Himmler. Buchalter śmierci

2012-12-06
Sebastian Szymański, Jarosław Skowroński
Sebastian Szymański Jarosław Skowroński biografia historia Himmler śmierć

Himmler – biografia zbrodniarza

W książce „Himmler. Buchalter śmierci” autor podjął się przedstawienia biografii jednej z najbardziej przerażającej i tajemniczej postaci w III Rzeszy. Himmler – człowiek wywodzący się z katolickiej rodziny, niepozorny i zakompleksiony człowiek pod wpływem sprzyjających czynników zmienił się w osobę skazującą niezliczoną liczbę osób na śmierć w komorach gazowych. Gdyby nie był on zbrodniarzem wojennym, najpewniej nie zwróciłby niczyjej uwagi. Jest to najobszerniejsza i najdokładniejsza biografia tego zbrodniarza jaka jest dostępna na rynku. Longerich przedstawia nam całą historię tego człowieka – od jego skromnych początków do końca wojny i samobójstwa. Dzięki temu poznajemy jego drogę do karier – od początków w SS poprzez Gestapo i policję aż do ministra spraw wewnętrznych i dowódcy armii „Wisła”. Oprócz tego Longerich przedstawia portret psychologiczny Himmlera i wszystko co miało na niego wpływ. Co ciekawe mamy tutaj też dostęp do wielu wspomnień osób mających kontakt z Himmlerem. Dążący do władzy Reichfuhrer nie cofnął się przed niczym.
Trzeba przyznać, że jest to znakomicie napisana biografia. Niech nikogo nie zrazi pokaźny rozmiar, gdyż jest tutaj 900 stron do przeczytania, ta książka jest warta każdej chwili czytania. Autor powołuje się tutaj na wiele dokumentów, które dopiero niedawno ujrzało światło dzienne. Peter Longreich jest niemieckim historykiem a także wysokiej klasy specjalistą w dziedzinie historii narodowego socjalizmu i Holokaustu. Całą bibliografię Himmlera przedstawił w sposób niezwykle spójny. Polecam każdemu pasjonatowi historii II wojny światowej. Czytajcie.

Jak autor zakłada nie można wyciągnąć więcej na ten czas nowych informacji z archiwów, więc jest to aktualna biografia Himmlera i jednocześnie pełna historia SS.

Aby lepiej zrozumieć co działo się podczas drugiej wojny światowej na terenach polskich ziem a także w innych częściach Europy i świata należy przeczytać to obszerne dzieło pomimo jego objętości i ogromu faktów jakie się w nim znajdują, co może często wydawać się nużące.

Książka pełna szczegółów, dat, nazwisk i przypisów. Trudna w odbiorze, pełna dygresji, a jednocześnie wydaje się pomijać ciekawe szczegóły. Między właściwymi rozdziałami są również "tematyczne" (a nie biograficzne) sekcje, które spowalniają "tempo".
Niewątpliwie włożono tu dużo rzetelnej pracy (ponad trzy tysiące przypisów!),ale nie czyta się tego najlepiej.

Ciężko ocenić jednoznacznie niemal ,,tysiącstronicową" księgę. Myślę, że jest trochę nierówna, choć może to przez to, że ten o kim książka traktuje miał po prostu różne okresy w życiu.

Pierwsze 20 % nosi znamiona wybitnej. Autor chronologicznie skupia się na życiu i psychice młodego Himmlera. Jest dużo kontekstu rodzinnego, wiele cytatów z dziennika i listów.

Potem jednak ,,główny bohater" staje się mocno odczłowieczonym piastunem organów. Nie jest tak, że sam Himmler ginie w olbrzymim gąszczu instytucji i organizacji. Występuje prawie na każdej stronie. Autor mocno jednak odszedł od jego rodziny i osobistych przemyśleń a bardziej skupił się na politycznych machinacjach, wydawaniu rozkazów itd. Ta część książki jest dużo mniej chronologiczna, a bardziej problemowa. Napisana trudnym językiem, czasem, delikatnie rzecz ujmując, mało pasjonująca.
O ile to logiczne, że jest bardzo dużo nawiązania do historii i polityki (tego drugiego przede wszystkim),o tyle nie mogę zrozumieć dlaczego w środku książki wątki odejścia od chrześcijaństwa, rodziny zostały potraktowane trochę po macoszemu.

Końcówka była jednak dobra, bo autor świetnie ukazał jakim Himmler był cynikiem z cienkim płaszczykiem ideałów. Wątek próby przehandlowania Żydów nie był mi znany i biorąc pod uwagę wcześniejsze ,,dokonania" - jest nad wyraz zaskakujący.

Dla koneserów, bo środek dość ciężki do przebrnięcia.

Potem jednak...

Bardzo dobra pozycja.
Autor w bardzo szczegółowy sposób przybliża nam sylwetkę jednego z najbardziej bezwzględnych nazistowskich przywódców. Poznajemy jego historię od najwcześniejszych lat do samobójczej śmierci, zaraz po zakończeniu wojny. Książka pokazuje nam jaką osobą był Reichsführer SS, jego ambicję i chęć uzyskania jak największej korzyści, w jak najszybszym czasie. Nie skupia się ona jednak na samej postaci nazisty, ale również na całej machinie zagłady jaką stworzył. Poznajemy w niej jak z ideologii powstanie jedna z najstraszniejszych organizacji w dziejach, jaką był "SS". Przybliżony zostaje jej struktura, zakres działania, organizacja, obowiązki funkcjonariuszy, jak również sylwetki najbardziej zasłużonych osób dla "zakonu", którzy swoją brutalności zaimponowali Himmlerowi, co pozwoliło mi piąć się po szczeblach kariery. Książka jest odpowiednia dla każdego kogo interesuje historia okresu drugiej wojny światowej. Osobiście gorąco polecam.

Bardzo dobra pozycja.

Biografia nazisty doskonałego. Człowieka oddanego sercem i rozumiem nazizmowi oraz pragnącego wielkości germańskiej. Celem były potężne Niemcy, ideologia była narzędziem do celu. Himmler był ogarnięty idę, od samego początku, od kiedy był małym chłopcem. Pragnął wielkości dla swojego narodu i dostał możliwości w dorosłym życiu, aby te pragnienia realizować. Nie uważał się pewnie za zbrodniarza, raczej w zimy sposób wyznawał ideę że cel uświęca środki (masowe morderstwa, prześladowania, ludobójstwo). Książka szczegółowo opisuje aparat jaki stworzył, bardziej jest zatem biografią samego systemu niż osoby. Przez to mamy całą masę informacji, nazwisk, dat. Dla mnie jako niezawodowego historyka było to czasem nużące, ale wiem że bez szczegółów nie zobaczę całości. Dlatego książkę przeczytałem. Przeczytałem i nie żałuje. Dzięki niej inaczej patrzę na osobowości ludzkie które mnie w życiu otaczają. Każda z nich nosi w sobie dobro i piękno, ale niektórzy mają tą niszczycielską siłę, której może nie widać, a będzie widać kiedy okoliczności będą inne. Tak było z Himmlerem, niszczycielska siła w połączeniu z czasami w których żył, stworzyła zło. Zło które zraniło miliony ludzi.

„Himmler” to gigantyczne dzieło obrazujące przepoczwarzanie miłego chłopca z sąsiedztwa w synonim hitlerowskich zbrodni.
Dzięki mrówczemu przekopywaniu archiwów, misternemu kojarzeniu faktów, analizie pamiętników Himmlera, nawet czytanych przezeń książek, autor odtworzył drogę od wierzącego, chorowitego młodzieńca z dobrego domu, do pozycji najważniejszego i najbrutalniejszego zausznika Fuhrera. Zrekonstruował dojrzewanie do życiowej roli architekta potężnej maszynerii obozów zagłady. Obozy w założeniu Himmlera (stąd „Buchalter”) miały na siebie i na Rzeszę zarabiać. W praktyce istotnie generowały krocie, co zostało również przez Longericha skrupulatnie opisane.

Longerich pokazuje nam także formację SS zza kulis. Oglądamy niemal sektę z perspektywy jej zwierzchnika - przerażającą, czasem groteskową i karykaturalną, gdzie ideologia była über alles in der Welt...

2028

Peter Longerich, jeden z najwybitniejszych historyków niemieckich, który specjalizuje się w pisaniu książek które przybliżają, postaci znane z ciemnej strony ludzkości, takie jak Himmler, czy Goebbels.
Każda z tych rozpraw, swoim rozmiarem i nagromadzeniem faktów, niejednego czytelnika uczyniła niedostępnym na wiele godzin.Bo co by nie mówić o tematach jego książek, są one zaskakująco ciekawie napisane.

Biografia, jednego z najbardziej złowieszczych, a jednocześnie, jednego z najbardziej tajemniczych osobowości, z najbliższego otoczenia Hitlera.Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że ten, pochodzący z katolickiej rodziny, niepozorny człowiek, zyskał taką złowrogą sławę.
Był jednym z koordynatorów eksterminacji Żydów,a w swoich planach, czy działaniach nie cofał się przed niczym.

Równocześnie, z opisu osób, które go poznały osobiście, wyłania się obraz człowieka cichego i miłego, który zawsze jest uprzejmy w stosunku do rozmówcy.
Człowiek ten posiadając niemalże władzę absolutną nie wahał się jej używać, aby realizować swoje chore plany, mające na celu"oczyścić rasę niemiecką".

Również jego śmierć, w ostatnich dniach wojny pozostaje zagadką.Nie wiadomo, czy truciznę zażył dobrowolnie, czy podano mu ją siłą.Akta, które mogłyby potwierdzić lub obalić niektóre tezy, utajniono na 100 lat, do roku 2045.

Niech nikogo nie przerazi, 900 stron lektury.Czyta się tą książkę jednym tchem.Fascynująca lektura która, wraz ze wzrastającym zainteresowaniem, wywołuje także strach i przerażenie, myślą o tym, do czego zdolni są ludzie, którzy dostają władzę absolutną, bądź są opętani ideologią, która nie miała prawa powstać.Pozycję tą otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i s-ka.

Przeczytałem !
Bardzo trudna pozycja w zakresie ilości faktów. Momentami można się pogubić. Wskazana bardzo dobra znajomość wydarzeń II wojny światowej. Warta przeczytania. Można ulec zniechęceniu i zmęczeniu, ale można ją przeczytać z przerwami. Przeczytaj !

Przeczytałem !

Najwspanialsza książka mojego życia. Dzięki niej zmieniło się moje spojrzenie na życie i stosunek do innych ludzi. Jest to długa i wyczerpująca biografia osoby, która mimo wielu krzywd ze strony innych ludzi pozostała człowiekiem mądrym i szanującym wszystkich. Dzięki przeczytaniu tej książki możemy zrozumieć, że powojenne oczernianie "hitlerowców" to jedynie propaganda zwycięzców, będących samemu ludobójcami. Przed rozpoczęciem warto sięgnąć do opisu, znajdującego się na okładce

• Biografie
  • Do kupienia