Rzesza... Joe J. Heydecker, J...

Są na kartach historii wydarzenia tak istotne dla ludzkiej tożsamości, że świat powinien o nich pamiętać. Należy do nich proces norymberski. Nie z powodu niewielkiej ilości nazistów postawionych w stan oskarżenia czy przez wzgląd na wyroki, niewspółmierne do popełnionych czynów, ale dlatego, że podczas procesu winni stanęli przed obliczem wymiaru sprawiedliwości i musieli zdać relację ze swoich zbrodniczych czynów. O tym wydarzeniu przypomina nam trzecie już wydanie książki autorstwa Joe’a J. Heydeckera i Johannesa Leeba pt. „Proces norymberski”, która ukazała się w ramach znakomitej serii „Sekrety historii”, nakładem Wydawnictwa RM.
🧑‍⚖️
Autorzy tej książki zapraszają czytelnika do rzeczywistości powojennej, odtwarzając trudy alianckiego polowania na nazistów, szczegółowo prezentując przebieg kolejnych zeznań oskarżonych o zbrodnie przeciw ludzkości i świadków ich poczynań, by wreszcie ukazać również kulisy polityki Hitlera od momentu wstąpienia na urząd kanclerski aż do śmieci Führera. Wiele miejsca poświęcono tu na szczegółową analizę przełomowych wydarzeń sprzed wojny i kolejne kampanie realizowane przez hitlerowców w ogarniętej konfliktem zbrojnym Europie. Nie brak też wzmianek o obozach koncentracyjnych, zjawisku Holocaustu czy kulisach wielkiej porażki III Rzeszy na Wschodzie. Na tych kilkuset stronach wprost roi się od ciekawostek, których nie znajdziecie w szkolnych podręcznikach.
🧑‍⚖️
„Proces norymberski” to pozycja o niełatwej problematyce. Wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia i żywego zainteresowania tematem. Nie sposób poświęcić jej jednego czy dwóch wieczorów, bo ma do zaoferowania znacznie więcej niż Nam się wydaje. Nie jest to pozycja z gatunku tych, które powielają prawdy oczywiste na temat ideologii nazistowskiej i konsekwencji porażki Hitlera w II wojnie światowej, a raczej przedstawiony z wyjątkową precyzją obraz narodzin zła, jego destrukcyjnych działań i wreszcie finału w postaci procesu, który dla części oskarżonych nazistów był początkiem końca.
🧑‍⚖️
Serdecznie polecam „Proces norymberski”, bo to lektura historyczna i ponadczasowa zarazem, warta każdej minuty poświęconej na jej przeczytanie.

Bardzo dobra, ciekawa i dobrze czytająca się książka. Na podstawie zeznań i dowodów przedstawionych w czasie procesu poznajemy historię Trzeciej Rzeszy, oprócz tego przeczytamy ciekawe opisy o tym jak łapano oskarżonych czy jak się zachowywali w celi czy sądzie. Polecam.

„23 października (cela Schachta)

Mam pełne zaufanie do sędziów i nie obawiam się konsekwencji. Kilku oskarżonych jest niewinnych, większość to zwykli zbrodniarze. Nawet Ribbentrop powinien zostać powieszony za swoją głupotę; nie ma gorszej zbrodni niż głupota”.

W roku 2015 podczas moich odwiedzin w Norymberdze zresztą całkowicie przypadkowych, bo tylko przejazdem byłam pozytywnie zaskoczona, że sąd, w którym odbywały się procesy, a także kawiarnia były otwarte dla Polaków całkowicie za darmo. Można było zwiedzić gmach i dodatkowo napić się kawy, to wszystko za okazaniem polskiego dowodu. Wbrew pozorom Niemcy z tamtych terenów uważają Hitlera za zbrodniarza i nie znajdują dla niego żadnego usprawiedliwienia, nie żywiąc jednocześnie tak dużej pogardy dla Polaków, jak ma to miejsce w części kraju położonej bliżej Nysy Łużyckiej.

Procesy Norymberskie wywoływały wiele emocji, najczęściej także skrajnych opinii, a także wiele strachu nawet wśród cywilów. Efekty były skromne. Łącznie zarzuty postawiono 208 osobom. [...] Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwe formy osądzania zbrodni nazistowskich, postępowania toczone w zasadzie do dziś, to wszczęto procesy w około 5 tysiącach przypadków. Tymczasem, historycy obliczają, że w działalność machiny nazistowskiej było zaangażowanych 5 milionów osób. Proces norymberski miał sprawić, by przywódcy III Rzeszy nigdy nie stali się bohaterami narodowymi, by sztandary niemieckie nigdy nie pochyliły się nad pomnikiem historycznych zbrodniarzy. By przyszłe pokolenia Niemców uznały krwawą winę i spłacić mogły- i chciały — straszliwy dług wobec całego świata. Czy, to faktycznie się udało, każdy powinien ocenić sam.

Trzecie wznowienie pozycji Panów Joe J. Heydeckera oraz Johannesa Leeba Proces Norymberski w serii Sekrety historii, po raz kolejny cieszy się popularnością, mimo naprawdę dużej objętości. Autorzy, uzupełniając dodatkowymi dokumentami, cytatami oraz fotografiami oddają do rąk czytelnika jeden z najbardziej oczekiwanych, ale też niemiarodajnych procesów świata. Książka ta, to nie tylko wskazanie winnych, których udało się złapać i osądzić, ale także porażka aliantów w kwestii takich nazwisk, jak Robert Ley, Gustav Krupp, czy Martin Bormann. Pozycja ta obnaża również zbrodnie systemu komunistycznego i zadaje wiele obiektywnych pytań w stosunku do osoby Józefa Stalina i jego ówczesnych poczynań.

O procesie w Norymberdze powstało wiele gorszych i lepszych dzieł. Dla mnie im bogatsza bibliografia i dodatkowe dokumenty, tym lepiej taka właśnie jest ta książka. Ponad 650 drobno zapisanych stron, ukazujących nie tylko zło nazizmu, ale także nieporadność aliantów, kumoterstwo, wielkie pieniądze, czy nepotyzm. Niezwykle ciekawe, jest to, że głównym oskarżycielem procesu podstawowego był Robert Houghwout Jackson, który po ogłoszeniu wyroku złożył swój urząd 17 października 1946.

Dodatkowo Autorzy zamieścili wiele ciekawych fotografii, które przybliżają nam cały wygląd tego głośnego procesu. Wisienką na torcie publikacji, są usuwane przed laty przez komunistyczną cenzurę fragmenty dotyczące paktu Hitlera i Stalina oraz zbrodni katyńskiej. Polecam bez dwóch zdań.

zaczytanizkawa.blogspot.com

„23 października (cela Schachta)

Jak zawsze mam problem z oceną książki tej tematyki. Niemniej jest to jedna z najlepszych książek tego gatunku, które miałam okazję przeczytać. Ta jedna książka jest skrótem 42 tomów procesu Norymberskiego, więc jest to kropla w morzu, ale bardzo dobrze opracowana. Czyta się ciężko, im bliżej końca tym gorzej mi było. Książka świetnie naświetliła mi kilka spraw, dowiedziałam się także czegoś nowego. Mnóstwo faktów wskoczyło na swoje miejsce. Człowiek tak mało wie o tak istotnych sprawach. A wiele niestety zostanie bez odpowiedzi.

Ksiazek, filmow i publikacji o procesach norymberskich powstalo wiele. To jedna z nich.
Autorzy, niemieccy dziennikarze (jeden z nich obecny na sali Trybunalu, uczestnik wojny na kilku frontach),w niemeczacy sposob opisuja ten bezprecedensowy proces. Ale nie tylko. Znalazla sie tu rowniez geneza powstania nazizmu, towarzyszacy temu wydzwiek, podkreslono niemiecki konformizm w tym czasie i role oskarzonych. Opisano trud ukonstytuowania sie Trybunalu i jego konsekwencje, a takze sam wyrok i jego uzasadnienie.
Tytaniczna praca zmiescia sie na szesciuset stronach (akta mialy miec przeszlo 27tys stron),zawiera clou odpowiedzi oskarzonych i ich zachowan, a autorzy staraja sie wykazac, ze wbrew niemieckiej opinii publicznej, nie byl to sad zwyciezcow nad zwyciezonymi.

Bardzo przystępnie i ciekawie opisany najsłynniejszy chyba proces sądowy w historii. Heydecker i Leeb zaczęli od tego, jak w ogóle doszło do procesu norymberskiego, dlaczego taki wybór lokalizacji, kogo postanowiono tam sądzić, a także kto i na jakich zasadach miał proces przeprowadzać. Już same te początki były bardzo ciekawe, a książka przecież dopiero się rozkręcała. Potem mogliśmy zapoznać się z sylwetkami oskarżonych, treścią oskarżenia, przebiegiem obrony - wszystko w oparciu o tysiące stron dokumentów sądowych, przez które musieli przedrzeć się autorzy. Poskracali oni większość wypowiedzi na sali sądowej, zachowując jednak ich sens, by przybliżyć czytelnikowi przebieg procesu. Muszę przyznać, że czytało się to świetnie, choć czasami męczyły powtórzenia - nawet jeśli powtarzające się wypowiedzi pochodziły z innego dnia rozprawy, to czy naprawdę było potrzebne umieszczanie tego w książce jeszcze raz? W efekcie "Proces norymberski" jest trochę rozwleczony i gdzieniegdzie męczący - szczególnie, że autorzy dość szczegółowo omówili też zbrodnie oskarżonych, czyli po prostu dojście nazistów do władzy, II wojnę światową i zbrodnie na terenach okupowanych. Nie twierdzę, że nie było to istotne dla lektury, ale można było podać to wszystko bardziej skrótowo - nie wybrałam tej książki po to, by czytać o pożarze Reichstagu czy innych powszechnie znanych wydarzeniach mających miejsce na lata przed procesem... Trochę obniżyło to moją końcową ocenę lektury, wciąż jednak uznaję, że jest to książka bardzo dobra, która zaspokoi ciekawość miłośników historii - warto po nią sięgnąć :).

Najlepsza książka o procesie norymberskim i całym tle tego historycznego wydarzenia. Pozycja obowiązkowa dla miłośnik ów zarówno historii, ale także prawa. Książka porusza także zagadnienia prawne, tj. przyjęcie modelu procesu i procedury, sposób formułowania aktu oskarżenia, wprowadzenie nowych instytucji (np. organizacja przestępcza - SS) i zwrócenie uwagi na kontrowersje związane zasadą nullum crimen sine lege.
Dla prawnika interesującego się historią, w tym w szczególności II WŚ to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem.

Jedna z tych wstrząsających książek... Opis procesu Norymberskiego i rozliczenie z głównymi kierownikami hitlerowskiej machiny (bez Hitlera, z oczywistych względów),ale też historia II Wojny Światowej z jej tłem politycznym i wieloma okropnościami. Znowu trudno było mi uwierzyć, że ludzie ludziom mogli zgotować ten los... Kompletny surrealizm... Można mieć jedynie nadzieję, że to nigdy się już nie powtórzy. Ale czy na pewno...?
Sam proces był jednak chyba najlepszą reakcją na jaką Alianci mogli się po swoim zwycięstwie zdobyć. Zimne i metodyczne osądzenie skrajnej megalomanii i szczytu odczłowieczenia.
Must read.

To jedna z najtrudniejszych książek do przejścia, a jednocześnie jedna z najważniejszych, której fragmenty powinny być obecne na lekcjach historii w każdym miejscu na świecie. Proces hitlerowców w Norymbergii jest uzupełniony ogromną ilością informacji dotyczących czasów przedwojennych i sposobu budowania klimatu pod to, co wydarzyło się później. To historia chorego umysłu wizjonera, któremu przy udziale kilkunastu wiernych sobie osób udało się dokonać największej ludzkiej masakry. Są momenty w książce, których naprawdę nie da się czytać bez łez w oczach, opisy zagłady, które wzbudzają wielkie emocje. A co stałoby się gdyby Hitler wygrał wojnę? Jego plany sięgały bardzo daleko, jego umysł płynął gładko ku swojej wizji nie zważając na nowe okoliczności, mając takich współpracowników wszystko mogłoby się ziścić. Ta książka zostanie we mnie na bardzo długo. Ten ból również. Ludzie ludziom zgotowali ten los.

Książka bardzo obszerna, przedstawiająca wyroki, zeznania, a także wydarzenia, które doprowadziły oskarżonych na ławę. Jest ciężka, ale warto po nią sięgnąć, by poszerzyć wiedzę z jednego z najbardziej głośnych procesów w historii ludzkości.

• II wojna światowa
  • E-Booki