Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji

Okładka książki Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji Peter Zeihan
Peter Zeihan Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The End of the World Is Just the Beginning. Mapping the Collapse of Globalization
Zysk i S-ka
2023-11-20
2023-11-20
2022-06-14
Tomasz Bieroń
polityka energetyka wojna kryzys transport

Okładka książki Układ Sił 17/2020 Jacek Bartosiak, Rafał Brzeski, Marek Budzisz, Grzegorz Lindenberg, Radosław Pyffel, Witold Repetowicz, Peter Zeihan
Układ Sił 17/2020 Jacek Bartosiak, Ra...
Okładka książki Układ Sił 9/2018 Rafał Brzeski, Sławosz Grześkowiak, Piotr Plebaniak, Tomasz Rydelek, Peter Zeihan
Układ Sił 9/2018 Rafał Brzeski, Sław...

Jest to z pewnością ciekawa książka. Autor mówi o szeroko pojętych mądrych rzeczach związanych z naszą globalną przyszłością, w sposób prosty, zabawny i przystępny. Wracając do tych mądrych... nie mam takiej wiedzy, by ocenić, czy to co mówi jest prawdą. Na pewno głęboko wszystko posprawdzał, przeanalizował, ale... no właśnie, na swój amerykański sposób. Wszyscy wiemy, że Ameryka jest wielka i cudowna, ale czy tak na prawdę świat jaki znamy istnieje tylko dzięki niej? Nie wiem, być może tak jest. Peter Zeihan pisze na tyle przekonująco, że udało mu się mnie nie tyle przekonać do swoich racji, co nieźle nastraszyć, bo według niego za chwilę nawet zakup spodni nie będzie możliwy, a cytrusy staną się tylko wspomnieniem. Pomijając, że nie do końca mu ufam z tą Ameryką, na wiele spraw ta książka otworzyła mi oczy, za co jestem wdzięczna. Czytało się na prawdę dobrze. Zazwyczaj takie książki mnie męczą, czytam bardziej z uporu niż fascynacji, ale w tej styl pisania był tak fajny, luźny, że przeczytałam całość bardzo szybko.

Mam mieszane uczucia co do tej książki.
Autor opisuje apokalipsę która ma się wydarzyć. Niestety samo założenie, sam początek jest najsłabszy.
Całość buduje na jednym zdaniu "trzydzieści lat od zakończenia zimnej wojny Ameryki". Niczego nie uzasadnia, nie pokazuje, że to się dzieje i w jaki sposób. I według nie to spowoduje upadek świata.
Moim zdaniem nie uzasadnił w sposób przekonujący, że po pierwsze tak się dzieje, po drugie że to przyniesie takie skutki.
Jest przy tym trochę niekonsekwentny - patrzy z amerykańskiego punktu widzenia, uznaje że USA jest coraz silniejsze, a nie zauważa, że Pax Americana jest korzystny dla USA więc będą go bronić. Dla innych też jest korzystny, więc mogą pomagać w jego obronie.
Autor przedstawia ekstremalnie negatywną wizję, która jest jednym ze scenariuszy, ale dla niego jedynym, co trochę wpływa na wiarygodność. No i według niego już te procesy powinny się zacząć - a jakoś ich nie widać, poza procesem demograficznym, który jednak będzie trwać dziesięciolecia bo już długo trwa.
Drugą wadą (Książki) jest rozpisywanie się w szczegółach jakie państwa zyskają a jakie stracą w stosunku do chyba 50 różnych towarów, od surowców, po produkty żywnościowe.
Czy warto przeczytać ( przekartkować częściowo)? - Chyba tak.
Warto krytycznie spojrzeć na świat od takiej strony, poszerzyć zrozumienie skomplikowanego aktualnego świata, zobaczyć jak cudownie człowiek rozwinął świat.
Autor jednak patrz jednostronnie i tylko straszy, a to się dobrze sprzedaje.
Ja też kupiłem książkę, ale liczyłem na bardziej wszechstronne spojrzenie.

Mam mieszane uczucia co do tej książki.
Moim zdaniem nie uzasadnił w sposób...

„Chcę nakreślić kształt świata tuż za horyzontem.”

Książka dostarczyła wiele interesującego materiału do przemyśleń. Chociaż większość była wcześniej poukładana przeze mnie w głowie, to pozostała część naświetliła kierunki, do których zajrzałam pobieżnie lub wcale. Ciekawa lektura o podłożu popularnonaukowym, skierowana do każdego, kogo wciągają prawdopodobne losy świata, przeszłe i bieżące uwarunkowania historyczne, gospodarcze, polityczne, geograficzne, demograficzne i społeczne. Świat podlega nieustannym zmianom, następuje cykl życia cywilizacji, człowiek zmierza wytyczonym przez zbiorowość szlakiem. Współczesne pokolenia doświadczają niesamowicie szybkiego rozwoju technologicznego, uprzemysłowienia na globalną skalę, co pociąga za sobą znaczące zmiany demograficzne. W tym wszystkim, po siedemdziesięciu latach wyjątkowych przemian, wygody i bezpieczeństwa, zaczynają odzywać się sygnały potężnego geopolitycznego krachu.

Podobała mi się czytelna argumentacja wysuwanych przypuszczeń i przyjazny styl prezentacji. Zdarzały się powtórzenia przekazywanych informacji, ale z nieco innego ujęcia i wskaźnika. Zawsze wydawało mi się, że żyję w szczególnych czasach, w pewnej bańce komfortu, równowagi i spokoju, oczywiście z krótkimi okresami niepokoju i obaw, jednakże szybko przemijającymi. Peter Zeihan to potwierdził, dostatecznie mocno dowiódł, jak wiele świat zyskał na rewolucji industrialnej i cyfrowej, masowej urbanizacji, wzroście wydajności rolnictwa, wymuszonych innowacjach, narzuconej przez Stany Zjednoczonej powojennej polityce globalizacji, dostępie do naukowych myśli, edukacji, medycyny, żywności i dóbr luksusowych. Jednocześnie przekonywał, że wszystko osiągnęło punkt kulminacyjny i teraz właśnie podlega rozpędowi spadku. Czeka nas wzmocnienie zjawisk zagrażających międzynarodowemu systemowi, chociażby swobodnemu handlu, a w konsekwencji kolejna transformacja cywilizacyjna. Interesująco wnikałam w punkty styku geopolityki i demografii, analizowałam procesy o podłożu gospodarczym i społecznym, zastanawiałam się nad kształtem przyszłej polityki i relacji między państwami.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/02/koniec-swiata-to-dopiero-poczatek.html

„Chcę nakreślić kształt świata tuż za horyzontem.”

𝗝𝘂𝘁𝗿𝗼 𝘄ł𝗮𝘀́𝗻𝗶𝗲 𝗻𝗮𝗱𝗲𝘀𝘇ł𝗼, 𝗶 𝗿𝗼𝘇𝗽𝗲̨𝗱𝘇𝗮 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗰𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗯𝗮𝗿𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷.

𝗗𝗼 𝗿𝗼𝗸𝘂 𝟮𝟬𝟭𝟵,𝗯𝘆𝗹𝗶𝘀́𝗺𝘆 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘇𝘄𝘆𝗰𝘇𝗮𝗷𝗲𝗻𝗶,𝘇̇𝗲 𝗺𝗮𝗺𝘆 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗼 𝗻𝗮 𝘄𝘆𝗰𝗶𝗮̨𝗴𝗻𝗶𝗲̨𝗰𝗶𝗲 𝗿𝗲̨𝗸𝗶. 𝗡𝗮𝗴𝗹𝗲 𝗷𝗮𝗸 𝘇𝗮 𝗱𝗼𝘁𝗸𝗻𝗶𝗲̨𝗰𝗶𝗲𝗺 𝗰𝘇𝗮𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗿𝗼́𝘇̇𝗱𝘇̇𝗸𝗶. 𝗜 𝘇𝗮 "𝗽𝗼𝗺𝗼𝗰𝗮̨" 𝗻𝗶𝗲𝘄𝗶𝗱𝘇𝗶𝗮𝗹𝗻𝗲𝗷 𝗰𝗵𝗼𝗰́ 𝘀́𝗺𝗶𝗲𝗿𝘁𝗲𝗹𝗻𝗲𝗷 𝗰𝗵𝗼𝗿𝗼𝗯𝘆 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗼 𝘂𝘁𝗿𝗮𝗰𝗶𝗹𝗶𝘀́𝗺𝘆.

𝗡𝗮𝘀𝘇𝗮 𝘇𝗶𝗲𝗺𝗶𝗮 𝗽𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝗹𝗶ł𝗮,𝗷𝗮𝗸𝗯𝘆 𝗻𝗮 𝗱𝘄𝗮 𝗼𝗯𝗼𝘇𝘆. 𝗝𝗲𝗱𝗻𝗶 𝗱𝗼𝗯𝗿𝘇𝗲 𝘀𝗼𝗯𝗶𝗲 𝗿𝗮𝗱𝘇𝗮̨ 𝗶 𝗶𝗰𝗵 𝗴𝗼𝘀𝗽𝗼𝗱𝗮𝗿𝗸𝗶 𝗽𝗼𝘄𝗼𝗹𝗶 𝘇𝗯𝗹𝗶𝘇̇𝗮𝗷𝗮̨ 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗱𝗼 𝘀𝘁𝗮𝗻𝘂 𝘀𝗽𝗿𝘇𝗲𝗱 𝘄𝗶𝗿𝘂𝘀𝗮, 𝗶𝗻𝗻𝘆𝗺 𝘇𝗮𝗷𝗺𝗶𝗲 𝘁𝗼 𝗱𝗲𝗸𝗮𝗱𝘆,𝗮 𝗶 𝘁𝗮𝗸 𝗻𝗶𝗲 𝗺𝗮𝗷𝗮̨ 𝘇𝗮𝗴𝘄𝗮𝗿𝗮𝗻𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲𝗴𝗼 𝘀𝘂𝗸𝗰𝗲𝘀𝘂. 𝗜 𝗺𝗼𝗴𝗮̨ 𝗰𝗵𝗼𝗰́ 𝗻𝗶𝗲 𝗺𝘂𝘀𝘇𝗮̨ 𝘇𝗼𝘀𝘁𝗮𝗰́ 𝗻𝗮 𝘀𝘇𝗮𝗿𝘆𝗺 𝗸𝗼𝗻́𝗰𝘂.

𝗗𝗿𝘂𝗴𝗶 𝗽𝗼𝘄𝗼́𝗱 𝗶 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘄𝗼ł𝗮𝗺 𝘁𝘂 𝗱𝘄𝗮 𝗔𝘇𝗷𝗮𝘁𝘆𝗰𝗸𝗶𝗲 𝗸𝗿𝗮𝗷𝗲,𝗖𝗵𝗶𝗻𝘆 𝗶 𝗝𝗮𝗽𝗼𝗻𝗶𝗲̨. 𝗗𝗹𝗮𝗰𝘇𝗲𝗴𝗼 𝘄ł𝗮𝘀́𝗻𝗶𝗲 𝘄𝘆𝗺𝗶𝗲𝗻𝗶ł𝗮𝗺 𝘁𝗲 𝗸𝗿𝗮𝗷𝗲? 𝗪𝗻𝗶𝗼𝘀𝗲𝗸 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗽𝗿𝗼𝘀𝘁𝘆.
𝗢𝗯𝗮 𝘁𝗲 𝗣𝗮𝗻́𝘀𝘁𝘄𝗮 𝘄𝘆𝗹𝘂𝗱𝗻𝗶𝗮𝗷𝗮̨ 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘄 𝘀𝘇𝘆𝗯𝗸𝗶𝗺 𝘁𝗲𝗺𝗽𝗶𝗲. 𝗢𝘀𝗼́𝗯 𝘄 𝘄𝗶𝗲𝗸𝘂 𝗿𝗲𝗽𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆𝗺 𝘂𝗯𝘆𝘄𝗮. 𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗻𝗶𝗲 𝗰𝗵𝗰𝗮̨ 𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗰́ 𝗸𝗼𝗹𝗲𝗷𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗻𝗶𝗲𝘄𝗼𝗹𝗻𝗶𝗸𝗼́𝘄 𝘀𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺𝘂. 𝗡𝗶𝗲 𝗱𝗮 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇𝗷𝗲𝘀́𝗰́ 𝗰𝗶𝗮𝘀𝘁𝗸𝗮 𝗶 𝗺𝗶𝗲𝗰́ 𝗰𝗶𝗮𝘀𝘁𝗸𝗮. 𝗜𝗰𝗵 𝗴𝗼𝘀𝗽𝗼𝗱𝗮𝗿𝗸𝗶 𝗷𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲 𝘇𝗶𝗽𝗶𝗮̨,𝗮𝗹𝗲 𝗣𝗞𝗕,𝘁𝗲𝘇̇ 𝘄 𝗸𝗼𝗻́𝗰𝘂 𝘇𝗮𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲 𝗽𝗶𝗸𝗼𝘄𝗮𝗰́ 𝘄 𝗱𝗼́ł.

Wygra silniejszy...

𝗝𝘂𝘁𝗿𝗼 𝘄ł𝗮𝘀́𝗻𝗶𝗲 𝗻𝗮𝗱𝗲𝘀𝘇ł𝗼, 𝗶 𝗿𝗼𝘇𝗽𝗲̨𝗱𝘇𝗮 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗰𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗯𝗮𝗿𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷.

Makro opowieść. Globalna opowieść o mogącej nadejść przyszłości dekodowana na podstawie historycznych doświadczeń ludzkości. Autor przeczy niegdyś popularnej tezie o końcu historii, twierdząc, że ostatnie kilkadziesiąt lat historii (zwłaszcza po 1989 r.) było ewenementem historycznym niemających odpowiednika w przeszłości. Bardzo potrzebną nam anomalnią – ale niestety anomalią. Kończy się tzw. jednobiegunowa chwila (okres prymatu Stanów Zjednoczonych),i wracamy w erę balansujących się mocarstw. Autor kapitalnie opisuje implikacje jakie mogą z tego wyniknąć, a te nie są w żaden sposób optymistyczne dla większości świata. Swoją totalną opowieść dzieli na kilka obszarów: transport, finanse, energia, surowce przemysłowe, produkcja przemysłowa oraz rolnictwo. Sporo tez i argumentów się powtarza, ale to tylko pozwala lepiej sobie uzmysłowić w jakim momencie rozwoju naszej cywilizacji obecnie się znajdujemy. Daje do myślenia.

Lubicie książki z motywem postapo? Dla mnie to jedne z najciekawszych powieści i jak tylko widzę taką na horyzoncie to wiem, że spędzę z nią kilka godzin (lub kilkanaście gdy tomiszcze jest opasłe). Tym razem to nieco ponad sześćset stron, więc nie jest to najcieńsza, ale też nie najgrubsza książka.

"Koniec świata to dopiero początek" miałam premierę w listopadzie, a ja mam wrażenie, że nadal jest o niej dość cicho. Czy słusznie?

Mamy świat spokojny, rozwijający się gwałtownie i to przecież dobrze, a gospodarki mimo przeciwności utrzymują się na dobrym poziomie. Przecież nie możemy narzekać, prawda? Wojny nas nie dotykają bezpośrednio, nie musimy się martwić o jutro. Ale czyżby? Peter Zihan przedstawia obraz świata, który jest przerażający i to wszystko nie nastąpi jak w typowej powieści postapokaliptycznej za kilkadziesiąt lat, a za kilka, kilkanaście.

Okazuje się, że autor przewidział jak to będzie dalej wyglądać, a jako laikowi ta książka otwiera oczy na wiele zagadnień i faktycznie pokazuje jak niewiele wiedzą ci, którzy nie za bardzo się interesują wszystkim, co dzieje się na świecie.

To nie jest typowe postapo i chyba dlatego jest bardziej przerażające, bo z sci-fi wspólnego nic nie ma, a pokazuje czytelnikowi, że lada moment nasz świat, nasze życie, zacznie się zmieniać. Czy na dobre? Właśnie nie. Mimo, że może się wydawać, że sobie dobrze radzimy, a rozwój jest gwałtowny, to za chwilę może być tak, że będziemy walczyć o przetrwanie.

To dość ciężka książka i nie mam tu na myśli jej objętości. Choć czytałam z ogromnym zaciekawieniem, to i uświadomiła mi, że poza naszym spokojnym życiem coś się w świecie dzieje i niewiele brakuje aby ten spokój zburzyć.

W środku jest mnóstwo faktów naukowych, ale wszystko ubrane jest w język przystępny. Polecam bardzo osobom, które interesują się światową gospodarką i tym, co nas otacza. To kawał świetnej lektury.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Zysk i S-ka.

"Koniec świata to dopiero początek" miałam premierę w listopadzie, a...

Ponad 600 stron scenariusza upadku globalizacji. Czy jesteś gotowy na lekturę o trudnej przyszłości?

Trzeba przyznać, że obecnie żyjemy w najlepszych czasach. Konflikty wojenne nie dotyczą nas bezpośrednio, społeczeństwo się bogaci, bo nie brakuje nam jedzenia, dóbr luksusowych i podstawowych potrzeb człowieka. Codziennie na wyciągnięcie ręki mamy tysiące produktów z całego świata, które mogą zaspokoić nasze kubki smakowe.
Wszystko dzięki dalekomorskiej żegludze, bezpieczeństwie i rozwojowi technicznemu. Jako ludzie, staliśmy się wystarczalni dzięki relacjom międzynarodowym. Handel kwitnie, postęp technologiczny jest widoczny z dnia na dzień.

Peter Zeihan poświęcił niesamowity ogrom pracy, aby pokazać i uświadomić z jakimi problemami będzie borykał się świat w najbliższych latach.
Starzejące się społeczeństwo, zagrożenia w transporcie morskim, wojny i konflikty wewnętrzne krajów zaczynają się nasilać. Era względnego spokoju i dobrobytu dobiega końca.
Ponad 70 lat było nad wyraz pomyślnych dla gospodarki i globalizacji.

Niestety idą zmiany i to nie na lepsze. Książka bardzo otwiera oczy i dla osób, które są mało zorientowane w globalizacji, w prosty sposób wyjaśnia geopolityczne zagadnienia.
Dla mnie forma książki była bardzo przejrzysta, niesamowicie merytoryczna i pouczająca. Widzę, że dużo lepiej orientuję się w problemach współczesnego świata. Dla laika, to dobry sposób, aby doszkolić się i pogłębić wiedzę.

Choć 600 stron na początku mnie przeraziło, to z ogromną ciekawością pochłaniałam kolejne strony. Autor odnosi się do wielu krajów naszego globu i nakreśla zagrożenia, ale i szanse czy rozwiązania. Oczywiście najbardziej interesowała mnie rola Polski w przyszłych latach. Czy mamy szansę na przetrwanie? Jakie zagrożenia stoją na naszej drodze? Na wiele pytań znajdziesz odpowiedź w tej książce. Trzeba ją czytać na spokojnie, czasem wracać kilka stron i na spokojnie poukładać to sobie w głowie. Jestem niesamowicie ciekawa, co się wydarzy naprawdę, co autor ujął w scenariuszu. Wolałabym, aby nic! Łatwo nie będzie i niestety, ale przyszłość dla mnie jest przerażająca.

"Koniec świata to dopiero początek" Petera Zeihana to znakomita, dogłębna i wcale nie nudna analiza współczesnego świata, a co ważniejsze, tego, jaki może nas czekać. "Scenariusz upadku globalizacji", autorstwa jednostki o rozbudowanej perspektywie historycznej, politycznej, filozoficznej i geograficznej, prezentuje spójne dzieło, z którego wyłania się obraz przyszłości, niestety dla nas, niepokojący i pełen wyzwań. "Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji" to współczesna analiza warunków, w jakich żyjemy, i tych, w jakich będą funkcjonować przyszłe pokolenia. Autor, mimo powagi tematu, posługuje się lekkim piórem i humorystycznym słownictwem, co sprawia, że nawet obszerna, sześciusetstronicowa książka działa na wyobraźnię czytelnika.
Zeihan rozpoczyna swoją podróż od pradawnych czasów, śledzi historię, wojny, przemiany geopolityczne, narodziny i upadki ideologii, aż po katastrofalne skutki pandemii COVID-19. Jego analiza jednoznacznie wskazuje, że świat, który znamy, zbliża się do końca, i konieczne będzie dostosowanie się do nowej rzeczywistości, gdzie globalna wspólnota przestanie istnieć, a państwa będą zmuszone radzić sobie samodzielnie. Książka składa się z siedmiu części, z których każda prezentuje się przystępnie, nie pozostawiając miejsca na nudę. Obejmuje szeroki zakres tematyczny, od historii po współczesne wyzwania związane z globalizacją.

Temat samowystarczalności staje się kluczowy. Obejmuje on nie tylko przemysł, energię, finanse i transport, lecz również najważniejszy element – rolnictwo i produkcję żywności. Autor przedstawia ogromne wyzwania, jakie niesie ze sobą ta transformacja, podkreślając, że zmiany już się rozpoczęły. Wycofywanie się Stanów Zjednoczonych z globalnej polityki na rzecz produkcji krajowej stwarza poważne problemy dla pozostałego świata, który oparł swoją stabilność na amerykańskim wkładzie.
W mojej opinii, ta książka jest lekturą niezbędną dla każdego zainteresowanego polityką i ekonomią. Zeihan połączył informacje z różnych dziedzin, dostarczając wiedzy dotyczącej możliwego scenariusza końca znanego nam świata. Niestety, perspektywa, jaką przedstawia, nie jest optymistyczna dla współczesnego społeczeństwa. Jednakże, "Koniec świata to dopiero początek" stanowi wartościową pozycję na rynku wydawniczym, zachęcając czytelników do refleksji nad obecną sytuacją i przyszłością naszej cywilizacji.

Moja ocena: 8/10

1/52/2024 ig: @liber.tinea

“Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji” jest współczesną analizą warunków gospodarczych i społecznych w jakich przyszło nam żyć i w jakich będą funkcjonować nasi potomkowie. Można powiedzieć, że od około siedemdziesięciu pięciu lat żyje nam się niezwykle dobrze. Tuż po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej wkroczyliśmy jako społeczeństwo w złotą erę, w której prym wiodły Stany Zjednoczone. Byliśmy świadkami niesamowitego postępu technologicznego, medycyny, a nasza codzienność stała się szybsza, lepsza i tańsza. Niestety według autora niniejszej książki czas największego w dziejach Ziemi dobrobytu, właśnie zmierza ku końcowi… Jak sami potrafimy zauważyć, od roku 2019 przestało powodzić się nam już tak dobrze jak w kilku poprzedzających trwający właśnie kryzys latach. Nie muszę chyba wymieniać namacalnych powodów i skutków aktualnie szalejącej inflacji i powolnego ubożenia społeczeństwa.

Peter Zeihan w swojej książce posługuje się zdecydowanie lekkim piórem i humorystycznym słownictwem, pomimo powagi tematu, który postanowił tak obszernie opisać. Obszernie, ponieważ zrobił to na łamach aż sześciuset stron. “Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji” jest książką niesamowicie działająca na wyobraźnię. Bardzo cennym aspektem jest to, że autor nie skupił się jedynie na tytułowym końcu, ale zaczął właśnie od samego początku. I to dosłownie! Opisuje dzieje ludzkości od jej zarania. Ludzkie motywacje popychające nasz gatunek do osiągania postępów i dokonywania zmian. Wszystko to, co się działo i było potrzebne, abyśmy osiągnęli aktualny status cywilizacyjny.

Książka jest złożona z siedmiu części, napisanych w moim odczuciu bardzo przystępnie, ponieważ nie nudzi na żadnym z etapów. Pierwsza część - i moim zdaniem najciekawsza - związana jest z historią oraz z tym, jak to wszystko się zaczęło i potoczyło. Następne rozdziały odpowiadają już kolejnym aspektom związanym ze współczesnym zglobalizowanym światem. Mowa w nich m.in. o transporcie, finansach, zagospodarowaniu energetycznym, surowcach naturalnych oraz jaką rolę odgrywają w tym całym spektaklu Stany Zjednoczone.

Moim zdaniem ta rozprawka jest książką, którą powinien przeczytać każdy świadomy członek cywilizacji choć trochę interesujący się polityką i ekonomią. Dzięki niej można poznać mechanizmy działające we współczesnym świecie, ale także te, które rządziły nim wcześniej i właśnie przestają się już sprawdzać. Autor połączył informacje z wielu dziedzin, aby przekazać nam wiedzę związaną z możliwym scenariuszem końca świata jaki znamy. I nie jest to niestety scenariusz optymistyczny dla współczesnego konsumpcjonisty. Bardzo dobra pozycja na rynku wydawniczym.

Książka otrzymana z Klubu Recenzenta portalu Nakanapie.pl

1/52/2024 ig: @liber.tinea

KONIEC ŚWIATA TO DOPIERO POCZĄTEK Petera Zeihan'a, to błyskotliwa, szczegółowa, ani trochę nie nudna analiza świata, w którym żyjemy, a co ważniejsze świata, w którym najprawdopodobniej przyjdzie nam żyć. SCENARIUSZ UPADKU GLOBALIZACJI - globalizacji, która to naprawdę się kończy i wszystko wskazuje na to, że ten koniec będzie bolał - to scenariusz napisany przez człowieka, który ma rozległą widzę historyczną, polityczną, filozoficzną oraz geograficzną. Łączy wszystkie te dziedziny i spaja je w jedno, wartościowe dzieło, z którego wyłania się... niestety dla nas... mocno straszny obraz przyszłości.
Zeihan wychodzi od początku, od korzeni ludzkości, brnie przez historię i dociera do czasów obecnych i nie zatrzymuje się. Analizuje wszystko, wojny, zmiany na mapach świata, rodzące się i umierające się ideologie... które znów się rodzą i znów umierają i tak w kółko, bo człowiek nie uczy się na błędach, aż po katastrofalne skutki epidemii COVID. Jego analiza, jego wnioski wyraźnie sugerują, że świat, który znamy - kończy się, a my będziemy musieli nauczyć się żyć na nowych zasadach, w których to globalna wioska nie istnieje, a każde państwo zmuszone będzie radzić sobie samo.
Samowystarczalność, to nie jest łatwa sprawa. Wlicza się w nią: przemysł, energia, finanse, transport, aż wreszcie to, co najważniejsze - rolnictwo... czyli żywność. Wszystko inne może się schować, gdy człowiek nie ma co jeść. To ogromne wyzwania, ale zmiany już się zaczęły. Ameryka odchodzi od globalnej polityki na rzecz produkcji krajowej, a to oznacza poważne problemy dla reszty świata, który na tej Ameryce zbudował swoją stabilność.
Ta książka, to niezwykle wciągający wykład, w którym autor w przejrzysty sposób tłumaczy czytelnikowi, że nic w przyrodzie może i nie ginie, ale na pewno wszystko się zmienia. Polecam każdemu, kto interesuje się sytuacją polityczną, ekonomiczną, geopolityczną świata. Ważne tematy przekazane przystępnym językiem. Zdecydowanie książka na długie podczytywanie.

świat się kończy - świat się zaczyna
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

• Do kupienia
  • Geopolityka
  • Świadomość
  • Ekonomia
  • Non-fiction

Dodaj cytat z książki Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji