Jordan Henderson. Autobiografia kapitana Liverpoolu

Okładka książki Jordan Henderson. Autobiografia kapitana Liverpoolu Jordan Henderson
Okładka książki Jordan Henderson. Autobiografia kapitana Liverpoolu
Jordan Henderson Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: SQN Originals biografia, autobiografia, pamiętnik
SQN Originals
Jordan Henderson: The Autobiography
Sine Qua Non
2023-09-29
2023-09-29
Radosław Chmiel
sport piłka nożna Liverpool FC autobiografia

Książka o kapitanie Liverpoolu,który zdobył z tą drużyną Puchar Ligi Angielskiej,Ligę Mistrzów,Mistrzostwo Anglii,Superpuchar Europy,Klubowe mistrzostwo świata.Pokazana jest tu jego droga i determinacja w dążeniu do osiągania jak największych celów.Polecam.

Jedna ze słabszych autobiografii piłkarskich jakie czytałem. Jordan Henderson w żaden sposób nie jest w stanie zaciekawić swoją historią. Rozumiem koncepcję luźnej opowieści o własnej karierze, ale chyba sam Anglik do końca nie wiedział na czym chce się skupić. Efekt jest po prostu nudny.

Do autobiografii kapitana Liverpoolu mam mieszane uczucia. Z jednej strony, z książki można lepiej zrozumieć podejście Jordana Hendersona do piłki nożnej, jego mentalność. Można wiele dowiedzieć się również o angielskim klubie Liverpool, o rozgrywanych w ostatnich 10 latach meczach oraz o tym, jak ważny dla kibiców z Anfield jest futbol. I to jest duży plus książki. Z drugiej jednak strony, w mojej opinii, nie jest to sportowa książka, którą czyta się jednym tchem, nie mogąc doczekać się co będzie na kolejnej stronie, a po przerwie chce się ją ponownie otworzyć i czytać dalej. Nie jest to również sportowa autobiografia, którą w pierwszej kolejności poleciłbym sportowcowi. Ale być może będzie to ciekawa pozycja dla fanów angielskiej ligi, klubu Liverpool, trenera Jürgena Kloppa oraz samego piłkarza Jordana Hendersona.

W autobiografii Henderson wspomina swoją dziesięcioletnią przygodę w koszulce z The Reds. Ukazuje, jaką drogę przeszedł Liverpool, by po 30 latach sięgnąć po upragnione mistrzostwo Anglii. Wspomina wielkie triumfy, jak i bolesne porażki. Opowiada o trudnym czasie pandemii z perspektywy profesjonalnego sportowca, a także o znaczeniu ruchu #BlackLivesMatter. Swoje wspomnienia kończy finałem Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Liverpoolem, tym z Paryża z 2022 roku.

Szczerze muszę przyznać, iż po lekturze czuję niedosyt, bowiem oczekiwałam więcej. Jak na autobiografię stanowczo za mało było historii zza kulis, czy też uchylenia rąbka tajemnicy piłkarskiej szatni. Brakowało mi również opowieści z dzieciństwa, a także wspomnień początków przygody Anglika z futbolem. Nie mówię, że wcale nie było powyższych wątków, jednak chciałoby się więcej. Ponadto Henderson czasem zbyt długo pochyla się nad jednym tematem. To wszystko sprawiło, że na kartach książki znajduje się dużo ogólników, a za mało intrygujących faktów.

Skoro wytykamy mankamenty, nie może zabraknąć pochwał. Otóż najciekawsze fragmenty lektury to momenty, kiedy Henderson otwiera się przed czytelnikiem opowiadając o ogromnej presji, powątpiewaniu we własne umiejętności, zmaganiach z psychiką. Pokazuje, że życie profesjonalnego sportowca nie jest usłane różami, a ogromne zarobki nie sprawiają, że nie ma on żadnych zmartwień.

W dzisiejszym świecie, w którym tak wiele osób ma problemy z sferą psychiczną, co więcej wstydzi się o tym mówić głośno i poprosić o pomoc, to niezwykle ważne, kiedy taki temat podejmuje znana osoba, idol. Henderson oczywiście nie jest pierwszy, ale im więcej takich głosów, tym lepiej. Myślę, że ten przekaz szczególnie przyda się młodym kibicom.

Pomimo iż autobiografii Hendersona daleko do miana najlepszej tego typu książce sportowej, to z pewnością nie można przejść obok niej obojętnie. Zaś kibice Liverpoolu nie powinni zastanawiać się ani minuty czy ją przeczytać.

Cała recenzja: https://floatemnabramke.blogspot.com/

”Przede wszystkim wyciągnąłem nauki z przeciwności losu i to sprawiło, że stałem się silniejszy”. Te słowa idealnie pasują na moje życiowe motto.

Ta autobiografia nie jest zbiorem statystyk. To bardzo poruszające i wzruszające historie. W życiu, jak w sporcie, osiągamy sukcesy i ponosimy porażki. O tym jest ta książka. O presji. O porównywaniu nas do innych. O powątpiewaniu we własną wartość i o... walce.

„To kolejna część mojego pełnego sprzeczności charakteru. Nie czuję się komfortowo jako lider, ale zawsze chciałem przewodzić”. Podobnie, jak Jordan Henderson, też mam w zwyczaju za dużo rozmyślać i nadinterpretować pewne kwestie. Cieszę się, że Hendo mówi głośno o tym, jak bardzo pomogły mu rozmowy z psychologiem. Pomogły osobie, która była na szczycie, ale też zawsze była niedoceniana i porównywana z innymi.

Polecam ten tytuł wszystkim. Nie tylko fanom piłki. A jeśli są tu jacyś fanatycy... wspaniałych, gładkich okładek, to również coś dla Was. Nadmienię tylko, iż miałem wrażenie, że doszło w tej książce do drobnych niedociągnięć tłumacza, a jej zakończenie nieco mnie rozczarowało, jednak finalnie oceniam tę pozycję bardzo pozytywnie.

Mimo powyższych słów, o tym, że jest to książka dla każdego, ten cytat musi się tu znaleźć. Henderson powoływał się na słowa swojego trenera, Jurgena Kloppa, który stwierdził: „Być może to tylko piłka nożna, ale dla nas to cały świat”!

@wydawnictwosqn dziękuję za tę współpracę.

• Dom

Dodaj cytat z książki Jordan Henderson. Autobiografia kapitana Liverpoolu