Jak dwie krople wody

Okładka książki Jak dwie krople wody Monika Michta
Okładka książki Jak dwie krople wody
Monika Michta Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo WasPos
2023-11-22
2023-11-22

Uwielbiam romanse historyczne, więc z wielką chęcią sięgnęłam po książkę Moniki Michty „Jak dwie krople wody”. Po samym tytule i pięknej okładce możemy się domyślić, że w historii mamy do czynienia z siostrami, które są identyczne, ale jak się zagłębimy w lekturę, dowiemy się, że jest to podobieństwo tylko pozorne.

Bliźniaczki Ariel i Kasandrę poznajemy już jako małe dziewczynki. Od razu da się wyczuć, że mają zupełnie inne charaktery, jednakże mało kto potrafi rozróżnić, która jest która, nawet rodzice mają z tym problem. Cassie jest dobra, szybko się uczy, lubi rozmawiać z ludźmi i im pomagać, natomiast Ariel jest zadufana w sobie, leniwa i myśli tylko o strojach. Pojawia się więc różnica w wychowaniu – matka bierze pieczę nad Ariel, by wydać ją za mąż za markiza, natomiast Kasandrą najczęściej zajmuje się ojciec, który pokazuje jej, jak dbać o majątek ziemski. Dla Aleksandra najbardziej liczy się dobro córek, ale z żądzą małżonki i jej podopiecznej nie jest w stanie wygrać, dlatego skupia się, by jego ulubienica wyszła za mąż z miłości, a nie dla tytułu. Bardzo szybko okazuje się, że Cassie ma się ku Robertowi, synowi jego przyjaciela, ale na drodze do ich szczęścia staje Markiz Brougham, który nie cofnie się przed niczym, by zdobyć dawno upatrzoną Kasandrę, a nie jak wszyscy zakładali Ariel. Mężczyzna osacza młodą kobietę, próbuje zmusić ją, by się mu poddała, natomiast dziewczyna zakochana w innym musi walczyć o siebie i miłość. Czy jej się to uda? A może Darryl pokrzyżuje plany wszystkim? Jaką rolę odegra w tej historii chłopak, któremu Cassie najprawdopodobniej uratowała przed laty życie?

To tylko kilka pytań, które nasuwają się podczas lektury „Jak dwie krople wody”. Muszę przyznać, że w tej książce intryga goni intrygę, a od czytania jest się ciężko oderwać – musiałam odłożyć książkę, by położyć się spać i nie mogłam doczekać się powrotu z pracy, żeby znów po nią sięgnąć! Jednak mam kilka uwag. Przede wszystkim zabrakło mi „wejścia w głowę” Ariel, o której raczej mało się dowiedziałam, gdyż opowieść kręciła się głównie wokół Cassie. Myślałam, że poznamy bliźniaczki w równej mierze, więc się odrobinę rozczarowałam. Nie chcę spojlerować zakończenia, ale też zabrakło mi szczegółów życia małżeńskiego Ariel – czego doświadczyła od mężczyzny, w którego była tak zapatrzona. Krótka wzmianka na ten temat mnie nie usatysfakcjonowała, z chęcią przeczytałabym więcej, bo był to bardzo ciekawy wątek, szczególnie że jej mąż okazał się niezwykłym okrutnikiem, o czym można się już wcześniej przekonać. Ciekawi mnie po prostu, jak Ariel poradziła sobie z sytuacją, w jakiej się znalazła.

Bohaterowie książki są bardzo wyraziści, mają swoje odmienne charaktery. Jednych polubiłam, innych niekoniecznie, ale pewnie o to chodziło. Moim ulubieńcem stał się Alex – poczułam do niego sympatię, gdy tylko wkroczył do akcji. Z chęcią poznałabym jego historię, jaki się stał, czy odnalazł szczęście i miłość.

Mimo tych drobnych uwag książkę polecam całym sercem! Bardzo dobrze się ją czyta, akcja jest dynamiczna i pełna napięcia. Wokół bohaterów krąży miłość, co nadaje smaku całości, oraz czyha niebezpieczeństwo, które muszą pokonać. Mimo że historia posiada zamknięte zakończenie, ja po cichu liczę na dalsze losy z perspektywy Ariel lub Alexa
7/10

Bliźniaczki Ariel i Kasandrę poznajemy już jako małe...

„Jak dwie laleczki, śliczne laleczki (...)”
Debiutancka powieść Moniki Michty „Jak dwie krople wody” to jedna z pierwszych powieści, którymi rozpoczęłam miesiąc marzec. Historia bliźniaczek, które musiały sporo przejść by odnaleźć swe szczęśliwe zakończenie, ale czy aby na pewno to szczęście nie będzie ułudą?

„Ja mogę wszystko. I będę miał wszystko co tylko chcę. A ja chcę ciebie (...)”
Wicehrabia Aleksander Wood i jego żona Cecylia doczekali się potomka, a raczej dwóch, bo na świat przychodzą bliźniaczki podobne do siebie jak dwie krople wody.
Podobne z wyglądu ale nie charakteru.
Kasandra pracowita, spokojna, miła, kochająca świat i ludzi i Ariel zakochana w fatałaszkach, marząca o pozycji, straszna egoistka.
Kiedy dziewczęta wchodzą w wiek odpowiedni do zamążpójścia, matka chce wydać je za mężczyzn bogatych i z pozycją, nie patrząc na uczucia.
Cassie kocha Roberta Shaw'a i bez względu na wszystko chce iść za głosem serca, co nie podoba się matce dziewczyny i markizowi.
Dla Ariel matka wybiera markiza Darryla Brougham'a, tylko co stanie się w sytuacji gdy ten wybierze inną siostrę?
Czy Robert przyjaciel z dziecięcych lat zostanie mężem Kasandry, a może ojciec odda ją w ręce innego?
Czy Cassie uda się uciec przed zemstą markiza?
Do czego jest zdolny odrzucony mężczyzna i czy w końcu ktoś go powstrzyma?
Jaki los czeka Ariel?
Czy siostry mają szansę na prawdziwe szczęście?

„Polało się wiele łez, ale tym razem były one pełne miłości i nadziei.”
Przyjemna i niewymagająca lektura autorstwa Moniki Michty sprawie, że na jeden wieczór czytelnik cofa się w czasie do epoki książąt, markizów, baronów i wicehrabiów.
Do czasów balów, gdzie pozycja liczyła się bardziej niż serce.
Opowieść o dorastaniu do życia, do postrzegania świata i ludzi, czasem w bolesny sposób, o przemocy fizycznej i psychicznej.
To opowieść o miłości pięknej, miłości siostrzanej, rodzicielskiej, czasem bardzo trudnej, a czasem pięknej.
To historia o nienawiści i brutalności, a także o przyjaźni zbudowanej na trudnej przeszłości, ale silniejszej niż śmierć.
Język którym posługuje się autorka jest całkiem przyjemny jednak chyba bardziej współczesny a nie odzwierciedlający czasy minionych epok.
Bohaterowie ciekawi, czasem zaskakujący jednak czy rodzic może przez całe życie nie odróżniać swoich dzieci?
Uważaj czego pragniesz, bo może się okazać, że marzenie zamieni się w koszmar.

„Jak dwie laleczki, śliczne laleczki (...)”

„Ja mogę wszystko. I będę miał wszystko co tylko chcę. A ja chcę...

✧ 𝑅𝑒𝑐𝑒𝑛𝑧𝑗𝑎 ✧
"Jak dwie krople wody "
Monika Michta współpraca reklamowa @WasPos

Głównymi bohaterkami książki są bliźniaczki Kasandra i Ariel, o zupełnie odmiennych charakterach.
Ich wygląd i zniewalające podobieństwo sprawia, że dziewczynki mylą nawet rodzice
Kiedy dorosły, wybrały własne drogi życiowe i ukształtowały swoje charaktery to odróżnienie ich stało się o wiele łatwiejsze
Kasandra jest miła i uprzejma, pragnąca wyjść za mąż z miłości, marzy o tym by być dobrą kobietą i żoną
natomiast Ariel traktuje innych z pogardą i kieruje się w swoich wyborach materialnymi korzyściami. Ich losy splatają się w kontekście wyboru partnerów życiowych oraz realizacji marzeń.
A w jaki sposób?
Kasandra wybrała już swego przyszłego partnera życiowego
Jest to chłopak z którym zna się od dziecka
Wierzy że uda im się stworzyć związek idealny
Ariel za to nie ma jeszcze nikogo
A dokładniej mówiąc dopiero upatrzyła sobie mężczyznę z którym chce się pobrać, gdyż ten jest „bogaty”
W życiu zazwyczaj nic nie jest tak jakbyśmy tego chcieli
Markiz nie chce związku z materialistką ale nie tylko dlatego że nie podobają mu się jej poglądy i czuję się wykorzystywany
Głównym powodem jego decyzji jest fakt, że zakochany jest w Kasandrze
I choć ta nie chce o tym słyszeć gdyż ma już przecież swoją miłość z którą pragnie żyć długo i szczęśliwie, to zdaje sobie sprawę z tego kim jest mężczyzna w niej zakochany
Znany jest on ze swej determinacji i tego, że zawsze dostaje tego co chce
W tym przypadku obie strony mają problem
Czy Ariel zaakceptuje odrzucenie i jego powód?
Co dalej będzie z Kasandra? Z jej związkiem i marzeniami o prawdziwej miłości?
Czy da się zrobić tak, aby każdy z tej trójki był szczęśliwy i dostał to czego chce?

Książka w ciekawy sposób przedstawia różne obrazy miłości oraz klimat dawnych czasów,
Staje się o wiele ciekawsza kiedy bohaterka zaczyna opisywać wnętrza zamków, komnat, przyrody oraz ludzką nieśmiałość. Nadaje to wiele charakteru

✧ 𝑅𝑒𝑐𝑒𝑛𝑧𝑗𝑎 ✧
"Jak dwie krople wody "
Monika Michta współpraca reklamowa @WasPos

Opowieść przypomina trochę bajkę o dobrej i złej siostrze, lecz mimo
tego skojarzenia, jest tu wiele do przemyślenia.
Życie sióstr ma wiele odcieni, niby bliźniaczki, jednakowo
wyglądające, jednak charaktery tak różne, że ...
Kasandra kontra Ariel, Markiz Darryl Brougham kontra Robert, czysta
miłość kontra złe zamiary i obsesja oraz przemoc - to wszystko
przyciągnie uwagę czytelnika.
Jest i dobry ojciec, ale i matka wpatrzona tylko w pieniądze i w jedną z
sióstr, jest przyjaźń, no i uczucia - te dobre i te złe.
Akcja raz powolna, innym razem przyspiesza, trochę w życiu sióstr
namiesza, nie wszystko jest takim jakim się wydaje.
Czy zło zostanie ukarane? Czy prawdziwe uczucie zwycięży?
Autorka stopniuje napięcie. Na pewno polubicie pewne osoby, inne będą na czarnej liście, jednak najważniejsze jest tutaj chyba pewne przesłanie, ukryte między wierszami, więc czytając warto na chwilę się zatrzymać, przemyśleć takie a nie inne postępki bohaterów.
Polecam, czyta się się z ciekawością i czas szybko mija. Czy to bajka
czy życie? Czytajcie, myślę, ze warto.

Opowieść przypomina trochę bajkę o dobrej i złej siostrze, lecz mimo
tego skojarzenia, jest tu wiele do przemyślenia.
Życie sióstr ma wiele odcieni, niby bliźniaczki, jednakowo
wyglądające, jednak charaktery tak różne, że ...
Kasandra kontra Ariel, Markiz Darryl Brougham kontra Robert, czysta
miłość kontra złe zamiary i obsesja oraz przemoc - to wszystko
przyciągnie uwagę...

Dziś przychodzę do was z książką ,, Jak dwie krople wody" Moniki Michta. Jest to romans historyczny. Muszę przyznać, że do tej pory nie czytałam książek z takim motywem. Jakoś nigdy nie było mi po drodze z książkami historycznymi, ale tym razem zaciekawił mnie opis i byłam ciekawa historii dwóch identycznych sióstr.☺
Książka przedstawia losy dwóch sióstr bliźniaczek, niby identyczne nikt nie mógł ich rozróżnić , a tak naprawdę ich charaktery były całkiem odmienne. Jedyną osobą, która je odróżniała był Robert, który od najmłodszych lat kochał Kasandrę.
Kasandra była bardzo spokojną, cierpliwą osobą, uczyła się szybko nowych rzeczy, była ciekawa świata i ludzi, była bardzo życzliwa i pomocna.Za to jej siostra bliźniaczka Ariel była całkowitym jej przeciwieństwem interesowały ją tylko bale, suknie, drogie błyskotki, życie w dostatku, ludzi miała za nic chyba, że mieli władze i pieniądze w tedy znaczyli,,coś " w jej oczach.
Wszystko się zmienia gdy na ich drodze staje Markiz Darryl Brougham, Kasandra się go boi a Ariel wręcz za nim przepada. Ale los nie jest łaskawy dla sióstr, ponieważ Darryl chce Kasandrę a nie Ariel, ale Robert zrobi wszystko, aby jego ukochana Kasandra była tylko jego.
Jak potoczą się losy kochanków? Czy Kasandra i Ariel zaznają szczęście? Czy Darryl dostanie to co chce?
Przekonajcie się sami. ☺

,, Jak dwie krople wody" są debiutem autorki, sam pomysł, fabuła, styl Moniki bardzo mi się podobał. Aż sama byłam zdziwiona, że jednak romans historyczny może mi się podobać. ☺W książce nie wieje nudą cały czas coś się dzieje, znajdziecie tu miłość, zazdrość, okazanie łaski drugiemu człowiekowi, faworyzowania jednej z córek, oddanie, wdzięczność za uratowanie życia, co skutkuje całkowitym oddaniem. Mi się książka podobała, zachęcam was , abyście sami wyrobili sobie o niej zdanie. ☺

Książka przedstawia losy dwóch sióstr bliźniaczek, niby...

Dzisiaj przychodzę z opinią o książce Jak dwie krople wody.

Pierwsze co, to okładka jest nieco mylna, gdyż siostry w rzeczywistości były blondynkami z niebieskimi oczami.

Poza tym wszystko się zgadza.

Bardzo krótka, dynamiczna i pełna akcji historia bliźniaczek, które są córkami hrabiego.

Jest tu miejsce na miłość, intrygi, zasadzki, porwania... A nie będę wszystkiego wymieniać ale te nieco ponad 250 stron jest nasycone szybka akcją, która nie zwalnia ani na chwilę a wręcz mam wrażenie, że ciągle nabiera tempa aż do samego końca.

Nie powiem, żeby to była książka wymagająca wiele wysiłku i zrozumienia.
Jest to lekka i sympatyczna opowieść, w sam raz do zimowej herbatki.

Romans historyczny aczkolwiek nie znajduję skomplikowanych słów dla epoki za co jestem wdzięczna autorce.

Nie brakuje tu także p***mocy, złego markiza i rozbójników.

Całkiem przyjemnie spędziłam z nią wieczór, idealna do rozerwania się bez stresu i ciśnienia.
Muszę także przyznać, że mogłaby być dłuższa o te 100-150 stron i niektóre wątki mocniej rozwinąć ale nie narzekam, było przyjemnie się zrelaksować przy tej lekturze.

Dzisiaj przychodzę z opinią o książce Jak dwie krople wody.

Poza tym wszystko się zgadza.

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

Pewnej nocy w posiadłości wicehrabiego Aleksandra na świat przychodzą dwie dziewczynki. Bliźniaczki są tak do siebie podobne, że nawet rodzice mają problem z odróżnieniem ich. Mimo iż z wyglądu dziewczynki są nie do rozpoznania to ich charakter jest zupełnie inny. Kasandra to miła I uprzejma młoda dama, która traktuje wszystkich z życzliwością bez względu na posiadany majątek i Tytuł. Pomaga w obowiązkach i interesuje ją wszystko co jest związane z prowadzeniem domu. Kasandra pragnie wyjść za mąż tylko I wyłącznie z miłości, a nie dla tytułu czy bogactwa. Zakochuję się w swoim przyjacielu Robercie, z którym znają sie od dzieciństwa. Marzy o wspólnej przyszłości.
Ariel natomiast to typowa panienka z dobrego domu. Wszystkich traktuje z pogardą i uważa się za lepszą. W wyborze męża kieruje się wielkością majątku oraz tytułem. Za swój cel obrała Markiza Darryla. Niestety Markiz ma inne plany i swoje zainteresowanie kieruje w stronę Kasandry, co nie do końca odpowiada bliźniaczkom. Darryl jednak znany jest ze swojej nieustępliwości i zamierza dopiąć swego i poślubić właśnie Kasandrę.

Jak potoczą się losy bliźniaczek? Czy los ześle im to o czym marzą, czy wręcz przeciwnie? Czy Kasandra zazna szczęścia u boku ukochanego Roberta, a Ariel dopnie swego i usidli Markiza?

Muszę powiedzieć że jak dla mnie jest to fajna I przyjemna książka a autorce gratuluję udanego debiutu. Osobiście jestem fanką romansów historycznych i czułam zawód że książka tak szybko sie skończyła😉 Autorka potrafi zaciekawić czytelnika i spowodować że nie odłożycie książki aż do ostatniej strony. Moją faworytką jest oczywiście Kasandra. Dziewczyna, dla której nie liczą się pieniądze czy władza a prawdziwe uczucia. Woli wyjść biednie za mąż ale z miłości. Mam nadzieję że Pani Monika napisze dla nas jeszcze nie jedną książkę, gdyż bardzo odpowiada mi ten styl pisania. I z ogromną przyjemnością sięgnę po kolejne książki😊
Za egzemplarz do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu @waspos 😘🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

2/2024
Dzień dobry Kochani 😘 Dzisiejsza recenzja będzie na temat książki Moniki Michty pt. ,,Jak dwie krople wody", którą przeczytałam w ramach #współpracabarterowa z wydawnictwem @waspos.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu @waspos 😘

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

Poznajcie dziewczyny tak do siebie podobne, że wręcz identyczne. Kasandra i Ariel są córkami Wicehrabiego Aleksandra, jednak poza więzami krwi i wyglądem zewnętrznym niewiele je łączy. Gdy kończą 10 lat, rodzice usilnie namawiają je do zamążpójścia. Każda z dziewcząt inaczej widzi swoją przyszłość u boku wymarzonego kandydata. Podczas gdy Kasandra pragnie wyjść za mąż z miłości, jej siostra Ariel marzy jedynie o tytule szlacheckim i majątku przyszłego wybranka. Której z nich uda się osiągnąć swój cel i jaka będzie cena ich marzeń o idealnym życiu? Jednak aby się tego dowiedzieć, musicie sięgnąć po debiutancką powieść Moniki Michty. Zanim to jednak zrobicie, zapraszam was moi drodzy do przeczytania mojej recenzji.
Zacznę od tego, że ta książka jest tak dziwna, że prawdopodobnie nie będę w stanie jej obiektywnie ocenić. Mogę powiedzieć tylko jedno – jest to jedna z najsłabszych książek, jakie miałam możliwość recenzować w 2023 r., o ile nie najsłabsza. Nie wiem jaki cel przyświecał autorce podczas tworzenia tej historii, ale moim zdaniem nie ma ona ani sensu, ani „ładu i składu”. Postacie są płaskie, a całość przypomina moje pierwsze opowiadania, które tworzyłam jeszcze jako dziecko. Liczyłam na emocjonującą, trzymającą w napięciu opowieść przesyconą dworskimi intrygami, miłostkami i gorącymi porywami namiętności. Dostałam historię, w której przerost chęci zwyciężył nad możliwościami jego wykonawcy. Jedyna scena miłosna opisana została …jednym krótkim zdaniem. W niektóre wydarzenia trudno mi było uwierzyć. Rodzice niemogący rozróżnić własnych córek? Przecież wystarczyło ubrać je inaczej lub chociażby jednej z nich delikatnie podciąć włosy. Niespodziewany wybuch miłości pomiędzy Kasandrą a Robertem? Hmm, w to także trudno mi uwierzyć. Poza tym być może przegapiłam (przespałam) ten moment, ale czyżby autorka skupiona na usilnym podkreślaniu kontrastów w charakterach dziewczyn zapomniała wspomnieć o ich wyglądzie? W zasadzie od początku też wiedziałam, jak potoczy się cała historia, zupełnie jakby autorka pisała według jakiegoś z góry założonego scenariusza. Do ostatnich stron liczyłam na to, że coś się coś ciekawego się wydarzy, akcja ruszy z kopyta, a emocje poleją się strumieniami. Jednak nic takiego się nie stało. W ciągu ostatniego roku miałam przyjemność przeczytać kilka bardzo dobrych romansów historycznych i każdy z nich mogłabym wam polecić. Niestety debiutanckiej powieści pani Michty polecić wam nie mogę i chciałabym o niej jak najszybciej zapomnieć.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @waspos

Kasandra i Ariel są tak podobne do siebie, że nawet rodzice nie potrafią ich rozróżnić. Jednak podobne one są z wyglądu, różnią je charaktery. Kiedy ktoś zaczyna rozmowę z którąś z nich, od razu wie, z którą rozmawia. Od początku jest jedna osoba, dokładnie chłopiec z sąsiedztwa - Baron Robert, który tylko spojrzy i wie, która to Ariel, a która to Kasandra. Bo Kasandra od małego jest jego przyjaciółką. I tak jakoś od przyjaźni do miłości tylko jeden krok, a wszystko wskazuje, że ta dwójka od samego dzieciństwa jest ku sobie. Jednak jak przystało na romans historyczny, tutaj panują pewne obyczaje i zasady. A tak się składa, że kiedy te bliźniaczki jako 10 letnie dziewczynki pokazują się na swoim pierwszym w życiu balu, wpadają w oko Markizowi Darrylowi Brougham. Przyglądając się obu panienkom od razu skupia się bardziej na Kasandrze. I podczas kolejnych lat, kiedy to te dziewczynki dorastają i stają się młodymi kobietami, Markiz robi wszystko, alby poślubić Kasandrę właśnie. Nie przyjmuje do widomości, że już jest obiecana komuś innemu. Jest w stanie wszystko zrobić, nawet posunąć się do złych rzeczy, aby osiągnąć swój cel. Nawet wykorzystać przyjaźń z księciem. A to może wróżyć nieszczęście naszej Cassie. Czy prawdziwa miłość ma tutaj szansę? Do czego tak naprawdę jest w stanie posunąć się zaślepiony rządzą mężczyzna? Kto tu okaże się prawdziwym przyjacielem, a kto zdrajcą? I co tu się jeszcze wydarzy?

Książkę czyta się ekspresowo. Dosłownie płynie się przez tę historię. Towarzyszymy rodzicom bliźniaczek - Wicehrabiostwu od momentu narodzin ich córek, aż do .... do ich dorosłości, tyle zdradzę. Obie siostry, choć tak podobne z wyglądu, a różne z charakterów, są naprawdę zaskakujące. Te ich pomysły, naprawdę zaskakują. Ale i bawią czasami. Poza tym niby obie wychowywane przez tych samych rodziców, a jednak matka skupia się bardziej na jednej, a ojciec na drugiej. Taki rodzicielski podział. Czy dobry? Moim zdaniem nie powinno być takich podziałów. Ale życie rządzi się swoimi prawami. Autorka pokazała trochę życia z dawnych czasów, kiedy to panowie starali się o rękę wybranki, ale były i takie sytuacje, kiedy o jedną starało się kilku i wygrywał ten z najwyższą pozycją społeczną - co nie zawsze podobało się ów pannie. Jednak ona nie miała nic do gadania. Dzięki tym dwóm pannicom możemy też popodziwiać piękne stroje, dwory, dworki i zamek oraz wszystko to co jest w środku, ten przepych i elegancja. Możemy pozachwycać się balami, na których bawią się bohaterowie. Przeżyjemy też momenty łamania konwenansów, różnych intryg, oszustw i podstępów. Będzie się tutaj działo sporo. Zatem jeśli lubicie romanse w klimatach historycznych, to zachęcam i polecam Wam tę książkę. Polubiłam Kasandrę od razu, ale i Ariel mogłaby moją koleżanką zostać. Nie wiem co Autorka na to, ale ja to chętnie poczytałabym coś tego typu jeszcze. Zatem czekam na kolejne powieści od Moniki Michta.

Jak dwie krople wody — Monika Michta

- Uważaj czego sobie życzysz -

Lektura dla czytelników 16+ oraz lubiących romanse historyczne. Mocno chcę podkreślić ważne tematy, które zostały tu przedstawione. Są to między innymi takie jak: przemoc fizyczna i psychiczna, porwania, irracjonalne zachowania psychiczne (psychopatyczne),nadużycia statusu społecznego, zastraszanie itp.
To w jak subtelny sposób autorka opisuje miłość to mało kiedy możemy teraz uraczyć w obecnych na rynku książkach. Zbliżenia kochanków są przedstawione z takim smakiem, oraz subtelnością, że można wręcz odczuć tę tryskającą miłość. Wszystko to aż do tego stopnia, że aż włoski jeżą mi się na skórze i dostaje wykwitu rumieńców na twarzy. Dodatkowo to wszystko może pobudzić nasza wyobraźnia.
W ciekawy sposób został też oddany ten niezwykły klimat tamtych dawnych czasów. Opisy zamków, komnat, przyrody, bogactw, ale także ludzka nieśmiałość oraz delikatność. Dużym plusem w tej powieści jest fakt, że wszelkie opisy przedstawione są w zrównoważony sposób i nie przytłaczają one głównych wątków książki. Nie w sposób tu pominąć działań w swataniu i wejściu na tzw. "salony".
Moją ulubioną postacią został Wicehrabia Aleksander, który chciał, aby jego córki miały przyszłość przepełnioną miłością. Mimo tego iż był on bardziej postacią drugoplanową, to jednak odgrywającą tutaj kluczową rolę.
Podany tutaj przykład jednej z bliźniaczek, Ariel, wyraźnie pokazuję, że im wyżej unosisz głowę i zadzierasz nosa, tym boleśniejszy jest twój upadek.
Ważną lekcją jest również to jak, kto jest wychowany, co zostało tutaj dokładnie pokazane.
Cassandra, była spokojna i liczyła się dla niej miłość, a za to jej siostra, to zdecydowanie jej przeciwieństwo. Ta była nadwyraz nadpobudliwa i liczył się tylko status społeczny.
Pierwsza z nich miała za wzorzec ojca, a druga matkę.
W drugim przypadku takie nastawienie do bogactwa i zabieganie o więcej i więcej to trochę tak jak było podczas jednej rozmowy u rodzinny Bennett z " Duma i uprzedzenie". Niestety, ale w tym przypadku to kobieta, aż pluła jadem i dopiero później zrozumiała swój błąd.
Podczas całej tej podróży odczujemy wiele emocji; od strachu, złości, wściekłości, poprzez oddanie, radość, aż po tą prawdziwą miłość, która dodała siły, aby walczyć.
Pięknym tutaj przykładem jest mega odwaga kobiet. Pokazano jak przy zachowaniu zimnej krwi udało się pokonać tyrana.
Powieść pełna jest zwrotów akcji, przez co trudno mi było się oderwać od jej czytania.
Zakończenie według mnie zostało ukazane nadzbyt pochopnie, mogło one zostać nieco bardziej rozbudowane, a tak odniosłam wrażenie, jakby zostało napisane na siłę...
Pięknie, że wszytko się w końcu ułożyło. Jest to idealna lektura po ciężkim dniu.
Gwarantuje, że szybko się od tej książki nie oderwiecie.
Moja ocena 9/10
Dziękuję wydawnictwu Waspos za możliwość zrecenzowania egzemplarza.

Cytat z książki:
" [...]; jak zrobiłam coś inaczej, niż on myślał, że ty to zrobisz, bił mnie. - Przełknęła ślinę, nie patrząc na siostrę, po chwili zaczęła się śmiać. - Szczerze mówiąc, to chwilę mi zajęło mi zrozumienie całej sytuacji. - Spojrzała na każdego po kolei. - Tak bardzo byłam zadufana w sobie - powiedziała już bez uśmiechu. [...] "

Jak dwie krople wody — Monika Michta

- Uważaj czego sobie życzysz -

• Współpraca recenzencka
  • Przeczytane w 2023
  • Samodzielne
  • Współpraca Recenzencka

Dodaj cytat z książki Jak dwie krople wody